Wszystkie nasze kłamstwa

Anna Dobrzańska

Wyróżniona opinia i

Wszystkie nasze kłamstwa

przeczytanych książek 1148 napisanych opinii 1146

Książka bardzo ciekawa. Była dość długą książką ale bardzo szybko się ją czytało. Ciekawa historia tego jak kłamstwo potrafi zniszczyć rodzinę i, że jedno kłamstwo pociąga za sobą kolejne. Książka pokazuje ile matka jest w stanie zrobić by ratować własne dziecko. Zabrakło mi na końcu wątku co dalej z synem. Ale historia bardzo mi się podobała.

"Wszytskie nasze kłamstwa" to opowieść o rodzinie, miłości, tajemnicach i konsekwencjach, która wciąga czytelnika od samego początku. Głównym bohaterem jest Tom, człowiek uporządkowany i sztywny w swoich zasadach, który przypadkowo poznaje Sarę, kobietę zupełnie odmienną od niego. Ich związek rozwija się, pomimo różnic, ale gdy okazuje się, że Sara skrywa tajemnicę, wszystko się komplikuje.

Jednym z mocnych punktów tej książki jest sposób, w jaki autorka prowadzi czytelnika przez historię poznania rodziców Freddiego w prologu, co nadaje głębi fabule. Jednakże, niektóre rozdziały wydają się zbędne i nie wnosiły nic istotnego do głównej akcji, co mogłoby zniechęcić niektórych czytelników.

Końcowe rozdziały, niestety, wydłużają się i tracą dynamikę, a wątek Toma zostaje trochę zaniedbany, co jest rozczarowujące, gdyż wydaje się, że niektóre wątki pozostają nierozwiązane. Zakończenie również może nie spełnić oczekiwań niektórych czytelników, którzy mogliby spodziewać się czegoś bardziej zaskakującego lub satysfakcjonującego.

Mimo tych drobnych wad, książka jest przyjemna w czytaniu i z pewnością zapewnia emocjonującą rozrywkę. Fabuła jest intrygująca, a bohaterowie dobrze wykreowani, co sprawia, że warto sięgnąć po tę książkę. Ostatecznie, choć nie jest to arcydzieło, "Wszytskie nasze kłamstwa" pozostawi po sobie pewne wrażenie, jednak nie na tyle, by na długo zagościć w pamięci czytelnika.

Siegnelam po ta ksiazke zachwycona po przeczytaniu "ta, ktora zawinila"
Niestety bylo to rozczarowanie. Ksiazka moze nie byla zla ale byla dosyc nudna.

Siegnelam po ta ksiazke zachwycona po przeczytaniu "ta, ktora zawinila"
Niestety bylo to rozczarowanie. Ksiazka moze nie byla zla ale byla dosyc nudna.

Lubię co jakiś czas sięgnąć po thriller, czy kryminał. Na tę pozycję natknęłam się przypadkowo w bibliotece i nie był to szczęśliwy traf. Książka nużąca, a historia pełna absurdów. W ogóle nie mogłam się wczuć w emocje bohaterów, bo wszystko wydawało się po prostu nierealne. Początek obiecujący, ale zakończenie rozczarowujące.

Naprawdę dobry i warty uwagi thriller. Czasami, zwłaszcza w środku książki, można odczuć zbyteczne rozdziały i opisy, które nic nie wnoszą, więc równie dobrze można było je pominąć, jednak wstawki retrospekcji powodują, że nie można się nudzić i trzeba uważnie czytać, aby czegoś istotnego nie przegapić w książce. Fajna pozycja pokazująca ile jest w stanie poświęcić matka dla ratowania syna, oraz jakie tego mogą być konsekwencje.

OMG, jakie to było NUDNE. Zaczęło się mocnym wyznaniem i miałam wysokie nadzieje, ale zostałam boleśnie rozczarowana. Im dalej w las, tym było gorzej i skończyłam chyba tylko dlatego, że czekałam, aż w końcu wybuchnie, ale się nie doczekałam, a te zwroty akcji, które zapowiadali... Nie wiem, dla mnie zero napięcia.

