rozwińzwiń

Koniec ruskiego miru? O ideowych źródłach rosyjskiej agresji

Okładka książki Koniec ruskiego miru? O ideowych źródłach rosyjskiej agresji Piotr Skwieciński
Okładka książki Koniec ruskiego miru? O ideowych źródłach rosyjskiej agresji
Piotr Skwieciński Wydawnictwo: Teologia Polityczna Seria: Życie codzienne idei popularnonaukowa
260 str. 4 godz. 20 min.
Kategoria:
popularnonaukowa
Seria:
Życie codzienne idei
Wydawnictwo:
Teologia Polityczna
Data wydania:
2022-12-01
Data 1. wyd. pol.:
2022-12-01
Liczba stron:
260
Czas czytania
4 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788367065276

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Romaszewscy. Autobiografia Zofia Romaszewska, Agnieszka Romaszewska-Guzy, Zbigniew Romaszewski, Piotr Skwieciński
Ocena 7,0
Romaszewscy. A... Zofia Romaszewska, ...
Okładka książki Romaszewscy. Autobiografia. Zofia Romaszewska, Agnieszka Romaszewska-Guzy, Zbigniew Romaszewski, Piotr Skwieciński
Ocena 7,1
Romaszewscy. A... Zofia Romaszewska, ...
Okładka książki Spór o Rymkiewicza Agata Bielik-Robson, Marek Aleksander Cichocki, Mariusz Cieślik, Ludwik Dorn, Grzegorz Górny, Jarosław Klejnocki, Aleksander Kopiński, Zdzisław Krasnodębski, Marcin Król, Marta Kwaśnicka, Joanna Lichocka, Paweł Lisicki, Krzysztof Masłoń, Cezary Michalski, Magdalena Micińska, Artur Mrówczyński-Van Allen, Piotr Nowak, Jan Rokita, Tomasz Rowiński, Piotr Semka, Piotr Skwieciński, Jadwiga Staniszkis, Jacek Trznadel, Szczepan Twardoch, Dorota Wojda, Marzena Woźniak-Łabieniec
Ocena 5,4
Spór o Rymkiew... Agata Bielik-Robson...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
39 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
84
16

Na półkach:

Trochę interesującej treści, forma i styl autora koszmarny. Całe mnóstwo zbyt długich, nieskładnych zdań balansujących na granicy grafomanii, korektora ta książka nie widziała.
Autor ma zaskakująco dużo do powiedzenia na temat "rosyjskich genów kulturowych" (????),chociaż zdaje się, że nie jest genetykiem z wykształcenia.
Cenne odniesienia do współczesnej rosyjskiej popkultury, która w Polsce jest całe szczęście ignorowana.
Homofobiczne wtręty zbędne.

Trochę interesującej treści, forma i styl autora koszmarny. Całe mnóstwo zbyt długich, nieskładnych zdań balansujących na granicy grafomanii, korektora ta książka nie widziała.
Autor ma zaskakująco dużo do powiedzenia na temat "rosyjskich genów kulturowych" (????),chociaż zdaje się, że nie jest genetykiem z wykształcenia.
Cenne odniesienia do współczesnej rosyjskiej...

więcej Pokaż mimo to

avatar
429
52

Na półkach: ,

Koniec Ruskiego Miru? - jest to kolejna pozycja Piotra Skwieciñskiego, dotycząca Rosji, którą miałem przyjemność przeczytać (poprzednia to Kompleks Rosji). Książka ta wydana została po 2 agresji Rosji na Ukrainę ( 2022) i dzięki temu możemy dowiedzieć się m.in. od autora co według niego kierowało rosyjskimi elitami, i samym Putinem, że do niej doszło. Zdradzę tylko, że nie chodzi o to , że Putin oszalał , jak twierdzili pożal się Boże, niektórzy nasi eksperci od Wschodu w TV lub na Twiterze. Co powoduje, że pomimo związków rodzinnych, historycznych większość społeczeństwa poparło "operacje specjalną " na Ukrainie? Skąd nawiązanie do faszyzmu i nazwanie tej wojny, wojną z Faszyzmem przez Rosję? Czemu Rosji , nie udało się być Zachodem i czego Zachód nie rozumie o Rosji. Oraz dla mnie bardzo ciekawe są przemyślenia autora o zwrocie konserwatywnym Rosji , czemu Rzeczpospolitej z Rosją nie da się dogadać oraz o tym że bolszewizm był antyrosyjski z natury a pomimo to popierali go nacjonaliści? Odnajdziemy tu też glos filozofów rosyjskich, cerkwi prawosławnej dzięki które łatwiej zrozumieć tzw. dusze rosyjską.
Polecam jest to ciekawa lektura tym bardziej, że autor był dyplomatą w Rosji i na niektóre zagadnienia patrzy głębiej niż nasi eksperci nad Wisłą. Jest to dobra odtrutka na szum ekspertów z Twittera lub TV którzy potrafią się wypowiadać na każdy temat.

