Grudniowy prezent

Books4YA
2022-11-23
2022-11-23
zima święta młodzież books4ya

Jeśli chcecie książki, która jest dla młodzieży, która ma romans i szybko się czyta oraz wciągnie Was bez reszty. To jest to książka dla Was :) Zbuntowany Ariel i koleżanka z klasy Lara. Ariel dołącza w połowie listopada. Co kryje się za tym dla mnie fajnym chłopakiem i jego charakterem? Jak poznają się z Larą? Piękny grudniowy czas i fajni bohaterowie. Polecam !

Lekka opowieść o pierwszej miłości, która rozwija się bardzo szybko. Można powiedzieć, że od pierwszego spotkania. Jest to lektura raczej młodzieżowa więc niektóre zachowania bohaterów czy ich rozmowy mogły być lekko irytujące. Wszystko wplecione jest w czas przedświąteczny co nadaje książce uroku.

W połowie listopada Ariel przenosi się do klasy Lary. Budzi niemałe zainteresowanie, gdyż wygląda jak totalny outsider i tak też zachowuje się. Nie spoufala się z nikim, odstaje od grupy. Przed świętami klasa organizuje wigilię klasową, na której każdy coś kupuje wylosowanej osobie. Lara trafia na Ariela. Dziewczyna jest niechętna, nie wie, co mogłaby kupić koledze, ponieważ nie dał się nikomu poznać bliżej. Jednak z czasem Ariel zaczyna dopuszczać do siebie Larę oraz jej znajomych. Nastolatka jest zafascynowana. Czy początkowa niechęć może rozbudzić w parze młodzieńcze uczucia?

#grudniowyprezent to lekka, młodzieżowa historia dwojga nastolatków z dwóch różnych światów. Ariel zmaga się z rodzinnymi problemami, natomiast Lara dorasta w domu pełnym miłości, gdzie niczego jej nie brakuje. Czy może między nimi coś się wydarzyć? Chłopak boi się dopuścić do siebie kogoś, ponieważ często się przeprowadza i boi się zranienia. Jednak świąteczny czas sprzyja nowym znajomościom , nowym uczuciom. Grudniowy czas to czas, by zadbać tylko o siebie, by być szczęśliwym. Czy Arielowi uda się wreszcie pożyć życiem beztroskiego nastolatka?

Spędziłam z tą książką cudowny wieczór. Któż nie lubi historii, dziejących się pomiędzy nastolatkami? Wróciłam myślami do swoich czasów licealnych i przypomniałam sobie jak to było w tym wieku 🙂 polecam 😍

"Grudniowy prezent" jest książką skierowaną głównie do nastolatków, jednakże uważam, że i ci starsi czytelnicy doskonale się w niej odnajdą. Historia sprawiła, że ponownie wróciłam do czasów szkolnych, przypominając sobie smak pierwszej miłości, przyjaciół.

"Pamiętajcie, że szczęście wybrukowane jest małymi sprawami, codziennością. I choć każdy marzy o wielkich osiągnięciach, to ogromny sukces jest sumą małych zwycięstw."

Będziemy świadkami przedświątecznej gorączki. Wraz z nią bohaterowie będą musieli stawić czoła pojawiającym się problemom oraz pierwszej miłości. Zostałam bardzo pozytywnie zaskoczona tym, w jaki sposób Justyna Leśniewicz poprowadziła fabułę i postaci. Tu wszystko jest realistyczne, akcja toczy się w Polsce. Autorka pozwoliła swoim bohaterom pozostać nastolatkami. Nie upychała ich na siłę w "buty" dorosłych z rozpasanymi scenami erotycznymi. To naprawdę mądre młode osoby z marzeniami i planami. Oczywiście, jak każdy mają swoje wady. Nie ma tu wulgaryzmów, za to fajny młodzieżowy język. Jest to więc idealna lektura dla czytelnika w tym wieku.

