Zwrotnik Dzioborożca

Okładka książki Opowieści przy ognisku - Antologia Samowydawców. Tom3 Robert Batory, Sylwia Gudyka, Agata Kasiak, Paweł Kolarzyk, Stefan Król, Mariusz Łapiński, Radosław Lewandowski, Tomek Miłowicki, Alicja Podgrodzka, Izabela Redesiuk, Michał Wójcik, Andrzej Zarębski
Opowieści przy... Robert Batory, Sylw...
Czasopismo "Da... Łukasz Bałut, Daria...
Okładka książki Ślady na śniegu - Antologia Samowydawców. Tom 2 Izabella Agaczewska, Kamila Goszczyńska, Weronika Karczewska-Kosmatka, Agata Kasiak, Paweł Kolarzyk, Agnieszka Kowalska-Bojar, Mariusz Łapiński, Radosław Lewandowski, Monika Litwinow, Janusz Muzyczyszyn, Izabela Redesiuk, Mateusz Rogalski
Ślady na śnieg... Izabella Agaczewska...

To nie jest typowa powieść, nie jest to też zwykły przewodnik turystycznych. To jest wehikuł, który zabiera czytelnika do nieodkrytych miejsc południowo-wschodniej Azji. Otwierasz tę książkę i czujesz ten zapach orientalnych przypraw, cieszysz wzrok paletą niezwykłych barw i form, słyszysz hałas ulicy czy szum buszu, smakujesz życie zupełnie inne niż nasza codzienność.
I do tego te zdjęcia- wspaniałe!

Za możliwość przeczytania tej niesamowitej relacji z podróży dziękuję samym Podróżnikom- Autorom oraz dziewczynom z Czytam dla Przyjemności, które zorganizowały ten wspaniały bt.

I do...

To co w pierwszej kolejności rzuca się w oczy to to, że książka jest pięknie wydana. Jednak mimo to znalazłam w niej dwie wady. Książka jest dość ciężka i użyto w niej trochę za małą czcionkę, która wielu osobom może sprawiać problem. Jednak coś za coś użyty papier wpływa na wagę ale i piękny wygląd książki a większa czcionka dałaby nam niezłe tomiszcze bo jak zmieścić tyle ciekawostek w jednej niepozornej książce ?
Tyle o wadach, czas na zalety :) Niewątpliwie jest to jedna z lepszych książek podróżniczych jakie czytałam. Lekkie pióro, dużo ciekawostek, historii, opisy flory i fauny a to wszystko udokumentowane pięknymi zdjęciami, dzięki którym miałam wrażenie, że podróżuję razem z autorami. Ta książka to świetny przewodnik po Azji południowo - wschodniej i z pewności warta jest polecenia osobom, które wybierają się w tamte rejony. Czas z pewnością płynie tam inaczej, raz jest sielsko i przyjemnie, innym razem śmiesznie a jeszcze innym smutno czy niebezpiecznie.
Jak dla mnie to książka, którą przyjemnie czytałoby się przy ognisku, bo jak dobra gawęda z każdą przeczytaną stroną podsyca naszą ciekawość i wzbudza wiele emocji. Polecam ją każdemu, nawet takim kanapowym podróżnikom jak ja.
Za możliwość spotkania z dzioborożcem dziękuję autorom i blogowi Czytam dla przyjemności. Z Wami żadna podróż nie jest straszna.

Jeśli marzysz o podróżach, a nie możesz się teraz w żadna wybrać, to zrób sobie herbatę i do ręki weź powieść Mariusza Łapińskiego i Magdaleny Gumowskiej.

To już moja druga podróż z autorami po kartach powieści. Tym razem udałam się do Azji Południowo-Wschodniej. Odwiedziłam Tajlandię, Laos, Kambodżę, Wietnam, Malezję, Singapur, Borneo, Brunei i Indonezję. To była bardzo pouczająca wycieczka. Od pierwszej strony czytałam ją z wielkim zainteresowaniem. Chłonęłam wszystko, czym autorzy zechcieli podzielić się z czytelnikiem. Zwiedziłam wielkie miasta, ale też i dzikie tereny. Poznałam historię i ich mieszkańców. Mogłam przekonać się, jak niebezpieczna i jakie skutki wywołuje choroba o nazwie denga. Zdradzę wam też pewną ciekawostkę - w Wietnamie znajduje się pomnik oraz dwie tablice poświęcone Kazimierzowi Kwiatkowskiemu. Kim on był, za co i dlaczego otrzymał takie wyróżnienie? Musicie odkryć sami. Miło wspominam wizytę u szamana i rejs na Wyspę Smoków. W tej powieści każdy znajdzie coś dla siebie. A dodatkowym plusem są piękne zdjęcia, które wszystko obrazują. Jeśli zdjęć będzie Wam mało, to są również linki do filmików na YouTubie.
Jeśli będziecie mieli okazję sami udajcie się w tą czytelniczą podróż. Ja już czekam na kolejną...

