Wojowniczki, Boginie, Księżniczki. Historie kobiet Dubaju

Okładka książki Wojowniczki, Boginie, Księżniczki. Historie kobiet Dubaju Kinga Jesman
Okładka książki Wojowniczki, Boginie, Księżniczki. Historie kobiet Dubaju
Kinga Jesman Wydawnictwo: Editio literatura piękna
Editio
2023-04-01
2023-04-01

Jak wygląda życie w Dubaju?
Co ma do zaoferowania miasto niczym Wieża Babel?
Jak od wewnątrz jawi się tak ogromna mieszanka kulturowa?
I jakie są tamtejsze kobiety? Zahukane przez dominujących mężczyzn? Odważne bizneswoman? Czy może walczące o przetrwanie swoje i rodziny?

Odpowiedź brzmi: różne. Jak wszystko inne w Dubaju. Ale jedno ich łączy - siła.

Kinga Jesman, która już ponad 10 lat mieszka w Dubaju, przedstawia czytelnikowi nie tylko życie wspomnianych kobiet, ale także unikalną urodę dubajskiej rzeczywistości.
Przez te wszystkie historie przewijają się przeróżne wątki zaczynając od kwestii wiary aż po traumy z dzieciństwa, czy problemy finansowe.
Mam wrażenie, że jest to książka nie tyle o kobietach, co o życiu. O problemach, które choć towarzyszą każdemu, wszędzie wyglądają inaczej.

Kinga Jesman w zamyśle miała jednak stworzenie książki, o kobietach i to też jej się udało znakomicie. Cudowne jest to, że przedstawia czytelnikowi kobiety, która sama dobrze zna, przez co są to bardzo autentyczne historię. A co jeszcze bardziej urzekające - kobiety te pochodzą z przeróżnych światów, lecz każdą z nich połączył Dubaj.

Te historie napisane są takim językiem, że nawet nie czuć, że się coś czyta. Po prostu zatapiamy się w opowieści i ciężko się od niej oderwać. Pod tym względem autorka wykazała się świetnym piórem.

Zachęcam Was do poznania historii Irańskiej Księżniczki, Świętej Egipcjanki, Arabskiej Wojowniczki... I wielu innych.
Nie zawiedziecie się i na pewno uwierzycie (jeśli jeszcze tego nie robicie) w siłę kobiet.

Jak wygląda życie w Dubaju?
Co ma do zaoferowania miasto niczym Wieża Babel?
Jak od wewnątrz jawi się tak ogromna mieszanka kulturowa?

Odpowiedź brzmi: różne. Jak wszystko inne w Dubaju. Ale jedno ich łączy - siła.

Kinga Jesman, która...

Dubaj – metropolia z prawdziwego zdarzenia, mieszanka ludzi gnających za dobrobytem. Mieszka tam pewna Polka, Kinga Jesman. Znalazła tam miłość i ułożyła sobie życie. Poznał też wiele kobiet i ich historie, które zainspirowały ją do napisania książki „Wojowniczki, boginie, księżniczki. Historie kobiet Dubaju”.

Przyzwyczajeni jesteśmy, że opowieści o Muzułmankach nas szokują, że są pełna bólu, przemocy upokorzenia. Książka napisana przez Kingę Jesman nie jest tendencyjna i jest to jej największym atutem. Bohaterki „Wojowniczek...” są różnego pochodzenia (Jemenka, Egipcjanka, Zambijka, Europejka, Filipinka i in.),mają różne doświadczenia i wyznają różne wartości, jednak wszystkie związały się z kulturą arabską. Kinga Jesman nie ocenia ani ich, tego jak je wychowano, tego czego doświadczyły, tego o czym marzą. Opisuje je trochę „na zimno” przyznając, że nie każde z zachowań jest dla niej zrozumiałe, ale nie twierdzi, że jej kultura jest lepsza. Chce podkreślić różnorodność. Dobrym przykładem będzie tu historia Altruistycznej Emiratki. Na początku opowieści odnosimy wrażenie, że autorka nie przepada za jej mężem. Krytykuje chociażby to, że mężczyzna nie ma skrupułów korzystać z pieniędzy żony, że nigdy nie widziała, żeby za coś płacił. Sugeruje, że ją wykorzystuje. Po czym opisuje ile ta para dała sobie nawzajem, ile przeszła i jak bardzo się kochają.

