Pogranicza. Opowieści nieoczywiste

Krzysztof Kuś Wydawnictwo: E-bookowo literatura piękna
E-bookowo
2023-03-20
2023-03-20
proza literatura debiut Krzysztof Kuś "Pogranicza. Opowieści nieoczywiste" literatura piękna e-bookowo.pl

Piękna historia, która wciąga, zaprasza do wędrówki, do wyjścia ze strefy komfortu, do myślenia. Książka podróżnicza, pokazująca zakamarki Jury, jej mieszkańców i tok tamtejszego życia. Prowokuje do założenia butów i wyjścia na szlak. Ale także filozoficzna. Szlak jest dość obiektywny. Wiadomo. Dlatego zachęca czytelnika do autorefleksji, do przyjrzenia się własnej drodze. Cudowne, poetyckie opisy świata, natury, nieba i tęsknoty. Zabawne spotkania oraz te poważne. Miłość i magia słowa. W jednej książce. Szczerze polecam!

Polecam, szczególnie na wakacje. Książka zmieści się do każdego plecaka. Kusi kolorami. Nie może być inaczej, skoro napisana została piórem, napełnionym malachitowym atramentem. Książka przypomina, że piękna nasza Polska cała, szczególnie Jura Krakowsko-Częstochowska. Najważniejszy jest chyba spokój, płynący z lektury. Zatrzymuje się czas, który przecież tak pędzi. A tu toczy się leniwie, czasami sennie jak opisywane miasteczka, tu jest pora na głęboki oddech, na zachwyt nad naturą, bo tak naprawdę, gdzie mamy się spieszyć?

Pogranicza to z pewnością opowieści niedzisiejsze, niemedialne. To rzeczywiste miejsca - czasem piękne i urzekające, a czasem brzydkie, pamiętające lepsze czasy - opisane w sposób poetycki, pełen metafor. ale nawet ta brzydota woła, przyciąga tak, że chce się tam być i zobaczyć. Lektura wprowadza w melancholijny nastrój, wciąga, składnia do założenia wygodnych butów i wyjścia z domu, choćby o 7 rano po to, aby powłóczyć się po jurajskich szlakach. Razem z autorem można całkiem nieźle poznać Szlak Orlich Gniazd i samodzielnie ocenić uroki miejscowości, ścieżek i mijanych obiektów. Świetny przewodnik, nie będący typowym przewodnikiem. Bardzo klimatyczna opowieść. Polecam gorąco.

Książka ciekawa,bajkowa,pisana językiem kontrastowym,metaforycznym.Ukazująca często złość na brzydotę rzeczywistości realnej,a opiewająca świat alternatywny,marzeń,snów,wyobrażeń.
Ciekawe zestawienie ukazane na tle jurajskich okolic i przyrody,tej ostatniej ukazanej w różnych porach dnia i roku.
Sprytnie wplecione wątki osobiste.Dla romantyków nawet historia miłosna.
Na plus długość opowiadań,pozornie nie powiązanych.
Warto sięgnąć po lekturę.

Sprytnie wplecione wątki osobiste.Dla romantyków nawet historia miłosna.
Na...

Mega lektura. Przeczytane jednym tchem. Powieść z klasą. Historia opowiedziana w niej jest super. Autor pisze poetyckim językiem. Fajnie buduje nastrój. Ostatni rozdział jest piękny. Ciekawy też wstęp. Bardzo polecam.

• Nowości 2023

Dodaj cytat z książki Pogranicza. Opowieści nieoczywiste