Książkę miałam przyjemność przeczytać, dzięki Book Tour u Czytam dla przyjemności.

Nie jestem fanem podróżowania, ale niewątpliwie uwielbiam zwiedzać przeróżne zakamarki ziemi właśnie książkowo. To moje drugie spotkanie z opowieściami podróżniczego duetu spod znaku: DOBRZE POJECHANE i mam nadzieję, że nie ostatnie. Głównie ze względu na to, że jestem pewna, że ja w takie rejony globu nigdy się nie wybiorę, a malowniczość opisów tych egzotycznych miejsc mnie w tej książce zachwyca. Dzięki niezwykłym opowieściom, które przybliżają całą gamę wrażeń czułam się jakbym tam była, przeżywała niecodzienne spotkania z ludźmi, zwierzętami i krajobrazami. Piękne zdjęcia, ciekawostki i mnóstwo historii, dotyczących odwiedzanych i opisywanych miejsc sprawia, że czyta się wszystko z zapartym tchem. Warto odwiedzić te niezwykłe tereny choćby tylko książkowo lub wirtualnie.
Bardzo polecam.

Po raz kolejny wybrałam się śladem autorów w książkowo-filmową podróż. Tym razem zwiedziłam Azję, od Tajlandii, przez Laos, Kambodżę, Wietnam, Malezję, Singapur i Borneo, aż po Indonezję. Publikacja podzielona jest na działy, z których każdy odpowiada jednemu z odwiedzonych, przez parę podróżników krajów. Poznajemy ich historię i zwyczaje ich mieszkańców, oglądamy wielkie miasta i dzikie tereny, gdzie można spotkać węże oraz "białe tygrysy".

Na początku każdego działu jest mapka kraju a na końcu rozdziałów znajdziemy odnośniki do filmów na YouTubie.

W tym tomie polscy podróżnicy zrezygnowali z samochodu na rzecz innych środków transportu, bardziej praktycznych na tym terenie.

Ponieważ najbardziej interesuje mnie dzika przyroda, mocniej przypadła mi do gustu książka o Australii, ale i ten tytuł dostarczył mi pewnych ciekawostek.

W podróży po Azji spotykamy przede wszystkim małpy wielu gatunków, w tym znanego nam z memów nosacza Janusza z piwnym brzuchem. Będą także dzioborożce, wspomniane już węże oraz równie groźne warany z komodo. Na Borneo można zobaczyć unikatowe kwiaty reflezji, których lepiej nie wąchać. Jeśli chodzi o budowle wzniesione ręką człowieka, największe wrażenie zrobiły na mnie singapurskie monumentalne Ogrody nad zatoką a z naturalnych formacji skalnych ogromna Wielka Jaskinia w Brunei.

Najwięcej emocji dostarczyła mi opowieść o dawnym kambodżańskim więzieniu z czasów Czerwonych Khmerów. Autorzy dodali nawet ostrzeżenie dla co wrażliwszych czytelników, którzy mogą pominąć tę część.

W Indonezji Mariusz i Magda odwiedzili szamana i poddali się rytuałowi oczyszczania wodą. W jego działanie można wątpić, lecz mycie nigdy nie zaszkodzi, w przeciwieństwie do nałykania się wody z brudnej rzeki. Realnym zagrożeniem w Azji są choroby tym spowodowane oraz możliwość ukąszenia przez przenoszące zarazki owady.

Książka wzbogacona została o piękne zdjęcia. Jakość jej wydania jest imponująca.

Bardzo polecam tą książkę. Według mnie była to niesamowita przygoda, pełna ciekawych informacji, wydarzeń i inspirująca do planowania własnych podróży.

„Zwrotnik Dzioborożca. Azja Południowo-Wschodnia” to publikacja podróżnicza autorstwa Mariusza Łapińskiego i Magdaleny Gumowskiej.

