Style charakteru

Okładka książki Style charakteru Stephen M. Johnson
Okładka książki Style charakteru
Stephen M. Johnson Wydawnictwo: Zysk i S-ka nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Charakter Styles
Zysk i S-ka
2022-12-09
1998-01-01
9788382026597
Bogdan Mizia
osobowość style charakteru typy osobowości charakterologia

Okładka książki Psychopatologia David L. Rosenhan, Martin E.P. Seligman, Elaine F. Walker
Psychopatologia David L. Rosenhan, ...
Okładka książki Psychologia zaburzeń. Człowiek we współczesnym świecie. James N. Butcher, Robert Carson, Susan Mineka
Psychologia za... James N. Butcher, R...
Okładka książki Autoagresja. Mowa zranionego ciała Lois Arnold, Gloria Babiker
Autoagresja. M... Lois Arnold, Gloria...

Najlepsza książka o zaburzeniach osobowości, jaką do tej pory przeczytałam. Niezbędna do mojej pracy diagnosty, a także terapeuty. Polecam każdemu specjaliście, jako podstawa do pracy. Must read.

Polecam specjalistom i pasjonatom. Naukowy styl, specjalistyczne pojęcia i raczej skomplikowana, wymagająca lektura. Nie mam kompetencji, żeby oceniać merytoryczny poziom, więc piszę o subiektywnych odczuciach. Zdawało mi się, że autor ma jakiś osobisty uraz w stosunku do osób o masochistycznym stylu charakteru, ale to mogą być tylko moje mechanizmy obronne, w które ten rozdział precyzyjnie uderzył.

Rzecz naukowa, pisana w takimże hermetycznym języku, więc nie dla wszystkich klarowna.

Pierwsza część książki traktuje o kształtowaniu się charakteru, druga uświadamia, jakie style charakteru rozróżniamy.
Do każdego ze stylów został przypisany sposób, w jaki zostaliśmy wychowani w dzieciństwie.

Na ile to możliwe na czterystu stronach, publikacja przedstawia wielowymiarowy model osobowości człowieka, nie pomijając destrukcyjnych skłonności ludzi, stylu dziecka zaniedbanego, dziecka-ofiary przemocy oraz stylów tj. schizoidalny, oralny, symbiotyczny, obsesyjno-kompulsywny, narcystyczny, masochistyczny, histrioniczny, wyjaśnia mechanizmy psychopatologii.

Zagadnienia przeznaczone głównie dla psychologów, gdyż dotyczą konkretnych zaburzeń osobowości, które są objaśnione wraz z celami terapeutycznymi.
Szczególnie związane są z psychoterapią
psychodynamiczną oraz psychoterapią behawioralno-poznawczą.

Książka, o której chcę wam opowiedzieć, okazała się pretekstem do zdradzenia pewnej rzeczy na mój temat. Pasjonuję się psychologią. Nigdy się jej nie uczyłam – z wyjątkiem fakultatywnych zajęć podczas jednego semestru na uniwersytecie. Można powiedzieć, że moje studia są samozwańcze i amatorskie, dlatego chętnie sięgam po różnego rodzaju popularnonaukowe publikacje z tej dziedziny. Akurat nakładem wydawnictwa Zysk i s-ka ukazała się książka „Style charakteru”, której autor – Stephen M. Johnson – tłumaczy, jak kształtuje się osobowość. Zdecydowałam, że zapoznam się z jej treścią.

Odwieczne pytanie: geny czy wychowanie? Teza, jaką stawia autor książki to to, że nasz charakter kształtuj się we wczesnym dzieciństwie. Myślę, że nie ma tu nic odkrywczego, chociaż patrząc na własne dzieci, aż tak nie umniejszałabym znaczenia genów. Człowiek, który przychodzi na świat, od pierwszych dni rozpoczyna wielką lekcję życia, a doznane doświadczenia mogą go wzmocnić lub osłabić. Stephen M. Johnson piesze dużo o traumach i dysfunkcjach. Są tu również propozycje terapii itp. Z perspektywy rodzica może wydawać się to dość mroczne, jednak – jasno to ustalmy – to nie jest poradnik parentingowy.