Relacja Lary i Ariela nie należy do łatwych. On to szkolny outsider, nieco gburowaty, zniechęcający do siebie innych. Początkowo trudno go polubić. Jednak Lara znalazła na niego sposób. Była po prostu sobą, nikogo nie udawała, a cierpliwością powoli kruszyła mur, jaki wokół siebie zbudował chłopak. To, co z niego wyszło, czego się o nim dowiecie, skruszy niejedno serce.

"Mogę wszystkich nienawidzić, ale tylko Ci, którzy mnie naprawdę kochają, będą potrafili mi tę nienawiść wybaczyć..."

"Grudniowy prezent" to pełna uroku, ciepła, otulająca zimowym klimatem powieść o pierwszej miłości, bliskości, strachu przed skrzywdzeniem, przyjaźni, zrozumieniu. Jeśli szukacie książki stricte młodzieżowej - ten tytuł będzie dobrym wyborem. Rodzicom nastolatków zaś lektura ta może co nieco podpowiedzieć na temat ich problemów, rozterek oraz przypomnieć, że to wciąż jeszcze dzieci, które wymagają opieki, troski i przede wszystkim uwagi.

Ogólnie książka mi się podobała, choć przyznam, że momentami bardzo mnie irytowała szczególnie główna bohaterka. Może poczułam za szybki przeskok między ,, nie lubimy się" a ,,kochamy się". Może potrzebowałam więcej opisów ich przeżyć, aby lepiej to zrozumieć. Na chwilowe przedświąteczne odmóżdżenie jest w sam raz.

Książka dla nastolatków, o pierwszej miłości.

Książka dla nastolatków, o pierwszej miłości.

Książka z gatunku literatury młodzieżowej, ale myślę, że niejedna dojrzała :) czytelniczka chętnie wróci do czasów liceum, powspomina czasy robienia sobie świątecznych niespodzianek w szkole, młodzieńczej miłości, dylematów i czasami trudnych jak na tamte lata wyborów, czy odnalezienia się w nowym środowisku ...

Książka na jeden wieczór, ale mająca w sobie świąteczny klimat, choć nie wszystko w tej opowieści jest różowe.

Autorka ukazuje 2 młodych ludzi, Larę i Ariela, którzy mają swoje troski i radości, którzy pochodzą z 2 różnych światów, bo pieniądz robi swoje ... Których ścieżki się przetną i ukażą, że wszystko zależy od człowieka, jak postrzega świat i innych ludzi. Nie będzie łatwo, ale czy dadzą radę? Czy ich osobiste tragedie, obowiązki nie przekreślą im planów? Czy będąc "innym" ma się szanse na szczęście i miłość?

Jaką rolę w tym wszystkim odegra mama Ariela i wujek Lary? Czy dorośli też stają na rozstaju dróg i czy mają szansę na szczęście?

Ta opowieść daje nadzieję, ukazuje różne oblicza ludzi, odkrywa tajemnice i snuje nowe watki. Czy na końcu każdej drogi czeka miłość i szczęście?

Mądra i ciepła opowieść, daje przy okazji do myślenia, budzi wspomnienia i refleksje, że mimo czasami upływu wielu lat, lata szkolne, młodzież, postrzeganie innych ludzi, oceny poprzez pryzmat zachowania czy bogactwa, nigdy się niestety nie zmienią ... '

Poznajcie Larę, jej przyjaciół, Ariela i jego rodzinę i spędźcie dobrze czas z opowieścią. Odkryjcie co kryje się za tytułem książki i choć już u nas grudzień minął, to zróbcie sami sobie prezent w postaci wzruszającej lektury lub polećcie ją np swojej nastoletniej córce czy nawet synowi :)

Polecam!

Książka na jeden wieczór, ale mająca w sobie świąteczny...

