Brian Johnson. Żywot Briana. Autobiografia wokalisty AC/DC

Okładka książki Brian Johnson. Żywot Briana. Autobiografia wokalisty AC/DC Brian Johnson
Okładka książki Brian Johnson. Żywot Briana. Autobiografia wokalisty AC/DC
Brian Johnson Wydawnictwo: Sine Qua Non biografia, autobiografia, pamiętnik
The lives of Brian: a memoir
Sine Qua Non
2022-11-09
2022-11-09
2022-10-26
Jakub Michalski

Robotnik z Geordie, bo tak o sobie też mówi Brian Johnson, opisał swoje życie od narodzin do mniej więcej wydania pierwszego albumu z australijską kapelą, czyli „Back in Black” w 1980 roku. Pozostała część jego kariery w AC/DC została ledwie muśnięta, stanowiąc formę klamry w książce. Brian Johnson wspomina wszak o swojej walce ze zdrowiem, kiedy praktycznie kilka lat temu stracił słuch, o zmaganiach, aby wrócić na scenę i o trudnych odejściach kolegów z podwórka i z zespołu. Natomiast głęboko rozpisuje się o swoim dzieciństwie, dorastaniu w robotniczej dzielnicy Newcastle i początkach w muzyce, które nie zawsze były optymistyczne.

Pełna recenzja książki dostępna jest na naszej stronie:

Książka zasuwa jak muzyka AC/DC. Kapitalna, wyluzowana narracja, mnóstwo anegdot i dużo optymizmu. Brian, koleś z sąsiedztwa, a przy okazji wokalista jednego z największych zespołów na świecie. Zajebista lektura!

Lektura obowiązkowa dla fanów AC/DC, ale pozycja nie tylko dla nich. Po prostu świetnie czyta się opowieść o dorastaniu w powojennym Newcastle, ambicjach i marzeniach przyszłej gwiazdy rocka. Ta pozycja zmotywowała mnie również do zapoznania się z twórczością Briana zanim zastąpił Bona Scotta w AC/DC. Świetna autobiografia.

Nie mogę dać innej oceny. Z perspektywy fana AC/DC była to nie lada gratka. Poza tym książka jest fajnie napisana i zabawna. No i dająca nadzieję.
Czasem zdajemy się zapominać że te wszystkie żywe legendy, takimi się nie rodzą. Widzimy dopiero sukces a nie, często długą i wyboistą drogę.
Skoro prosty chłopak z powojennej północnej Anglii mógł spełnić swoje marzenia, i to w tak spektakularny sposób, to hej- czemu nie.

Książka od której nie sposób się oderwać. Jeśli kogoś interesuje ten nurt muzyki pochłonie ją jednym tchem. Gorąco polecam. Dużo, naprawdę dużo cierpliwości w dążeniu do celu... Polecam

Świetna książka. Świetna autobiografia. Napisana bez zadęcia, z dużą skromnością, szczerością, dystansem i przede wszystkim bez samouwielbienia. Mało tu AC/DC – prawie wcale. Dużo powojennej Anglii, szarej codzienności życia, biedy i problemów socjalnych. Jeśli spodziewacie się opisu życia muzyka rockowego pełnego oszałamiających koncertów, gwiazd, imprez i przygód w trasie – jest tego niewiele w tej książce. To raczej dość szczegółowy, bardzo osobisty, pełen humoru i ciekawych spostrzeżeń przebieg żywota Briana w powojennej Wielkiej Brytanii – od lat 50-tych do 80-tych. Szczegółowy opis życia w blokach komunalnych, problemów rodzinnych, przygód wczesnej młodości, służby wojskowej (dla pieniędzy),pracy zawodowej i przy okazji – nie na pierwszym planie - życia w kręgu rocka i prób przebicia się z różnymi zespołami, jak The Gobi Desert Canoe Club, Geordie i ostatecznie AC/DC (niespodziewanie). Trochę opowieść typu „Kopciuszek” gdzie w finale bohater, wcale nie pretendujący do tej roli, zostaje gwiazdą.

Czyta się bardzo płynnie, wręcz z wypiekami na twarzy - brawo dla tłumacza! Jest tu wiele ciekawostek (jak dla czytelnika z Polski – inna rzeczywistość),szczegółów socjalnych, ekonomicznych i administracyjnych związanych z powojenną Wielką Brytanią. BBC, związki zawodowe, kluby robotnicze, Bingo, agencje muzyczne itd.

Żywot Briana, to opis życia zwykłego człowieka, każdy z nas mógłby podzielić się podobnymi opowieściami. Jednak nie każdy z nas na końcu zostaje wokalistą super gwiazdy rocka. Jemu się udało, choć chyba sam Brian nie do końca wie dlaczego. Warto przeczytać!

Bardzo dobra książka. Fajnie napisana. Brawo

Bardzo dobra książka. Fajnie napisana. Brawo

Humor, muzyka, szczerość i prostolinijny przekaz człowieka bardzo pokornego i twardo stąpającego po ziemi. Polecam.

Lekka opowieść skupiająca się głównie na wczesnych latach kariery autora przed dołączeniem do AC/DC. Nie tylko dowiedzieć się można z niej o życiu Briana, ale również o tym, jak wyglądało życie w Anglii w tych trudnych czasach. Oczywiście dodatkowe punkty dla fanów wokalisty i zespołu AC/DC :)

Książka jest jedną z niewielu jaką udało mi się przeczytać praktycznie się od niej nie odrywając. Po prostu ją pochłaniałem. Biografia Briana Johnsona, to pozycja obowiązkowa dla każdego fana wokalisty, jak i zespołu AC/DC. Co prawda w książce jest bardzo mało o zespole, ale możemy się dowiedzieć jak Brian do niego trafił i jak wyglądały jego początki w AC/DC przy nagrywaniu płyty Back in Black. Od ponurego Dunston w północnej Anglii do słonecznego raju na Bahamach.
W książce poznamy życie Briana, historie jego rodziny, pierwszych występów, pierwszych zespołów w jakich przyszło mu grać. Życie go nie rozpieszczało. Nic nie przychodziło mu z łatwością, ale dzięki uporowi, ciężkiej pracy, zaangażowaniu, no i fenomenalnemu głosowi udało mu się spełnić marzenia. Zawsze powtarzał, że wszystko jest możliwe i nigdy nie należy się poddawać. Nawet wtedy, gdy mógł całkowicie stracić słuch, odszedł z zespołu i wielu ludzi go skreśliło. Nie poddał się i walczył. Wrócił do zespołu zespołu, bo jak pisał: ,, Mam kocie oczy i dziewięć żyć, ryzykuje każdym z nich i ostro gram."

• Biografie
  • Przeczytane 2023
  • Muzyka
  • Posiadam: Książka

Brian Johnson Brian Johnson. Żywot Briana. Autobiografia wokalisty AC/DC Zobacz więcej