W takim razie czym jest książka „Style charakteru”? Teoretycznie jest to propozycja, dla każdego, kto chce zgłębić temat, ALE... Musicie być przygotowani na okrutnie naukowy język. Autor nie daje taryfy ulgowej. Serwuje monotonny, najeżony fachowymi terminami wykład. Czy merytoryczny? Mi trudno to ocenić, jednak czytałam wiele opinii, że książka jest wykorzystywana w życiu zawodowym, więc mniemam, że tak. Niemniej psychologia jest taką dziedziną, że zawsze warto przyjrzeć się na kogo autor się powołuje (a tego ten nie ukrywa) i jak były przeprowadzone dane badania. Wiecie, w matematyce wynik wystarczy wyliczyć, a tu można nieco pomanipulować zmiennymi, żeby uzyskać pożądany efekt.

Podsumowując. Dla mnie laika, który lubi sobie poczytać, żeby zaspokoić ciekawość język „Stylów charakteru” był za trudny. Książkę polecałabym studentom bądź absolwentom psychologii. Ja rozglądam się za „lżejszymi” publikacjami. Natomiast naukowość wywodu w żadnym miejscu nie umniejsza jego wartości, Dlatego jeżeli nie boicie trudnego, zimnego, naukowego wykładu, zapraszam was do czytania.

Uwielbiam książki psychologiczne, które zagłębiają się problemy, których nawet nie jesteśmy do końca świadomi!

IG: Czytomanka

👉 Co sprawia, że ludzie postępują tak, a nie inaczej?
Dlaczego przejawiamy skłonności do destrukcyjnych zachowań?
Jak jest ludzka natura? Na te i podobne pytania odpowiada autor niniejszej książki prezentując swój wielowymiarowy model osobowości człowieka. Jego opisowe nazwy poszczególnych stylów charakteru - np. dziecko znienawidzone, dziecko porzucone, dziecko wykorzystane - ukazują wpływ dziecięcych doświadczeń na późniejsze cechy osobowości i psychopatologię, a także ułatwiają właściwą diagnozę psychiatryczną.

👉 Książkę pochłonęłam w 2 dni i zdecydowanie zostaje ze mną na stałe w biblioteczce. Niesamowita wartość i mnóstwo zaskoczenia! Jeśli chcesz zrozumieć siebie i zachowania niektórych ludzi KONIECZNIE ją przeczytaj!

❗ Ocena: 10/10

IG: Czytomanka

👉 Co sprawia, że ludzie postępują tak, a nie inaczej?
Dlaczego przejawiamy skłonności do destrukcyjnych zachowań?

„Style charakteru” jest lekturą pełną ciekawych i przydatnych informacji. Książka zawiera specjalistyczną, szczegółowo ujętą wiedzę, a mimo to wszystkie zagadnienia są opisane w zrozumiały sposób. Pozycja będzie idealnym wyborem dla studentów kierunków społecznych bądź dla osób zainteresowanych psychologią lub socjologią.

„Style charakteru” są lekturą naukową, która za cel obejmuje przekazanie istotnych informacji. Jako studentka psychologii, wiem, że często będę zaglądać do książki oraz, że jej treść jest i będzie dla mnie bardzo przydatna. Autor wyjaśnia etiologię, objawy i metody radzenia sobie chorego z różnymi stopniami nasilenia zaburzeń. Język jest naukowy, więc warto mieć podstawową wiedzę z zakresu psychologii.

Polecam „Style charakteru” dla osób ambitnych, które poszukują wartościowego źródła wiedzy. Autor opisuje jak istotne jest dzieciństwo, jak tworzą się traumy oraz jak kształtuje się osobowość. Pozycja warta uwagi szczególnie osób, które chcą zajmować się psychoterapią bądź psychoanalityką.

„Style charakteru” są lekturą naukową, która za...