Przy okazji opowiadania o poznanych kobietach, Kinga Jesman przedstawia Dubaj i realia życia w tym miejscu. Przykładowo, zanim poznamy Arabską Wojowniczkę, dowiemy się, jak wygląda szukanie pracy w tym mieście. Momentami miałam wrażenie, że to właśnie Dubaj, a nie poznane kobiety, miał być tematem tej książki, że to nim autorka jest zafascynowana. Jeżeli tak, to Kinga Jesman wybrała bardzo ciekawą perspektywę – Dubaj oczami kobiet rożnych kultur, charakterów, majętności itd.

Czy zwróciliście uwagę, że każda z bohaterek dostała swój przydomek? Kolejne rozdziały witają nas grafiką przedstawiającą daną postać. Kinga Jesman nie podaje ich imion, a posługuje się owymi „ksywkami”. Rozbudza to wyobraźnię. Zanim przystąpimy do czytania, próbujemy zobrazować sobie daną panią. Czy nadane przydomki są trafne? Nie znam bohaterek osobiście, więc opieram się na relacji Kingi Jesman, a z nich nie zawsze wyłania się dla mnie postać pasująca do tytułu rozdziału. Czy zawinił warsztat autorki, która niedostatecznie uwypukliła pożądane cechy, czy to moja rozbuchana wyobraźnia za dużo oczekiwała? Ciężko to ocenić.

„Wojowniczki, boginie, księżniczki” przeczytałam w jeden wieczór. Książka nie jest długa, a do tego napisana została prostym językiem. Co prawda reportaż nie wymaga specjalnych zabiegów literackich, jednak nieco finezji nigdy nie zaszkodzi.

„Różnice kulturowe potrafią być ogromne i nawet osoby uchodzące za światłe w swoim otoczeniu będą gubić się w realiach innych nacji”[1]. My, Europejczycy, przekreśliliśmy Arabów, okrzykując ich fanatykami nieszanującymi nikogo, a kobiet w szczególności. Zaprzeczyć, iż prawa kobiet tam nie istnieją nie sposób, jednak nie można patrzeć na kulturę przez własne wartości. Pewnie nas zszokuje głos kobiety światłej, majętnej, aktywnej zawodowo, która mówi, że nie poślubiłaby Europejczyka, bo oni maja wygórowane wymagania wobec żony, a Muzułmanin o żonę dba. Dubaj, jaki opisuje Kinga Jesman w swojej książce, jest zbiorem różnych ludzi, którzy wspólnie koegzystują tworząc inną jakość relacji między ludzkich. O tym miejscu i o tych relacjach przeczytamy w „Wojowniczkach, boginiach, księżniczkach”.

[1] Kinga Jesman, „Wojowniczki, boginie, księżniczki. Historie kobiet Dubaju”, wyd. Editio, Gliwice 2023, s. 165.

Przyzwyczajeni jesteśmy, że opowieści o Muzułmankach nas...

Mieszkanki Dubaju, które przybyły tu z różnych części globu. Widziane i opowiedziane z perspektywy Polki, którą los podobnie jak opisywane przez nią kobiety pokierował do tego egzotycznie bogatego kraju. Całkiem ciekawe doświadczenie perspektywy kobiecej z innych kultur.Przyjemne do poczytania.

Zacznijmy od tego, że sięgnęłam po książkę z pewnym założeniem, że będzie to lekka książka, tak lekka że można ją słuchać w aucie. A znacznie się pomyliłam i chlipałam w aucie za kierownicą. Dobrze, że te wzruszające momenty były na spokojnej trasie :)

Historie spisane to ciekawe przejście przez inny świat i tego, jak wiele rzeczy nam umyka, gdy za długo jesteśmy w naszym ojczystym sosie. Dlatego tak bardzo ważne jest podróżowanie po świecie, nawet wyjazdy w typie all inclusive potrafią pokazać różnice kulturowe.

Autorka książki delikatnie podchodzi do rozmówczyń, widać że stworzone relacje z nimi to nie tylko rozmowy, ale też momenty zaufania. Przykro mi, że za kilkoma granicami kobiety nie tylko walczą z rządem, ale z brakiem zmian w społeczeństwie. Po tej książce, jeszcze większą mam nie chęć do krzyczących "cierpiętnic" w Polsce, które krzyczą bo to tak trzeba. Cóż nie każdy krzyk jest sensowny, ale to inna sprawa.

Książkę polecam.

