Feralny krążek

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
8320709970
Twain
Adam

Tytuły oryginału (zbiór opowiadań): "The Dead Disk", "The Ghost Story", "Marvelous Inventions", "Extract from Captain Stormsfield's Visit To Heaven".

kosopaty | 2014-01-12

Nie lubię wystawiać oceny zbiorom bo, jak wiadomo, jedne opowiadania bywają gorsze, inne - lepsze. "Feralny krążek" jest według mnie idealnym tego przykładem.
Pierwsze dwa opowiadania (tytułowy "Feralny krążek" i "Opowieść o duchu") mnie mile zaskoczyły - krótkie, treściwe, z wyraźną puentą.
Kolejne "Esktrakt z opisu wizyty kapitana Stormfielda w niebie" oceniam raczej na średniaka - bardzo podoba mi się podejście autora do tematu, pewne spostrzeżenia na temat natury człowieka, dobra, zła, szczęścia, pragnień... z drugiej strony opowiadanie chwilami po prostu przynudza, a niektóre pomysły w nim zawarte wydają mi się zbyt proste i płytkie.
Ostatnie - "Niezwykły wynalazek" - to zdecydowanie najsłabsza z zaprezentowanych tu pozycji. Bardzo przewidywalne, fabuła wydaje mi się dziurawa, lekko chaotyczna, postaci nieciekawe, sztuczne, a całość - niepotrzebnie przedłużana.

Ergo_sum | 2015-08-08
Przeczytana: 1993 rok

I tak lubię. Obojętnie co kto powie. :-)

Karol | 2016-07-15
Przeczytana: 08 lipca 2016