Joga a psychoterapia. Zawiłości ludzkiej psyche

Okładka książki Joga a psychoterapia. Zawiłości ludzkiej psyche Swami Ajaya, Ballentine Rudolpy, Swami Rama
Okładka książki Joga a psychoterapia. Zawiłości ludzkiej psyche
Swami AjayaBallentine Rudolpy Wydawnictwo: Sensus poradniki
poradniki
Sensus
2023-01-17
2023-01-17
joga psychoterapia

Joga a psychoterapia, to książka, od której naprawdę bardzo dużo oczekiwałam, a wręcz byłam pewna, że ta książka, to będzie mój nowy zachwyt, który dostarczy mi ogromną liczbę nowych informacji.

Cóż… niestety tak się nie stało. Poza białymi stronami w książce, ona była po prostu nudna… Miałam wrażenie, że cały czas mówi o tym samym. Nie dowiedziałam się, z niej ni czego bym nie wiedziała.

Dla osób bardzo początkujących w temacie może być okej, ale jeżeli macie już jakaś wiedze w tym temacie, to raczej się wynudzicie.

Zbyt trudna dla laika.

Zbyt trudna dla laika.

Joga ma niewątpliwie wiele plusów. Dla niektórych jest to kwestia przede wszystkim regularnych ćwiczeń, inni widzą w niej coś więcej, wskazując na rozwój duchowy. Ja, zupełny laik w tej materii, chciałam się przekonać, czy te argumenty do mnie przemówią.

„Joga a psychoterapia. Zawiłości ludzkiej psyche” to książka, która sporo obiecuje. Z okładki dowiadujemy się, że poradnik ten to „książka w rzeczowy i praktyczny sposób poprowadzi Cię poprzez wszelkie niuanse i zawiłości współczesnej psychologii i psychologii jogi”. Spodziewałam się więc, że znajdę w tym tytule wiele prosty, łatwych do zastosowania porad. Jednak… nie do końca tak było.

Czytając wstęp, miałam wrażenie, że trzymam w rękach tytuł stricte naukowy, napisany w dość formalny, zdystansowany sposób. Ale to przecież tylko początek! Niestety… w kolejnych rozdziałach nic nie uległo zmianie. Liczyłam na przystępnie napisany poradnik, a otrzymałam pracę naukową. Niestety… dość ciężko mi się ją czytało, a kolejne fragmenty, nawet jeśli niosły sporo wiedzy, nie dawały żadnej radości z czytania. Z tego względu dość szybko odkładałam książkę i zwlekałam z powrotem do niej.

Niestety, nie otrzymałam też zbyt wiele praktycznych informacji. Miałam wrażenie, że całość to przede wszystkim teoretyczne omówienie poszczególnych zagadnień, które mimo wszystko, mają niewielki wpływ na codzienne życie. Jeśli więc liczycie, że po przeczytaniu tego tytułu odczujecie chęć praktykowania jogi to… niekoniecznie.

W moim odczuciu ten tytuł to dobra propozycja dla nauczycieli jogi. Dla osób, które promują jogę i chciałyby swoje zachęty wesprzeć naukowymi argumentami. Jednak dla czytelników, którzy szukają pozytywnego poradnika, ten tytuł może się okazać sporym rozczarowaniem.

Trudno mi cokolwiek napisać. Jak widzę książkę, która opisuje ludzką psychikę, która może wskazać mi nowe ścieżki, to krzyczę z zadowolenia. Jednak po otwarciu tej książki niestety tak nie było. Nie chcę jej skreślać, ani nikogo zniechęcać do tej pozycji. Myślę, że osoba, która lubi typowo naukowe książki odnajdzie w niej wszystko czego potrzebuje. Ja niestety nie należę do tych osób. Nie lubię tabelek, wielu nazwisk lekarzy (do których oczywiście mam szacunek, jednak moja słaba pamięć nie jest w stanie ich wszystkich zapamiętać:D),nie lubię również jednego ciągu tekstu i długich opisów. Na pewno jest to książka, która zainteresuje osoby, które są specjalistami od jogi lub idą w tym kierunku, natomiast ja jestem dopiero poczatkujaca. Podsumowując, nie mówię, że książka jest zła, uważam że "trafiła" do złej osoby. Osoby zainteresowane tematem, mogą spokojnie po nią sięgnąć.

