Mitologia. Przewodnik dla lubiących rozkminiać bez bólu

Okładka książki Mitologia. Przewodnik dla lubiących rozkminiać bez bólu Kathleen Sears
Okładka książki Mitologia. Przewodnik dla lubiących rozkminiać bez bólu
Kathleen Sears Wydawnictwo: Zwierciadło baśnie, legendy, podania
baśnie, legendy, podania
Mythology 101: From Gods and Goddesses to Monsters and Mortals, Your Guide to Ancient Mythology
Zwierciadło
2022-10-12
2022-10-12
Andrzej Hildebrandt

W sumie książka spełnia swoje zadanie, czyli podsumowuje krótko zarówno mitologię grecką, jak i rzymską. Autor bardzo przystępnie opisuje każdą z postaci, nawet te pomniejsze, ale mające jakieś powiązania i relacje z innymi. Pomiędzy rozdziały wstawia też wskazówki o sztuce i kulturze późniejszej, ale opierającej się mniej lub więcej na historiach z mitologii. Pozycja rzetelna, podana prostym, przystępnym językiem. Ale ogrom postaci trochę przytłacza i choć nawet na końcu jest piękne drzewo genealogiczne (a nawet dwa - osobno dla bogów rzymskich, osobno dla greckich),to trudno się skupić na przemykających przez tekst postaciach.
Warto jednak przeczytać tę książkę, aby zrozumieć lub przypomnieć sobie, jak wiele analogii funkcjonuje obecnie, jak wiele naleciałości w języku, jakie są czasem źródłosłowy niektórych pojęć używanych obecnie. Albo choćby dlatego, aby imię Nike nie wymawiać "najki" ;),co autor podkreślił dla niektórych czytających.
Można też książkę polecić współczesnym autorom szukającym pomysłu na fabułę - nikt tak nie ubarwiał opowiadanych historii jak jest w mitologii. Dział fantastyki miał się dobrze jeszcze długo przed XX wiekiem.

Chyba nie da się być współczesnym Europejczykiem i nie wiedzieć czym jest mitologia oraz nie znać kilku mitów. Mitologia grecko-rzymska pojawia się w edukacji bardzo wcześnie i nic dziwnego bo jest fundamentem, na którym opiera się cała kultura. ,,Puszka Pandory", ,,syzyfowa praca", ,,pięta Achillesa" to tylko maleńki przykład związków frazeologicznych, które zawsze się gdzieś przewijają. Jednak mity to nie tylko wyrażenia, które na zawsze weszły do języka, mity to cały zbiór opowiadań i legend, w których jak w zwierciadle odbijają się ludzkie wady i zalety, to opowieści, które kiedyś miały tłumaczyć zmiany w świecie i być usprawiedliwieniem dla zdarzeń. To opowieści o najbardziej ludzkich emocjach, potrzebach, pragnieniach i namiętnościach. Królują seks, zdrada, miłość, nienawiść, chciwość, spryt, mądrość, wyrachowania czy przebiegłość. Mogą być zarówno pochwałą jak i przestrogą. Mity są uniwersalną pigułką, która zbiera w jedną całość wszystko co ludzkie oraz co ludzi otacza.

,,Mitologia. Przewodnik dla lubiących rozkminiać bez bólu" to bardzo skondensowana forma prezentacji mitologii. Bardziej przypomina skrypt lub notatki. W formie krótkich rozdziałów i wypunktowań przedstawieni są najważniejsi bogowie zarówno greccy jak i rzymscy, opowiedziane najważniejsze wydarzenia oraz zaprezentowane odniesienia w kulturze. Wszystko w bardzo skrótowej a przez to łatwej i przyjemnej formie. Nie jest to mitologia sensu stricte. Nie zachwycimy się rozmachem opowieści raczej przypomnimy sobie najważniejsze konotacje, powiązania czy wątki. Bardzo ogólnie zarysuje całościowy kontekst całej mitologii i zachęci do dalszych poszukiwań.