Koniec Ruskiego Miru? - jest to kolejna pozycja Piotra Skwieciñskiego, dotycząca Rosji, którą miałem przyjemność przeczytać (poprzednia to Kompleks Rosji). Książka ta wydana została po 2 agresji Rosji na Ukrainę ( 2022) i dzięki temu możemy dowiedzieć się m.in. od autora co według niego kierowało rosyjskimi elitami, i samym Putinem, że do niej doszło. Zdradzę tylko, że...

więcej Pokaż mimo to

avatar
7
6

Na półkach:

Książka ujawnia ambicje syntetycznego opisania rozwoju rosyjskiej idei imperialnej. Autor jest dyplomatą z doświadczeniem pracy na placówce w Moskwie. Ujęcie problematyki często nie wytrzymuje próby rzeczowej krytyki ze względu na dość powierzchowną i wyrywkową znajomość literatury przedmiotu. Istotną wartość przynoszą natomiast uwagi o rosyjskiej polityce historycznej, gdyż opierają się na obserwacjach własnych P. Skwiecińskiego.

Książka zasługuje na lekturę: nie jako wykładnia, lecz próba interpretacji kwestii rosyjskiej.
Jej koncepcyjne słabości omawiam w recenzji: https://prawdziwarosja.pl/2023/02/28/koniec-ruskiego-miru-recenzja/

Książka ujawnia ambicje syntetycznego opisania rozwoju rosyjskiej idei imperialnej. Autor jest dyplomatą z doświadczeniem pracy na placówce w Moskwie. Ujęcie problematyki często nie wytrzymuje próby rzeczowej krytyki ze względu na dość powierzchowną i wyrywkową znajomość literatury przedmiotu. Istotną wartość przynoszą natomiast uwagi o rosyjskiej polityce historycznej,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
48
2

Na półkach: ,

Autor w ciekawy sposób opisuje społeczeństwo rosyjskie, cywilizacje rosyjską oraz państwowość rosyjską.
W wielu momentach odwołuje się do historii, tak aby obraz który chce przedstawić był wiarygodny i taki jest, moim zdaniem.
Książka jest pisana już po wybuchu wojny na Ukrainie, co bezpośrednio wpływa na rozważania Autora.

Styl oraz forma prowadzenia narracji przypomina zbiór esejów, które tworzą spójną całość. Podczas czytania można mieć wrażenie (z tego co dowiedziałem się słuszne),że Autor żył w Rosji, czuję ją i dzięki temu treść nabiera dużej autentyczności.

Co do drobnych minusów, czasami miałem wrażenie, że korekta mogła być lepsza, jednak nie przeszkadza to w czytaniu.

Autor w ciekawy sposób opisuje społeczeństwo rosyjskie, cywilizacje rosyjską oraz państwowość rosyjską.
W wielu momentach odwołuje się do historii, tak aby obraz który chce przedstawić był wiarygodny i taki jest, moim zdaniem.
Książka jest pisana już po wybuchu wojny na Ukrainie, co bezpośrednio wpływa na rozważania Autora.

Styl oraz forma prowadzenia narracji przypomina...

więcej Pokaż mimo to

avatar
94
89

Na półkach: ,

"Kurica nie ptica Polsza nie zagranica". Hasło wpadło mi po chwili do głowy, kiedy usiadłem aby ocenić tę książkę. Warto po nią sięgnąć, nawet jeśli pamięta się PRL. Autor lekkim językiem opisuje duszę naszych "braci" ze Wschodu i nawet jeśli słyszało się o dziwnych aspektach rosyjskiej duszy to ciężko w to uwierzyć bo jesteśmy od Rosjan inni. Mamy wprawdzie tę samą cząstkę słowiańskiej duszy, której z drugiej strony nie potrafią na Zachodzie zrozumieć, ale kilkaset lat innej historii sprawiło że podchodzimy inaczej niż Rosjanie do wolności, patriotyzmu i wielu innych spraw. Polecam, dla mnie czas spędzony na czytaniu tej książki był czystą przyjemnością. Pozdr.

