Książę Antoni Paweł Sułkowski (1785-1836)-działalność wojskowa i polityczna

Okładka książki Książę Antoni Paweł Sułkowski (1785-1836)-działalność wojskowa i polityczna Dawid Madziar
Okładka książki Książę Antoni Paweł Sułkowski (1785-1836)-działalność wojskowa i polityczna
Dawid Madziar Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego historia
514 str. 8 godz. 34 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego
Data wydania:
2021-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2021-01-01
Liczba stron:
514
Czas czytania
8 godz. 34 min.
Język:
polski
ISBN:
9788322641460
Tagi:
arystokracja polska epoka napoleońska biografia księstwo warszawskie
Średnia ocen

8,2 8,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,2 / 10
6 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1203
957

Na półkach: , ,

Książę Antoni Paweł Sułkowski został zapamiętany raczej negatywnie jako ten, który nie potrafił dochować wierności do końca i będąc naczelnym wodzem wojsk polskich porzucił sprawę Napoleona. Jak to zwykle bywa, sprawa nie jest taka jednoznaczna, a mamy przecież do czynienia z całkiem ciekawą postacią, autorem interesujących listów do żony, generałem dywizji, którym został w nadzwyczaj młodym wieku, uczestnikiem walk w Polsce, Hiszpanii, Rosji i Niemczech. Autor rozpoczyna swoją opowieść od wprowadzenia w dzieje rodów Sułkowskich w XVIII wieku i omawia działalność gospodarczą i polityczną najważniejszych przedstawicieli rodu. Dalej zaczyna się już właściwa biografia, czyli młodość oraz kariera wojskowa Antoniego Pawła podczas epoki napoleońskiej. Bohater został przedstawiony na szerokim tle zmieniającej się wówczas Europy, sporo miejsca poświęcono zwłaszcza szlakowi bojowemu wojsk polskich, ze szczególnym uwzględnieniem jednostek, którymi dowodził Sułkowski. Omówiono zwłaszcza bitwy, w których brał udział książę - Almonacid, Ocana, Mir, Smoleńsk Tarutino itp. oraz sposób dowodzenia i organizację jednostek nad którymi komendę sprawował Antoni Paweł. Ostatni rozdział oraz epilog to już próba ukazania księcia w nowej rzeczywistości politycznej. Sułkowski organizował armię Królestwa Polskiego, został adiutantem cara, jednak jego życie znów było targane wątpliwościami czego odzwierciedlenie możemy odnaleźć w rozterkach dotyczących dołączenia do powstania listopadowego. Biografia ta nie jest hagiografią księcia, otrzymujemy stonowany obraz Sułkowskiego, nie tak czarny jakby mogło to wynikać z wydarzeń 1813 roku. Autor wskazuje na pozytywne cechy charakteru Antoniego Pawła, talent wojskowy, polityczny pragmatyzm, ambicję, chociaż też wskazuje, że może zwyczajnie postaci zabrakło charakteru, aby poradzić sobie w trudnym dla kraju okresie politycznym.

Książę Antoni Paweł Sułkowski został zapamiętany raczej negatywnie jako ten, który nie potrafił dochować wierności do końca i będąc naczelnym wodzem wojsk polskich porzucił sprawę Napoleona. Jak to zwykle bywa, sprawa nie jest taka jednoznaczna, a mamy przecież do czynienia z całkiem ciekawą postacią, autorem interesujących listów do żony, generałem dywizji, którym został w...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    6
  • Biografie/autobiografie
    1
  • Epoka napoleońska
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne