Feralny krążek

Okładka książki Feralny krążek Mark Twain
Okładka książki Feralny krążek
Mark Twain Wydawnictwo: POTOP Seria: Klasyka - Fantazja fantasy, science fiction
Klasyka - Fantazja
POTOP
2022-06-21
2022-06-21
Ariadna Demkowska-Bohdziewicz
Twain opowiadania literatura amerykańska

Jestem wielbicielka prozy Twaina i jego życzliwego humoru , więc z przyjemnością wysłuchałam w audiobooku czterech opowiadań 1 . "duch"- krótki żarcik 2. "Feralny krążek'-wyciskacz lez z uśmiechem w tle 3."wyjątek z opisu wizyty..." -niebo w satyrycznym zwierciadle w duch Monty Pythona 4. -"Niezwykły wynalazek" forma dziennikarska z wątkiem fantastycznym ( czyżby prekognicja Twaina?)z zaskakującą końcówką. Wszystkie opowiadania pokazują kunszt literacki autora, rozmaitość tematyki i stylów.

Mark Twain znany jest ze swych przygodowych ksiażek dla młodzieży jakie napisał. W przypadku wzięcia się za krótki wybór kilku opowiadań wydanych w formie zeszytowej przez Wydawnictwo Iskry ciekawy byłem jak sprawdzi się w fantastyce i przygodowej stylistyce. Pierwszy raz kiedy czytałem pozostawiła po sobie dobre wspomnienia i miło czytało się. Postanowiłem powrócić do tego zeszytu przekonać się jak wypadnie obecnie.

Opowieść o duchu - pierwsza historia zaczyna się nawet ciekawie i zapowiada się opowieść o duchach. Początkowo czuć klimat niesamowitości i można oczekiwać czegoś w stylu starych historyjek o duchach jakie można spotkać w klasycznych opowieściach o duchach. Jednak później pojawiają się humorystyczne akcenty i widać, że autor postawił zamiast na grozę na opowiadanie z przymrużeniem oka. Bardzo ładnie napisane, humorystyczne, całkiem przyjemne i dobrze czyta się.
Feralny krążek - kolejne opowiadanie jest krótkie, ale bardzo fajne. Zaczyna się od opowieści pułkownika i poznajemy małą Abby. Wszystko kręci się wokół ich przygód i zabarwione zostało humorem mimo poważnej tematyki. Jasnym punktem jest bohaterka, rezolutna i ciekawska. Nie ma tutaj fantastyki, bo osadzona została w dawnych czasach na tle historycznej epoki, lecz wspaniale czyta się i bawiłem się przy nim świetnie. Napisana ładnym językiem, nie pozbawiona humoru i przyjemnie czyta się. Podobała mi się i miło wspominam swoją przygodę mimo krótkiej historii.

Wyjątek z opisu wizyty Kapitana Stormfielda w niebie - najdłuższa historia jaka została tutaj wrzucona do zbioru opowiada o wizycie tytułowego kapitana w niebie. Jego przygody podczas podróży do niego i wszystko co spotyka w miejscu docelowym. Niebo przedstawione jest podobnie do naszego świata, obarczone jednak wolnością i spełnianiem wszystkich zachcianek jakie mają mieszkańcy. Znajdują się tam smutne momenty, wesołe, czasami wkrada się nuda, ale też nie brakuje ukazania działań poszczególnych regionów nieba. Wszystko zostało okraszone humorystycznym zacięciem i ironią. Chociaż najdłuższe jakie dostałem, to nie mogę narzekać, bo czyta się dobrze.

Niezwykły wynalazek - ostatnie opowiadanie o wynalezieniu wynalazku mogącego zmienić dotychczasowe życie ludzi. Wiele razy poruszano taki temat, ale nie brakuje w nim motywu morderstwa i kolei losów bohatera znajdującego się w nieciekawej sytuacji. Krótka opowieść z lekką dawką fantastyki i kryminalnym wątkiem w jednym. Miła i przyjemna lektura na chwilkę lub dwie do przeczytania, chociaż nie odkrywcza.

