Furtka do piekła

Okładka książki Furtka do piekła Ewa Minge
Okładka książki Furtka do piekła
Ewa Minge Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Gra w ludzi (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Gra w ludzi (tom 2)
Prószyński i S-ka
2023-01-10
2023-01-10

Widzę, że nawet brak info o 3 części.

Widzę, że nawet brak info o 3 części.

Co to za głupoty ??

Co to za głupoty ??

Dziwna książka. Niby coś zaczyna się w niej dziać by zaraz się skończyło. Snują się wątki, przypuszczenia, które dziwnie się kończą.

Ledwo dałam radę to przeczytać, jak dla mnie słabizna, w ogóle dziwne pomysły... Jestem mocno zawiedziona obiema częściami.

Kontynuacja cyklu z Anną od Ewy Minge.
Świat handlu kobietami na „najdroższych giełdach świata” w kolejnej odsłonie. Minge dalej prowadzi wątek kupowania kobiet i świata, w którym dawno już nie ma miejsca na granice.
Znana z poprzedniej książki Anna zostaje wprowadzona do kolejnej gry. międzynarodowa siatka perwersyjnych bogaczy i, jako przeciwwaga, organizacja, którą ja bym trochę ironicznie porównał do marvelowskiej S.H.I.E.L.D. Kolejny targ współczesnymi „niewolnikami”, z kontraktami bądź bez owych. Nie wiadomo kto jest wrogiem, a kto przyjacielem. W tym wszystkim mocno straumatyzowana Anna, grająca grę, wspierana przez zespół, w którym przyjaźń miesza się z innymi uczuciami.
Namieszane tu co niemiara. Mocno naciągana logika narracji. Na finiszu wszystko w ogóle wymyka się spod kontroli racjonalizmu i odlatuje w totalny kosmos. Wszystko trąci infantylizmem i szablonami. Co ciekawe – nie ma bohatera, którego ja bym w jakiś sposób polubił. Może z wyjątkiem pilota Gerarda, który jest najmniej skomplikowany, chociaż jako postać w tym świecie jest przyciągnięty trochę na siłę.
Kolejna książka, w której poruszane są poważne tematy społeczne. Jednocześnie kolejny dowód na to, ze nie każdy ten temat jest w stanie pociągnąć, szczególnie jako powieść sensacyjną a nie obyczajową. Czyta się lekko i szybko, co w tym przypadku nie do końca jest równoznaczne ze słowem przyjemnie. „Furtka do piekła” przypomina raczej jakąś wprawkę, a nie rasowy kryminał.

PS jeżeli już koniecznie chcesz przeczytać książkę, to moim zdaniem powinieneś zacząć od poprzedniej bo bez niej sporo wątków będzie niejasnych, chociażby who is who i po co XD

Kontynuacja cyklu z Anną od Ewy Minge.

Wybierając tę książkę w bibliotece porwał mnie intrygujący tytuł i okładka z kobietą gotową do strzału, za to nie zwróciłam uwagi na autora. A tu proszę. Nazwisko znane i to bardzo, chociaż w innej branży.

Czy fabuła wprowadziła mnie do piekła? Oczywiście, ale nie do tradycyjnego, bo Belzebuba tu nie ma, za to jest brutalny świat krezusów, którzy pod przykrywką legalnych biznesów handlują żywym towarem. Mamy zatem piekło kobiet, a może lepiej powiedzieć dorastających dziewcząt, nastolatek jeszcze, a nawet młodszych...Mamy piekielne kręgi wszelakiej maści dewiantów, znanych mniej bardziej opinii publicznej jako gwiazdy światowego show biznesu... Widać, że autorka wie, o czym pisze, bo ten świat blichtru, pieniędzy i luksusu nie jest jej całkiem obcy.

