Manipulacja

Klaudia Muniak Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece kryminał, sensacja, thriller
Wydawnictwo Kobiece
2022-09-28
2022-09-28

Uważaj na to, co ci się śni

Uważaj, o czym śnisz i czego pragniesz…

📚 „Manipulacja” @klaudiamuniak

Annie do pełni szczęścia brakuje jedynie dziecka. Ona i jej mąż, Olaf, starają się o to od kilku lat, jednak bezskutecznie. Anna straciła już niejedną ciążę.

W końcu decyduje się skorzystać z terapii u Irminy, która pracuje na nowoczesnej technologii psychoanalitycznej DreamFactor. Metoda ta polega na wkładaniu do głowy myśli w czasie snu.

Anna poddaje się terapii, jednak dodatkowo zmaga się z podejrzeniami o zdradę męża i prześladowaniu.
Czy Irmina ma czyste intencje?

Główna bohaterka irytująca. Jej przemyślenia są powtarzalne, takie zapchaj dziury, okraszone zwyczajnie innymi słowami, ale o tym samym. Obstawiałam inne zakończenie, ale jednak…

Książkę czyta się szybko, rozdziały są krótkie i zakończone w taki sposób, że trzeba się dowiedzieć koniecznie, co będzie dalej. Brakowało mi tu napięcia. Kiedy dotarłam do rozwiązania, odetchnęłam i przeszłam zwyczajnie do kolejnej książki.

Uważaj, o czym śnisz i czego pragniesz…

📚 „Manipulacja” @klaudiamuniak

Książki tej autorki są naprawdę świetne. Trzymają w napięciu, niby się czyta uważnie a fabuła, którą układa się w głowie w finalnych scenach książki okazuje się zupełnie inna. Oczywiście to na duży plus, książka przez to nie jest przewidywalna i czyta się ją z jeszcze większą ciekawością.

Bardzo lubię książki Klaudii Muniak, ale tę pozycję zaliczam do mniej udanych. Książkę czyta się szybko, ale jest dosyć przewidywalna i osobiście trochę przeszkadzały mi te przeskoki między kolejnymi osobami, gdyż według mnie wprowadzały zamęt, a niektóre postaci były epizodyczne, więc ich wypowiedzi niewiele wniosły do całej fabuły.

Pomysł na książkę może i dobry ale wykonanie w nieco gorszym gatunku.Powieśc mnie irytowała ze względu na formę przekazu,gdzie więcej w niej opisów i nic nie znaczących przemysleń głownej bohaterki.Jak dla mnie powtarzanie w kółko jednego i tego samego ale z użyciem nieznacznie zmieniających się słów nadal jest powtarzaniem i zapychaniem stron. Nie lubie tego..Gdyby to ominąć książka byłaby ciekawa i wciągająca.
Książka ma niecałe 300 stron i przeczyta się ją w ciągu kilku godzin i pomimo tego,że zakończenie zaskakuje ,tej ksiązki po raz drugi nie wezmę do ręki.

Anna i Olaf są małżeństwem bezskutecznie starającym się o dziecko. Anna roni jedną ciążę za drugą. Trauma. Potrzebny terapeuta. Ktoś znajomy poleca Irminę. Jest ona doskonałym terapeutą. Bardzo angażuje się w pracę. Na co dzień stosuje nowoczesną technologię psychoanalityczną DreamFactor. Technika ta polega na indukowanej inkubacji snów . To takie wkładanie do głowy pacjenta myśli. Takich myśli jakie chce. Annę ktoś nęka w Internecie a ona stara się tę osobę zignorować. Do złego samopoczucia Anny dochodzi podejrzenie o zdradę. Czyżby Olaf miał kochankę? Taaak. Siła złego na jednego. Anna nie może tego wszystkiego udźwignąć nawet wsparta przez męża, terapeutkę, matkę i przyjaciółkę. Miota się, obraża bliskich i na stronie 202 wypala szczerze i bez skrępowania:
Nie miałam pojęcia jak wiele osób ma obsesję na moim punkcie. 😯
Książka jest krótka. Co półtorej strony nowy rozdział. Dziewczyna , główna bohaterka, jest infantylna, zadufana w sobie, niemądra, podejrzliwa. Jednym słowem beznadziejna. To nic, zaniemówicie jak poznacie stalkera i rodzinę Anny.Natomiast zakończenie was pocieszy. Ta manipulacja nie udała się pani Muniak. Jest słaba. Z ulgą zamknęłam książkę. Pani Muniak dostaje urlop na długi czas dla podratowania pióra.

Książka „Manipulacja” Klaudii Muniak to nie tylko świetnie napisany thriller z nagłymi zwrotami akcji. Mamy tutaj opisany problem utraty ciąży, z którym zmaga się główna bohaterka. Dzięki dokładnym opisom jej stanu psychicznego, odczuwamy empatię oraz współczucie. Bohaterowie nie są podzieleni na dobrych i złych, lecz każdy z nich ma jakąś skazę, którą z każdą kolejną stroną odkrywamy z wielką ciekawością. Pisarka Klaudia Muniak zaserwowała nam prawdziwą intrygę!