Przyznaję, że mitologię czytałam po raz ostatni w czasach licealnych i sporo rzeczy mi już uciekło z pamięci więc z przyjemnością je sobie teraz odświeżałam. Raczej nie dowiedziałam się niczego, (chociaż zaskoczył mnie ogrom gwałtów) ale i tak spędziłam przyjemny dzień z greckimi bogami i boginiami oraz mogłam sobie uporządkować wiedzę. Bo właściwie to dokładnie tak jak podkreślono w tytule ,,przewodnik", przeprowadzający czytelnika przez zawiłość połączeń, niuasów i pokazujący to co najważniejsze. Jednocześnie nie zanudza. Równomiernie łączy najważniejsze dane z trochę sensacyjnym, plotkarskim brzmieniem. Dzięki temu wiedza sama wpada do głowy i jest przyjemniejsza. Polecam bo to z pewnością bardzo atrakcyjna forma systematyzowania wiedzy i oswajania z ogromnym, zagmatwanym tematem.

Mitologia grecka była moim pierwszym spotkaniem z „dorosłą literaturą”. Kiedy miałam jakieś 10-12 lat znalazłam na półce niewielką książkę z popularnymi mitami i nie mogłam się od niej oderwać. Czytałam raz za razem, aż mogłam je recytować z pamięci. Do teraz mam sentyment do świata starożytnych bogów i chętnie sięgam po inspirowane nimi utwory literackie, a także filmy. Ostatnimi czasy chyba dzięki popkulturze odtwarzam sobie te bardzo stare historie. Publikacja autorstwa Kathleen Sears „Mitologia. Przewodnik dla lubiących rozkminiać bez bólu” okazała się szansą na odświeżenie wiedzy.

Książka ta to kompendium wiedzy o mitologii greckiej i rzymskiej. Z naciskiem na tą pierwszą, bo – jak wiemy – rzymska sporo z niej skopiowała. Kathleen Sears pomaga uporządkować rozbudowany świat bogów, starożytnych stworzeń i bohaterów. Autorka streszcza poszczególne historie. Pozbawia ich ozdobników zostawiając jedynie esencję. Wspomina o najważniejszych starożytnych poetach. Nie zapomina też o współczesnych inspiracjach mitologią.

Moim zdaniem jest to bardzo dobry dodatek do czytanych mitów. Dlatego publikacja ta będzie pomocna przy nauce, analizach (które nie wymagają treści),albo przy poszukiwaniu tego co dla nas ciekawe lub po prostu usystematyzowaniu wiedzy. Można powiedzieć, że Kathleen Sears zmniejszyła świat starożytnych wierzeń, a nam dała mikroskop do jego podglądania. Informacji jest dużo, więc do merytorycznej strony książki nie mogę się przyczepić. Przyjrzałabym się natomiast kompozycji. Nie za bardzo rozumiem, dlaczego rozdziały dotyczące poszczególnych zjawisk, bóstw i bohaterów przetykane są tymi o tzw. inspiracjach w literaturze, kinie, muzyce. Uważam, że bardziej instynktowne byłoby podzielenie książki na sekcje tematyczne. Aczkolwiek czytelnik ma do dyspozycji trzy indeksy, które bardzo pomagają w odnalezieniu interesujących nas informacji.

Przyznać się muszę, że ja chyba wolę czytać mity niż o mitach. Urzekła mnie ich różnorodność: potwory rodem z horrorów, namiętne romanse, umięśnieniu bohaterowie, intrygi tak zawiłe, że niejeden królewski dwór by pozazdrościł i mnóstwo magii. Obdarcie tego z literackich walorów zabiera im tę magię. Jakże prymitywnie brzmi, że ktoś z kimś współżył, a do tego sprowadza się streszczenie. Natomiast czytając same mity nie byłam ani zawstydzona, ani zniesmaczona, a poznałam je wchodząc w nastoletni wiek. Dlatego do publikacji „Mitologia. Przewodnik dla lubiących rozkminiać bez bólu” jestem nastawiona przychylnie, ale po chociażby pobieżnym zapoznaniu się z mitami. Inaczej zostaniecie zasypani pojęciami, imionami itp. i będzie wam trudno z czymkolwiek je powiązać. Kompendium zostało prosto napisane, ale nie oddaje klimatu tych opowieści.