Na pewno jest to nowy schemat w polskiej literaturze sensacyjnej, kiedy młoda kobieta po własnych, trudnych doświadczeniach podejmuje pracę dla policji jako tajna agentka i jednocześnie luksusowa dama do towarzystwa, a wszystko po to, by rozpracować międzynarodową grupę handlującą kobietami. Jeśli podejmiecie się tej lektury wpadniecie na bankiety z najmożniejszymi tego świata - prezydentami, książętami i szejkami. Będziecie się rozkoszować wnętrzami w stylu carskiej Rosji, ociekających złotem i rozkosznymi salonami rezydencji w Monako. Naprawdę jest jakby...luksusowo. Raz tradycyjnie, raz supernowocześnie. Diamenty, szmaragdy i rubiny, kreacje Chanel i najlepsze limuzyny... Do tego piękne, sprytne i niebezpieczne kobiety, które są najlepszym wystrojem opisywanych wnętrz.

Cała historia, przyznaję misternie utkana, chwilami jest nieco naiwna, chwilami przerażająca. Czytałam jak baśń o Kopciuszku z Polski, który w przerwach między zakupami i układaniem puzzli z synkiem w mieszkaniu w bloku, krąży prywatnym samolotem pomiędzy Paryżem, Monako, Rzymem, Moskwą i Irkuckiem. Niestety takie historie, choćby pokazane najbardziej wiarygodnie niekoniecznie mnie przekonują.

Sam fakt jednak czerpania kolosalnych zysków z nierządu i handlu narkotykami, wykorzystywania nieletnich i bezkarności największych bossów jest jak najbardziej prawdziwy. Niestety. Wielu znanych i możnych tego świata ma zupełnie inne oblicze. Kochający ojciec, wierny mąż, uznany biznesmen, szanowany polityk może mieć odrażajacą twarz najgorszego zwyrodnialca.

Czy polecam? Niekoniecznie. Ale i nie odradzam. Każdy może tu znaleźć coś dla siebie.

Byłam ciekawa, jak w kolejnej części autorka pociągnie temat handlu usługami seksualnymi u najbogatszych ludzi. Ale jakość dialogów i sposób zachowania bohaterów jest tak denny, że aż nie dało się tego czytać. Eva Minge próbuje nas przekonać, iż bohaterowie są niesamowicie bystrzy- niestety nie potrafi stworzyć takich postaci, bo jej samej chyba polotu brakuje. Nigdy więcej nie sięgnę po jej książki.

Do powieści podeszłam z otwartą głową, zdając sobie sprawę z tego, że autorka nie ma wielkiego doświadczenia, to raz. A dwa, nie czytałam „Gry w ludzi”, a to właśnie tam można lepiej poznać Annę, Brunona i Adama. Tak przynajmniej wywnioskowałam z tej części. Adam jest policjantem i to on pomaga Annie odnaleźć się w nowej roli i wykonać zadanie. Jest w niej zakochany, mogłabym napisać, że skrycie, ale okazuje to uczucie na każdym kroku i kobieta doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Ona jednak nadal wspomina Brunona, bogatego, przystojnego biznesmena, który również jako tajny agent pomaga policji. W „Furtce do piekła” drogi tej dwójki ponownie się schodzą i wydaje się, że los znów ich połączy. Dzieje się jednak coś zaskakującego, o czym nie będę pisać, żeby nie psuć niespodzianki, gdybyście chcieli książkę przeczytać. Bardzo dużo się w tej powieści dzieje, tak dużo, że nie zawsze byłam w stanie zrozumieć, o co właściwie chodzi i dlaczego akcja potoczyła się tak, a nie inaczej. Do tego dochodzi fakt, że akcja pędzi na złamanie karku i ani na moment nie zwalnia. Przez to można odnieść wrażenie, że w książce panuje bałagan fabularny, który nie ułatwia odnalezienia się w powieści. Być może był to celowy zabieg, tego nie wiem. Wiem natomiast, że dużo lepiej sprawdziłaby się tak skonstruowana fabuła jako scenariusz na film albo nawet serial sensacyjny. Bo wprawdzie powieści nie czyta się ciężko, bo jest napisana przystępnie i lekko, ale z łatwością można się w niej pogubić.