Autorka jest z pochodzenia Polką, która od ponad 10 lat mieszka i pracuje w Dubaju. Tam założyła również kochającą się rodzinę o której wspomina też w książce.
„ Wojowniczki, Boginie, Księżniczki” to reportaż o kobietach mieszkających w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, które Autorka poznała osobiście mieszkając w tym kraju.
Oprócz prezentacji poznanych różnych typów kobiet, Autorka serwuje czytelnikowi sporo informacji o życiu w tym bogatym kraju, nie zawsze spełniającym marzenia o czym sama przekonała się w różnych sytuacjach, chociażby w okresie poszukiwania pracy stykając się z nieuczciwością niektórych agencji pracy.
Niezwykle ciekawa książka będąca nie tylko reportażem, ale z przesłaniem, że warto być otwartym na nowe znajomości i otaczać się przyjaciółmi na których można polegać.

Oprócz prezentacji poznanych różnych typów...

Zbiór opowieści różnych kobiet mieszkających w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Napisana w sposób interesujący, aczkolwiek krótka. Momentami nadmiernie lukruje życie w ZEA.

Dubaj jest znany praktycznie każdemu, jedni mieli już okazji zwiedzić to miasto, inni mają to w planach, a jeszcze inne osoby wychodzą z założenia, że jest tam duża przestępczość i nie ma zamiaru tam pojechać. Nie wątpliwie jednak nie tylko Dubaj jest ciekawym miastem, ale całe Zjednoczone Emiraty Arabskie są dużą mieszanką kulturową, posiadającą liczne sprzeczności oraz liczne historie które często owiane nutą tajemniczości, których nikt ostatecznie oficjalnie nie potwierdził. Tutaj autorka opisuje życie w Dubaju nie tylko z swojej perspektywy, ale także niesamowitych kobiet, które miała okazję poznać przez lata mieszkania i pracy w tym mieście. Dzięki temu możemy zobaczyć jak naprawdę wygląda życie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz jak mimo wielokulturowości jaka tam panuje nadal wiele zachowań jest niedozwolonych, a kobiety muszą się podporządkować nie tylko panującemu prawu, ale także różnicą kulturowym, które są szczególnie trudne do przyjęcia przez kobiety z zachodu. Autorka pokazuje to nie tylko na przykładach życia codziennego, ale szczególnie pokazuje jak różnice kulturowe i religijne wpływają na związki i, że szczęśliwy związek z emiratczykiem jest praktycznie nie możliwy. Książkę naprawdę bardzo ciekawie się czyta, a każda przedstawiona kobieta musiała swoje przejść, aby odnaleźć się w tym kraju i zazwyczaj wydarzenia z jakimi się borykała nie należały do przyjemnych. Dzięki tej książce można inaczej spojrzeć na Dubaj i myślę, że jest to również ciekawa pozycja dla osób które rozważają również wyprowadzkę do tego kraju. Mi osobiście bardzo się podobał styl autorki i mogę polecić ją osobą, które chcą przeczytać coś lekkiego co dostarczy im jednak przy tym szczyptę wiedzy. Jeśli pani Kinga napisze kolejną książkę to bardzo chętnie po nią sięgnę.

Autorka przedstawia nam życie kilku kobiet, które spotkała na swojej drodze. Kobiet o różnych wyznaniach, poglądach, czy po prostu stylu bycia, ale jednak jest coś, co je łączy. Miejsce, a konkretnie Dubaj. Oczywiście nie muszę wam szczegółowo opisywać tego miejsca, bo myślę, że jest ono bardzo znane już dla każdego.

Jedne kobiety nazywają to rajem na ziemi, a drugie zaś powiedzą, że nie wszystko złote, co się świeci. Autorka nie zaskoczyła mnie swoimi historiami, bo tak naprawdę nawet skrzętnie skrywany sekret tego miasta został już wywleczony na światło dzienne. Jak to się mawia „W Internecie nic nie ginie”. A nawet sam Dubaj, a zwłaszcza to, co się tam wyprawia stał się inspiracją nie tylko do filmów, ale i książek.
Pomimo tego, że nie dowiedziałam się niczego nowego, to miałam okazję poznać kobiety, które naprawdę są niczym wojowniczki, księżniczki, a nawet boginie. Każda z nich pokazała dubajskie życie zbudowane na własnych doświadczeniach. Książka nie została napisana w formie wywiadu, lecz po prostu w krótkich historiach. Przypomina to trochę antologię. Z jednaj strony fajnie i szybko się to czytało, ale z drugiej bardziej chciałabym poznać bohaterki. Uważam, że autorka posiada naprawdę imponującą wiedzę, w dodatku mieszka w tym kraju, więc jeszcze lepiej to wszystko rozumie, ale niestety nie wykorzystała tego w 100%. Zabrakło mi czegoś, jakiejś bomby, a może właśnie obszernych historii. W każdym rozdziale zostało wplecione życie Pani Kingi, co sprawiało poniekąd odczucie, że czytam biografię. Szkoda, że akcja nie została skupiona w większości właśnie na bohaterkach. Uważam, że niektóre wątki z życia prywatnego były tam zbędne.

