Mała książka o wielkiej Ukrainie. Розповідь про Україну. Гімн слави та свободи

Okładka książki Mała książka o wielkiej Ukrainie. Розповідь про Україну. Гімн слави та свободи Ołena Charczenko, Michael Sampson
Ołena CharczenkoMichael Sampson Wydawnictwo: Babaryba popularnonaukowa dziecięca
40 str. 40 min.
popularnonaukowa dziecięca
Babaryba
2022-11-25
2022-11-25
40 min.
Ukraina hymn

"Mała książka o wielkiej Ukrainie" to dwujęzyczna pozycja, która krótko, ale rzeczowo opowiada o naszym sąsiedzie zza wschodniej granicy.

Lektura idealna dla młodszych czytelników, którzy chcieliby poznać podstawowe informacje o kraju, o którym ostatnio tak głośno z wiadomowych nam wszystkich powodów powodów.

Płynąc przez kolejne strony poznamy m.in. godło, treść hymnu i znaczenie kolorów na fladze. To także garść informacji nawiązująca do bogatej historii i kultury tego kraju, stąd wzmianka m.in. o artystach wywodzących się z Ukrainy.

Na jednej z rozkładówek znalazł się także stół zastawiony tradycyjnymi ukraińskimi potrawami, wśród których znajdziemy barszcz ukraiński, wareniki, deruny, czy pampuszki.

Pozycja jest bogato ilustrowana - trochę w formie kolażu, który przyciąga wzrok nietypowymi elementami. Napisana prosto, bez większego zgłębiania tematów, które mogą być dla dzieci zbyt trudne w zrozumieniu.

Jeśli chcecie zaznajomić dzieci z informacjami k Ukrainie, to ta książka będzie dobrym źródłem wiedzy.

Płynąc przez kolejne strony poznamy m.in. godło, treść hymnu i...

Dziś zapraszam na kilka słów o wyjątkowej, dwujęzycznej opowieśći o tym co ma do zaoferowania Ukraina.

Autorzy w bardzo przyjemny sposób pokazują nam Ukrainę poprzez charakteryzujące ją symbole narodowe. Jednym z nich jest hymn narodowy, poznajemy jego historie, symbolikę flagi narodowej, opis i pochodzenie herbu. Oprócz tego dostajemy garść interesujących informacji na temat takich symboli narodowych Ukrainy jak słoneczniki, kalina, haftowane wyszywanki zwane soroczkami, taniec ludowy hopak czy potrawy narodowe jak na przykład powszechnie znany barszcz ukraiński.

Bardzo podoba mi się szata graficzna książki, która za pomocą pięknych ilustracji łączy wersję polską z ukraińską i stanowi coś w rodzaju mostu łączącego nasze kraje. Książeczka jest niepozorna ale ma bogatą treść przez co pobudza ciekawość małego czytelnika i zachęca go do poznania tego wyjątkowego kraju.

U nas książka sprawdziła się świetnie chociażby ze względu na to, że synek w przedszkolu ma kolegów i koleżanki narodowości ukraińskiej. Polecam!

Dziś zapraszam do przeczytania o kraju z bogatą kulturą i pięknymi krajobrazami, który umieszczony jest między górami a morzem.

Przyznam szczerze, że sama dowiedziałam się tutaj kilku ciekawostek np. o tradycyjnych potrawach i symbolach Ukrainy. Jednak to jedynie namiastka tego, co oferuje ta książka.

W przypadku tego dwujęzycznego wydania nie może być mowy o nudzie. Zanurzamy się w historię Ukrainy aż po czasy starożytne oraz poznajemy, jakie ma znaczenie oraz za co i dzięki komu jest doceniana na całym świecie.

Kozackiemu dziedzictwu Ukraińcy zawdzięczają wytrwałość w obronie swojego kraju i łatwo się nie poddają. Dowiecie się tu więcej o hymnie narodowym i co oznaczają kolory flagi. Kryje się w tutaj wiele dobrego, mimo że nie ma przytłaczającej ilości tekstu.

Jednak to nie wszystko, w tej niepozornej książeczce naprawdę kryje się dużo siły i wiary oraz przypomnienie, że najcenniejszym skarbem Ukrainy są jej mieszkańcy.

Według mnie to poruszająca i ważna książka, dawka historii i wiedzy w niej zawarta zafascynuje, zaintryguje i poruszy serca młodych czytelników. Piękna grafika jest ciekawa i ta kreska robi ogromne wrażenie.

Najważniejsze, że to wydanie pomaga lepiej zrozumieć fenomen mocy i wyjątkowości Ukrainy.

Bardzo podoba mi się pomysł na opublikowanie tej książki w języku polskim i ukraińskim. W aktualnej sytuacji globalnej to lektura ważna i obowiązkowa.

Myślę, że mogłaby być dobrym narzędziem do nawiązania dialogu między polskimi i ukraińskimi dziećmi.

W przypadku tego dwujęzycznego wydania nie może być mowy o nudzie....

