Style charakteru

Charakter Styles
83-7150-324-5
osobowość
Róża_Bzowa

Co sprawia, że ludzie postępują tak, a nie inaczej? Dlaczego przejawiamy skłonności do destrukcyjnych zachowań? Jak jest ludzka natura? Na te i podobne pytania odpowiada autor niniejszej książki prezentując swój wielowymiarowy model osobowości człowieka. Jego opisowe nazwy poszczególnych stylów charakteru - np. dziecko znienawidzone, dziecko porzucone, dziecko wykorzystane - ukazują wpływ...

Co sprawia, że ludzie postępują tak, a nie inaczej?
Dlaczego przejawiamy skłonności do destrukcyjnych zachowań?
Jak jest ludzka natura?

Na te i podobne pytania odpowiada autor niniejszej książki prezentując swój wielowymiarowy model osobowości człowieka. Jego opisowe nazwy poszczególnych stylów charakteru - np. dziecko znienawidzone, dziecko porzucone, dziecko wykorzystane - ukazują wpływ dziecięcych doświadczeń na późniejsze cechy osobowości i psychopatologię, a także ułatwiają właściwą diagnozę psychiatryczną. Książka adresowana jest głównie do psychoterapeutów, ale zawarte w niej rozważania zainspirują z pewnością czytelników zainteresowanych rozwojem własnym i innych osób.

[z okładki]

Garona | 2017-01-29

Tak, rewelacyjna!
Jaka jestem? Kim jesteś? Kim jest on?
Dlaczego tak się zachowuję? Jaka jest tego przyczyna? Źródło we mnie?
Johanson przybliża rewelacyjnie style charakterów, zaznaczając, że jest to pewien szablon, przybliżenie.
Po amatorskim jej przestudiowaniu, przemyśleniu, doszłam do wniosku, że terapią jest po prostu miłość i wszystko co się z nią wiąże - obecność, oddanie, bycie blisko, akceptacja, życzliwość, serdeczność, zrozumienie, pomoc, słuchanie itd., itp.
Brak we wczesnym etapie życia powyższych przykładów, zaspokojenia podstawowych potrzeb, powoduje niekiedy nieodwracalne skutki.
Terapia wypełnia te "dziury" wewnątrz, by pomimo niewidocznych ran, podnieść się i żyć. No powinna!

Niech żyją nasi przyjaciele, życzliwi znajomi, których spotykamy na swojej drodze życia: nasi nieświadomi tego faktu terapeuci - to moja druga refleksja po przeczytaniu tej książki.
Rewelacyjna książka, polecam!

Lilith021 | 2015-01-02
Na półkach: Przeczytane, Psychologia
Przeczytana: 2014 rok

Pozycja na pewno szczegółowa, dokładna i starająca się wyjaśnić tak etiologię jak i objawy oraz sposoby radzenia sobie z ludźmi wykazującymi zaburzenia na różnym poziomie nasilenia. Dużym plusem jest stosunkowo uporządkowana struktura książki. Również wspomniane już podkreślenie, że opisywane style występują na kontinuum nasilenia jest istotne. Niestety, autorowi czasem brak wiedzy czysto naukowej. Myli niektóre pojęcia psychoanalizy lub traktuje dość pobieżnie. Mimo to książka jest jak najbardziej warta uwagi, szczególnie ze względu na niewielki wybór tytułów w języku polskim poruszających w tak komplementarny sposób problem zaburzeń osobowości. Poza tym posiadając trochę wiedzy właśnie m.in. z obszarów psychoanalizy i innych gałęzi psychologii książka staje się zrozumiała - wtedy po prostu wiadomo, gdzie pojawiają się te drobne błędy autora.

Klątwa | 2015-02-27

Parszywy przekład z angielskiego, ale sama treść wzorowa. Bardzo polecam, dobrze jest poznać struktury, mechanizmy osobowości-samego siebie i innych. Wyjaśnienie etiologii na bazie psychoanalitycznej i wczenorozwojowych urazów. To nie jest książka dla głupków, jak jesteś głupi to nie czytaj, bo stwierdzisz, że ''za trudna i zbyt techniczna''.

trycha | 2014-03-05
Przeczytana: 2005 rok

W czytaniu mordęga. Szczególnie trudno było mi zaakceptować charakterystyki konstytucjonalne. Ale jednak wartościowa - ocena z perspektywy lat i doświadczenia

Ka_Ha | 2014-03-05

Przeczytana dwukrotnie, przerabiana wiele razy. Paskudne tłumaczenie wymaga poświęcenia jej większej uwagi. Trzeba także co najmniej tolerować język współczesnej psychoanalizy, aby z korzyścią wyjść z lektury. A korzyści są - książka pomocna mi w pracy.

Dobra książka napisana bardzo hermetycznym językiem.
Warta przeczytania, ale nie każdy poradzi sobie z żargonem zawodowym.

Florianf | 2017-03-27

Polecam jako sensowny wykład teorii bioenergetycznej, czy też jej pochodnej - "Będzie pan zadowolony".

Squirrel | 2017-02-02
Na półkach: 2017, Psychologia, Przeczytane