"STYLE CHARAKTERU" STEPHEN M. JOHNSON

Lubię wiedzieć więcej , dlatego bardzo chętnie sięgam po tego typu książki.
Temat naszych charakterów jest niezwykle ciekawy i cały czas mnie zaskakuje.
Dowiedziałam się wiele nieznanych mi wcześniej faktów, czasem bardzo niewygodnych prawd.

Autor zaproponował nam bardzo trudny temat.
Przygotował się do tego rzetelnie, profesjonalnie i niezwykle szczerze.
Dzięki tej lekturze dowiemy się jak kształtuje się nasza osobowość, jak tworzą się nasze traumy i jak je przepracować.
Szczególnie te ostatnie zagadnienie jest niebywale potrzebne.
Nauczymy się rozpoznawać poszczególne style charakteru.

Od dawna mówi się i pisze, jak bardzo ważne jest nasze dzieciństwo, to co w nim otrzymujemy i czego nie otrzymaliśmy.
Cały czas mnie to ogromnie zaskakuje, jak nasze dzieciństwo wpływa na nas, na nasze dalsze dorosłe już życie.
Nasze charaktery mówią o nas wszystko, znając poszczególne ich cechy można o nas powiedzieć prawie wszystko.

Tak ważne są zdrowe relacje w rodzinie, dobre wzorce i zrozumienie, akceptacja, miłość.
Niby to wszystko wiemy i jest to oczywiste, a niestety popełniamy błędy, które nie zawsze można później naprawić.
Te lata traum, depresji, czy nawet myśli samobójczych są wstrząsające.

Lektura ma formę poradnika, napisana została językiem prostym i czytelnym.
Całość podzielona jest na dwie części.
Na początku poznamy "Teoria kształtowania się charakteru" i jest to swoisty wstęp do omawianego zagadnienia, oraz "Style charakteru". Ta ostatnia część jest niesamowitą kopalnią wiedzy na temat naszych charakterów, ich kształtowaniu się i odpowiedniej terapii.
Poznamy po kolei : dziecko znienawidzone, dziecko porzucone, dziecko zawłaszczone, dziecko wykorzystane, dziecko pokonane, dziecko uwiedzione, dziecko zdyscyplinowane.
Będzie o :Etiologi, uczuciach, zachowaniu, poznaniu oraz celach terapeutycznych ( cele poznawcze, emocjonalne i behawioralno - społeczne)

Zapraszam Was do przeczytania tej lektury.
Jestem pewna że da Wam wiele do myślenia i może stać się przewodnikiem po świecie bólu. rozczarowania, traum.
Wskaże też możliwości, odpowiednie drogi, którymi warto pójść, aby się wyzwolić z tego co nas boli.

To nie jest lektura lekka, łatwa i przyjemna, ale absolutnie warta przeczytania.

"STYLE CHARAKTERU" STEPHEN M. JOHNSON

Lubię wiedzieć więcej , dlatego bardzo chętnie sięgam po tego typu książki.
Temat naszych charakterów jest niezwykle ciekawy i cały czas mnie zaskakuje.

Autor zaproponował nam bardzo trudny temat.
Przygotował się do tego rzetelnie, profesjonalnie...

