Psychologia różnic indywidualnych

Seria: Wykłady z psychologii [Scholar]
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Scholar
9788373832091
Magdalena

Książka Psychologia różnic indywidualnych jest pierwszym polskim podręcznikiem z tej dyscypliny psychologii. Autor ujmuje różnice indywidualne w kategoriach względnie stałych i typowych dla jednostki tendencji i możliwości, mających status cechy. Te pierwsze wyrażają się w określonych zachowaniach i reakcjach - dotyczy to osobowości. Te drugie zaś - w efektywności wykonywanych czynności (inteligencja i zdolności). Jednym z centralnych problemów poruszanych w tej książce jest funkcjonalne znaczenie inteligencji przejawiające się w różnych aspektach życia codziennego, a także rola temperamentu w funkcjonowaniu człowieka w warunkach trudnych (stresowych). Podręcznik kończy rozdział prowokujący Czytelnika do głębszych przemyśleń na temat stosunku obiektywnie istniejących różnic indywidualnych do zasady równości społecznej i genetycznie zdeterminowanych możliwości człowieka.

gwiazdka | 2017-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2017

„Psychologia różnic indywidualnych” Jana Strelau moim zdaniem dość dobrze wyczerpuje temat. Napisana przystępnym językiem, tak że nawet dla mnie, jako laika, jest przystępna i zrozumiała. Napisana ciekawie i bez przynudzania. Przypuszczam, że może okazać się przydatna i dla studenta i dla osoby próbującej samodzielnie poznać temat.

Martini | 2013-07-05
Przeczytana: luty 2013

Książka, która wzbudziła we mnie zainteresowanie tą tematyką. Napisana bardzo przystępnym językiem, zwłaszcza dla studentów początkowych lat psychologii. Czyta się lekko i przyjemnie, prawie jak książkę fabularną.

Marago | 2017-03-26
Tomasz | 2017-02-05