"Kurica nie ptica Polsza nie zagranica". Hasło wpadło mi po chwili do głowy, kiedy usiadłem aby ocenić tę książkę. Warto po nią sięgnąć, nawet jeśli pamięta się PRL. Autor lekkim językiem opisuje duszę naszych "braci" ze Wschodu i nawet jeśli słyszało się o dziwnych aspektach rosyjskiej duszy to ciężko w to uwierzyć bo jesteśmy od Rosjan inni. Mamy wprawdzie tę samą cząstkę...

więcej Pokaż mimo to

avatar
147
96

Na półkach:

Bardzo ciekawe i powiedziałbym "świeże" spojrzenie na współczesną Rosję. Próba pokazania społeczeństwa takim jakie ono jest i wyjaśnienia dlaczego jest inne od tzw. zachodniego. O ile dla mnie (czy generalnie dla osób pamiętających czasy ZSRR) "kod" książki jest możliwy do odczytania to jestem przekonany, że czytelnik zza "żelaznej kurtyny" nic nie zrozumie - to dla niego zupełnie inny krąg kulturowy/poznawczy. Czyta się błyskawicznie i ... szkoda, że to już koniec. Ciekaw jestem czy gdy zakończy się wojna, będzie ciąg dalszy pracy Pana Piotra.

Bardzo ciekawe i powiedziałbym "świeże" spojrzenie na współczesną Rosję. Próba pokazania społeczeństwa takim jakie ono jest i wyjaśnienia dlaczego jest inne od tzw. zachodniego. O ile dla mnie (czy generalnie dla osób pamiętających czasy ZSRR) "kod" książki jest możliwy do odczytania to jestem przekonany, że czytelnik zza "żelaznej kurtyny" nic nie zrozumie - to dla niego...

więcej Pokaż mimo to

avatar
415
415

Na półkach:

Książka szukająca odpowiedzi na przyczyny obecnej agresji Rosji na Ukrainę nie tylko w ostatnich wydarzeniach, ale głębiej w historii. Wiele bardzo dla mnie odkrywczych tez, znakomita próba wniknięcia w "rosyjską duszę". Najwięcej do myślenia daje podejście Rosjan do definicji prawdy, ponieważ mają niejako dwa jej pojęcia "prawda" i "istina". Moim zdaniem do świetna odpowiedź na pytanie dla czego tak łatwo usprawiedliwiają wszelkie okrucieństwa jakie dopuszczają się obecnie w Ukrainie i nie tylko. Zdecydowanie polecam.

Książka szukająca odpowiedzi na przyczyny obecnej agresji Rosji na Ukrainę nie tylko w ostatnich wydarzeniach, ale głębiej w historii. Wiele bardzo dla mnie odkrywczych tez, znakomita próba wniknięcia w "rosyjską duszę". Najwięcej do myślenia daje podejście Rosjan do definicji prawdy, ponieważ mają niejako dwa jej pojęcia "prawda" i "istina". Moim zdaniem do świetna...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2
2

Na półkach:

Książka w doskonały sposób przybliża sposób myślenia współczesnego rosyjskiego aparatu władzy oraz obywateli.

Książka w doskonały sposób przybliża sposób myślenia współczesnego rosyjskiego aparatu władzy oraz obywateli.

Pokaż mimo to

avatar
79
4

Na półkach:

Świetna książka, pokazująca mentalność rosyjskiej "elity", podczas czytania są momenty w których nachodzi czytelnika myśl "a to dlatego Rosjanie postąpili w ten sposób"

Świetna książka, pokazująca mentalność rosyjskiej "elity", podczas czytania są momenty w których nachodzi czytelnika myśl "a to dlatego Rosjanie postąpili w ten sposób"

Pokaż mimo to

avatar
642
433

Na półkach: , , ,

Tak rzeczowej analizy rosyjskiej mentalności do tej pory nie przeczytałem.

Tak rzeczowej analizy rosyjskiej mentalności do tej pory nie przeczytałem.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    148
  • Przeczytane
    43
  • Posiadam
    13
  • Teraz czytam
    4
  • 2023
    3
  • Polityka
    2
  • Rosja
    2
  • Historia
    1
  • Reportaże
    1
  • Popularnonaukowe
    1

Cytaty

Więcej
Piotr Skwieciński Koniec ruskiego miru? O ideowych źródłach rosyjskiej agresji Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne