Święta z Anią oraz inne opowieści bożonarodzeniowe

Okładka książki Święta z Anią oraz inne opowieści bożonarodzeniowe Lucy Maud Montgomery
Okładka książki Święta z Anią oraz inne opowieści bożonarodzeniowe
Lucy Maud Montgomery Wydawnictwo: Wydawnictwo Olesiejuk literatura dziecięca
literatura dziecięca
Wydawnictwo Olesiejuk
2022-11-02
1996-03-01
Donata Olejnik
Ania z Zielonego Wzgórza Ania Shirley Boże Narodzenie

Książka "Święta z Anią oraz inne opowieści bożonarodzeniowe", którą napisała Lucy Maud Montgomery nie jest pozycją, w której poznajemy jednego głównego bohatera i śledzimy jego losy od początku do końca. To lektura, w której otrzymujemy kilka opowiadań osadzonych w bożonarodzeniowym klimacie, gdzie każda historia ma jakiś morał, przesłanie.

Pozycja ta jest napisana z lekkością. To, co rzuciło mi się od razu w oczy, to fakt, że autorka ma bardzo charakterystyczny styl prowadzenia opowieści. Od razu można wyczuć, że opowiadania te napisała ta sama pisarka, która kiedyś stworzyła Anię z Zielonego Wzgórza.

"Ania objęła Katarzynę ramieniem. - Możesz wyrzucić nienawiść z serca... Wyleczyć się z niej całkowicie. Teraz, kiedy wreszcie jesteś wolna i niezależna, życie się dopiero dla ciebie zaczyna. Kto wie, co czeka cię za kolejnym zakrętem."

Ponadto mamy w tej książce dwie historie wyjęte z lore Ani, które idealnie tutaj pasowały. Była to opowieść o kupnie sukienki przez Mateusza dla Ani, oraz krótka historia tego, jak dziewczyna chciała zaprosić na Zielone Wzgórze, Katarzynę by razem mogły spędzić Boże Narodzenie.

KONTYNUACJE RECENZJI ZNAJDZIECIE NA BLOGU:

Pozycja ta jest napisana z...

„Święta z Anią” - Lucy Maud Montgomery, to piękny zbiór opowiadań świątecznych i noworocznych. Czytanie ich wprowadziło mnie w ten piękny klimat świąt Bożego Narodzenia. Piękne ilustracje dopełniają całość. Autorka w swoich opowiadaniach święta umiejscawia w różnych rodzinach. Bogatych, biednych, pięknie żyjących, skłóconych, u osób samotnych i tych którzy w czasie świąt przebywają poza rodziną. W czytanych opowiadaniach odnajdujemy radość i ciepło, które te święta przynoszą, ale odnajdujemy też smutek ludzi znajdujących się w trudnej sytuacji, który pokonywany jest przez ludzi o wnikliwych i dobrych sercach. Czujemy bajkowość tych opowiadań, i tak ma być.
Historie mnie urzekły.

Opowieści, po których robi się cieplej na sercu, nawet jeśli nie są wybitne.

Opowieści, po których robi się cieplej na sercu, nawet jeśli nie są wybitne.

Cudownie wrócić do świata L.M. Montgomery. Przeczytać opowiadania, które nie były publikowane. Oraz do rozdziałów związane z rudowłosą Anią Shirley. Przypomnieć magię świąt Bożego Narodzenia. I czym one są dla osób, które te konkretne święta są ważne. Nie ważne co jest na stole, ale z kim je przeżywamy i jak podchodzimy. Czy potrafią na nowo narodzić się. I cieszyć tym co mamy.

Przeurocze, jak każda książka Montgomery.

Przeurocze, jak każda książka Montgomery.

Ania Shirley – dziewczynka, z którą ja, i zapewne większość z nas kojarzy swoje dzieciństwo. Ten mały rudzielec był i wciąż jest w stanie skraść niejedno serce.

Mateusz?! Tak tęskniłam…
Czytając Anię z Zielonego Wzgórza, szczególnie zakochałam się w Mateuszu, bracie Maryli. Uroczy, miły mężczyzna, otwarcie okazujący swoje przywiązanie do dziewczynki, w przeciwieństwie do swojej siostry. Miałam wrażenie, że kobieta jest czasami zbyt ostra dla Ani, tak bardzo przecież doświadczonej przez życie. Możliwe, że to jakiś sposób na okazywanie miłości, w końcu dzięki temu bohaterka stała się prawdziwą młodą damą. A i Maryla z czasem zaczęła mięknąć, więc może musiała się…dotrzeć?

