Witajcie w Dunder Mifflin. Historia serialu The Office

Okładka książki Witajcie w Dunder Mifflin. Historia serialu The Office Brian Baumgartner, Ben Silverman
Okładka książki Witajcie w Dunder Mifflin. Historia serialu The Office
Brian BaumgartnerBen Silverman Wydawnictwo: Open Beta reportaż
reportaż
Open Beta
2022-12-12
2022-12-12
2021-11-16

Mogłaby być o połowe krótsza. To jest zapis 1:1 rozmów twórców. W pewnym momencie przynudnawa się robi. W środku mnóstwo błędów wynikających z niechludnego składu.

O tym, że popularność to kwestia przypadku, szczęścia i nieprzewidzianych okoliczności, najbardziej świadczy historia serialu The Office. Amerykańskiej wersji konkretnie. Ten aspekt spróbowali w książce Witajcie w Dunder Mifflin. Historia serialu The Office uchwycić Brian Baumgartner i Ben Silverman.
Witajcie w Dunder Mifflin. Historia serialu The Office ukazuje historię serialu od pierwszej koncepcji poprzez pełną perypetii produkcję aż po zdobycie przez serial nowej popularności. To książka napisana ewidentnie z pasji. Jednym z autorów jest aktor, który grał jedną z najbardziej charakterystycznych postaci - Kevina. Dzięki swojemu udziałowi zadaje celne pytania i wyciąga od rozmówców szczegóły, które w innej sytuacji mogłyby nie ujrzeć światła dziennego. I choć nie ma tu nic bardzo kontrowersyjnego, to książkę czyta się z wypiekami na twarzy.
Książka została wydana w formie uporządkowanych wypowiedzi różnych osób zaangażowanych w produkcję serialu. Na liście znaleźli się producenci, reżyserzy i aktorzy, ale także osoby zza kulis. Taka forma na dłuższą metę jest męcząca, ale na szczęście treść została podzielona na dużo krótszych tematycznych rozdziałów, więc radość z czytania można sobie w tym przypadku podzielić na wiele części. Coś, wobec czego miałam ambiwalentne odczucia, to graficzne wstawki z biogramami rozmówców. Choć fajnie było się dowiedzieć, w jakich projektach brali oni udział przed i po swoim udziale w The Office, to wydały mi się one dość dziecinne, bo próbowały być na siłę zabawne. Nie wszystko musi być zabawne.
Z wad to zdecydowanie słabe tłumaczenie. Czasem musiałam czytać zdania kilka razy, żeby zrozumieć, co autorzy mieli na myśli. Ponadto dopatrzyłam się wielu literówek i błędów. W tym literówka w stopce strony powtarzająca się na każdej stronie. Wydawnictwo w tych kwestiach zdecydowanie się nie popisało.
Książkę czytałam bez entuzjazmu. Być może dlatego, że około rok wcześniej w moje ręce trafiła inna książka o tym samym serialu i znaczna większość informacji była dla mnie wtórna. Wiedziałam już, kto był brany pod uwagę do poszczególnych ról, jaki był pomysł na udział konia w jednym z odcinków i znałam z grubsza wszystkie zbiegi okoliczności, które doprowadziły do wzrostu popularności serialu. Więc poza kilkoma szczegółami nie znalazłam w tej książce nic nowego. Być może, gdyby ta książka była pierwsza, napisałabym coś innego.

Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

Witajcie w Dunder Mifflin. Historia serialu The Office ukazuje historię...

Dużo fajnych ciekawostek, ale redakcja i korekta kuleje

Dużo fajnych ciekawostek, ale redakcja i korekta kuleje

Jestem fanką serialu, więc nie mogło tej pozycji zabraknąć na mojej półce. Mimo to żałuję, że tu się znalazła.
Na plus, że jest stworzona przez osoby powiązane z serialem i rozmowami z innymi twórcami/aktorami. Niestety formuła dialogowa to dość nieciekawa forma, w której łatwo zgubić wątek. Nie wiem, czy to wynik tłumaczenia, ale wydawało mi się, jakby nie były ze sobą powiązane i dane "tak o", żeby było.
Poruszyłam tłumaczenie, dlatego że wydana ta książka jest koszmarnie. Nieprzetłumaczone teksty pod zdjęciami, masa literówek i tłumaczenie, które momentami się nie kleiło ze sobą.
Fajnie było poznać fakty, zobaczyć zdjęcia i dowiedzieć się więcej, ale jestem zdecydowanie na nie. Nie polecam, nawet największym fanom.

