Skąd ja panią znam. Dorota Kolak w rozmowie z Katarzyną Ostrowską

Okładka książki Skąd ja panią znam. Dorota Kolak w rozmowie z Katarzyną Ostrowską Dorota Kolak, Katarzyna Antonina Ostrowska
Dorota KolakKatarzyna Antonina Ostrowska Wydawnictwo: Prószyński i S-ka biografia, autobiografia, pamiętnik
Prószyński i S-ka
2022-10-25
2022-10-25

Książka może i bardzo dobra jednak spodziewałam się trochę czego innego.

Książka może i bardzo dobra jednak spodziewałam się trochę czego innego.

Panią Dorotę Kolak lubię i podziwiam jako aktorkę filmową. Dzięki tej rozmowie poznałam ją trochę w roli aktorki teatralnej, a przede wszystkim jako człowieka. I polubiłam jeszcze bardziej. Podoba mi się jej podejście do życia. Wzruszyły mnie jej wspomnienia. A przede wszystkim zostałam zainspirowana do poszukiwań filmowych, muzycznych i wewnętrznych.
Dodatkowym smaczkiem była forma - audiobook, w którym partię głównego bohatera gra sam bohater.
Teraz to mogę powiedzieć, że troszkę Panią znam. Skąd? Z tej książki.

Dodatkowym smaczkiem...

Dorota Kolak.

Aktorka, której kariera "wystrzeliła" w dojrzałym wieku.

Najpierw wzorowa uczennica PWST w Krakowie, później poprawna i skrupulatna w swym rzemiośle odtwórczyni porządnych ról, do której w pewnym momencie życia zaczęły przychodzić role niepoprawne.

Grzecz­na dziew­czyn­ka z miesz­czań­skie­go domu wy­jąt­ko­wo chęt­nie ob­sa­dza­na przez reżyserów w rolach kobiet wy­rzu­co­nych poza na­wias, zde­ge­ne­ro­wa­nych, trudnych, emocjonalnie zwichrowanych.

Do tego osoba nieprzeciętnie inteligentna, mocno świadoma zawodowo, wysoce kulturalna, konsekwentnie chroniąca swoją prywatność, powściągliwa, skromna, a jednocześnie z wyraźnym talentem do bajania, snucia wspomnień i historii wszelakich.

Znajdziecie w tej publikacji solidną analizę aktorskiego warsztatu, opowieści o budowaniu co ważniejszych ról teatralnych, pełno zabawnych anegdot, sporo legendarnych osobowości z kręgu kultury czy polityki oraz niesamowite postaci ze świata krakowskiej bohemy.

Wspaniała pozycja do czytania chłodnym, ciemnym wieczorem.

Otulająca, wsysająca w zupełnie inny świat, mająca swoje kojące, niespieszne tempo.

Doskonała do powolnej kontemplacji.

No nie spodziewałam się.
Nie spodziewałam się tak treściwej, erudycyjnej, kulturalnej gawędy.
Polecam.😊

Dorota Kolak.

Aktorka, której kariera "wystrzeliła" w dojrzałym wieku.

Panią Dorotę Kolak kojarzę z paru filmów czy seriali. Ale właśnie tylko kojarzę, bo więcej nie mogłabym opowiedzieć o tej aktorce. Tytuł książki jest idealny!

Jest to bardzo ciekawa pozycja, dowiadujemy się z niej nie tylko jaką aktorką, ale też kobietą jest Pani Dorota.

Bardzo dużo przeczytamy o teatrze, ale aktorka związana jest z nim już od dzieciństwa. Mówi o współpracy z niektórymi reżyserami, lub jak wyglądała praca w teatrze kiedyś jak i teraz.

Aktorka opowiada też o tym jak dużo wysiłku kosztowało ją dostanie się do szkoły teatralnej w Krakowie. Uchyliła rąbka tajemnicy o swoich wykładowcach, ale też powiedziała jak ona pracuje ze swoimi studentami.

Pani Dorota nie wstydziła się i mówiła też o swoich słabościach. Och bardzo cenię osoby, które potrafią się przyznać do swoich słabszych stron.

Z tej książki dowiemy się również jak ważna jest rodzina dla aktorki. Często mówiła o swoim mężu czy córce, ale także wspomniała swój dom rodzinny, babcie.

Zaczynając czytać tę książkę przede wszystkim liczyłam, że bardziej poznam karierę aktorską Pani Kolak. A tutaj dostałam mądra i wartościową książkę, nie tylko o teatrze, ale po prostu o życiu. Pani Dorota ma bardzo ciekawe spojrzenie na świat, które jest bardzo inspirujące, przyznam szczerze, że wywołała u mnie trochę refleksji.

Bardzo się cieszę, że sięgnęłam po tę książkę, to zupełnie coś innego od zazwyczaj wybieranych przez mnie książek.