Trochę nowego
Oprócz starych znajomych, mamy też paru nowych. pozwala to rozwinąć trochę historię, daje nam wgląd w wydarzenia, które dzieją się jakby trochę „poza” główną fabułą książek. Uważam to za naprawdę fajny pomysł. Dodatkowo rysunki, które tak pokochałam dzięki poprzednim częściom i ich ilustratorce, Any Garcii, dodają opowieściom uroku i pozwalają się wczuć w fabułę. Prawie czułam zapach choinki i słyszałam trzask ognia w kominku.

Więcej na: CzasoStrefa

Mateusz?! Tak tęskniłam…

Idealna książka na zimowe świąteczne wieczory - lekkie opowiadania o tematyce okołobożonarodzeniowej, bardziej dla młodszego czytelnika lub fanów pisarki. Zebrano tu świąteczne opowiadania publikowane wcześniej w prasie. Widać różnicę między poziomem z książek o Ani, a opowiadaniami z czasopism. Może publikowane pojedynczo dawałyby inne wrażenie, ale zebrane razem stają się trochę zbyt moralizatorskie i optymistyczne, trochę za banalne. Czytało mi się dobrze, choć kolejny obrażony na rodzinę wuj, który nawraca się w Święta może trochę nudzić :)

Klimat, który w swoich opowieściach tworzyła autorka "Ani z Zielonego Wzgórza" nie ma sobie równych.
Lucy Maud Montgomery to pisarka, która potrafiła uchwycić najmniejszy okruch emocji bohaterów i tchnąć w niego takie życie, że każdy czytelnik zatrzymuje się by zastanowić nad ich właściwym wydźwiękiem.❤️

Znacie? Lubicie rudowłosą Anię? 😉

Dziś, w duchu nadchodzących świąt, chciałabym Wam zaproponować wyjątkową pozycje na rynku wydawniczym należącą do kapitalnej serii "Ilustrowana klasyka", @wydawnictwo_olesiejuk.
Poznajcie "Święta z Anią oraz inne opowiadania bożonarodzeniowe" - zbiór twórczości Montgomery, który osadzony jest w tym wyjątkowym zimowym czasie świętowania.

Jakie historie znajdziesz wewnątrz?
Poza dwoma publikacjami, które możesz już kojarzyć z cyklu literackiego o Ani masz możliwość poznać zdecydowanie szerszy świat twórczości pisarki, między innymi ten, którym dzieliła się w publikowanych periodykach za czasu swojego życia.

Wspominałam o wyjątkowości klimatu...
Ta publikacja nie tylko podkreśla ramy czasowe dziejących się świątecznych wydarzeń ale także przypomina o bezinteresowności, sympatii i dobroci, jako o sposobie na życie często w trudnych materialnie czasach.

Wystarczy przypomnieć sobie sukienkę, którą Ania otrzymała od Mateusza- jej łzy, euforię i emocje, które przyćmiły wszystko dookoła.
Albo wspomnieć o medalionie, który jedna z bohaterek opowieści, Theodora, decyduje się sprzedać aby uszczęśliwić Jimmy'ego Martina i bliźniaczki- w końcu Mikołaj przychodzi do wszystkich dzieci, nie tylko bogatych. 😊

Ciepło, które uderza w każdej kolejnej historii przy jednoczesnym trudzie i pokonywaniu własnych ograniczeń to coś, co można by śmiało wpisać w jeden ze świątecznych cudów.
Dziecięce usposobienie, kontakty światów razem z ogromną wzajemna troską są zachwycające i działają pokrzepiająco.

Jestem zachwycona tym, że znajdują się ludzie, którzy potrafią wybrać spośród ogromnych ilosci twórczości te opowiadania, które wciąż niosą aktualne wartości.
Dzięki temu mam szansę pomagać swoim dzieciom tworzyć wyobrażenie o świecie w którym to ludzie kształtują rzeczywistość.😊

Znacie? Lubicie rudowłosą Anię? 😉

Dziś, w duchu nadchodzących...

Czuć komercjalizację Ani ale opowiadania są dobrej jakości, w świątecznym klimacie. Dużo to wybaczania, odnajdywania lepszego siebie itp.

• Lucy Maud Montgomery
  • Świąteczne
  • Z dzieciństwa

Lucy Maud Montgomery Święta z Anią oraz inne opowieści bożonarodzeniowe Zobacz więcej