Cyfrowy umysł

2023-02-03
2023-02-03
9788382311914
Dorota Gasper

Wszyscy (może przesadzam) mówią, że ponieważ żyjemy w cyfrowym świecie, musimy rozwinąć w sobie umiejętność patrzenia na wszystko przez cyfrowe okulary. Inaczej mówiąc, musimy mieć "cyfrowy umysł". Co to jednak znaczy?!

Autorzy książki odpowiadają: to nie znaczy, że masz być biegłym programistą w 5 językach programowania, zdobyć certyfikat potwierdzający twój status "data scientist", posiąść biegłość w analizie big data ani zacząć na gwałt uczyć się... uczenia maszynowego. Natomiast powinieneś nieźle rozumieć pewne elementy świata cyfrowego, aby móc dostrzec w nim szanse dla siebie i swojej firmy oraz znaleźć wspólny język ze specjalistami.

Gdy książka zaczyna się od wyjaśnienia, czym jest algorytm, a kończy rozważaniami o tym, jak przygotować pracowników do transformacji cyfrowej, to wiemy, że mamy do czynienia z wprowadzeniem do problemów świata cyfrowego. I nie ma w tym nic złego. Takie książki są potrzebne, ponieważ wiele osób poza sprawnym korzystaniem ze smartfonu i okazjonalnie Zoomu (i oczywiście laptopu) nie widzi przysłowiowego "big picture" świata cyfrowego. A takie widzenie jest potrzebne i pomaga zarówno w życiu, jak i w pracy.

"Cyfrowy umysł" jest tłumaczeniem książki wydanej wcześniej przez świetne wydawnictwo Harvard Business School Publishing. Tym, co wyróżnia książki tego wydawcy, jest "proste" opisywanie najbardziej aktualnych trendów w biznesie. Niektórzy twierdzą, że zbyt "proste", ale nie zgadzam się z takim poglądem. Lubię i cenię ich książki, ponieważ nie brną one niepotrzebnie w naukowość i trudny fachowy język, za to bardzo pomagają w "ogarnianiu" tego, co dzieje się we współczesnym biznesie.

A dzieje się... cyfrowo.

Sama książka jest dosyć wartościowa choć ma pewne niedoskonałości ponieważ w pewnym miejscu jest ze sobą sprzeczna.
Poza tym należy docenić dodanie słowniczka używanych pojęć ponieważ wiele polskich książek tego nie ma w ogóle, a ponadto autorzy połasili się nawet na wyjaśnienie to i owo nam czytelnikom.

Być może ocena jest zaniżona, gdyż dla mnie ta książka jest wtórna.
Jest to omówienie podstaw w operowaniu narzędziami cyfrowymi i próba przekonania Czytelnika, by zaaprobował i przyklasnął zmianom cyfrowym w swoim otoczeniu.

Cóż, może po prostu jestem za młoda na tę książkę ;) Pewne rzeczy były dla mnie oczywiste, a pewne strategie kojarzyły się ze znanymi poradnikami psychologicznymi dot. skutecznego działania, tylko przekierunkowane na cyfrową rzeczywistość.

Pozostawiam innym do oceny.

Być może ocena jest zaniżona, gdyż dla mnie ta książka jest wtórna.

• Libra
  • Podręcznik
  • ! BŚ
  • E-Business
  • Cosmology & Science
  • Ekg

Dodaj cytat z książki Cyfrowy umysł