Farfocle namiętności

Okładka książki Farfocle namiętności Marcin Szczygielski
Okładka książki Farfocle namiętności
Marcin Szczygielski Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Latarnik Cykl: Nasturcje i ćwoki (tom 2) literatura piękna
Nasturcje i ćwoki (tom 2)
Instytut Wydawniczy Latarnik
2006-11-01
2006-11-01
powieść obyczajowa satyra powieść kobieca

Okładka książki Szkieletnicy Marta Krzywicka, Marcin Szczygielski
Szkieletnicy Marta Krzywicka, Ma...
Zagadki babci Sylwia Chutnik, Rok...

Świetna! Uwielbiam Szczygielskiego, więc z przyjemnością przeczytałam drugi raz.

Zdecydowanie lepsza druga część książki lepsza niż pierwsza.

Zdecydowanie lepsza druga część książki lepsza niż pierwsza.

Świetna książka. Takie obyczajówki lubię, życiowe, nieprzesłodzona i bez cudownych zbiegów okoliczności. Ekspresowo się czyta.

Można powiedzieć, że dialogi "z życia wzięte". Ciąg dalszy perypetii Zośki i jej przyjaciółki, napisany lekko, w sposób zabawnym, akurat na wakacje. Albo na jesienne wieczory, na poprawę humoru.

"W moim początku jest mój kres" twierdził T.S. Eliot. W przypadku "Farfocli namiętności" mamy do czynienia z sytuacją odwrotną. Zośka, główna bohaterka, za jednym zamachem traci i miłość i pracę, a w raz z nimi poczucie bezpieczeństwa. Na domiar złego na jej barki spada ciężar opieki nad zdziecinniałą babcią. Jak się okazuje, w jej kresie jest jej początek... Perypetie Zośki uświadamiają, jak łatwo jest nam oceniać ludzi po pozorach, a z drugiej strony jak mało wiemy o naszych najbliższych. Niepowodzenie i pozorny "koniec świata" jest często bodźcem i motywacją do działania i podejmowania nowych wyzwań. Lekkie pióro Szczygielskiego sprawia, że książkę czyta się jednym tchem, lecz nie sposób dać się zwieść tej lekkości - książka zmusza do refleksji i analizy własnych zachowań i priorytetów. Zdecydowanie polecam!

Po przeczytaniu pierwszej części nastawiłam się na kontynuację satyry na komicznie wyolbrzymioną kobiecość. Początkowo, faktycznie, zabawna i zwariowana przeplatanka wpadek, babskich spisków i plotek. Ale, z gagu na gag, robi się coraz... mądrzej. Dylematy moralne zastępują problematykę doboru ciuchów, troska o najbliższych i bezsilność w obliczu starości zmiatają w kąt egoizm i egocentryzm bohaterki. Do tego siła przyjaźni i babskiej solidarności. W zasadzie otrzymujemy całkowicie nową, odrębną książkę, w niewielkim stopniu przypominającą część pierwszą. Zosia, zgodnie ze słowami jej matki, "Zmieniła się, nie do poznania". Ale, na szczęście dla świata, na lepsze.

Czytana n-ty raz ciągle mnie bawi. Na wakacje idealna. Po wakacjach zresztą też :)Udana kontynuacja "nasturcji i ćwoków" opowiada o nieco bardziej dojrzałej Lookrecji i jej wcale nie głupiej przyjaciółce. Słoiki z Siedlec zadomowiają się w Warszawie. Sama znam taką cwaną gwiazdę z Hajnówki..

Kontynuacja powieści „Nasturcje & ćwoki”, lecz jeżeli zainwestujemy odrobinę wysiłku intelektualnego w lekturę, to nie będzie potrzeby zapoznawania się z pierwszym tomem książki. Tym bardziej, że autor w bardzo sprytny sposób wyjaśnia powiązania bohaterów i ich wzajemne animozje, nie zdradzając przy tym treści poprzedniej książki. Pisarzowi udała się trudna sztuka, a mianowicie kontynuacja jest lepsza od pierwowzoru. Główne bohaterki ze znanym już nam poczuciem humoru brną przez życie, ale tym razem widać zmiany w ich zachowaniu. O dziwo, w wieku lat trzydziestu zaczynają dorastać i przestają być rozwydrzonymi egoistycznymi nastolatkami. Nagle odkrywają takie słowa jak odpowiedzialność, miłość i pracowitość, a co więcej starają się je wprowadzić w czyn. Idzie im opornie, lecz nie poddają się. Książka mimo swojej pozornej lekkości zmuszająca do refleksji. W pewnym momencie każdy czytelnik może ujrzeć siebie i niby obraz jest jak z krzywego zwierciadła, ale jednak uwiera swoją szczerością.

Z serii Les farfocles bardziej podobały mi się Nasturcje i ćwoki, czyli część pierwsza. Ale nie zmienia to faktu, ze Marcina Szczygielskiego czyta się fenomenalnie. Zawsze mam ubaw po pachy, czasem się wzruszę i nie znam drugiego pisarza tak świetnie znającego psychikę kobiet.
Oszczędzam sobie książki tego autora, bo już prawie wszystko wyczytałam.
Szczygielski ma wyrobioną u mnie markę, bo sięgając po jego powieści, mam 100% pewności, że się nie zawiodę.
Brawo! Teraz Polska :-)))

Oszczędzam sobie książki tego autora, bo już prawie wszystko wyczytałam.
Szczygielski ma wyrobioną...

Zabawna książka.Dobrze się czyta. Muszę sięgnąć po pierwszą część.

Zabawna książka.Dobrze się czyta. Muszę sięgnąć po pierwszą część.

• Obyczajowe