Cesarzowa Sisi

The Empress
Świat Książki
2022-10-12
2022-10-12

Zawsze mam pewne obawy i dystans do powieści inspirowanych czy to filmem czy serialem, bo bywa różnie z ich stylem i oddaniem tego co na ekranie. Chyba nawet obawiam się bardziej takich tytułów niż ekranizacji powieści. Bo słaby film jakoś łatwiej jest znieść niż słabą książkę. Tu na szczęście się nie zawiodłam, choć serialowej wersji nie znam. Po tytuł skusiła mnie postać Elżbiety. Książkowa wersja okazała się nad wyraz poprawna, wciągająca i angażująca. Lektura to naprawdę świetna przygoda i pozwala poznać życie Sisi z innej, nieco bardziej współczesnej i świeżej perspektywy. Całość opiera się na wątku romantycznym i autorka w wyważony, a przede wszystkim nieprzerysowany sposób ujęła tę historię. Krótko mówiąc, podobało mi się. Liczyłam może jedynie, że fabuła książki zawiera nieco dłuższy fragment życia cesarzowej Sisi. Z chęcią przeczytałabym dalsze jej losy, opisane spod pióra autorki. Polecam.

Ta książka jest po prostu głupia i infantylna, jej poziom jest wręcz żenujący.

Na skrzydełku możemy przeczytać parę słów o autorce tego dzieła i cóż tu mamy......."Gigi Griffis pisze feministyczne powieści historyczne, często przedstawiające mało znane wydarzenia i niepokorne postacie kobiece."

I dalej.........."Cesarzowa Sisi jest powieściowym debiutem Gigi." sic!

Ta książka jest po prostu głupia i infantylna, jej poziom jest wręcz żenujący.

I dalej.........."Cesarzowa Sisi jest powieściowym debiutem Gigi."...

Książka idealna na jeden wieczór ponieważ wciąga od pierwszej strony!

Książka idealna na jeden wieczór ponieważ wciąga od pierwszej strony!

"Cesarzowa Sisi" to powieść historyczna przedstawiająca losy Elżbiety Bawarskiej. Podczas czytania przenosimy się do drugiej połowy XIX wieku do Austrii. Cesarz Franiczek ma poślubić Helenę, księżniczkę Bawarii. Gdy dochodzi do spotkania, Cesarz zainteresowany jest jej siostrą i zakochuje się w niej od pierwszego wejrzenia. Młodsza księżniczka przedstawiona została jako uparta, niepokorna i bardzo nieprzewidywalna dziewczyna, która uwielbia przebywać na łonie natury, jeździć konno oraz pisać wiersze. Niewątpliwe swoją urodą oraz zachowaniem, które nie przystoi damie, oczarowała Franciszka. Pomiędzy Cesarzem a Sisi zaczyna rodzić się uczucie. Młody władca znajduje się w trudnej sytuacji, gdyż musi wybrać pomiędzy siostrami. W tym wypadku będzie musiał zdecydować się czy posłuchać głosu swojego serca, czy kierować się rozumem i poślubić wcześniej obiecaną mu pannę.

Powieść przedstawia uwspółcześnione spojrzenie autorki na legendarną postać, jaką była Elżbieta Bawarska. Ukazuje ją jako silną, niezależną, młodą kobietę, która nie boi się wyrażać własnego zdania. Gdy na czymś jej na prawdę zależy, do końca walczy o swoje oraz w podejmowanych decyzjach kieruje się własnymi przekonaniami nie zważając na zdanie innych.

Książkę czytało się bardzo szybko i przyjemnie. Ma ona krótkie rozdziały pisane z perspektywy różnych postaci, co dało lepszy ogląd na sytuację. Bardzo trudno się od niej oderwać. Polecam.

„ Powieść Cesarzowa Sisi to olśniewające, nowe ujęcie historii miłości jednej z najbardziej znanych par (…)”. Owszem, to nowe ujęcie, jednak nie jest olśniewające a bardzo cukierkowe.. Fragmentami wręcz irytujące. Nie spodziewałam się tak niskiego poziomu.

Powieść "Cesarzowa Sisi" jest olśniewającym, nowym spojrzeniem na historię miłości jednej z najbardziej znanych par - Sisi i cesarza Austrii Franciszka. Ta fascynująca historia stała się inspiracją dla popularnego serialu Netflixa o tym samym tytule.