"JOGA a PSYCHOTERAPIA Zawiłości ludzkiej psyche" to zbiór wykładów autorstwa trzech ekspertów - Swami Rama, Swami Ajaya i Rudolph Ballentine, którzy dzielą się swoją wiedzą na temat związku jogi z psychoterapią i sposobami na łączenie tych dwóch dziedzin w celu osiągnięcia równowagi wewnętrznej oraz rozwoju osobistego.

Książka ta to nie tylko zbiór teorii, ale także praktycznych wskazówek, jak wykorzystać jogę i psychoterapię w codziennym życiu. Autorzy omawiają różne techniki i praktyki jogi, takie jak asany, pranayama i medytacja, i pokazują, jak mogą być one skutecznie wykorzystane w procesie terapeutycznym.
Dodatkowo, omawiają również znaczenie psychoterapii w leczeniu zaburzeń emocjonalnych i jak można łączyć ją z jogą, aby osiągnąć pełniejsze i bardziej zrównoważone życie. Bardzo interesujący i inspirujący jest temat snu. Co ma z tym wspólnego podświadomość i świadomość? To już zostawiam dla was…

Całość napisana jest przystępnym językiem i jest idealną pozycją dla każdego, kto szuka sposobów na poprawę swojego zdrowia psychicznego i emocjonalnego. Książka ta daje wgląd w to, jak jogę i psychoterapię można połączyć, aby osiągnąć większe zrozumienie samego siebie, swoich emocji i potrzeb.

Podsumowując, książka jest znakomitą pozycją dla każdego, kto interesuje się rozwojem osobistym, jogą i psychoterapią. Autorzy dostarczają praktycznych wskazówek oraz inspiracji. Jednym z największych atutów tej książki jest to, że jest napisana prostym językiem, dzięki czemu jest łatwa do zrozumienia nawet dla osób, które nie mają doświadczenia w dziedzinie jogi i psychoterapii. Jednakże, książka ta wymaga od czytelnika pewnej otwartości umysłu i chęci do pracy nad sobą. Wymaga od nas zrozumienia, że rozwój osobisty i zdrowie psychiczne wymagają pracy i wysiłku.

Książka ta to nie tylko zbiór teorii, ale także...

👉”Inne bóle głowy typu migrenowego również zostały przebadane z tego punktu widzenia. Migreny nie są powodowane przez napięcia mięśniowe, lecz dla odmiany za ich powstawanie odpowiedzialne wydaje się być obkurczanie i następujące po nim nadmierne rozszerzanie się naczyń krwionośnych głowy.”

Nie mam ostatnio szczęścia do poradników. Spodziewam się czegoś innego po opisie niż dostaję.
Tym razem było podobnie.
Liczyłam na coś praktycznego skoro w opisie dostaję informację “Ta rzeczowa i praktyczna książka…”. Niestety był to poradnik stricte teoretyczny.
Fakt, że rozszerzyłam swoją wiedzę z zakresu współczesnej psychologii i psychologii jogi, dowiedziałam się kilku ciekawostek z zakresu medycyny (jak choćby ta z przytoczonego cytatu),ale to wciąż nie jest coś, czego oczekiwałam.

Joga w tej książce została tak naprawdę sprowadzona do medytacji i czakramów, które nie zawsze są lekiem na całe zło. Wiem z doświadczenia, że jest kilka zaburzeń psychologicznych, które medytacja tylko pogarsza, a na przykład bardzo dobrze wpływają na nie odpowiednio dobrane asany. Brakło mi właśnie takiego całościowego podejścia do tematu wpływu jogi na psychoterapię.

Jednak jeśli ktoś jest zainteresowany to mimo wszystko polecam. Poradnik sam w sobie ciekawy, choć mnie do siebie jednak nie przekonał.