"Grudniowy prezent" to właśnie opowieść o dawaniu prezentów. Akcja powieści rozgrywa się w szkole do której uczęszcza nastoletnia Lara. Do klasy Lary dołącza tajemniczy chłopak imieniem Ariel. Następuje okres przedświąteczny, czas dawania prezentów. Lara wylosowuje Ariela, któremu jest zmuszona kupić prezent. Problem w tym, że Lara nie zna chłopaka, nie ma pojęcia co najbardziej lubi, więc wpada na pomysł, że spróbuje się tego wszystkiego dowiedzieć.

Dzięki autorce książki mogłam powrócić do czasów szkolnych, w których to również daliśmy prezenty i mieliśmy podobne dylematy w kwestii ich wyboru, co główna bohaterka. Cieszę się z faktu, że autorka przedstawiła w książce historię pierwszej miłości i związane z nią wątpliwości, co przypomniało mi moją własną pierwszą miłość.

Książka jest cudowna, przesycona świątecznym klimatem, który bardzo w niej czuć. Nie jest to książka głupiej młodzieży ani książka wulgarna, co jeszcze mam wrażenie dodaje jej uroku. Jestem totalnie zadowolona z relacji, jaka połączyła Ariela i Larę. Ich relacja pomimo, że młodzieńcza jest również bardzo dojrzała i opiera się na zaufaniu.

Książka "grudniowy prezent" sprawdzi się idealnie dla czytelników, którzy dopiero marzą o pierwszej miłości, dla nastolatków, którzy przeżywają burzliwe dojrzewanie, ale mam wrażenie, że nie tylko, ponieważ jest świetna w sytuacji, gdy ktoś ma zastój czytelniczy i nie ma ochoty sięgać po jakąkolwiek książkę. Książkę czyta się szybko i jest to naprawdę przyjemna, miejscami słodka lektura.

Książka mi się bardzo podobała.Jest to młodzieżowy romans.Ksiązka wciąga już od pierwszych stron.Idealnie nadaje się na grudniowe wieczory.

To moje drugie spotkanie z twórczością autorki, czytałam "Zakręconą znajomość", która przypadła mi do gustu, dlatego też postanowiłam sięgnąć po kolejną w dorobku autorki książkę jaką jest właśnie "Grudniowy prezent". Powieść ta należy do literatury młodzieżowej, opowiada o dylematach i życiu dwójki młodych ludzi, dopiero wkraczających w dorosłe życie. Język jakim posługuje się Justyna jest bardzo lekki, prosty i przyjemny, co sprawia, że książkę czyta się wręcz ekspresowo, idealna lektura na jeden wieczór. Fabuła książki została w ciekawy sposób nakreślona, równie dobrze poprowadzona i chociaż jest przewidywalna nie odebrało mi to radości z czytania. Historia została przedstawiona z perspektywy obojga bohaterów, co pozwoliło mi lepiej ich poznać, dowiedzieć się co czują, myślą, z czym się borykają, a tym samym mogłam lepiej zrozumieć ich postępowanie oraz decyzję. Lara i Ariel to niezwykle autentyczne postaci, które tak jak my popełniają błędy, postępują pod wpływem emocji, chwili, dlatego myślę, że w szczególności osoby będące w wieku podobnym do bohaterów śmiało będą mogły się z nimi utożsamić w wielu kwestiach, mierząc się z podobnymi problemami. Mamy tutaj oczywiście ukazane pierwsze zauroczenia, które zostały ciekawie i emocjonująco przedstawione. W ogóle relacja pomiędzy Larą i Arielem została w miły sposób nakreślona, wszystko toczyło się swoim niespiesznym rytmem, co w przypadku młodzieżówki było świetnym posunięciem. W tle dostajemy również świąteczno - zimowy klimat, który również został naprawdę świetnie i przyjemnie zaprezentowany. Miło spędziłam czas z tą książką i chętnie sięgnę w przyszłości po kolejne powieści autorki. "Grudniowy prezent" to idealna lektura dla młodzieży, ale myślę, że świetnie nada się również dla tych "doroślejszych" jako przerywnik od poważniejszych pozycji literackich. Polecam! Moja ocena 8/10.

• Romans
  • 2023 rok