Piękne, staranne wydanie, na błyszczącym papierze, okraszone mnóstwem nieziemskich fotografii. Pełne ciekawostek, relacji z podróży, przybliżające czytelnikowi kulturę odwiedzanych krajów, a także specyficzną dla nich florę i faunę. Dodatkowym atutem są odnośniki do konkretnych relacji filmowych na YouTube.

Azja jest fascynująca, a ja już wcześniej miałam przyjemność „podróżować” wraz z autorami po Australii i nie dać się jej zjeść, więc wiedziałam, że będzie ciekawie, z humorem, merytorycznie i pięknie. Mimo to nie potrafiłam się wciągnąć. Czytałam, przerywałam i znów wracałam.

To była trudna wyprawa. Trochę frustrująca i większą uwagę przywiązywałam do zachwycania się zdjęciami niż poznawania treści. Denerwował mnie drobny druk i tym razem czytało się niekomfortowo.

Z całą pewnością jest to jednak książka warta przeczytania, jeśli tylko relacje podróżnicze i cudowne fotografie.

„Zwrotnik Dzioborożca” przeczytałam dzięki udziałowi w booktourze u Czytam dla przyjemności.

Zdjęcia i cytaty dopełniające recenzję:

Ta książka trochę waży, takie było moje pierwsze zaskoczenie. To wszystko przez piękne kolorowe ilustracje, zdobiące praktycznie każdą stronę. Taka oprawa powoduje, że przygoda ta oprócz treści, jest dopełniona zdjęciami i filmami. Dla tych, którzy tam się nie wybiorą jest to okazja by poczuć i poznać tę przygodę jak najlepiej.
Fotorelacje

Miejsca, przygody i różne historyczne fakty, które wpływają na obraz miejsc są opisane w lekki, prosty sposób. Fotorelacje z ciekawszych miejsc czy różne fakty wplatane są w podróż tej pary.

Nie można się zgubić, no chyba, że wybrało się przewodnika bez licencji. Ale dzięki niemu historia zyskuje. Podróżnicy nie opisują tylko piękna i beztroski, ale i sytuacje, których woleliby uniknąć. Jak przeprawa pontonem po brudnej rzece, która kończy się w wodzie co skutkuje nieprzyjemnymi konsekwencjami. Również w inne dni podróży, kiedy spotyka ich choroba i niepewność z tym związana. Jednak plany ulegają przez to zmianie a czasem powodują to ludzie, napotkani na drodze.
“Zwrotnik dzioborożca” prowadzi nas przez Azję, jej widoki, codzienność mieszkańców, różne smaki i zapachy. Od kawy, pieprzu i herbaty po słonie i dzioborożca. Z humorem, ale i z dużą dawką wiedzy. Z lekkością pisania, ale nie pomijając trudów podróży. A co najbardziej rzuca się w oczy, to piękne fotorelacje opatrzone opisami i kolorowe ciekawostki oraz fakty do przebytej podróży. Autorzy postarali się by ta przygoda wciągnęła każdego, mimo tego iż siedzi w swoim domu. Dzięki nim przygoda i różnorodność krajów Azji są na wyciągnięcie ręki. Możemy je zobaczyć na własne oczy jakbyśmy z nimi tam byli.

Zdjęcia i cytaty dopełniające recenzję:

Świetna książka. Dużo ciekawostek, momentami zabawnie, pięknie wydana książka, piękna szata graficzna. Napisane lekkim piórem wspomnienia z wyprawy do Azji Południowo-Wschodniej. Autorzy Magdalena Gumowska oraz Mariusz Łapiński to przesympatyczne małżeństwo, które miałem okazję poznać na Targach Książki w Krakowie. Ich debiutancka książka o Australii pozwalała przenieść się w tamte rejony, a kolejna książka Zwrotnik Dzioborożca o Azji Południowo-Wschodniej jest tak samo świetna. Bardzo dobre w tej książce jest to że regiony po których podróżowali Magda i Mariusz są przedstawione nie tylko jako rajskie miejsca, ale również miejsca z trudną przeszłością (w Kambodży do dzisiaj widoczną). Magda i Mariusz często pojawiają się na targach książki w różnych miejscach w Polsce. Jeśli ktoś na nich natrafi, polecam odwiedzić, posłuchać. Bardzo fajni, sympatyczni ludzie.

Bardzo fajna książka. Super wydanie, dużo ilustracji i humoru. Jeżeli ktoś szuka książki podróżniczej to szczerze polecam.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• Book tour
  • Podróżnicze