Jeśli chodzi o sylwetki bohaterów, mimo że jest to drugi tom i główne postaci były przedstawione już w pierwszej części, również tutaj bohaterowie zostali dobrze scharakteryzowani. Wystarczająco, aby bez znajomości pierwszego tomu tej opowieści można było z łatwością odgadnąć, kto jest kim, czym się zajmuje i jakie zależności wszystkie te osoby łączą. Pojawiają się oczywiście nowi bohaterowie, jak wspomniana już Małgorzata Setha, która jest kobietą mocno intrygującą i moją ulubienicą w powieści. Autorka, ze względu na znajomość życia medialnych gwiazd od podszewki sprawnie przeprowadza czytelnika przez obecny w powieści świat blichtru, wielkich pieniędzy i wielkich imprez, na których osoby z pierwszych stron gazet, łącznie z tymi pełniącymi funkcje państwowe, używają życia w sposób nie tylko niemoralny, ale i nielegalny. To świat, w którym nie istnieją skrupuły i brak jest jakichkolwiek ludzkich uczuć. Człowiek w tym świecie to produkt, którego istnienie sprowadza się do zaspokajania potrzeb bogaczy. Autorka ze znawstwem, swobodą i precyzją odmalowuje słowami świat, który z zewnątrz wygląda na bardzo atrakcyjny i kusi, szczególnie młode, żądne sławy dziewczyny, swoim blaskiem, przepychem, pięknem. Dopiero, kiedy zajrzy się głębiej widać, jak bardzo chory, zdeprawowany jest to świat, będący furtką prowadzącą prosto do piekła.

Mam nieco mieszane odczucia względem tej powieści, głównie ze względu na panujący w niej chaos i galopującą akcję, która nie pozwala nawet na chwilę oddechu. I może trochę również z powodu jej nierealności. Świat przedstawiony w powieści jest ciut przejaskrawiony. Zawsze doceniam bogatą wyobraźnię autorów, tutaj jednak autorka odrobinę popłynęła. Nie lubię też, kiedy w powieści pojawia się jej autor. Tutaj, na szczęście, autorka jest tylko wspomniana w trzeciej osobie przez jedną z bohaterek, która koniecznie musi udać się na zakupy do znanej projektantki. Mimo że nie wszystko przypadło mi do gustu, czytałam tę powieść z niesłabnącym zainteresowaniem, ciekawa, jak się to wszystko skończy. Zakończenie zaskakuje, jednak nie wyjaśnia wszystkich spraw, co sugeruje, że pojawi się kontynuacja powieści, którą zresztą z chęcią przeczytam.

Czego by nie powiedzieć o „Furtce do piekła”, widać, że autorka włożyła w książkę całe swoje serce. Widać też wyraźnie, że świat, który opisuje nie jest jej obcy. Cieszę się, że dzięki powieści mogłam zajrzeć za kulisy „wielkiego świata” i podejrzeć, jak to wszystko działa. Jeśli również chcecie to wiedzieć, zachęcam do przeczytania.

Twórczość Pani Evy Minge zaciekawiła mnie na tyle, że postanowiłam przeczytać kolejną książkę pt.'' Furtka do piekła'', która właściwie stanowi kontynuację pierwszej książki pt. ''Gry w ludzi''.

Tym razem podczas zapoznawania się z jej treścią skupiłam się na poznawaniu bohaterów drugoplanowych, gdyż oni tworzyli tło, w którym nie zawsze była możliwość dowiedzenia, jaką pełnią oni funkcję i jaka misja tym razem na ich czeka.

O Annie głównej bohaterce dowiadujemy się, coraz więcej informacji. Ułatwia to dokonanie oceny dotyczącej jej całościowego postępowania, co do występujących powierzonych dalszych nowych zadań do realizacji, które dają wiele do myślenia nawet czytelnikowi, który nie znał jej z wcześniejszych dokonań.

Można pozwolić sobie na analizę w formie pytań dotyczących sytuacji z udziałem głównej bohaterki: Jak Anna czuła się podczas poprzedniej misji, Czy jednak brakowało jej czegoś, a może miała swoje atuty, które musiała sprytnie wykorzystać, ale w środku miała lęk, Czy uda kolejny raz się wykazać, myśląc o tym, co ją spotkało wcześniej, gdyż nie zawsze udaje się tak łatwo zapomnieć o przeszłości, mając na uwadze to, czy kiedyś ona wróci bądź nie?

