Prosialdo

Okładka książki Prosialdo Bjorn Rorvik
Okładka książki Prosialdo
Bjorn Rorvik Wydawnictwo: druganoga Cykl: Lis i Prosiaczek z niezakręconym ogonkiem (tom 6) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Lis i Prosiaczek z niezakręconym ogonkiem (tom 6)
Grisaldo
druganoga
2022-11-23
2022-11-23
Iwona Zimnicka
dziecięce dla dzieci książki dla dzieci literatura dziecięca powieść dla dzieci przygody 5+ humor

Okładka książki Sprej na komary Per Dybvig, Bjorn Rorvik
Sprej na komary Per Dybvig, Bjorn R...
Okładka książki Kropkoza Per Dybvig, Bjorn Rorvik
Kropkoza Per Dybvig, Bjorn R...
Okładka książki Bieg z zagadkami Per Dybvig, Bjorn Rorvik
Bieg z zagadkami Per Dybvig, Bjorn R...
Okładka książki Kawiarenka pod Ptasim Ogonem Per Dybvig, Bjorn Rorvik
Kawiarenka pod... Per Dybvig, Bjorn R...

Właśnie trwają Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej, wielkie piłkarskie święto. Moje relacje z tą dyscypliną są raczej oziębłe. Preferuję sporty, w których jest więcej gry, a mniej aktorstwa. Jednak nie da się nie zauważyć, że na całym świecie trwa piłkarska gorączka, a nawet tacy nie-fani (żeby nie powiedzieć antyfani),jak ja znają największe piłkarskie sławy.

Jednak nie tylko w Katarze toczy się zacięta walka na boisku, nie tylko tam trybuny rozgrzewają okrzyki publiczności, a do bramki raz za razem wpadają gole. Na Lisiej Polanie trwa zacięty bój pomiędzy Prosialdem a Leo Lessim, bój, który wieńczy spektakularne strzelenie… focha.

Prosiadlo ogłasza zakończenie kariery, a Leo Lessi przyłącza się do drużyny Panny Pudłońcówny i wespół z jej babcią rozgrywają mecz przeciwko drużynie pudłońców, ponosząc sromotną klęskę. Jednak Lisek nie jest w ciemię bity i sprytnie załatwia mecz rewanżowy. Skompletowanie drużyny okazuje się dość kłopotliwe, ostatecznie Lessi musi przełknąć gorzką pigułkę i dogadać się z Prosialdem. To będzie mecz, który wiele zmieni, ale przede wszystkim odmieni oblicze lisio-prosiaczej przyjaźni i pokaże jak ważne jest współdziałanie. W końcu łączy nas piłka!

„Prosialdo” to kolejny tom przygód Liska i Prosiaczka z Niezakręconym Ogonkiem, których wykreował Bjørn. F. Rørvik, a urzeczywistnił w specyficznych ilustracjach Per Dybvig. Tym razem jednak opowieść jest nieco dłuższa, a format książki nieco mniejszy i grubszy. Niezmienny jednak pozostał charakterystyczny styl pisania i kreślenia bohaterów i niewymuszony, prosty (momentami może nieco prostacki) dowcip. Cechy te wyróżniają tę serię, nadając jej charakteru, za który się ją uwielbia lub nienawidzi. My zdecydowanie jesteśmy w tej pierwszej drużynie.

Autor pod płaszczykiem sportowej tematyki ukrył treści uniwersalne, jak umiejętność przyznawania się do błędów czy współpracy. W finałowym meczu pokazał czym jest drużyna i jak ważną rolę odgrywają w niej wszyscy zawodnicy, podkreślając istotność każdego z nich. Z kolei Liskowi nadał cechy zadziornego zawadiaki, który nie potrafi wziąć swoich błędów na klatę i ciągle szuka winnych swoich porażek...

Jednak nie...

O piłce nożnej głośno jest w ostatnim czasie (i to w wielu kontekstach). Jej fenomen znany jest nawet mieszkańcom Lisiej Polany. Na szczęście akurat tam futbol jest po prostu futbolem. Liczebność drużyny nie ma znaczenia, sędzią może być szef jednego z zespołów, a jeśli brakuje bramkarza, to zawsze może nim zostać Babcia Pudłońcowa. I jeszcze jedna ważna zasada, jeśli piłkarz ma ogon, to musi uważać, aby nie podnosić go za wysoko. Grozi za to żółta kartka. O tych wszystkich regułach przeczytasz w zwariowanej książce "Prosialdo".

To już szósta część przygód nietypowej pary przyjaciół, Liska i Prosiaczka. Może nie wiedziałaś, ale oboje są wybornymi piłkarzami. Dlatego najlepiej nazywać ich Leo Lissi i Prosialdo. Potrafią rozgrywać mecze tylko we dwójkę, zazwyczaj jednak do czasu, aż jedno z nich nie przegra, a emocje wezmą górę. Tak też będzie tym razem. Jednak już na poważnie, bo Prosialdo ogłosi koniec kariery piłkarskiej. I z kim teraz będzie grać Leo Lissi? Na dodatek ekipa pudłońców zaprasza na turniej.

Przed Liskiem i Panną Pudłońcówną (zdecydowała się dołączyć do ekipy Liska) nie lada wyzwanie. Trzeba skompletować drużynę. I oczywiście wygrać mecz. Za pierwszym razem przegrają z kretesem (nawet Babcia Podłońcowa na bramce nie powstrzyma przeciwników). Ale przecież każdy mundial kończy się meczem finałowym. Kto tym razem wesprze drużynę Liska i Panny Pudłońcówny? Czy dołączy do nich Prosialdo? I najważniejsze pytanie, kto wygra?

"Prosialdo" to szalona historia z zakręconymi bohaterami. Z absurdalnym humorem, dobitnymi dialogami i niedorzecznymi sytuacjami. To też ilustracje, których nie da się pomylić z żadnymi innymi. Są równie cudaczne, co sami bohaterowie. Uwielbiam tę żywą kreskę, koślawą, wyraźną i zabawną. Właśnie, ta książka jest przede wszystkim zabawna. Ale niech Cię to nie zwiedzie, bo w tle jest wątek szczerej przyjaźni. Takiej, w której w jednej chwili masz ochotę ze złości wyrwać przyjacielowi uszy, a w drugiej już biegniesz mu na pomoc. To też opowieść o tym, że nie ma dwóch takich samych szyszek.

Dlatego, jeśli jeszcze nie znasz tej figlarnej pary przyjaciół, to koniecznie sięgnij po "Prosialdo" i śmiej się do woli.

• Literatura dziecięca
  • Dla Anieli