Mitologia - współcześnie.

Mity greckie i rzymskie to... czyste piękno :) I nie chodzi tu tylko o piękno snutych opowieści. Mitologia nie jest bowiem tylko zbiorem starych historii z zamierzchłych, antycznych czasów, lecz jest ona także jedną z podwalin zachodnioeuropejskiej cywilizacji - przede wszystkim na polu jej tożsamości, ale także względem takich obszarów jak moralność, istota walki dobra ze złem, czy próba zrozumienia i oswojenia sił rządzących przyrodą. Z reguły każdy z nas coś na temat mitów słyszał lub coś na ich temat pamięta. Niniejsza książka - "Mitologia. Przewodnik dla lubiących rozkminiać bez bólu" - w fantastyczny sposób może nam tę wiedzę przypomnieć, uzupełnić i uporządkować.

Dlaczego warto sięgnąć właśnie po tę pozycję? Wszak książek poświęconym mitologii i mitom można znaleźć całe mnóstwo... Powód jest bardzo prosty: sposób narracji omawianej książki jest nie tylko prosty i przystępny, ale także inspirujący do dalszych poszukiwań, ciekawy i genialnie odbiegający od nudnego i zniechęcającego sposobu, w jaki (niestety często) mitologia omawiana jest na szkolnych lekcjach.

Książkowe Nowości TaniaKsiążka.pl to zawsze tytuły ciekawe, intrygujące, wychodzące poza dobrze znane schematy. Bardzo często towarzyszy im powiew świeżości, intrygująca zapowiedź czytelniczej przygody, lub też - tak jak w tym przypadku - dawka historii, legend, tajemnic i tradycji, które są w stanie rozpalić wyobraźnię i zaintrygować od pierwszej do ostatniej strony. Na takie historie warto się skusić, zapewniają one bowiem nie lada rozrywkę i są szansą na całkiem nowe czytelnicze doznania.

Zbiór najwspanialszych i najpiękniejszych opowieści naszej części świata. Spisane tu historie ukształtowały europejską oraz światową literaturę i odcisnęły niezatarte piętno na setkach pokoleń żyjących począwszy od starożytności, aż do dnia dzisiejszego. Czyta się tę książkę z uśmiechem i największą z możliwych przyjemnością. Nie przesadzę mówiąc, że ją... uwielbiam :) Grecka i rzymska mitologia jest jak stary dobry przyjaciel, którego zawsze miło jest odwiedzić i chwilę z nim pogawędzić. Każda historia ujęta w mitologii zachwyca. Nie sposób wskazać, która z nich jest najlepsza. I dobrze. Prawdziwego piękna nie można hierarchizować i nie sposób oceniać go słowami.

Mity o bogach i herosach znane ze szkoły często są przedstawiane w sposób, który zniechęciłby nawet Homera. Ten nieskomplikowany przewodnik pomija nudne szczegóły, a zamiast tego zapewnia ekscytującą lekcję klasycznej mitologii. "Mitologia. Przewodnik dla lubiących rozkminiać bez bólu" to niezapomniana podróż przez mity stworzone w starożytnej Grecji i Rzymie - i to podróż, której daleko jest do nudnego, suchego, szkolnego przekazu.

Opowieść o pięknej Helenie i wojnie trojańskiej, historia o zabiciu Meduzy przez Perseusza, zapis o smutnych losach Edypa czy fascynujące prace Heraklesa to tylko niektóre mity warte poznania. Przeczytajmy o nich - a także o innych, niezwykłych istotach: cyklopach, syrenach, harpiach, Minotaurze, Sfinksie - na łamach niniejszej książki, która, choć dotyka tematów znanych od dziesięcioleci, to jednak, jako finalne dzieło, wypada bardzo dobrze.