Akcja powieści rozgrywa się w roku 1853. Główna bohaterka, Sisi, to młodsza siostra bawarskiej księżniczki Heleny, która przygotowuje się do małżeństwa z cesarzem Franciszkiem Józefem. Sisi, zamiast skupiać się na przygotowaniach do ślubu, marzy o romantycznej miłości i cieszeniu się życiem. Spędza czas, jeżdżąc konno, spacerując po lasach i rysując. Jej urok i niezależny duch przyciągają uwagę młodego cesarza.

Choć Franciszek Józef jest przeznaczony do Heleny, to natychmiast zwraca uwagę na Sisi i nie potrafi oprzeć się ich wzajemnej przyciągającej mocy. Ich miłość rodzi się w ukryciu, z dala od krytycznych spojrzeń dworu i oporu ze strony matki Franciszka Józefa, arcyksiężnej austriackiej Zofii. Cesarz postanawia stanąć w obronie swoich uczuć i decyduje się poślubić Sisi, odrzucając w ten sposób Helenę.

Nagle uświadomił sobie, że czeka z niecierpliwością na spotkanie z rodziną przyszłej narzeczonej.

Opowieść o miłości Sisi i Franciszka Józefa prezentowana w serialu Cesarzowa Sisi, dostępnym na Netflixie, przyciąga uwagę widzów swoim urzekającym, żywym i niezwykle współczesnym przedstawieniem zakochanych. Powieść odtwarza tę historię w sposób równie porywający. Jednym z największych atutów tej powieści jest sposób, w jaki autorka przedstawia postać Sisi. Bohaterka jest silną, niezależną kobietą, która nie boi się marzyć i dążyć do swoich celów. Jej pragnienie wolności i autentycznego uczucia stanowi główny wątek powieści. W świecie, gdzie kobiety często były postrzegane jedynie jako narzędzia do zacieśniania politycznych więzów, Sisi wyróżnia się swoim buntowniczym duchem i determinacją.

Książka "Cesarzowa Sisi" przyciąga również swoją barwną i dokładną rekonstrukcją historycznego tła. Czytelnicy przenoszą się do XIX wieku, gdzie mogą odkrywać bogactwo i przepych cesarskiego dworu, poczuć atmosferę tamtych czasów oraz zrozumieć trudności, z jakimi musiała zmierzyć się Sisi jako członkini rodziny cesarskiej. Autorka nie tylko maluje wspaniałe tło historyczne, ale również oddaje głębię uczuć między bohaterami. Czytelnik odczuwa silne emocje, związane zarówno z miłością, jak i z przeszkodami, które muszą pokonać Sisi i Franciszek Józef, aby być razem. Romantyczne napięcie między nimi sprawia, że czytanie powieści staje się fascynującą podróżą przez ich uczucia i losy.

Jeszcze raz wspięła się na palce i pocałowała go...

Powieść "Cesarzowa Sisi" to znakomity przykład tego, jak można ożywić historyczne wydarzenia i wprowadzić do nich nowe, współczesne spojrzenie. Ta opowieść o miłości, niezależności i dążeniu do spełniania marzeń porusza serce czytelnika i pozostawia głębokie wrażenie. Pisarka zachwyca swoim piórem, które wciąga czytelnika od pierwszych stron. Jej styl pisania jest płynny, pełen emocji i wzbogacony szczegółowymi opisami, które przenoszą czytelnika w świat XIX wieku. Autorka doskonale odmalowuje zarówno wnętrze bohaterów, ich uczucia, jak i otaczającą ich atmosferę. Jej zdolność do kreowania postaci, zwłaszcza Sisi, jest godna podziwu. Czytelnik szybko zostaje porwany przez historię, a postacie stają się prawdziwe i bliskie. Autorka wyraziście przedstawia uczucia bohaterów, ich wewnętrzne konflikty i dążenie do wolności. Dzięki temu czytelnik jest w stanie z łatwością identyfikować się z nimi i przeżywać ich losy.

"Powieść Cesarzowa Sisi" jest doskonale skonstruowana pod względem narracji i tempa akcji. Fabuła rozwija się płynnie, zaskakując czytelnika ciekawymi zwrotami akcji. Autorka umiejętnie dozować napięcie, wprowadzając różnorodne wątki, które trzymają czytelnika w napięciu. Książkę czyta się szybko i ze wciąż rosnącym zainteresowaniem. Zaskakujące wydarzenia, dynamiczna akcja i emocjonalne momenty sprawiają, że trudno jest odłożyć tę powieść na bok. Autorka potrafi zaciekawić czytelnika od pierwszej strony i utrzymać jego uwagę aż do ostatniej. Jej umiejętność tworzenia wartkiej narracji sprawia, że strony przewracają się jak w wirze, a czytelnik pragnie poznać kolejne rozwiązania zagadek i losy bohaterów.

