Ukoić siebie, czyli jak oswoić lęk i traumę

Okładka książki Ukoić siebie, czyli jak oswoić lęk i traumę Martyna Harland, Ewa Woydyłło
Okładka książki Ukoić siebie, czyli jak oswoić lęk i traumę
Martyna HarlandEwa Woydyłło Wydawnictwo: WAM nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
WAM
2022-09-14
2022-09-14
psychologia lęk trauma

Bardzo wartościowa książka ❤️

Bardzo wartościowa książka ❤️

Dobre podsumowanie doświadczenia traumy. Mało podobała mi się jednak forma „wywiadu”, wyglądała na zbyt dydaktyczną

pokazuje czym może być trauma z perspektywny różnych osób, dosć powiązane z książką 'co Ci sie przydarzyło'

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Dawka wiedzy o traumie. Daje niewiele odpowiedzi o tym, jak sobie radzić radzić z trauma

Dobre rozgraniczenie traumy od tego co potocznie ją nazywamy. Wybrzmiała jedna bardzo istotna kwestia. Traumę mierzymy spustoszeniem w psychice, a nie istotnością powodu jej wystąpienia. Żołnierz wracający z misji /wojny może nie mieć traumy, ktoś w kiepskim dla siebie czasie trafi na "zwykłe" przykre zdarzenie i rozwinie się u niego trauma. Nie da się tego przewidzieć, ale są sposoby na wrócenie do równowagi powrót do "normalnego" życia, nie da się wygumkować traumy ale można ją ukoić.

To moja pierwsza książka autorki Ewy Woydyłło i jestem bardzo pozytywnie zaskoczona. Zwykle książki psychologiczne nie są najciekawsze, a tutaj niektóre wątki były było życiowe, tak bardzo realne, że można było się z nich utożsamić i usłyszeć receptę na radzenie sobie z tym problemem. Myślę, że w przyszłości sięgnę po inne książki tej autorki.

Ciekawe spostrzeżenia w nieco chaotycznej formie. Ostatnia część o terapeutycznej roli filmów przyjemnie mnie zaskoczyła.

Sporo interesujących spostrzeżeń, temat bardzo ważny, natomiast forma luźnej rozmowy dała niezmiernie chaotyczny, a przez to męczący efekt.
Konsekwencją jest brak porządku i kolejności, te same pytania i wnioski pojawiają się wielokrotnie, jakby rozmowa nie była w żaden sposób rozplanowana czy zredagowana, a tylko zamieszczona w surowej wersji.

Zamiast ukoić wzbudziła trudne emocje, które pozostaje przerobić z terapeutą :)

Zamiast ukoić wzbudziła trudne emocje, które pozostaje przerobić z terapeutą :)

Jeśli chcecie się dowiedzieć, że żyjemy w cudownych czasach gdzie w ogóle nie ma się czym martwić, a wojna w Ukrainie to by była straszna gdybyśmy nie byli w UE i NATO to polecam. Jeśli jednak macie inne zdanie to będziecie tak jak ja mocno tą książką zniesmaczeni.

• Psychologia

Dodaj cytat z książki Ukoić siebie, czyli jak oswoić lęk i traumę