Muszę przyznać, że miałam nieco inne wyobrażenie o tej książce. STYLE CHARAKTERU, to bardzo ciekawa i poważna pozycja w temacie. Kształtowanie się osobowości, przepracowywanie traum, to jak mocno dzieciństwo wpływa na życie dorosłe - głęboko i szczegółowo zarysowane STYLE CHARAKTERU, momentami tak głęboko, że można się przerazić.
Jesteśmy bardzo skomplikowani, a świat, otoczenie ma na nas ogromny wpływ. Grzechy rodziców zdają się być ważniejsze, niż tak popularna teoria o genach. Oczywiście rodzicie przekazują nam swoje geny, czyli mamy większe tendencje do popełniania ich błędów, lub kopiowania ich sukcesów, ale odnoszę wrażenie, zwłaszcza czytając STYLE CHARAKTERU, że istotniejsze jest to, jak nas traktują, jak nas wychowują, co do nas mówią i czy nas rozumieją, czy tylko udają, że rozumieją. W grę wchodzą także sprawy poważniejsze, bo w tej książce mamy do czynienia z opisem charakterów skrzywdzonych, dzieci, które doznały przemocy słownej i fizycznej. Takie rany goją się bardzo długo, częściej jednak nie goją się wcale, a nawet jeśli, to blizny pozostają.
Stephen M. Johnson przedstawia nam naukowe podejście to tematu. Mamy tu dużą dawkę wiedzy, możemy czytać o doświadczeniach, o konkretnych przypadkach, o naukowcach i ich ocenie poszczególnych charakterów. Zaskoczyło mnie w tej pozycji jej nastawienie na to, co złe, bo nie mamy tu "dobrych charakterów", a tylko te nadające się do naprawy. STYLE CHARAKTERU ukazują czarną stronę "przeżywania życia", uwypuklają wstrząsy i obdzierają nieświadomego czytelnika z poczucia, że sam od siebie zależy. To wstrząsająca wiedza, ale wiedza ogromnie potrzebna. Warto, by każdy rodzić dysponował tą książką i wziął sobie do serca to, co w niej przeczyta.
Autor pokazał też proces leczenia, długi i żmudny, ale nie niemożliwy. Zawsze trzeba próbować, nawet jeśli przypadek wydaje się beznadziejny. Ludzie od zawsze radzili sobie ze swoimi koszmarami w JAKIŚ sposób, czasem separują się od społeczeństwa, czasem reagują agresywnie, czasem rozpaczają, czasem umiejętnie kryją swoje demony, ale zawsze wołają o pomoc. Nie da się uratować wszystkich, ale dobrze spróbować uratować chociaż siebie i swoich bliskich. Nie krzywdzić - to podstawowe przykazanie, które skierować należy i względem własnej osoby i osób z otoczenia. Słuchać - to też dobra rada. Miej gadać... i inne, ważne rzeczy, których powinni się nauczyć wszyscy ci, którzy szybko oceniają innych.

to kim jesteś, nie jest tylko Twoją winą
Wydawnictwo Zysk i S-ka

Jesteśmy bardzo skomplikowani, a świat,...

