Tytus Romek i A'Tomek. Księga II. Tytus zdaje na prawko jazdy

Tytus to najzabawniejsza postać w całej polskiej literaturze dziecięcej

Tytus to najzabawniejsza postać w całej polskiej literaturze dziecięcej

Druga część cyklu to już właściwie księga “uzbrojona” w najbardziej charakterystyczne cechy całego cyklu: bawiąc – uczy, bohaterowie majstrują ciekawy pojazd, Tytus niezmiennie ma trudności z “uczłowieczaniem”. :)

Pierwszym ze wspomnianych słynnych pojazdów/wynalazków jest oczywiście mechaniczny koń – Rozalia. Z jej pomocą trójka bohaterów poznaje przepisy ruchu drogowego, by finalnie zdobyć rozaliowe prawo jazdy.

Pierwsze wydanie tej księgi ukazało się w roku 1967 – można więc odnaleźć na jej kartach ślady ówczesnej Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Najbardziej jaskrawym nawiązaniem to tejże jest ukazanie funkcjonowanie Młodzieżowej Służby Ruchu – organizacji, w ramach której umundurowani harcerze współpracowali z Milicją Obywatelską np. kierując ruchem drogowym czy dokonując wraz z milicjantami kontroli pojazdów i kierowców. Emeserowcy występują tutaj, oczywiście, zawsze w pozytywnym świetle ;)

Innym, zapomnianym już właściwie, aspektem rodem z PRL, której echo pobrzmiewa w księdze drugiej jest zorganizowana akcja podróżowania autostopem. Redakcja czasopisma “Dookoła świata” we współpracy z Polskim Radiem, rzecz jasna za zgodą Ministerstwa Komunikacji i Komendy Głównej MO, zainicjowała właśnie taką akcję “podróży za jeden uśmiech”. Żeby wziąć w niej udział, trzeba było spełnić dwa warunki: mieć przynajmniej 17 lat i książeczkę uczestnictwa Autostop, którą można było kupić w kiosku Ruchu za 25 zł.

Dostrzegam także na drugim planie inny relikt PRL, którymi były… gazetki ścienne! Pamiętacie? :)
Przygotowywane były w szkołach, urzędach, instytucjach, zakładach pracy i były immanentnym składnikiem ówczesnego peerelowskiego krajobrazu. :)

Pojawiają się też i kultowe cytaty:
- Takiej ryby w życiu nie widziałem!
- Czemu się dziwisz? Nasza flota wypływa coraz dalej.

- Poznajmy się. Jesteś po Gniadym i Wisełce?
- Nie. Po Mercedesie i Wuefemce.

Swoją drogą – Tytus, Romek i A`tomek w najczarniejszych koszmarach nie śnili nawet, jak bardzo zwiększy się natężenie ruchu samochodowego w XXI wieku :)

Bardzo fajny komiks, ciekawe i smieszne przygody!

Bardzo fajny komiks, ciekawe i smieszne przygody!

Jak można nie kochać Tytusa, Romka i A'Tomka? :))

Jak można nie kochać Tytusa, Romka i A'Tomka? :))

Cudowny cykl :)

Cudowny cykl :)

Znów bawi i uczy. Rewelacyjna księga II.
Zabawny wstęp i przygoda z Rozalią i Rozaliowym prawem jazdy, dodatkowo świetnie ułożona gra planszowa w środku.
Polecam!!

Znów bawi i uczy. Rewelacyjna księga II.
Polecam!!

Ktoś tu namieszał z wydaniami. Ja mam właśnie wydanie 1, z 1967, i ono było poziome, z Tytus w hełmie MSR - Młodzieżowej Służby Ruchu, tu widnieje jako najnowsze, a wydanie z 67 widnieje jako pionowe.
Nieco zbyt dydaktyczna już jak na mój wiek, ale do młodości/dzieciństwa wrócić zawsze miło.

113/180/2022
Wyzwanie LC sierpień 2022 – Komiks
Księga druga. Prawo jazdy na mechanicznego konia.
Hmmm, pojazd zbudowany ze złomu? Do tego gadający i myślący? Nieśmieszne… Nie spodziewałam się, że na stare lata ta seria przestanie mnie bawić…

113/180/2022
Wyzwanie LC sierpień 2022 – Komiks
Księga druga. Prawo jazdy na mechanicznego konia.

Druga księga Tytusa Romka i A'Tomka opowiada o egzaminie na prawo jazdy, ale nie takie zwyczajne! Co to, to nie!
Tytułowi przyjaciele poznają zasady ruchu drogowego o których dowiedzą się na zajęciach w HARCERSKKIEJ DRUŻYNIE MŁODZIEŻOWEJ SŁUŻBY RUCHU.

Oczywiście nie obejdzie się bez szalonych pomysłów Tytusa, ale dzięki niemu Romek i A'Tomek będą mieć przeżycia nie z tej ziemi.

Historyjka jest pouczająca i śmieszna,więc ma wszystko co powinna mieć.

"Co jest najbardziej potrzebne człowiekowi do życia?  Powietrze, sen, pożywienie i... tak, zgadłeś! Śmiech! Śmiech to zdrowie! Śmiech przedłuża życie! Człowiek z uśmiechem na ustach wszędzie jest mile widziany! A więc śmiej się! Śmiej się od ucha do ucha i półgębkiem, śmiej się pod wąsem i całą gębą, wybuchaj śmiechem i parskaj ze śmiechu, śmiej się w duchu i otwarcie! "...

Ach! Kto nie zna Tytusa, Romka i A'Tomka... Ten niech żałuje bo ten cykl jest już ni mniej ni więcej tylko kultowy. Ta seria ma z lekka wyczuwalny perelowski klimat, ale czytelnikowi trzeba pamiętać w jakich czasach powstawał ten komiks i na jakie ustępstwa w treści musiał poczynić autor, aby jego bohaterowie mogli "ujrzeć światło dzienne".

W drugim tomie przygód sympatycznej trójki bohaterów- Tytus zdaje na prawo jazdy, ale nie takie zwykłe, a...rozaliowe...
Rozalia to mechaniczny koń stworzony przez A'Tomka.
Tytus zaczyna więc naukę przepisów ruchu drogowego, w charakterystyczny i przezabawny sposób. W tej księdze znajdziemy wiele rzeczy które są obce dzisiejszemu czytelnikowi zaś w czasach kiedy komiks powstawał były powszechne.
I wiele zabawnych sytuacji z szympansem, którego uczłowieczano przez harcerstwo- jest więc wizyta w salonie piękności, przypadkowe zamknięcie Tytusa w zoo czy niefortunna wycieczka zakończona w...jeziorze.
Humor w książeczkach stworzonych przez Papcia Chmiela jest mądry, przyjemny i po prostu fajny i ma w sobie taką edukacyjną nutę.
Ten komiks i bohaterowie są ponadczasowi i stanowią klasę samą w sobie -są kultowi!

W drugim tomie przygód...

• Komiksy
  • Komiks
  • Dzieciństwo

Henryk Jerzy Chmielewski Tytus Romek i A'Tomek. Księga II. Tytus zdaje na prawko jazdy Zobacz więcej