Wywiad przeprowadzony przez Katarzynę Ostrowską z wybitną, polską aktorką Dorotą Kolak zrobił na mnie duże wrażenie.
Pani Dorota jest osobą inteligentną i konkretną, która poprzez swoje wypowiedzi potrafi zmusić czytelnika do myślenia, co w obecnych czasach nie jest łatwą sztuką.
Książka bardzo mi się podobała. Wyciągnęłam z niej dużo mądrości życiowej i wiele porad, które z pewnością mi się przydadzą.
Lektura godna polecenia.

Bardzo cenię i lubię Dorotę Kolak, ale i imponuje mi Jej droga artystyczna i życiowa . Wychowanie w tradycyjnym i związanym z teatrem krakowskim domu, potem ogromna determinacja, aby pokonać wadę wymowy i zostać aktorką. Od lat sukcesy w Teatrze Wybrzeże, z jednej strony poważne wcielenia sceniczne, a z drugiej seriale. Odważne, fantastyczne role w filmach Tomasza Wasilewskiego i współpraca z Krzysztofem Warlikowskim. Do tego praca pedagogiczna, naukowa. Jest w Jej drodze artystycznej jakaś spójność, konsekwencja, ale z drugiej strony odwaga na wyzwania.
Dziennikarka rozmawia z aktorką o Jej rolach, rodzinie, współpracy z reżyserami, warsztacie pracy, współczesnym teatrze. Wyłania się z tego portret dojrzałej mądrej kobiety, a przy tym wybitnej aktorki.

Każdy ma grono ulubionych aktorów, czasem mniejsze, czasem większe. Takich, których się uwielbia, których się ogląda, których się słucha, których się za różne rzeczy podziwia. Ja grono takich aktorów i aktorek mam dość spore i Dorota Kolak zdecydowanie do niego należy. Jej karierę śledzę od bardzo dawna, mniej więcej od czasu jej genialnego epizodu w filmie „Vinci” Machulskiego. Już wtedy przykuła moją uwagę. A potem to już poszło. Czy to kolejny epizod („Ile waży koń trojański”),rola w serialu (znakomicie napisana postać jaką odgrywała w „Przepisie na życie”) czy już większe i poważniejsze role by wymienić takie znakomite kreacje jak te w filmach „Chce się żyć”, „Lęk wysokości”, „Zjednoczone stany miłości”, „Zabawa zabawa” czy wiele innych. W każdej z ról Dorota Kolak pokazała niesamowity talent, przeogromny warsztat aktorski i ogromną pracę jaką włożyła w budowanie roli. Nic dziwnego, że gdy tylko ukazał się wywiad rzeka z nią to od razu po niego sięgnąłem.

Bardzo lubię czytać lub słuchać o tym jak aktor przygotowuje się do roli, jak ją tworzy, jak buduje postać, stara się by wypadła wiarygodnie. Lubię opowieści zza kulis, o powstawaniu filmów. Tego w tej książce sporo, Kolak uchyla rąbka tajemnicy, opowiada o pracy zawodowej czy to w teatrze, czy w kinie czy też telewizji. Chętnie dzieli się zawodowymi spostrzeżeniami, anegdotami, historiami. Jeśli chodzi o sferę prywatną jest bardziej powściągliwa, w myśl zasady „nie wszystko na sprzedaż”, co tylko dobrze o niej świadczy i przemawia na jej korzyść. Niemniej trochę faktów ze swojego życia również przedstawia, wyraźnie jednak stawiając granice, których nie przekracza i nie pozwala przekraczać.

„Skąd ja panią znam” warto przeczytać. Ukazuje nam wybitną aktorkę o niesamowitym kunszcie i warsztacie aktorskim. Każda jej rola jest konstrukcyjnie wspaniała i przemyślana, nawet jeśli występuje w słabym filmie. Nie da się nie zauważyć, że Kolak w swoją grę aktorską wkłada całe serce i całą siebie, nawet jeśli to jest epizod. Kino późno odkryło ją jako aktorkę ale na szczęście to zrobiło, by się nią nagle zachwycić i zachłysnąć co akurat popieram. Jeszcze gdyby obsadzano ją w większej ilości głównych ról to byłaby to już prawdziwa pełnia szczęścia.

Uwielbiam panią Dorotę. Genialna aktorka. Książkę czytałem z przyjemnością!

Uwielbiam panią Dorotę. Genialna aktorka. Książkę czytałem z przyjemnością!

Ciekawy wywiad rzeka. Mądra kobieta, wspaniała aktorka.

Ciekawy wywiad rzeka. Mądra kobieta, wspaniała aktorka.

Polecam. Bardzo fajna rozmowa.

Polecam. Bardzo fajna rozmowa.

• Ebooki
  • Przeczytane 2022
  • Autobiografie/Biografie/Rodzinne historie/Wspomnienia
  • Wieś
  • Woda

Katarzyna Antonina Ostrowska Skąd ja panią znam. Dorota Kolak w rozmowie z Katarzyną Ostrowską Zobacz więcej