Chyba jestem za słabą fanką, bo dałam rade doczytać tylko do połowy...

Chyba jestem za słabą fanką, bo dałam rade doczytać tylko do połowy...

Czy są tutaj fani serialu „The Office” lub osoby, które od kilku dni/tygodni/lat obiecują sobie, że wezmą się za ten serial?

„Witajcie w Dunder Mifflin. Historia serialu The Office” autorstwa Briana Baumgartnera (aktora wcielającego się w rolę Kevina Malone’a) oraz Bena Silvermana (producent serialu) to idealna pozycja dla wszystkich, którzy stracili głowę dla tego amerykańskiego serialu, który od kilku dobrych lat bawi do łez wiele milionów ludzi.

Książka "Witajcie w Dunder Mifflin. Historia serialu The Office" to przezabawna oraz nieprawdopodobna zarazem historia wprost zza kulis jednego z najbardziej wielbionych i popularnych seriali komediowych w historii.

Cała pozycja złożona jest z dużej ilości zdjęć oraz wywiadów z twórcami „The Office” i aktorami, którzy wcielili się w rolę charakterystycznych postaci, których po prostu pokochałam. Przyznam, że niektóre ilustracje sprawiły, że po moich policzkach spłynęły pojedyncze łzy - dzięki tej lekturze mogłam raz jeszcze przeżyć kluczowe sceny tej produkcji.

W tej książce czeka na Was wiele smakowitych ciekawostek, które (jestem pewna) zaskoczą wielu wiernych fanów. Dużym atutem tej książki jest fakt, iż brak jest tu lania wody, zamiast tego czytelnicy dostają konkretne informacje, które dla fanów serialu mogą być dość istotne lub nie dawały im spokoju w trakcie oglądania serialu.

Złożona z niezliczonej ilości wspomnień oraz wypowiedzi twórców i aktorów, książka Baumgartnera i Silvermana stanowi kompletną historię serialu, który bez wątpienia można uznać za przełomowy. A dzięki sporej ilości zdjęć oraz wywiadów, przeczytanie 428 nie będzie wyzwaniem, a wręcz przyjemnością, która minie Wam w zawrotnym tempie.

Czy książkę polecam? „Witajcie w Dunder Mifflin. Historia serialu The Office” pozwoli Wam razem z twórcami oraz aktorami prześledzić cały proces tworzenia serialu oraz zobaczyć jak szybko (jak i dzięki czemu) wzrosła popularność tego serialu. Polecam ten tytuł przede wszystkim fanom The Office, jednak jest jedno „ale”... Sięgnijcie po ten tytuł po obejrzeniu wszystkich 9 sezonów - w trakcie czytania możecie trafić na kilka fragmentów, które są niezłym spojlerem.