W nauce wiele rzeczy się upraszcza, poszukuje wzorców posiadających wspólne cechy, analizuje i próbuje falsyfikować. Dopóki jednak teoria nie jest podważona jest obowiązującą, jeśli jest na jej istnienie wystarczająca ilość dowodów. Nieco trudniejsze jest to w przypadku nauk społecznych. A szczególnie takich, które próbują zebrać różne zachowania ludzi pod określonymi nazwami. Opisy przypadków i rozproszenie informacji mogą przynosić zamęt. I tu z pomocą przychodzą monografie naukowe będące czymś w rodzaju przeglądu literatury. Tak jest właśnie w przypadku książki Stephena M. Johnsona „Style osobowości”.
Książka jest obszerna, zawiera podstawowe informacje, wskazówki, gdzie można szukać informacji i niestety też odwołanie to tzw. zimnych matek, których teorię przerabiałam na sobie w kontekście autyzmu u dziecka, więc mam bardzo mieszane uczucia do niektórych fragmentów i wiem jak niesamowicie krzywdząca jest to teoria. Do tego mamy tu naprawdę paskudne tłumaczenie i zapewne tylko studenci kierunków humanistycznych po nią sięgną, bo jest to publikacja naukowa, z naukową terminologią i pisana typowo jak polskie monografie naukowe, czyli jest ciężko i topornie, ale jeśli przywykniecie do takiego stylu przekazywania wiedzy to będzie łatwiej i szybko przejdziecie przez treści. Trudno mi ocenić ich wartość, ponieważ nie jestem specjalistką w tej dziedzinie. Czytałam bardziej z pozycji czytelniczki, która chce zdobyć wiedzę w tej dziedzinie. I muszę przyznać, że wszystko dokładnie rozpisane, wyjaśnione, pokazane mechanizmy obronne. We mnie też powstał mechanizm obronny w czasie lektury, ale to właśnie przez osobiste doświadczenia z niektórymi obalonymi teoriami. W każdym razie po tej lekturze mam całą masę rzeczy do sprawdzenia i zweryfikowania w źródłach badaczy zajmujących się osobowościami.
Założenie tworzenia typów charakteru jest takie, że powstają one w dzieciństwie z naciskiem na pierwsze lata. Są to zachowania nieświadome, które były odpowiedzią na zachowanie matki, a później rodziców. Autor zabiera nas w świat konfliktów, ale wyjaśnia też, że niemożliwy jest świat bez nich, bo pary tworzą osoby z różnych środowisk, a rodzicielstwo jest szczególnym sposobem oddziaływania na innego człowieka. Często określony sposób wychowywania, tłumienie instynktów, a także sprzecznych zachowań wpływa na to jak dziecko odbiera świat, jak reaguje na różnorodne sytuacje w dorosłym życiu. Bardzo ciekawe były dla mnie informacje na temat tego, że noworodki potrafią rozpoznać to tekst, który już słyszały od nowego. W samym kontekście powstawania typów osobowości zapalało mi się jednak światełko: „a co w przypadku rodzeństwa o całkowicie odmiennym charakterze wychowanych przez tych samych rodziców w ten sam sposób?”.
Mimo mojego uprzedzenia przez odwołanie się do teorii zimnych matek, które jednak ciągle jeszcze w psychologii pokutuje w książce Johnsona znajdziemy wiele ciekawych rzeczy na temat psychiki człowieka. Autor opisuje obowiązujące teorie na temat tego skąd biorą się określone zachowania, gdzie można szukać źródeł nieśmiałości, niepewności oraz krzywdzenia siebie i nieumiejętności wchodzenia w zdrowe relacje z innymi ludźmi. Wygląda to ciekawie, ale przy tego typu pomysłach trzeba pamiętać, jakie są źródła owych teorii: badania Leo Kannera, który na podstawie zachowań małp miał udowodnić kobietom, że ich obecność na rynku pracy krzywdzi dzieci. Patrząc na wszelkie opowieści o znaczeniu zachowania matek w tym kontekście naprawdę jest się nieufnym. Zwłaszcza, kiedy ma się świadomość, że były to badania opłacone przez środowisko, któremu zależało na powrocie kobiet po wojnie do domów i kiedy zdamy sobie sprawę, że nie opisuje się tych wszystkich dzieci, które powinny były być wówczas problematyczne przez ową nieobecność tylko małpy. A wisienką na torcie jest podważenie owych rewelacji. I kiedy patrzymy na rewelacje na temat znaczenia zachowań matek to niestety nie można piać z zachwytu.
Przejdźmy jednak do tego, co znajdziemy w książce. Johnson zabiera nas w świat stylów charakterów, pokaże, z jakimi mechanizmami obronnymi mamy do czynienia, jakie cechy wyróżniają się w kontekście określonej osobowości, poznamy opisy różnych przypadków. Znajomość opisanych rzeczy pozwoli na uważniejsze obserwowanie otoczenia, dystansowania się i pomagania sobie w relacjach z innymi. Zobaczymy jak bardzo nawyki kształtują nasze życie, poznamy teorie na temat różnych psychopatologicznych zachowań i dostaniemy wskazówki, w jaki sposób powinniśmy zachowywać się jako rodzice. Cenne spostrzeżenie jakim dzieli się tu autor to niepopadanie w skrajności: ani nadmierna religijność ani zbyt duża swoboda nie służą dzieciom. Poruszy on też problem molestowania dzieci. Wejdziemy w świat zachowań pedofilskich, które opisane są zdecydowanie zbyt delikatnie (nudyzm). Poznajemy tu uczucia, zachowanie oraz procesy poznawcze wynikające z każdego stylu charakteru oraz wskazówki, w jaki sposób pracować, wyzwalać się z klatek utrudniających rozwój i nawiązywanie więzi z innymi. Poznamy tu takie style charakteru: schizoidalny, oralny, symbiotyczny, narcystyczny, masochistyczny, histrioniczny, obsesyjno-kompulsywny. Nacisk jest tu na style charakteru a nie zaburzenia osobowości, dzięki czemu poszukiwanie radzenia sobie z określonymi problemami będzie traktowane jako korekta charakteru. Dzięki dokładnym opisom łatwo będzie można dowiedzieć się, jakie typy charakteru sią ma, który jest dominujący, jakie to niesie konsekwencje oraz z jakimi wyzwaniami się wiąże.
Wszystko to w dość topornej, naukowej formie, z licznymi powtórzeniami opisów, rozbudowywaniem wyjaśnień. Czyta się ją wolno, bo trzeba przeanalizować kolejne przeczytane informacje.

Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

2/2023

Jaka jest ludzka natura?
Jakie są style charakteru?
Co kształtuje charakter człowieka?
Jak powinna wyglądać prawidłowa terapia dla poszczególnych struktur charakteru?
Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w książce Stephena M. Johnsona o tytule „Style charakteru”.

W książce Johnsona dowiemy się naprawdę wielu rzeczy na temat człowieka i jego psychiki. Autor dokładnie tłumaczy, skąd biorą się niektóre zachowania zakrawające na szaleństwo, skąd bierze się nieśmiałość i brak pewności siebie, a także, dlaczego czasami pojawia się u nas zjawisko krzywdzenia samego siebie. Poznajemy najróżniejsze style charakteru, dowiadujemy się jakimi cechami się wyróżniają, jaką mają taktykę obrony, jakie mają przekonania oraz co w dużej mierze je ukształciło. Dodatkowo przy każdym problemie mamy też propozycje terapii. Po przeczytaniu takiej książki możecie być pewni, że w pewien sposób będziecie później oceniać poszczególne zachowania siebie i bliskich. Może uda Wam się dostrzec ukrywany smutek i przy okazji temu zaradzić. Autor świetnie tłumaczy, skąd biorą się pewne psychopatologiczne zachowania i przy okazji daje obraz tego, jak my, jako rodzice nie powinniśmy się zachowywać. Dzięki tej książce dowiemy się, jak dziecko na każdym etapie życia się rozwija i jak odczytuje niektóre zdarzenia. Poznajemy uczucia, zachowanie oraz procesy poznawcze wynikające z każdego stylu charakteru. Książka Johnsona to moim zdaniem wypisz wymaluj podręcznik do psychologii, tak więc będzie to idealna lektura dla studentów tego kierunku, lub nawet doświadczonych już psychologów. Natomiast jeśli chodzi o te osoby, które nie wiążą swojej przyszłości z poznawaniem ludzkiej psychiki, to uważam, że będzie to zbyt ciężka lektura. Po opisie z tyłu okładki można wnioskować, że będzie to lekka pozycja dla każdego, jednak jest to książka raczej dla tych, którzy chcą się czegoś nauczyć, a nie tylko poczytać z ciekawości. Autor wszystko dokładnie w niej wytłumaczył, ale zrobił to w sposób raczej nudny i mało wciągający. Moim zdaniem było zbyt dużo powtarzalnych opisów i przez to całość zrobiła się bardzo ciężka. Podsumowując, jeśli interesujecie się psychologią i wiążecie z tym swoje życie, to taka książka będzie dla Was strzałem w dziesiątkę, natomiast jeśli to tylko ciekawość skąd biorą się niektóre zachowania, to moim zdaniem ta pozycja będzie jednak zbyt ciężka. 6/10

Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

2/2023

Jaka jest ludzka natura?
Jakie są style charakteru?
Co kształtuje charakter człowieka?
Jak powinna wyglądać prawidłowa terapia dla poszczególnych struktur charakteru?

W książce Johnsona dowiemy się naprawdę wielu...

• Psychologia
  • Psychoterapia
  • Psychologia
  • Popularnonaukowe

Dodaj cytat z książki Style charakteru