Zawarty zbiór zawiera kilka ciekawych opowiadań zaczerpniętych z kompletnego wydania takich historii napisanych przez Marka Twaina. Tutaj pierwsza, trzecia i czwarta opowieść zawiera elementy fantastyczne, nieraz stanowiące tło opowiadań jakie dostajemy. Widać z jaką łatwością zostały napisane i okraszone fajnym humorem, który bawi nawet obecnie. Spotykamy całą plejadę postaci, niektóre tylko dobrze wypadają, lecz inne wzbudzają w nas ciekawość i sympatie. Nie mogę zapomnieć o Abby z Feralnego krążka wypadającej znakomicie lub nieszczęśliwym duchu z Opowieści o duchu, który potrafił rozbawić. Są krótkie, dobrze napisane, treściwe i zawierają ciekawe zakończenie. Nawet najdłuższa opowiadanie o Kapitanie Stormfieldzie czyta się dobrze mimo ukazywania nieba przez autora. Jednak czasami wkrada się tutaj nudne momenty. Zawarte tutaj historie są na tyle ciekawe, że chciałem przeczytać jeszcze wiele takich historii jakie dostałem. Książeczka pod tytułem Feralny książek jest przyjemną i zabawną propozycją na góra dwa wieczory. Same postacie mimo długości bywają ciekawe i mimo długości spodobały mi się. Obecnie nie pisze się już tak i zawarte tutaj historie posiadają swój urok i niezwykły klimat, który bardzo lubię. Pojawia się w nich miejsce na fantastykę, odrobinę grozy, kryminału i powieści obyczajowej. Nie brakuje humorystycznego zacięcia, pojawiającej się ironii i dawki humoru jakim posługuje się Mark Twain. Sięgając po tą zeszytową książeczkę dostałem przyjemne i dobrze napisane opowiadania do przeczytania w niedługim czasie. Bawiłem się przy nich dobrze i na pewno znów kiedyś do nich wrócę. Dla fanów lubiących klimatyczne, pełne uroku dawne fantazje z dawką przygody.

Nie lubię wystawiać oceny zbiorom bo, jak wiadomo, jedne opowiadania bywają gorsze, inne - lepsze. "Feralny krążek" jest według mnie idealnym tego przykładem.
Pierwsze dwa opowiadania (tytułowy "Feralny krążek" i "Opowieść o duchu") mnie mile zaskoczyły - krótkie, treściwe, z wyraźną puentą.
Kolejne "Esktrakt z opisu wizyty kapitana Stormfielda w niebie" oceniam raczej na średniaka - bardzo podoba mi się podejście autora do tematu, pewne spostrzeżenia na temat natury człowieka, dobra, zła, szczęścia, pragnień... z drugiej strony opowiadanie chwilami po prostu przynudza, a niektóre pomysły w nim zawarte wydają mi się zbyt proste i płytkie.
Ostatnie - "Niezwykły wynalazek" - to zdecydowanie najsłabsza z zaprezentowanych tu pozycji. Bardzo przewidywalne, fabuła wydaje mi się dziurawa, lekko chaotyczna, postaci nieciekawe, sztuczne, a całość - niepotrzebnie przedłużana.

I tak lubię. Obojętnie co kto powie. :-)

I tak lubię. Obojętnie co kto powie. :-)

Genialny debiut Marka Twaina

Genialny debiut Marka Twaina

Trudno ocenić zbiór opowiadań. Taka średnia mniej więcej.

Trudno ocenić zbiór opowiadań. Taka średnia mniej więcej.

Ciekawe opowiadania. W każdym pojawia się coś nieoczekiwanego i nietypowego.

Ciekawe opowiadania. W każdym pojawia się coś nieoczekiwanego i nietypowego.

• 2015
  • Audiobooki

Dodaj cytat z książki Feralny krążek