ZA KULISAMI FENOMENU

"The Office" przez lata było najchętniej oglądanym serialem telewizyjnym i to nie tylko w Stanach Zjednoczonych. Książka, która ukazała się niedawno na polskim rynku kierowana jest do fanów tego kultowego show, którzy pragną poznać kulisy jego powstania. Autorzy tłumaczą też wpływ „The Office” na popkulturę. Ta obszerna i przystępna opowieść zdecydowanie rzuca nowe światło na tę kultową produkcję telewizyjną.
Książka otwiera się od razu odskokiem od typowego formatu biografii lub historii serialu. Brian Baumgartner (który w serialu wcielał się w postać Kevina Malone'a) i Ben Silverman (były dyrektor generalny NBC),wprowadzają czytelnika do świata Dunder Mifflin w zabawny i przyjazny sposób. To początek opowieści, który od razu wywołuje uśmiech na twarzy czytelnika i przywołuje wspomnienia z serialu.
Książka "Witajcie w Dunder Mifflin" jest czymś w rodzaju refleksji i spisanych wspomnień, które dotyczą kulis powstania serialu oraz analizą jego wpływu na popkulturę. Autorzy przeprowadzają obszerne wywiady z twórcami, aktorami, reżyserami i innymi osobami zaangażowanymi w produkcję serialu, a także dzielą się własnymi doświadczeniami i anegdotami z planu. To sprawia, że czytelnik ma okazję poznać zarówno oficjalne fakty, jak i to czego nie dowiedzielibyśmy się w inny sposób jak od ludzi, którzy tworzyli przez lata sukces "The Office".
Niespełna rok temu miałem okazję przeczytać inną monografię poświęconą temu serialowi, wydaną przez Zysk i S-ka. Możecie się zastanawiać czy naprawdę istniała potrzeba by poświęcać mu kolejną książkę? Myślę, że tak. Porównując "Witajcie w Dunder Mifflin" do wcześniejszej książki "The Office. Opowieść o kultowym serialu" autorstwa Andy'ego Greene'a, warto zaznaczyć, że obie te książki uzupełniają się nawzajem. Andy Greene skupił się na analizie samego serialu, jego fabuły, postaci i wpływu na telewizję, podczas gdy Baumgartner i Silverman koncentrują się bardziej na kuluarach stworzenia i pracy nad serialem, relacjach między aktorami oraz wpływie "The Office" na popkulturę. Obie te książki tworzą pełniejszy obraz tego fenomenu telewizyjnego, w pewnym sensie się uzupełniając.
Jednym z najciekawszych elementów "Witajcie w Dunder Mifflin" są rozmowy z twórcami i obsadą serialu. Dowiadujemy się, jakie były inspiracje do stworzenia amerykańskiej wersji "The Office" (na bazie brytyjskiego pierwowzoru),jakie były wyzwania i nieoczekiwane trudności podczas kręcenia, a także jakie były pierwsze reakcje widzów. Anegdoty i wspomnienia aktorów oraz innych osób zaangażowanych w produkcję dodają książce swoistej swojskości.
Autorzy przybliżają proces castingu i wybierania aktorów, co jest niezwykle ciekawe, zwłaszcza dla fanów serialu. Dowiadujemy się, jakie były pierwsze wrażenia obsady odnoszące się do swoich postaci, jak kreowali swoje role i jakie były kulisy kręcenia kultowych scen.
Jednak "Witajcie w Dunder Mifflin" to nie tylko retrospekcja. Książka skupia się również na wpływie "The Office" na kulturę. Autorzy pokazują, że "The Office" jest czymś więcej niż zwykłym serialem telewizyjnym - to fenomen, który wciąż bawi miliony.
Nie można pominąć poczucia humoru, które jest obecne na każdej stronie książki. Autorzy nie zapominają, że "The Office" to przede wszystkim komedia, dlatego cała książka jest przesiąknięta humorem i ironią, która była charakterystyczna dla serialu. To sprawia, że czytelnik nie tylko dowiaduje się nowych rzeczy, ale także bawi się świetnie. No a wszystko jest bogato ilustrowane licznymi kadrami z serialu oraz zdjęciami zza kulis.
"Witajcie w Dunder Mifflin. Historia serialu The Office" to książka, która z pewnością ucieszy wszystkich fanów tego serialu. Jeśli odpowiedzią na wasz słabszy dzień jest śmianie się z Michaela Scotta – koniecznie powinniście sięgnąć po tę pozycję. Polecam!

ZA KULISAMI FENOMENU

Nie mogłam przejść obojętnie obok drugiej książki, wydanej po polsku, poświęconej serialowi "The Office".
Cieszę się że wydawcy zwrócili uwagę na rosnącą popularność tej produkcji w Polsce oraz jej wyjątkowość. ✨

Autorami książki są Brian Baumgartner i Ben Silverman, aktor grający Kevina Malone'a oraz producent serialu. Przedmową opatrzył ją Greg Daniels, który opracował "The Office" dla amerykańskiej telewizji NBC, był pierwszym showrunnerem serialu i jednym z jego producentów.
Punktem wyjścia dla tej książki był podkast prowadzony przez Briana, a wyprodukowany przez Bena: "An Oral History of The Office", w którym Brian opowiadał o produkcji serialu oraz przeprowadzał wywiady z twórcami, aktorami oraz innymi osobami pracującymi przy serialu.

Treść książki jest bardzo bogata, prócz zapisu rozmów dostajemy: zdjęcia, ciekawostki i zabawne biogramy osób zaangażowanych w serial.
Przez liczne wtrącenia i komentarze Briana, czytając książkę, miałam wrażenie że na nowo słucham jego podkastu i słyszę głosy rozmówców. 😉
Nawet tytuły rozdziałów i tytuły odcinków podkastu są praktycznie identyczne. 😀
Niestety w książce jest sporo literówek, przykro, że w tak ładnie wydanej i tak drogiej pozycji nie zadbano o odpowiednią korektę.

Jeśli ktoś zastanawia się, która książki jest lepsza, ta, czy pozycja Andy'ego Greene'a, to niestety nie pomogę. 😀
Dwie książki są bardzo ciekawe i opowiadają tą samą historię, ale w trochę inny sposób.
I obie polecam. 😀

Zakończę cytując fragment wypowiedzi Grega Danielsa: "Głos naszego serialu jest głosem człowieczeństwa. Jeśli miałbym powiedzieć, jakie jest przesłanie "The Office ", to moim zdaniem jest nim pochwała przyzwoitości i wspierania się nawzajem. Oraz faktu, że życie przeciętnych ludzi również zasługuje na czas antenowy." ❤️

Tym razem książka o "The Office", która jeszcze szerzej odsłania kulisy serialu, opowiedziana z perspektywy twórców, członków obsady i ekipy produkcyjnej, których przepytuje sam Kevin Malone, czyli Brian Baumgartner - twórca podcastu "An Oral History of The Office" (i w dużej mierze bazuje na rozmowach Briana z przyjaciółmi z planu).

Właśnie to sprawia, że książka ta świetnie uzupełnia wydaną wcześniej "The Office. Opowieść o kultowym serialu" ("The Office: The Untold Story of the Greatest Sitcom of the 2000s") Andy'ego Greena - twórcy i aktorzy są bardziej wylewni, szczerzy, dzielą się tu rzeczami, których nigdy wcześniej nikomu nie opowiedzieli.

Stąd też, książka ta oddaje w pełni niesamowitą atmosferę panującą w trakcie powstawania serialu, odkrywa relacje, które wpływały później na wątki poszczególnych postaci. Nie brak emocji i wzruszeń, twórcy też często sypią głowę popiołem, otwarcie krytykując siebie za rzeczy, które nie sprawdziły się w serialu.

To naprawdę znakomita rzecz dla wszystkich wielbicieli serialu, którzy - jak to było w moim przypadku - pokochają postaci i aktorów jeszcze bardziej i z miejsca nabiorą ochoty na kolejny seans wszystkich - lub choćby tylko ulubionych - odcinków serialu! Polecam!

P.S. Nie do końca przemawia do mnie oprawa graficzna wydania polskiego, która w eBooku jest dość uciążliwa (niebieskie interwały tekstowe niekoniecznie dobrze wyglądają na ekranach czytnika). Dodatkowo, niestety, korekta i redakcja trochę zawiodły w polskim wydaniu, dywizy pojawiają się w wyrazach wewnątrz wiersza, bywa też, że opisy pod zdjęciami są pomieszane, sporo literówek...

Właśnie to sprawia, że książka ta...

Niestety zawiodłam się na tej pozycji - mam wrażenie, ze treść jest trochę na siłę przeciągana, parafraza goni parafrazę i mało jest w niej „smaczków”. Dodatkowo wielki minus dla polskiego wydawcy- cena okładkowa to prawie 85 zł, a liczba błędów interpunkcyjnych, stylistycznych i literówek jest wręcz zatrważająca - ktoś chyba redagował tę książkę na kolanie.

• 1. Książki
  • Literatura faktu