Powieść "Cesarzowa Sisi" to olśniewające, nowe ujęcie historii miłości pary, która stała się inspiracją dla popularnego serialu Netflixa. Opowieść o silnej kobiecie, która dążyła do niemożliwego, wciąga czytelnika w pełnym emocji i barwnym świecie XIX wieku. Ta powieść jest nie tylko romantyczną podróżą przez miłość, ale również przypomnieniem o sile marzeń i determinacji, które mogą zmieniać losy. Gorąco polecam po nią sięgnąć!

Bajeczka o Sissi. Infantylna książka, dobra na urlop.

Bajeczka o Sissi. Infantylna książka, dobra na urlop.

Bawarska księżniczka Helena ma wyjść za Franciszka, cesarza austriackiego. W domu trwają gorączkowe przygotowania do zaślubin, tymczasem młodsza siostra Heleny wciąż szuka kandydata na męża. Wymagania Elżbiety są dość konkretne, ale także nieosiągalne. Bo kto to widział, aby wychodzić za mężczyznę z miłości?
Tymczasem cesarz dochodzi do siebie po próbie zamachu na jego życie. W imperium źle się dzieje, a brak wsparcia ze strony najbliższej rodziny nie pomaga Franciszkowi w trzeźwej ocenie sytuacji.
Wszystko zmienia jednak chwila, gdy oczom władcy ukazuje się księżniczka bawarska. Nie, nie jest to Helena. Chodzi o jej siostrę. Niepokorną, szaloną Sisi. Ich nagły i płomienny romans przejdzie do historii, ale oni jeszcze o tym nie wiedzą.
Buntowniczka. Dziewczyna. Legenda. Sisi.

Muszę przyznać, że podchodziłam dość sceptycznie do tej książki. Ostatecznie jest to powieść zainspirowana oryginalnym serialem Netfliksa, co rzadko się zdarza. Nie miałam jeszcze do czynienia z czymś podobnym. Cóż, zawsze jest ten pierwszy raz, prawda? Po lekturze muszę przyznać, że mam trochę mieszane uczucia odnośnie do „Cesarzowej Sisi”.
Gigi Griffis napisała powieść, która jest dobra na początek poznawania tej historii. Młodzieżowa i lekka narracja sprawiała, że książkę dobrze się czytało. Autorka nie skupiała się za bardzo na tle historycznym, oddając więcej miejsca uczuciom i relacjom między postaciami. Fani historii nie znajdą tutaj jakichś konkretów, za to osoby lubiące czytać o więzach rodzinnych będą zadowolone. Moim zdaniem szczególnie ciekawe są fragmenty dotyczące relacji siostrzanej. Gigi Griffis na zasadzie kontrastu ukazała dwie zupełnie różne, ale jednocześnie uzupełniające się charaktery. Rozważna Helena i porywcza Sisi nadały tej powieści niepowtarzalnego klimatu.
Jeśli chodzi o wątek romantyczny, to spotkał mnie zawód. W mojej opinii był on nienaturalny i za szybki, przez co nie potrafiłam uwierzyć w uczucie, które nagle wybuchło w sercach obojga bohaterów. Trochę rozumiem, czym było to spowodowane, ale mimo wszystko… Liczyłam na to, że pisarka lepiej to rozegra.
„Cesarzowa Sisi” to książka, która stoi krótkimi rozdziałami i prostym, niewymagającym stylem. Można się przy niej uśmiechnąć i zrelaksować, a czasami trochę wzruszyć. Ciekawie zostało w niej ukazane życie dworskie, etykieta i realia XIX wieku. Bohaterowie wykreowani w tej książce są interesujący, ale też dość prości. Przynajmniej ja nie zauważyłam jakichś skomplikowanych charakterów, co trudno mi zdefiniować na plus czy minus.
Debiutancka powieść Gigi Griffis to ciekawa propozycja, która z pewnością zyska swoich fanów. To lekka i przyjemna historia romantyczna, którą można przeczytać w ramach odpoczynku od cięższych lektur. Moim zdaniem nie jest ona perfekcyjna, ale z pewnością spodoba się niejednemu czytelnikowi. Polecam.

Współpraca barterowa z wydawnictwem Świat Książki.

Tymczasem cesarz dochodzi do siebie po próbie zamachu na jego...

Książka napisana lekko, kartki praktycznie przewracały się same. Spędziłam bardzo miłe chwile podczas lektury Cesarzowej Sisi.

Historia miłości cesarza Ferdynanda i Sisi to idealny materiał na romans.

Historia miłości cesarza Ferdynanda i Sisi to idealny materiał na romans.

• Przeczytane 2022