Serce na Kaszubach

Okładka książki Serce na Kaszubach Daria Kaszubowska
Okładka książki Serce na Kaszubach
Daria Kaszubowska Wydawnictwo: eSPe Seria: Opowieści z wiary literatura obyczajowa, romans
Opowieści z wiary
eSPe
2023-03-13
2023-03-13
9788382011975

Jak cover cd "Vier" Feuerherz.

Jak cover cd "Vier" Feuerherz.

Serce na Kaszubach” – Daria Kaszubowska

Wydawnictwo eSPe.
„Serce na Kaszubach” to debiut autorki. Debiut, bardzo udany i bardzo ciepło przyjęty przez czytelniczki. Teraz już Daria Kaszubowska ma na swoim koncie kolejne książki dla dorosłych i bajki dla dzieci. „Serce na Kaszubach” to historia miłości Kamili i Bruna. To odnajdowanie wspólnych celów.
Bruno, pracownik archiwum będący w trakcie pisania pracy doktorskiej i Kamila, grafik komputerowy w agencji reklamowej. On Kaszub przywiązany do swych korzeni i rodziny, mocno wierzący w Pana Boga. Ona żyjąca z dnia na dzień, lubiąca imprezy i nie zbyt dobre relacje z rodzicami i babcią.
I jak to w życiu, przypadek sprawił, że te dwa tak odmienne światy spotkały się ze sobą podczas mało optymistycznej pogody. Ale, że nie ma przypadków, więc ta dwójka musiała na siebie wpaść i się poznać. I zaczęło się przenikanie jednego i drugiego świata.
Początki pomimo, że piękne nie okazały się takie lekkie. Nie obyło się bez konkretnych decyzji, wyborów. Jednak to burzliwe zderzenie dwóch światów, sprawiło, że trzeba było dokonać wyboru. Opowiedzieć się po tej czy innej stronie. Ta sytuacja pokazała jak mocne jest to w co wierzymy i czym się kierujemy w życiu. Właśnie takie chwile pokazują prawdę o nas samych. O tym, co w naszym życiu jest najważniejsze i czy miłości można podporządkować wszystkie wartości. Czy miłość to też spojrzenie na drugą osobę czy tylko koncentrowanie się na sobie i swoich przyjemnościach, pragnieniach.
Autorka porusza temat czystości przedmałżeńskiej. Pokazuje jej wagę. Pokazuje jak wielkim jest Darem. Niech przemówi bohater.
„A teraz boli mnie, że …Że gdy już się ożenię, nie będę mógł dać swojej żonie całego siebie.”
„Serce na Kaszubach”,to powrót do wartości i odnajdowanie swojej tożsamości, to poznawanie historii Kaszubów i Kaszub. To dostrzeżenie i docenienie języka i kultury Kaszubów, ich tożsamości. To pokazanie, że bycie Kaszubem było trudne i pomimo, że zawsze trwali przy Polsce i byli jej wierni, to zarówno od Niemców jak i od Polaków spotykały ich niemałe kłopoty, szykany.
Nie sposób nie przytoczyć słów bohaterki :
„A dlaczego właściwie nie rozmawiacie wyłącznie po kaszubsku? ....
"Mieliście swoich władców, tak jak Polacy mieli swoich, Czesi swoich, a inne kraje swoich. Swoje wojsko, swoją kulturę, swoje wierzenia, swój język. I ten język przetrwał aż do dziś, co jest po prostu fenomenalne! Słyszę, że starsze pokolenie się nim posługuje bardzo dobrze. Ale dlaczego nie wy, młodzi? Dlaczego nie uczycie dzieci?”
„Macie taki dar i z niego nie korzystacie.”
„Bycie budzicielem narodu kaszubskiego zdecydowanie nie należało do łatwych zadań i raczej nie miałaby śmiałości się go podjąć. Aczkolwiek przydałoby się kilku takich, którzy rozeszliby się po kaszubskiej ziemi i budzili rodaków.”
Myślę, że Autorka pisząc te słowa przymierzała się do bycia… "budzicielem narodu kaszubskiego.” Teraz już z odwagą i miłością do swojego języka i kultury jest krzewicielem historii i tradycji Kaszubów.
Miłość Autorki do Kaszub widać na każdym kroku. Zda się, że wykorzystuje każdą okazję, aby opowiedzieć czytelnikowi o mieszkańcach Kaszub. Tradycja, rodzina, rodzinne uroczystości, Święta Bożego Narodzenia czy też Wielkanoc. Siła rodzinny i rodzinnych więzów. Przynależność do tej małej społeczności. Codzienne życie, które nie zawsze jest usłane różami.
