Diament wielki jak góra

Tłumaczenie: Adam Kaska
Wydawnictwo: Interart
Diamond as big as the Ritz
837060126X
opowiadania amerykańskie
Olala

Inne wydania

natanna | 2014-01-13
Przeczytana: 15 września 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książeczka ta zawiera dwa opowiadania Fitzgeralda, który jak można przeczytać z przypisu wydawnictwa na okładce należy do jednych z najwybitniejszych pisarzy lat dwudziestych ubiegłego stulecia oczywiście. Fitzgerald jak dalej czytamy " jest jednocześnie jednym z pierwszych, który zbuntował się przeciwko swojej epoce i przeciwko społeczeństwu, w którym żył". Pisarz poddawał w swych powieściach krytyce egoizm i pasożytniczy charakter amerykańskich "wyższych sfer". Robił to poprzez przedstawianie realistycznych obrazów z ich życia. I tego przykładem mogą być te dwie niewielkie formy literackie, które prezentuję.

Głównym bohaterem "Diamentu wielkiego jak góra" jest pochodzący z klasy średniej miasteczka Hades, położonego nad brzegiem Missisipi, John T Unger, którego wybujałe ambicje rodziców zaprowadziły do"Świętego Midasa", szkoły, której już sama nazwa wskazywała, że jest to najdroższa i najbardziej ekskluzywna prywatna szkoła męska w całym świecie. Szkoła znajdowała się...

aneczka_wl | 2014-01-03

"Diament wielki jak góra" to opowiadanie przesycone absurdem i specyficznym humorem. Fitzgerald wytyka ludziom chciwość, zachłanność, pazerność i obłudę. Nie jest to opowiadanie "wysokich lotów", ale czasami można przeczytać coś mniej ambitniejszego i dobrze się bawić. Mniej jednak polecam sławnego autora, bo pomimo, iż mojego serca nie podbił, to uważam, że zasłużenie ma jedno z honorowych miejsc w światowej literaturze.

Krzysztof Frątczak | 2011-09-18
Przeczytana: 18 września 2011

Pierwsze opowiadanie dobre, ale to tytułowe to jakies naiwne dziełko gimnazjalisty

Puenta | 2012-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2012

Oryginalne opowiadanie pełne absurdu i humoru.

zuzkug | 2015-02-23
Przeczytana: 12 lutego 2015

Opowiadanie o małżeństwie zasługuje na zdecydowanie wyższą notę niż tytułowa opowieść.

Thrawn4 | 2016-07-14

Trudna Podróż - 5/10