Ukraina to kraj, który jest na ustach całego świata ze względu na trwającą tam od ponad rok wojnę. Na rynku wydawniczym pojawia się coraz więcej publikacji opowiadających nie tylko o rozgrywającej się w jego granicach tragedii, ale również o bogactwie kulturowym i dziedzictwie narodowym.

"Mała książka o wielkiej Ukrainie" to głos rodowitych mieszkańców kraju, którzy chcą podzielić się swoją historią i ukazać siłę swojego narodu.
Opowieść skupia się wokół hymnu, który stanowi symbol niezależności i wolności. Książka opowiada o historii hymnu oraz jego symbolice, jak również o charakterystycznych symbolach narodowych, pochodzeniu herbu oraz znaczeniu flagi będącej odzwierciedleniem błękitu nieba oraz żółtych łanów zboża.

Czytelnik będzie miał okazję poznać potrawy narodowe, np. barszcz ukraiński czy pampuszki jak również sławnych przedstawicieli narodu ukraińskiego, którzy byli zdeterminowani by walczyć o wolność i niezależność.

Książka jest dwujęzyczna, zawiera ten sam tekst w języku polskim oraz pisany cyrylicą. Ponadto, proste, barwne ilustracje dodają uroku opowieści. Lektura tej małej, niepozornej książeczki może stanowić punkt wyjścia do niełatwej rozmowy o wojnie i jej skutkach, a także stanowić cenną lekcję tolerancji i otwartości.

Tytuł ten to prawdziwe źródło wiedzy o Ukrainie, pięknym i malowniczym kraju, którego mieszkańcy mają niesłabnącą nadzieję na pokój. Jest to lektura dla każdego, kto chce poszerzyć swoją ciekawość świata odkryć bogate dziedzictwo kulturowe Ukrainy oraz ogromne pragnienie niezależności.

Niedawno minął rok, długi i ciężki rok, odkąd terytorium Ukrainy zostały najechanie przez wrogie wojska. To rok walki, trudu, ucieczki i ludzkich dramatów. Ale też rok solidarności, niesienia wsparcia i dla nas, bezpiecznych w swoich domach, głębokich rozważań.

"Mała książka o wielkiej Ukrainie" to pozycja, która pokazuje historię, kulturę, ale i silną wolę narodu ukraińskiego, widoczną w małych i dużych rzeczach.

Ta dwujęzyczna pozycja (z tekstem po polsku i ukraińsku) opowiada gdzie leży Ukraina, ilu ma mieszkańców oraz jaką jest historia tego kraju. Dowiemy się z niej także jaką drogę przeszedł ukraiński hymn narodowy, od początków do obecnego kształtu, a także jak jego słowa dają siłę walczącym dziś o swój kraj Ukraińcom.

Ponadto poznamy inne ukraińskie symbole narodowe, flagę, herb, słonecznik, krzew kaliny i tradycje, obrzędy, potrawy narodowe.

To piękna, wzniosła i patetyczna książka. Książka, która na podstawie jednego kraju pokazuje jak piękny i różnorodny jest świat. Która unaocznia ten ogromny kontrast budowania historii i wzrastania w kulturze z niszczeniem i tragedią wojny.

To dobra książka do rozmowy z dzieckiem o tym czym jest wojna i co niszczy. Książka, która nadaje znaczenia ciemiężonym. Polecam.

O Ukrainie od ponad roku jest dość głośno i to z powodów, o jakich każdy by wolał zapomnieć. Wojna nigdy nie była, nie jest i nie będzie czymś prostym, łatwym, a to, co podczas niej się dzieje, jest okrutne i nigdy nie powinno mieć miejsca. Tyle o sytuacji na Ukrainie, a teraz wróćmy do książki.

Dzięki książce poznamy Ukrainę bliżej. Dowiemy się co nieco o jej tradycjach, symbolach, strojach i wiele więcej. Wiedza wystarczająca dla młodszych czytelników, do których moim zdaniem jest skierowana.

Napisana jasno, zrozumiale i ciekawie, co zachęca dziecko do słuchania. Według mnie zdecydowanym plusem jest fakt, że po jednej stronie mamy teks w j. Polskim, a po drugiej w j. Ukraińskim.

Wizualnie książka jest ładna. Ilustracje są ciekawe, kolorowe, przyciągające wzrok.

Okładka w książce twarda i solidna. Dzięki niej nie zniszczy się zbyt szybko.

„Mała książka o wielkiej Ukrainie.” to książka, która pozwala przybliżyć naszym dzieciom Ukrainę. Moim zdaniem warto ją dołączyć do domowej biblioteczki i polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2023/04/malaksiazkaowielkiejukrainiewydawnictwobabaryba.html

Abstrakcja.
Cierpienie.
Śmierć.

Wojna na wschodzie rozpoczęła się dokładnie rok temu i odmieniła życie wielu ludzi.
Nie tylko tych w Ukrainie, ale również wszystkich pozostałych- w mniejszym lub większym stopniu.
Ucieczka z domowego azylu, osamotnienie, utrata najbliższych i lęk stały sie rzeczywistością narodu ukraińskiego ale wydarzyło się coś jeszcze.
Narodziła się nowa nadzieja, empatia i wiara. 💙💛

W rocznicę rozpoczęcia tego koszmaru chciałabym zaprezentować Wam lekturę, która w swojej treści niesie to co dobre i pełne ufności ale niesie tez coś co towarzyszyło bohaterom ksiazki od zawsze- marzenie o wolności.
"Mała książka o wielkiej Ukrainie" to propozycja od @wydawnictwobabaryba z którym mam przyjemność współpracować. Dwujęzyczna, polsko-ukrainska publikacja stworzona przed Ołenę Charczenko i Michael'a Sampsona to literacki zbiór myśli, przypominających o dorobku kulturowym i historii narodu a także prezentująca ludzi zamieszkujących jej tereny jako odważnych i oddanych celowi.

Pomijając edukacyjne treści skupia się również na symboliźmie. Nawiązuje do urodzajnych pól i błękitu nieba- od których początek wzięła flaga Ukrainy. Pokazuje też słoneczniki i krzewy kaliny, które pobudzają wyobraźnię i tworzą nie lada krajobraz dla naszej wyobraźni.
Nawet wtedy gdy dziś nie przypomina tego samego świata.

Ta książka to plaster na wszystkie dotknięte trudem wojny dusze ale jest też przeznaczona tym, którzy swoją ciężką pracą i zaangażowaniem decydowali się pomóc tym najbardziej skrzywdzonym, ukazujac to co w momencie tego kryzysu zostało zapomniane i spłynęło na dalszy plan.

Abstrakcja.
Cierpienie.
Śmierć.

Narodziła się nowa...

„Mała książka o wielkiej Ukrainie” to taki skrót informacji o Ukrainie. Jest napisana w dwóch językach, bardzo kolorowo i specyficznie zilustrowana. Całość jest spójna. Ma niewielki kwadratowy format i twardą oprawę.

Ważne jest też to, że książka jest dwujęzyczna. Na jednej stronie tekst jest po polsku a na drugiej po ukraińsku.

Zachęcam Was i Wasze dzieci do lektury.

Zachęcam Was i Wasze dzieci do lektury.

Ta mała książeczka jest bardzo "na czasie". Chodząc na plac zabaw co rusz spotykamy dzieci pochodzące z Ukrainy, a co za tym idzie nasze pociechy już od wczesnego dzieciństwa mają szansę poznać inną kulturę oraz język.

Prezentowana dzisiaj pozycja to książka, która ma przybliżyć najmłodszym jak wygląda (lub też wyglądał w czasach pokoju) kraj naszych sąsiadów.

Znajdziemy tu ciekawostki dotyczące mieszkańców Ukrainy, jej historii, symboli narodowych, czy tradycyjnych potraw.

Poznamy też hymn narodowy Naszych sąsiadów, co uważam za dość ciekawe.

Książka zachęca też do integracji ponieważ każda rozkładówka zawiera zarówno tekst w wersji 🇺🇦 jak i 🇵🇱.

Znajdziemy...

Ukraina to barwny kraj z ciekawą historią, którego ziemie rozciągają się od Karpat, po Morze Czarne. Słynie z licznych pól uprawnych i największej na świecie produkcji oleju słonecznikowego. Mieszkańcy tworzą państwo złożone z wielu narodowości, kultur i języków.
Ukraina to kraj tak potężnie doświadczony obecnie przez wojnę, jaka toczy się na tamtejszych ziemiach. Niemal codziennie docierają do nas kolejne informacje o trudnej sytuacji naszych południowo-wschodnich sąsiadów. Do niedawna mieszkańcy Ukrainy przybywali do naszego kraju w celach turystycznych lub w poszukiwaniu pracy, a dziś Polska dla wielu tysięcy ukraińskich rodzin stała się schronieniem przed utratą życia. Nasze dzieci dzielą przedszkolne sale i szkolne ławy i podwórka z ukraińskimi rówieśnikami.
Aby przybliżyć, nie tylko tym najmłodszym czytelnikom, ukraińską kulturę i tradycję Ołena Charczenko wraz z Michaelem Sampsonem stworzyli ciekawą książkę pt. "Mała książka o wielkiej Ukrainie". Zaprasza ona czytelnika do zaznajomienia się z ukraińskim dziedzictwem: kulturą trypolską, hymnem państwowym i symbolami narodowymi, takimi jak flaga, czy herb. W książce nie zabrakło wzmianki o tradycyjnym stroju ludowym, ukraińskim tańcu i znanych w świecie potrawach.
Na uwagę zasługuje jej dwujęzyczność oraz ciekawe, wielobarwne ilustracje autorstwa Poliny Doroszenko.
Publikacja "Mała książka o wielkiej Ukrainie" ukazała się nakładem Wydawnictwa Babaryba.
Dzięki niej Żabcia mogła poznać inne, piękniejsze oblicze tego kraju, tak różniące się od obrazów, jakie pokazują nam obecnie media.

• Dla dzieci