Zapiski Czarnego Polaka

Okładka książki Zapiski Czarnego Polaka Christian Kobluk
Okładka książki Zapiski Czarnego Polaka
Christian Kobluk Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Książka i Prasa publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Instytut Wydawniczy Książka i Prasa
2022-11-21
2022-11-21

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 4 (76) / 2024 Łukasz Barys, Wojciech Bonowicz, David Brooks, Kasia Drewek, Hanka Grupińska, Magdalena Kicińska, Christian Kobluk, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Tomasz Szymon Markiewka, Karolina Przewrocka-Aderet, Redakcja magazynu Pismo, Adrienne Rich, Beata Szady, Piotr Szulc, Piotr Tracz, Arvis Viguls
Pismo. Magazyn... Łukasz Barys, Wojci...

Być może z tytułu bycia wspomnianą w książce Christiana Kobluka mogę wydawać się niezbyt obiektywną recenzentką. Ale książkę przekazałam w prezencie trzem innym osobom, dziś skończyłam ją czytać (starannie notując autorskie wnioski) sama.

Przede wszystkim, w polskiej literaturze brakuje pozycji o rasizmie. Nie wspominając o pozycjach o rasizmie napisanych przez osoby Czarne. Tak się składa, że książka autorstwa Christiana Kobluka nie skupia się tylko na rasizmie. Ten zbiór esejów jest wielowątkowy i wzbogacony o tezy, ale też i pytania, które mają za zadanie przemawiać bezpośrednio do osoby czytającej.

Wcale nie tak łatwo pisać o własnych zmaganiach w poszukiwaniu tożsamości, a tym bardziej o napotkanych przeszkodach, które nie tyle wiążą się z indywidualnym podejściem do Ciebie, jako Obcego we własnym kraju, a o tyle są wynikiem tępej, bezrefleksyjnej, powielanej i namiętnie pochłanianej przez społeczeństwo nagonki.

Nie wiem, w jaki sposób trafiliście na tę pozycję. Ale kilka aspektów jest pewnych.
Jeśli szukasz wskazówek (bo moim zdaniem, ciężko mówić o uniwersalnych odpowiedziach) dotyczących tego, jak to jest doświadczać alienacji ze strony współobywateli we własnym kraju – znajdziesz to w tej książce.
Jeśli zastanawiasz się, jak to jest być ciągle spychanym we własnej walce i marginalizowanym pod pretekstem braku odpowiedniego czasu – znajdziesz to w tej książce.
Jeśli kompletnie nie pojmujesz, jaką rolę w polityce i w opinii publicznej odgrywa narracja wokół kryzysów migracyjny – znajdziesz to w tej książce.

Nie gwarantuję, że Autor przeprowadzi Cię gładko przez całą tę problematykę. Ale na pewno wciśnie Cię w fotel na tyle, ażeby zmusić do refleksji i podążania za odpowiedziami na pytania, które nurtują nas w naszych głowach.

A zamiast wierszyków, zdewaluowanych pozycji w wykazie lektur i innych tekstów, co do których mamy wątpliwości, a którymi karmi się młode pokolenie – mam nadzieję, że kiedyś otworzę podręcznik młodej osoby z kręgu mojej rodziny, w którym znajdę fragment tej pozycji.

• Polska
  • Biografia, autobiografia, pamiętnik