Jakże pięknie Autorka pisze o Kamili i jej rodzącej się miłości do Kaszub. O jej przypatrywaniu się okolicy. O domu babci Trudzi i Dziadka Benka Stoltmanów. Jej zachwycie nad tym starym i opuszczonym, a może raczej nie zamieszkanym domem
„Nie można czegoś zrobić by nie niszczał? Aż się serce kraje, gdy się na niego patrzy. Wygląda tak samotnie. Jakby żył już tylko przeszłością i stracił nadzieję na lepsze czasy.”
I to, zda się z czułością, przywracanie do świetności i w klimacie tradycji i Kaszub, domu. To dbanie o ogród i sad. Te wszystkie czułe słowa i codzienne zmaganie z chwastami i sadzenie kolejnych roślin. Miłość, która rodziła się powoli, a potem zawładnęła sercem bohaterki.
Daria Kaszubowska pokazuje też powrót do Pana Boga, do kościoła. Rodzenie się wiary…
„Nie byłam w kościele od dziesięciu lat - przyznała szeptem.
- Nie szkodzi. Tutaj nie ma ludzi spóźnionych.”
„ Miałeś rację, ze wiara nadaje wszystkiemu sens.”
„Nie masz pojęcia, jaką moc ma modlitwa wspólnoty.”
„Serce na Kaszubach” to również macierzyństwo, ojcostwo pokazane w tak pięknym świetle, że nie sposób przejść obok tego obojętnie. To pokazanie jaką wartością jest dobry, kochany i wierzący mąż.
„Serce na Kaszubach” to błędy dwóch pokoleń kobiet. To niebezpieczeństwo popełnienia tego zła, przez trzecie pokolenie. To tajemnice, które zniszczyły rodzinę i zatruły życie własnemu dziecku.
Daria Kaszubowska pokazała jakie emocje targają matką na wieść o tym, że urodzi chore dziecko. Pokazała jak bardzo sama i przerażona jest wtedy kobieta i jak bardzo potrzebuje wsparcia. Potrzebuje usłyszeć, że będzie dobrze. Potrzebuje tej pomocnej dłoni. I jak mało ją dzieli od zrobienia czegoś przerażającego.
To właśnie tu padają tak ważne słowa ojca bohaterki:
„Wiele błędów popełniłem w życiu. Ale jednego żałuję bardziej niż innych. Tego, że nie dałem mojej jedynej córce Boga.”
Jakże mocne, ale przecież prawdziwe słowa. Mając wiarę w Pana Boga poradzimy sobie ze wszystkim. Pokonamy każdy kryzys czy trudną sytuację. Takich w „Sercu na Kaszubach” nie brakuje. Autorka stawia bohaterów w bardzo trudnych sytuacjach i przed trudnymi decyzjami. Pozwala im się zachwiać w wierze, ale i trwać w niej mocno. Ufać i wierzyć wbrew wszystkiemu. Wierzyć w cuda. Wierzyć wbrew rozumowi. I właśnie wtedy kiedy pozostaje tylko wiara, zaczynają się dziać cuda.
Autorka nie stroni też od pytań o sens cierpienia. Nie stroni od pokazania, że trudności mogą zachwiać całym naszym światem i że to one pokazują nam prawdę o nas samych oraz to do czego jesteśmy zdolni. Pokazuje, że to co w danej chwili zda nam się końcem świata, tak naprawdę jest naszym ratunkiem.
„Jeśli Bóg plącze człowiekowi ścieżki życia, to tylko dlatego, by wyprowadzić go w jeszcze piękniejsze miejsce niż to, do którego pierwotnie zmierzał.”
„Serce na Kaszubach” to również przebaczenie, prawda i pragnienie zadośćuczynienia.
To ofiarowanie czegoś cennego; własnego życia. To zrozumienie popełnionych błędów.
To pragnienie otrzymania kolejnej szansy.
"Serce na Kaszubach”, to uzdrowienie serca i duszy. Dla mnie ogromna radość i Dar. Moje serce wypełnia wdzięczność, radość, spełnienie.
„Serce na Kaszubach”, uskrzydla i przywraca nadzieję. Podtrzymuje wiarę. Przypomina o całkowitym zawierzeniu i cudach. Cuda dzieją się zawsze i wszędzie.
Do książki będę wracała. Do piękna trzeba powracać. Dobrem należy się dzielić. Na koniec zacytuję słowa Autorki:
„Per aspera ad astra. Przez trudy do gwiazd. Modlę się za was i wierzę, że Bóg prowadzi was najlepszymi ścieżkami. Zaufaj Panu. Jak dziecko w ciemności, które wyciąga dłoń, bo wierzy, że gdzieś tam jest tata i zaraz je złapie.”
"Gloria in excelsis Deo et in terra pax ho minibus bonae voluntatis…”