Już pominę kwestię, że po wielkim wyznaniu cofamy się kilkanaście lat wstecz, dostajemy baaaaardzo rozległy opis staranie się o dziecko i tegoż dziecka dorastania. Trwa to tak długo, że w pewnym momencie skapnęłam się, że w ogóle nie pamiętam, o czym jest ta książka i dokąd to zmierza. Jaki to miało cel? Nie wiem, bez sensu strasznie.

Żadnej z postaci nie da się lubić. Ta powieść to w skrócie: nałogowy kłamca poślubił nałogowego kłamca i spłodzili... nałogowego kłamcę. Nikogo nie da się lubić, każdy z nich zachowuje się jak drama queen, a ich motywacje... Szkoda gadać, bo logika umarła gdzieś po drodze. Nie pamiętam, kiedy ostatnio jakiś thriller aż tak mnie rozczarował i wynudził, bo tu (poza samym początkiem) nie mam ani grama napięcia. Zastanawiałam się przez chwilę, czy to na pewno jest materiał na jedną gwiazdkę, ale jakakolwiek wyższa ocena, nawet 1.5 byłoby wbrew mojemu sumieniu. Straszna szkoda czasu.

Już pominę kwestię, że po wielkim wyznaniu cofamy się...

Sara i Tom byli nieudanym małżeństwem. Trwali jednak przy sobie przez lata, a tym, co łączyło ich najbardziej był syn Freddie. Mężczyzna nie miał dobrego kontaktu z synem, ale mimo to próbował wpasować się w swoją rodzinę. Ten stan trwa aż do dnia, gdy pewnego dnia piętnastoletni Freddie informuje rodziców, że zabił kogoś. Co się potoczy dalej? Zadzwonią na policję czy pomogą mu ukryć zbrodnię?

Czytając opis wydawało mi się, że będzie bardzo statycznie - tak wcale nie jest. Akcja zaczyna się od poznania Sary i Toma, a kończy pięć, sześć lat po rozpoczęciu akcji właściwej. Dużo wędrujemy w czasie i przeskakujemy między perspektywami. Raz widzimy to z perspektywy Sary - innym oczami Toma. Ich punkty widzenia są różne, co pozwala czytelnikowi samodzielnie próbować wyrokować jest prawdą, a kiedy narrator przesadza. To opowieść o ludziach, którzy popełniają błędy. I nie są idealni. Bo nikt nie jest.

Niezwykle wciągająca historia o bezgranicznej miłości matki, bolesnych tajemnicach i poczuciu winy. Bohaterowie powieści balansując na granicy prawa ,często ją przekraczają. Jak kończy się powieść?- choć byś wyjechał na koniec świata, to nie uciekniesz od wyrzutów sumienia. Autorka potrafi zaciekawić czytelnika, zmusić do refleksji i przemycić wiele mądrości życiowych . Polecam.

Przyznaję, że początkowo wciągnęła mnie ta akcja książki. Jednak z każdą przeczytaną stroną trochę się już męczyłam. Dlaczego? Zaraz napiszę. Zacznijmy od początku. Mamy tutaj rodzinę, której członkowie już od samego początku nie są ze sobą szczerzy. Sarah skrywa tajemnice, Tom właściwie niczym od niej się nie różni. Tych dwoje ludzi nic nie łączy, mimo wszystko wiążą się ze sobą i zakładają rodzinę. Mają syna, który już od początku sprawia małe problemy, a z czasem coraz większe. Ogólnie sam zamysł autorski nie jest taki zły. Jednak książka rozwleka się, a historia powoli staje się nudna. Może być, ale dla mnie bez większych rewelacji.

Nie jest to typowy thriller, choć początek go zapowiadał. Mimo wszystko książka ciekawa. Myślę, że warto przeczytać.

• Przeczytane w 2022
  • Przeczytane 2022