Poradnik dla rozważających emigrację. Kierunek: zagranica

Okładka książki Poradnik dla rozważających emigrację. Kierunek: zagranica Ewelina Gac
Okładka książki Poradnik dla rozważających emigrację. Kierunek: zagranica
Ewelina Gac Wydawnictwo: Pascal literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Pascal
2023-08-09
2023-08-09

Super pozycja na rozeznanie się w temacie z czym trzeba się mierzyć emigrując. Przeczytacie tam doświadczenia różnych osób, z różnych perspektyw i z różnych krajów. Szczerze mówiąc, czym więcej poznaję świat i biurokratyczne ekstrema w różnych częściach świata, to tym mocniej wydaje mi się, że biurokracja w Polsce wcale nie jest AŻ tak biurokratyczna. W książce również pojawiają się przykłady potwierdzające ten fakt. Jest to też dobry punkt startu na rozpoczęcie rozważań w stylu "Czy emigracja jest dla mnie?".

Bardzo fajny zamysł i wykonanie. Ocena wynika przede wszystkim z braku podobnych publikacji na rodzimym rynku. Bardzo wartościowa książka. Chciałabym pogłębienia tematu, więcej informacji na temat poszczególnych destynacji emigracji. Ale na początek świetna pozycja.

Kolejna blogerska grafomania. Lanie wody, ogólniki i porady dla wszystkich, czyli tak naprawdę dla nikogo. Omijać szerokim łukiem.

Pomysł z cyklu: mam bloga, to wydam też książkę. O ile jednak w świecie social mediów powierzchowność i banał jakoś uchodzą, w książce tak rażą, że aż zęby bolą. Wyczytamy tu na przykład, że „każdy kraj ma swoje tradycje i obyczaje”, „pakowanie jest istotną częścią każdej przeprowadzki”, „znalezienie mieszkania może stanowić wyzwanie” a „system finansowy w innym kraju może się różnić od tego, do którego jesteś przyzwyczajony w Polsce”. Nie mogłem pojąć, jak to możliwe, że to „dzieło” zebrało tyle pozytywnych opinii, dopóki nie zajrzałem na bloga autorki. Tam, wśród wielu porad, znajdziemy też informacje o tym jak wydać i promować książkę, i jak przydają się pozytywne opinie, które znajomi zamieszczają na portalach książkowych. Ja miałbym jedno pytanie do owych znajomych: czy wiecie co na tym portalu oznacza 9 lub 10 gwiazdek dla książki? 9 to książka WYBITNA, 10 – ARCYDZIEŁO. Serio?!!!

Książka w ciekawy sposób przedstawia najważniejsze kwestie na jakie należy zwrócić uwagę przed oraz w czasie emigracji. Wzbogacona w konsekwentne wywiady (czyli w każdym wywiadze zostały zadame te same pytania, co daje pole do porównań) z Polakami z trzynastu miejsc z popularnych kierunków emigracji.

Kto nigdy nie chciał wyjechać z tego kraju niech pierwszy rzuci kamieniem. :)

Ta książka to przewodnik, który pomoże w rozpoczęciu przygotowań do emigracji. Zarówno praktyczne aspekty, jak i te emocjonalne, są przedstawione w przystępny i sympatyczny sposób. Co więcej, zawiera wiele emigracyjnych opowieści, z których każda jest inna, ale wspólnie pokazują, że emigracja to proces, który nie zawsze można w pełni zaplanować. Oczywiście, z odpowiednią wiedzą i wsparciem (najlepiej bliskich) można znacznie ułatwić sobie ten krok.

Ktoś napisał, że szkoda, że nie ma innych krajów i ja się z tym zgadzam. Czekam na kontynuację.

Kto nigdy nie chciał wyjechać z tego kraju niech pierwszy rzuci kamieniem. :)

Ogólniki, ale można przeczytać na sam początek. :)

Ogólniki, ale można przeczytać na sam początek. :)

Moim zdaniem ta książka przekazuje bardzo mało wartościowych informacji. Z praktycznie każdego rozdziału dowiemy się tego samego - na początku ciężko znaleźć mieszkanie i załatwić sprawy urzędowe, ale potem jest już z górki, a sam kraj jest piękny i ma mnóstwo do zaoferowania. Ciężko jest ocenić po jednym, krótkim i subiektywnym wywiadzie z zadomowioną już w danym państwie osobą, czy warto do tego państwa emigrować i jakie tak naprawdę jest tam życie, bo przecież to zależy od wielu czynników np. zarobków, stanowiska w pracy, posiadania rodziny i wsparcia na miejscu itp. Brakuje też dla mnie wielu ciekawych kierunków emigracji np. Francji, Portugalii, Belgii, Austrii.

O książce dowiedziałam się z instagrama z polecenia jednej z osób, która ma za sobą życie we Włoszech. Ja sama miałam możliwość mieszkania w Hiszpanii przez okres około roku, więc znam blaski i cienie emigracji, chociaż była to dosyć łagodniejsza jej forma, bo było to w trakcie studiów, kiedy jeszcze nie musiałam pracować na pełen etat czy w pełni sama się utrzymywać.
Nadszedł jednak czas, kiedy ponownie zaczęłam zastanawiać się nad możliwością wyjazdu, tym razem do innego kraju i wszelkie materiały, które mogą przedstawić mi plusy i minusy takiej decyzji są dla mnie mile widziane.
Plusem książki jest jej przejrzystość i zwięzłość - podzielona na część o fizycznym aspekcie przeprowadzki, na część o informacjach na temat danego kraju a także część na temat mentalnego aspektu emigracji, tęsknoty i przygotowania się do wyjazdu.
Podobało mi się zawarcie w książce takich aspektów jak kwestie szukania pracy, ubezpieczenia, czy mieszkania. Autorka nie poda nam konkretnych sposobów na osiągnięcie tego, czy tamtego, ale nas nakieruje.
Książka ma bardzo ładne zdjęcia, dopasowane do każdego rozdziału.
Co najważniejsze - nie przedstawia się tutaj emigracji tylko w negatywach lub superlatywach. Często przedstawia się dwie strony medalu. Bo co by nie było - trawa jest zawsze bardziej zielona tam, gdzie nas nie ma...

///20.09.2023///

Po książkę sięgnęłam z polecenia jednej instagramerki, którą znajdziecie w książce. Sam fakt, że jestem na emigracji od 2015 roku, sprawia, że doskonale rozumiem, jak trudno przygotować się do takiego kroku.

W trakcie lektury rozmów z emigrantami odniosłam wrażenie, że dla niektórych czytelników ilość spraw do załatwienia może być na tyle przytłaczająca, że zdecydują się pozostać w Polsce. Oceniłabym książkę na 8/10, ale dodaję dodatkowy punkt za to, że nie jest to publikacja promująca emigrację jako idealne rozwiązanie – zdaję sobie sprawę, że emigracja nie jest dla każdego.

Z plusów:
- ładne wydanie
- konkretna, zwięzła forma
- porady, które faktycznie mogą się przydać (odnośnie finansów czy realiów życia w poszczególnych krajach)

Z minusów:
- chociaż może to wydawać się drobnostką, doceniłabym dodatek w postaci "workbooka", nawet online. Brakuje mi również więcej informacji na temat poszukiwania pracy.

• Podróżnicze
  • Popularnonaukowe
  • Do podparcia chwiejącego się stołu
  • !Priorytet
  • Przeczytane 2023

Ewelina Gac Poradnik dla rozważających emigrację. Kierunek: zagranica Zobacz więcej