Pojawią się w drugiej części książki nowi i bardzo trudni do rozszyfrowania bohaterowie. Mentor Anny, ale czy będzie się ona czuła przy nim bezpiecznie? Sama sobie nawet zadaje pytania, bo cały czas się coś ciągle zmienia, a ona musi być w centrum uwagi, wykazać się, postawić wszystko na jedną kartę, użyć sprytu, poczuć prawdziwą adrenalinę, ale czy ktoś zapyta ją, co naprawdę czuje, myśli, czy jedynie liczy się praca, w tym nie do przewidzenia zawirowaniu pełnym niespodziewanych zwrotów akcji?

Czy jest ktoś, komu tak naprawdę zależy na Annie jako kobiecie, a nie jako fascynacji niezwykłej urody, kto doceni jej pracę, czy znajdzie się taka osoba umiejąca z nią porozmawiać tak, że może poczuje się kochana, doceniana bez względu na tę niebezpieczną nową sytuację, w której obecnie się znalazła?

Kluczowymi postaciami są w tym kryminale policjant Adam i biznesmen Bruno. Obaj pochodzą z dwóch różnych światów, ale czy oni też prowadzą niebezpieczną grę, czego oczekują od życia, czy tylko pozory bycia miłym dla spełnia misji wyjścia ze świata grozy, czy jednak poczucia bycia kochanym oraz spełnienia zawodowego?

Bruno pomimo tego, że ma wszystko, ale brakuje mu miłości. Jest delikatny, lubi okazywać uczucia, ale ma w sobie skrytość, kocha syna. Nie lubi niesprawiedliwości, jest pomocny. Polubiłam go.

Adam pomimo tego, że posiada, wiele cech pozytywnych sobie stara się też być dobry dla Anny, ale też się dobrze maskuje, niby wie wszystko, z tym że zostawia, wiele do pomyślenia kim jest naprawdę.

Podobało mi się to, że autorka powracała do niektórych fragmentów z życia Anny, Brunona, gdyż można sobie przypomnieć, jak potoczyły się ich losy.

Warto zaznaczyć ogromną rolę mamy w życiu Anny oraz syna Leona, którzy są dla niej całym światem. Słowa kierowane od syna ku pokrzepieniu są, myślę dla niej największą nagrodą za wyrządzone zło, jakiego doświadczyła. Walczy dzielnie, aby być dobrą mamą, pomimo że z czasem jest u niej krucho, ale najważniejsze jest to, że się nigdy nie poddaje.

Autorka nie zapomniała o tym, aby w tej części wzbudzić większą dawką mocnej adrenaliny, dodania poczucia humoru bohaterom, ale czy to wystarczy, aby pokonać swoje ludzkie słabości i wrócić do rzeczywistości kosztem zwyczajnej normalności.

Od samego początku poznawania drugiej części tej książki zadawałam sobie pytanie, co tak naprawdę stanowiło główny klucz do tego przejścia przez tytułową furtkę do piekła, ale czy ją znalazłam, odpowiedź na nie uzyskacie, czytając ten kryminał.

Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

Zdarza się wam,że po przeczytaniu książki nie macie o niej konkretnego zdania?

Ja dziś mam tak z tą książką...nie mogę powiedzieć,że była zła ale też,że była rewelacyjna.

Liczyłam na finał i rozwiązanie...a tu nic z tego....

Przerażająca od zawsze była dla mnie myśl że są ludzie którzy z krzywdy ludzkiej czerpią chorą radość I tacy którzy uważają,że za pieniądze można kupić wszystko.

Gdzie nie istnieją uczucia,skrupuły,żadna moralność. Gdzie człowiek to towar.

Chory zdeprawowany świat...I tym bardziej przerażający bo przecież istnieje naprawdę

Zdarza się wam,że po przeczytaniu książki nie macie o niej konkretnego zdania?

Liczyłam na finał i rozwiązanie...a tu nic z tego....

• Nowe serie kontynuacja
  • ZaaQ'23
  • Idealna na prezent

Dodaj cytat z książki Furtka do piekła