Serce na Kaszubach” – Daria Kaszubowska

Wydawnictwo eSPe.
Bruno, pracownik...

Zabierałam się do przeczytania tej książki jak pies do jeżą, ale coś mnie do niej bardzo mocno ciągnęło. Korciły mnie Kaszuby, zniechęcał opis na okładce, że główna bohaterka jest agnostyczką.
Jak mi sama weszła w rękę w bibliotece zabrałam i jedyne czego żałuję, o to, że była tak krótka :)
Pochłonęła mnie bez reszty.
Z ogromną satysfakcją odkryłam nurt literatury chrześcijańskiej, wyważonej, mądrej, życiowej (bo oczywiście sprawdziłam co to za cykl "Opowieści z wiary") i samą Darię Kaszubowską (przeprowadziłam pełną lustrację :) Autorki w necie).
Szczerze polecam.

No i dodam, że po jak nitce do kłębka tak ja po lekturze trafiłam do całego cyklu.....
Pani Dario - z całego serca dziękuję

Pochłonęła mnie bez reszty.
Z ogromną satysfakcją odkryłam nurt literatury...

Ta książka wciągnęła mnie od pierwszych stron. Niesamowicie życiowa opowieść o miłości dwójka młodych ludzi, z dwóch różnych światów (ON chłopak ze wsi z dużej rodziny, wierzący i praktykujący katolik, ONA jedynaczka, agnostyczka z dużego miasta).

Opowieść o decyzjach, dramatach i wątpliwościach, które spotykają każdego. Bardzo uniwersalna opowieść. Bez lukru i upiększania. Ale z poczuciem humoru i lekkością. Autorka nie boi się trudnych pytań, pokazuje bolące kwestie, dylematy i rozterki. Odważnie dzieli się wiarą i życiowym doświadczeniem.

Jestem pod wrażeniem i polecam :)

#czytamdlaprzyjemności #czytajmyrazem #wyzwanie2023cdp

Książka tak słodka, tak naiwna, tak nierealna.... Bajka dla dorosłych (z naciskiem na bajka).

Serce na Kaszubach to debiutancka książka Darii Kaszubowskiej. Urzekła mnie ta historia i wciągnęła całkowicie. Przeczytałam ją na jednym wdechu i tak naprawdę żałuję, że już się skończyła. Czytając książkę można zauważyć, że autorka kocha Kaszuby, przedstawiając nam zwyczaje panujące w tamtym regionie Polski, gwarę, a także kuchnię. Historia ta w piękny sposób opowiada o miłości dwójki młodych ludzi - agnostyczki, wygodnej singielki i katolika, dla którego wiara i rodzina są na pierwszym miejscu.
Czy ten związek ma szansę przetrwać?
Czy Kamila uwierzy w Boga?
Jakiego cudu doświadczą w swoim życiu?

