Krok po kroku. O wolności finansowej i dostatnim, spełnionym życiu

Okładka książki Krok po kroku. O wolności finansowej i dostatnim, spełnionym życiu JL Collins
JL Collins Wydawnictwo: Maklerska.pl biznes, finanse
biznes, finanse
The Simple Path to Wealth: Your road map to financial independence and a rich, free life
Maklerska.pl
2023-09-26
2023-09-26
9788396203724
finanse wolność finansowa inwestowanie emerytura oszczędzanie

Książka motywująca do osiągnięcia wolności finansowej napisana w bardzo przyjemnym gawędziarskim stylu. Autor na liczbach udowadnia, że każdy może osiągnąć pewien stopień niezależności finansowej. Podaje również gotowe strategie jak ją osiągnąć. Polski wydawca od siebie dodał informacje o krajowych formach oszczędzania IKE, IKZE, PPK, PPE co przekłada owe rady na nasze realia.

O czym jest ta książka? O wolności finansowej i kreowaniu dostatniego życia za pomocą prostego, pasywnego portfela inwestycyjnego, który nie wymaga od czytelnika wielu godzin pracy związanej z analizowaniem pojedynczych spółek. Książka poparta jest danymi historycznymi, wykresami i bardzo ciekawą analizą, którą autor opisuje prostym językiem.
Książka jest napisana przez Amerykanina, który na co dzień żyje w Ameryce, tam skończył studia, miał pracę itp. – nie bójcie się, że jego porady nie znajdą zastosowania w polskiej rzeczywistości. Jak najbardziej wszelkie sugestie, które podaje autor, możemy przełożyć na nasze podwórko. Gdzie trzeba, znajdują się przypisy redaktorskie, a dodatkowo w polskim wydaniu są dwa rozdziały o PPK i PPE, czyli rozwiązaniach emerytalnych dostępnych w Polsce, zostały napisane przez dra Rafała Janika.
w ramach wprowadzenia zahaczamy o podstawowe kwestie związane z finansami osobistymi. Dzięki temu osoby, które są na początku swojej finansowej drogi, nie będą zagubione. W tym miejscu mam na myśli na przykład „f-you money”, które autor często przywołuje ( a które mają służyć do tego, by mieć odwagę podejmować niełatwe decyzje, nawet kazać szefowi się wypchać gdy nas wkurza). Autor przypomina, że aby inwestować, dobrze jest mieć do tego odpowiednie podwaliny i zabezpieczone pieniądze na różne wypadki życiowe.
Wyjaśnienie wielu pojęć znajduje się też w przypisach redakcji pod głównym tekstem. Dzięki temu można czytać bez odrywania się w poszukiwaniu dodatkowych informacji.
Za bardzo duży plus tej publikacji uważam dwie propozycje gotowych portfeli inwestycyjnych – dla osób, które są na etapie gromadzenia majątku (niekoniecznie dla młodszych lub początkujących, co autor też tłumaczy) oraz dla osób, które stopniowo będą przechodzić z etapu gromadzenia majątku do jego używania. Mamy gotowy przepis, propozycja autora wskazuje dokładne instrumenty w określonych proporcjach. Dowiadujemy się też jak później wypłacać zgromadzony majątek, aby zachować siłę swojego portfela, aby zgromadzony kapitał mógł dalej pracować, a wartość majątku wciąż rosła.
W lekturze odnajdą się osoby, które nie miały zbyt wiele do czynienia z inwestowaniem, ale dobrze, jakby miały już jakąś wiedzę odnośnie instrumentów finansowych (np. co to są akcje, obligacje). Uważam, że lektura będzie przyjemniejsza, jeśli to nie będzie pierwszy kontakt czytelnika ze światem inwestycji.

Książka jest napisana przez...

Ciekawa książka, ale spodziewałem się po niej znacznie więcej. Podstawy są tu dobrze wyłożone, jednak nie ma żadnych szczegółów o inwestowaniu pasywnym z perspektywy obywatela kraju nad WIsłą. Niestety, bo książka ma potencjał, a polskie wydanie zasługuje na dodatkowe rozdziały, których tutaj zabrakło.

Czytałem najpierw w oryginale, kolejno polskie tłumaczenie i nie mogę znaleźć wielu różnic na plus pomiędzy wersjami. Książkę dobrze się czyta, jest łatwa w zrozumieniu, a po lekturze wiadomo pi razy drzwi co robić ze swoimi pieniędzmi. Brakuje mięcha, brakuje porad, brakuje dokładnych opisów procesu inwestowania. Pozostają zachęty, którymi nie zbuduje się portfolio i nie utrzyma wartości majątku.

Skarb dla tych, którzy nie czują się pewnie w finansowym świecie. Collins w przystępny sposób wprowadza w tajniki oszczędzania i inwestowania... nawet dla laika, jak ja, książka jest łatwa do zrozumienia i inspirująca. Polecam wszystkim, którzy chcą zacząć swoją przygodę z finansami!

Książka mocno inspiruje, nie przytłacza i daje konkretną dawkę wiedzy. Dobry wybór gdy chce się bardziej świadomie podchodzić do swoich finansów.

Autor pokazuje jak w prosty sposób dosłownie używając jednego narzędzia zadbać o swój dobrobyt w przyszłości. Daje bardzo konkretne rady, które zarówno jego, jak i tysiące innych osób doprowadziły do upragnionej wolności finansowej.

Jedna z lepszych książek finansowych jakie przeczytałem tego roku. Wynika to z tego, że dostajemy dużo odniesień od wydawcy która przekłada nam wiedzę autora ( które ukazuje nam pewien proces jak wygląda w Ameryce) na nasz rodzimy kraj.

Trzeba podkreślić, że nie jest to książka o zarabianiu czy szybkim bogaceniu się. Książka raczej skierowana jest do osób które trochę lepiej zarabiają a nie znają się na inwestowaniu/oszczędzaniu. Autor wskazuje nam jak mamy postępować żeby cieszyć się spokojną emeryturą pod kątem finansowym.

• Do kupienia
  • TOP 100 ECADEO
  • Wyzwanie 24
  • Przeczytane 2024
  • Pieniądze

JL Collins Krok po kroku. O wolności finansowej i dostatnim, spełnionym życiu Zobacz więcej