Fascynujesz się kulturą wschodu albo dopiero zaczynasz? A może interesują Cię aspekty szeroko pojętej psychologii i chętnie dowiesz się, co ma ona wspólnego z jogą? Jeśli na te pytania odpowiadasz twierdząco, to mam dla Ciebie książkę, która pozwoli Ci spojrzeć na wiele kwestii w zupełnie nowy – świeży sposób.
Sięgając po ten tytuł należy spodziewać się ogromnej dawki wiedzy na temat psychologii jogi, filozofii i kultury wschodniej oraz o sposobach odkrywania samego siebie. Trzeba na wstępie zaznaczyć, że treści chociaż dotyczą dziedziny nauki dość trudnej, są przedstawione w bardzo przystępny sposób. Nie bez znaczenia na pewno jest tutaj rola tłumacza i pan Rafał Gadomski swoją niezwykłą pracą zdecydowanie ułatwia lekturę żądnym wiedzy czytelnikom.
Niesamowite okazuje się to, jak uniwersalna i długoterminowa wiedza została zawarta w tej książce. Wszystko, co się w niej znajduje jest jak najbardziej aktualne, mimo że oryginalne anglojęzyczne dzieło "Yoga and Psychotherapy: The Evolution of Consciousness" zostało wydane w roku 1976. To dowodzi tylko temu, iż zagadnienia w niej poruszane są ponadczasowe.
O czym jest "Joga a psychoterapia?" Przede wszystkim powiedziałabym, że jest próbą udowodnienia jak wiele punktów stycznych mają psychologia jogi (psychologia Wschodu) oraz psychologia Zachodu, jak się wzajemnie przenikają i uzupełniają. Autorzy wskazują jak techniki stosowane w terapiach u psychologów, psychoterapeutów odpowiadają tym wykorzystywanym na sesjach medytacyjnych z joginami. Obie te drogi są dążeniem do osobistego rozwoju i ewolucji.
W dużym stopniu rozdział poświęcony funkcjom snu, jego fazach oraz znaczeniu w codziennym życiu był dla mnie odkrywczy. Temat snu jest fascynujący, co przedstawiają tutaj autorzy, ale pomimo wielu badań sen poniekąd pozostaje nadal pewną tajemnicą.
Ze snem łączy się kwestia podświadomości, jak również świadomości. Dzięki tej książce poznamy dobrze definicje tych pojęć. Mało tego – poznamy także pewne arkana, jak dzięki praktykom medytacyjnym wchodzić w głąb świadomości, jak sterować podświadomością, a tym samym bardziej rozwijać i poznawać siebie.
Ogromnie ważną rolę w całości odgrywa ostatni rozdział, w którym opisywane są poszczególne czakramy, czyli ośrodki świadomości. Pozwalają one zrozumieć różne aspekty naszej osobowości i odkrywać w sobie potencjały, które dotąd były nam nieznane. Czytając opis każdego z siedmiu czakramów, będziesz myślał, na którym sam podświadomie się skupiasz najbardziej, ale dowiesz się też, że możesz zmienić na lepsze swoje życie, przekładając koncentrację w inny punkt.
Lektura książki "Joga a psychoterapia. Zawiłości ludzkiej psyche" to już swego rodzaju sesja poznawcza i terapeutyczna ze specjalistami w tej dziedzinie. Trzeba tylko zagłębić się wystarczająco w treść, a zafundujemy sobie, oprócz informacji naukowych, również przeżycia niemalże jak z gabinetu.

Sięgając po ten tytuł należy spodziewać się ogromnej dawki...

Już nie raz udowodniono, że relaks ma znaczny wpływ na zdrowie człowieka. W czasach, w których dominuje pośpiech i zapracowanie, ważne jest, by nauczyć się na nowo więzi z własnym ciałem. Joga pozwala na ,,intymny” kontakt ze swoją psyche. Dzięki książce poznałam relacje między ciałem a umysłem, czym są czakramy i jak wpływają na świadomość, więcej zalet świadomego oddychania i jak rozwijać swój umysł. Niestety, joga w społeczeństwie uważana jest wyłącznie za rozciąganie ciała, gdy tak naprawdę służy ona do modyfikacji samoświadomości, i związków człowieka ze światem zewnętrznym. Książka jest napisana przystępnym językiem i zawiera liczne ilustracje, dzięki którym łatwiej zrozumieć przyswajany tekst. Jestem pod wrażeniem jak wiele wiedzy jest zawartej w lekturze. Dla osób, które uprawiają jogę lub interesują się psychologią, książka będzie szczególnie intrygująca.

„Joga a psychoterapia” jest czymś więcej niż tylko poradnikiem. Zebrane informacje mogą poprawić jakość życia i snu. Połączenie rozległej wiedzy psychologicznej popartej badaniami i mistycznego wymiaru jogi sprawiły, że człowiek może świadomie kreować własną rzeczywistość. Zdecydowanie książka pozostanie ze mną na długo i będę sukcesywnie wdrażać ją w życie.

• Psychologia
  • Opinia