Książka zrecenzowana dzięki uprzejmości TaniaKsiazka.pl

Zapraszam raz jeszcze do sekcji Nowości TaniaKsiazka.pl

#bloggujezTK #taniaksiazka #taniaksiazkapl #ksiegarniataniaksiazka #mitologia #mitologiagrecka #mitoogiarzymska #wierzenia #tradycje #historia #cosnapolce #bookreview #czytamksiazki #bookstagram #bookstagrampolska #recommendedbooks

Mitologia - współcześnie.

1977

Uwielbiam mitologię. Czytałam już wiele wersji opowieści o herosach i bogach z Olimpu. Znam je już na pamięć, ale jakoś niespecjalnie mi to przeszkadza. Dlatego też bez większego zastanowienia sięgnęłam po ich kolejną odsłonę.

Znajdziecie tutaj dobrze znane historie o starożytnych bogach. Nie tylko grackich, ale także i o rzymskich. Są one podane w skondensowany sposób, łatwo można zapamiętać informacje na temat bohaterów poszczególnych mitów. Czasem czułam niedosyt, czytając je, czegoś brakowało mi w tych historiach. To dobra książka na rozruch, żeby wejść do świata mitologii. Wyjaśnia też w przystępny sposób relacje między bogami, w których można się na pewnym etapie pogubić (biorąc pod uwagę wyczyny Zeusa).

Kilka razy w trakcie lektury się uśmiechnęłam, zwłaszcza czytając o podbojach Zeusa. I przy okazji przypomniało mi się, jak za dzieciaka próbowałam sobie rozpisać wszystkie jego dzieci, szukając ich w takiej starej encyklopedii, ale mój zapał się ostudził przy około 20. Czy mam swoją ulubioną opowieść z tego zbioru? Nie, wszystkie były dla mnie na takim samym poziomie i nie mam faworyta.

Jedyna rzecz, która raziła mnie w trakcie czytania, to powtórzenia. Czasem w obrębie jednego akapitu. Serio, zapamiętałam za pierwszym razem, jakim cudem udało się uratować Zeusa przed zjedzeniem go przez Kronosa. Podobnie było z załatwieniem Meduzy. Zgrzytałam zębami, gdy po raz kolejny dostawałam te same informacje. Na szczęście nie było takich momentów jakoś specjalnie dużo, ale wybijały mnie z rytmu czytania.

To całkiem niezła książka, dzięki której przypomnicie sobie najważniejsze mity, po raz kolejny spotkacie ich bohaterów. I nie musicie się obawiać, że będziecie w trakcie lektury mieli wrażenie, że czytacie dzieło liczące z 1000 lat, całość jest napisana lekkim językiem.

więcej na: https://elzbietarogalska.blogspot.com/2022/12/ksiazka-mitologia-przewodnik-dla.html

Książka Mitologia. Przewodnik dla lubiących rozkminiać bez bólu Kathleen Sears
na trzystu stronach opowiada większość najważniejszych informacji ze świata mitów Greków i Rzymian. Autorka pod koniec książki proponuje tabelę bogów, w której znajdziemy podział na greckich i ich rzymskich odpowiedników. Charakterystyki bohaterów są wystarczające do tego, żeby o nich pamiętać. W sumie ta książka powinna być czytana przed czytaniem książki Parandowskiego, może łatwiej by było kojarzyć relacje rodzinne i koleżeńskie poszczególnych bogów.

Książka Mitologia. Przewodnik dla lubiących rozkminiać bez bólu Kathleen Sears

„Mit to opowieść religijna, w której występuje byt wyższy lub istota o cechach nadludzkich.”

Przeszukując zasoby TaniaKsiazka.pl natchnęłam się na na tę propozycję czytelniczą, głównie dzięki wyróżniającej się okładce, a także zapewnień, że chociaż książka traktuje z powagą dorobek greckiej i rzymskiej mitologii, to jednak podchodzi do ich prezentacji z uśmiechem. Raz na jakiś czas chętnie odświeżam wiedzę o starożytnych bóstwach, boginiach i potworach, zatem podejrzewałam, że to może być coś dla mnie na taką właśnie okoliczność.