,,Serce na Kaszubach" to pierwsza przeczytana przeze mnie książka z serii ,, Opowieści z Wiary", ale dzisiaj mam pewność, że nie ostatnia. Bardzo Wam polecam tę książkę. Jest to mądra historia, która daje do myślenia, nad sensem życia, nad tym co dla nas ważne.

Bardzo lubię sięgać po debiuty, więc z ochotą wzięłam w ręce ,,Serce na Kaszubach"Przeczytałam i...to bardzo udany debiut.Książka wciąga niesamowicie.Historia dwojga młodych ludzi z dwóch tak naprawdę różnych światów pokazuje,że prawdziwa miłość potrafi przezwyciężyć wszystko,a cuda się zdarzają.Życie doświadcza bohaterów w różny sposób,ale wiara i nadzieja pozwalają przetrwać im najgorsze i znaleźć drogę do siebie i do Boga.Dodając do tego obraz malowniczych Kaszub i wtrącane w języku kaszubskim zdania przekonacie się ,że powieść jest z tych nieodkładalnych.Polecam

Wciągające perypetie młodych ludzi, którzy szukają drogi do siebie i Boga. Droga ta nie jest łatwa, gdyż wiele razy zostali wystawieni na próbę. Jak sobie poradzili? Warto sprawdzić.

Powieść okraszona sporą dawką humoru i wiary przeniesie Was na malownicze Kaszuby.

Polecam serdecznie.

Polecam serdecznie.

Czas wakacji kojarzy mi się z nadrabianiem książkowych zaległości oraz z relaksem przy lekkiej i przyjemnej lekturze. Chciałabym Wam więc zaproponować “Serce na Kaszubach”, historię, która doda nadziei i otuchy.

To piękna opowieść o rozwijającej się miłości i przezwyciężaniu uprzedzeń. Opisuje życiowe doświadczenia Kamili i Brunona oraz początki ich znajomości, która zaskoczyła ich wiosenną porą. Nie wszystko idzie im łatwo, ale po kilku potknięciach zakładają rodzinę, a wiara w Boga pomaga im radośniej przejść przez życie.
Kamila jest sceptycznie nastawiona do wierzeń i sposobu bycia Brunona, ale z czasem przekonuje się, że nie wyobraża sobie bez niego życia.
Poznamy bliżej malownicze rejony Kaszubów i Gdańska. Może macie chęć ruszyć szlakiem zakochanych?

Uwielbiam tę książkę za to, że dzieje się w moich rodzinnych stronach i nawet jedno z podanych tu nazwisk nosili moi dziadkowie. Mowę kaszubską rozumiem, ale nie umiem pisać w tym języku. Dlatego gdy kaszubski pojawia się w tej książce, to pomocne przypisy z tłumaczeniem to według mnie bardzo udany pomysł autorki, bo oddaje urok rodziny Brunona, komentarz jego babci o byłej dziewczynie był tu bardzo potrzebny.

Dorastałam wśród Kaszubów, więc czytałam z sentymentem i uśmiechem na twarzy. To historia dla czytelników o otwartych sercach, którzy chcą uwierzyć, że miłość potrafi przezwyciężyć dużo, nawet zupełnie odmienne osobowości, rodziny, a religijne wierzenia nie stoją na przeszkodzie, aby być szczęśliwym i spełnić marzenia.
Wiara potrafi zdziałać cuda.

Polecam z całego serca.

Książka przecudowna, przeczytana jednym tchem. Akcja dzieje się w dobrze znanych miejscach: Gdańsku, Gdyni i na pięknych Kaszubach. Z niecierpliwością czekam na dalszy ciąg historii.

• Lektury 2023
  • Kolejka