Na pewno sięgnę po inne książki autorki. I choć ta nie do końca spełniła moje oczekiwania, to i tak na pewno pozostanie on w mojej pamięci.

Jedne kobiety nazywają to rajem na ziemi, a drugie zaś...

Dubaj. Piękna metropolia i najszybciej rozwijające się miasto na świecie. Przepełnione jest rozrywkami, przez co staje się najczęściej wybieranym przez turystów miejscem. Dużo osób, oczarowanych bogatym i pięknym miastem, postanawia zostać i próbować spełnić w nim swój sen o beztroskim i majętnym życiu.
W tej książce poznamy kilka kobiet, każdą kompletnie inną, ale łączy je to jedno, wyjątkowe miejsce, Dubaj.

Dzięki autorce książki możemy poznać życie w tej cudownej metropolii od innej strony, niż widzimy w socialmedia, od strony ludzkiej. Samo miasto jest jedynie tłem, miejscem, które spaja wszystkie te historie, ale najważniejsze w tej książce są kobiety.
Historie, które nam prezentuje autorka są pełne bólu i smutku z obecnych czasów, jak i koszmarów z dzieciństwa, które niekiedy do późnej dorosłości ciągnęły się za naszymi bohaterkami. Oczywiście życie nie jest tylko pasmem smutków i rozczarowań, ale również pełnym szczęśliwych chwil, wypełnionych miłością i wsparciem od najbliższych, ale też od nieznajomych.
Dzięki tym kobietom, możemy zyskać motywacje do działania, bo tylu przeciwnościom, ilu niektóre z nich musiały stawić czoła, a dalej walczyły i osiągnęły ogromny sukces, to większość z nas nawet nie potrafiłoby sobie wyobrazić.
Gorąco polecam tę książkę każdej kobiecie i nie tylko!

W tej książce poznamy kilka kobiet, każdą kompletnie inną, ale...

Zdarza Wam się czytać książki oparte na prawdziwych historiach i osobistych zwierzeniach?

Bardzo dziękuję Wydawnictwu Editio za możliwość recenzji tak poruszającej i prawdziwej książki. [współpraca reklamowa].

Książka naprawdę nas zaskakuje. Dubaj to wspaniałe, przepełnione luksusem miasto, w którym religia rządzi się jednak swoimi własnymi prawami. Autorka - Kinga Jesman, od lat mieszka w tym miejscu, znalazłam tam miłość życia, założyła rodzinę i na co dzień pracuje. Spotyka i zaprzyjaźnia się z wieloma kobietami, w różnych narodowościach. Rozmowy z nimi i ich historie stały się swoistą inspiracją do książki. Bowiem kobiety Dubaju, prowadzą całkowicie inne życie niż z nam się wydaje. Okazuje się, że nie spotykają się z dyskryminacją, czerpią życie garściami, są szczęśliwe, zadowolone i dobrze traktowane. Kobiety Dubaju nie mają ograniczeń! Poznajcie historię dziewięciu kobiet, które przedstawia nam autorka.

Bardzo brakowało mi rozszerzenia historii bohaterek, z którymi Kinga miała okazję rozmawiać. W książce nie ma wywiadów, jedynie osobiste spostrzeżenia autorki i zdania, które usłyszała od nich. Szkoda, bo nastawiłam się na kilka mocnych historii. Książka jest bardzo krótka - to zaledwie 200 stron, do przeczytania w jedno popołudnie, a uwierzcie mi warto. Poznajemy nowy, multikulturowy świat od strony, której w innych warunkach nie mielibyśmy okazji poznać. Styl pisania autorki - wspaniały. Bardzo barwnie przedstawia nam tamten świat, wspaniale operuje opisami i przybliża nam tamtejszą kulturę.

• Proza
  • Przeczytane 2023