„Mitologia” fantastycznie nadaje się ona jako przewodnik dla osób, które dopiero wdrażają się w mitologiczne postaci i opowieści. Przybliża je w lekkiej i przyjaznej formie, ale nie zapomina również o szerszym kontekście kulturowym. Pozwala na swobodne i atrakcyjne poruszanie się po historii przygód, opowieści i mitów sprzed tysiącleci dawnych cywilizacji. Daleka przeszłość, a jednak jak intensywnie wnika w literaturę, historię, kulturę i język kolejnych pokoleń. Inspiruje współczesnych twórców i na trwałe przypomina o swoich korzeniach.

Więcej na: https://bookendorfina.blogspot.com/2022/12/mitologia.html

Mitologia jako element lektury szkolnej chyba wiele osób przysporzyła o ból głowy. Mnogość postaci, specyficznych imion oraz ich skomplikowanej charakterystyki, może być odrobinę przytłaczający. Podobnie jak język, z którym stykamy się podczas lektury mitów. Ten oto przewodnik nie stanowi zastępstwa dla mitologii, ale zapewnia doskonały wstęp przed sięgnięciem po nią , lecz także daje możliwość usystematyzowania wiedzy w przyjemny i przystępny sposób.
W tej książce znajdziemy zarówno greckie jak i rzymskie mity, lecz dzięki zastosowanym oznaczeniom, nie sprawia problemu ich klasyfikacja. Oczywiście w trzystu stronach nie da się opowiedzieć wszystkiego, jednak uważam, że najważniejsze kwestie związane z mitologią został tu przedstawione, podobnie jak i najistotniejsi bogowie. Znajdziemy tu proste, zapadające w pamięć i trafiające do czytelnika charakterystyki takich postaci jak Atena, Apollo, Ares, Posejdon czy Hades. Przy każdym z nich znajdziemy jedno zdanie oddające ich cechy charakterystyczne i tak na przykład Hermes określony został posłańcem i żartownisiem bogów, a Zeus pierwszym kobieciarzem. Znajdziemy tu także krótką opowieść o bitwie z Tytanami czy wojnie trojańskiej. Autorka wspomina także pokrótce o wielu pomniejszych bóstwach, o których wiedza "w pigułce" może wystarczyć mniej dociekliwym osobom chcącym poznać mitologię. Ciekawym rozdziałem jest także odniesienie się do mitów pojawiających się w popkulturze, co jasno wskazuje jak ważną rolę odgrywają także we współczesnym świecie. W załącznikach do tej pozycji znajdziemy drzewa genealogiczne bogów greckich i rzymskich, co uważam za bezcenne i pozwalające uszeregować tak mnogą ilość postaci pojawiających się w kolejnych mitach. Otrzymujemy także indeks postaci i pojęć, więc gdy chcielibyśmy poznać informacje na temat kogoś nas w danym momencie interesującego to nic trudnego, nie trzeba wertować całej książki. Okazjonalnie pojawiają się tu także ilustracje, dopasowane do treści, którą poznajemy, a przejrzysty układ wydania sprawia, że lektura jest naprawdę przyjemna.
"Mitologia. Przewodnik dla lubiących rozkminiać bez bólu" to ciekawe podjęcie tematu znanego chyba każdemu z nas. Znajdziemy tu zarówno wątki romantyczne, przygodowe jak i wyjęte niemal wprost z horrorów, okraszone naprawdę przyjemną i interesującą narracją. To jedna z takich pozycji, którą warto mieć na półce i sięgnąć po nią, gdy zajdzie potrzeba, lub też chęć ponownego zanurzenia się w skomplikowany świat bogów.

Lekka i przyjemna lektura. Można czytać z doskoku. Świetnie służy zarówno odświeżeniu znajomości mitologii jak również moze zaszczepić bakcyla mitologicznego u kogoś, kto do tej pory nie poznał mitów. Jak najbardziej polecam.

Książka o mitologii taka jak wiele innych o tej tematyce. Nic dodać. Nic ująć. Nie jest źle,ale też nie powala.

• Przeczytane w 2023
  • Mitologia grecka

Kathleen Sears Mitologia. Przewodnik dla lubiących rozkminiać bez bólu Zobacz więcej