Więcej w recenzji:

Lubicie thrillery psychologiczne? Ja bardzo. Tym razem w księgarni internetowej w oko wpadła mi „Manipulacja” Klaudii Muniak. Anna zmaga się z traumą po serii wczesnych poronień. Kobieta straciła wiarę w swoją kobiecość, do tego przechodzi kryzys w małżeństwie. Uważa, że jej mąż ją zdradza, że wkrótce porzuci ją dla innej. Takiej, która zdoła utrzymać ciążę i dać mu dziecko. Do tego wszystkiego dochodzi mania prześladowcza. Ania czuje się obserwowana. Niepokoją ją tajemnicze wiadomości w mediach społecznościowych. Pomocy szuka u psychoterapeutki Irminy. Jednak co, jeśli lekarka zamiast jej pomagać, jeszcze bardziej pogrąża ją w depresji?
Początkowo poznajemy perspektywę Anny. Nie jest to proste. Kobieta cierpi, i każdy choć trochę empatyczny czytelnik będzie współdzielił jej ból. Klaudia Muniak zwraca uwagę na tragizm poronienia. Nawet bardzo wczesna utrata ciąży, szczególnie tej wyczekanej, jest traumatycznym przeżyciem dla kobiety i stanowi to z pewnością ważny, choć trudny temat do omówienia.
W pewnym momencie w życie Anny wkradają się inne osoby, w tym pacjentki jej psychoterapeutki. Historia zaczyna być opowiadana również oczami innych, i choć powinno nam to dać więcej odpowiedzi, dostarcza tylko dodatkowych niewiadomych. Zabieg jest o tyle dobry, że wciąga czytelnika, nie pozwala się oderwać. Ciekawość wzrasta. Chcemy wiedzieć. Kto jest prześladowcą Anny? Czy jej mąż naprawdę ją zdradza? Co z tym wszystkim wspólnego ma jej psychoterapeutka?
Gdy na karty powieści wkracza Aneta, była pacjentka Irminy, wszystko jeszcze bardziej się komplikuje. Czy kobieta ma rację? Czy psycholog zamiast pomagać, szkodzi? Czy to możliwe, by wykorzystując nowoczesną metodę leczenia, mogła namieszać w głowach pacjentkom i doprowadzać je do samobójstwa?
Później sytuacja nabiera jeszcze mroczniejszej barwy. W tym momencie Anna robi coś, co z pewnością nie każdy pochwali. Z resztą nie jeden raz. Jej niektóre decyzje wydają się kompletnie nieracjonalne. Ale jakie mają być, skoro kobieta zmaga się z niedawną traumą, a także demonami przeszłości? Wiem, że część czytelników lubi oceniać wybory postaci, ich działania. Nie chcę nikogo krytykować, bo każdy odbiera tekst na swój sposób, ale jednak nie jestem zwolenniczką takiego podejścia. Bohater, nawet pierwszoplanowy, nie musi być idealny. Ma być ciekawy, intrygujący, jedyny w swoim rodzaju i postępować w zgodzie ze swoim profilem. Ma prawo popełniać błędy i robić coś niezgodnego z normami. Jeśli kogoś zirytuje swoim zachowaniem, nie jest to czymś złym, bo daje nam przez to do myślenia, a niekiedy właśnie o to chodzi. I tak właśnie jest w przypadku Anny.
„Manipulacja” Klaudii Muniak jest książką trudną emocjonalnie, ale równocześnie porusza wiele istotnych problemów. Zwraca uwagę na tematy, o których być może byśmy nie pomyśleli, a jednak one są i warto o nich mówić. Jako thriller psychologiczny powieść spisała się bardzo dobrze, a ostateczne rozwiązanie zagadki okazało się oczywiste, choć dopiero kiedy dotarłam do końca. W trakcie lektury miałam do wyboru kilka możliwości do wyboru, a w pewnym momencie prawdziwy mentlik w głowie. Było tak, jak miało być w przypadku tego właśnie gatunku. Polecam zajrzeć na karty powieści i przekonać się samemu. Ciekawa jestem, jak Wy odbierzecie tą historię.

Lubię taką tematykę, ale czegoś mi zabrakło. Chyba bardziej bym rozwinęła wątek sąsiada i aspekt psychologiczny głównej bohaterki (koniec książki).
Dam jeszcze szansę i przeczytam kolejną książkę

Dam jeszcze szansę i przeczytam kolejną książkę

Anna ma wspaniałe życie: dobrą pracę, cudownego męza i wspaniałe przyjaciółki. W tym idealnym świecie głównej bohaterce brakuje tylko dziecka. Niestety, ale po kolejnym poronieniu Anna przestaje sobie radzić. Kobieta jest załamana, popada w depresję, dlatego szukam pomocy u zaprzyjaźnionej psychoterapeutki. Irmina stosuje nowoczesną metodę leczenia - ukierunkowaną inkubację snów.

Pewnego dnia Anna otrzymuje tajemniczą wiadomość na mediach społecznościowych. Początkowo kobieta lekceważy te wiadomości, ale w pewnym momencie postanawia odpisać anonimowi.

Kto jest adresatem tajemniczych wiadomosci? Czego pragnie Anonim?
Czy mąż Anny rzeczywiście ma romans? Czy Irmina pragnie sterować psychiką Anny? Czy główna bohaterka stanie w końcu na nogi po traumatycznych przeżyciach?

Mimo, że jest to kryminał, to książka jest przepełniona smutkiem i bólem. Autorka porusza trudne tematy, takie jak: pragnienie posiadania dziecka, poronienie, depresja, a w tym wszystkim najważniejsze jest wsparcie, jakie otrzymujemy od drugiej osoby.

Cóż mogę napisać - to kolejna świetna książka autorki! Autorka genialnie połączyła wiedzę medyczna z wątkiem kryminalnym. Krótkie rozdziały są tak zakończone, że książki nie chce się odkładać. Książka jest wciągająca i zaskakujaca.

Jeśli jeszcze nie znasz tej historii, to musisz to jak najszybciej nadrobić!

Poprawnie skonstruowany thriller psychologiczny. Aż za poprawnie, mało co w nim wychodziło poza ramy schematu. Brakowało mi dodatkowych elementów urozmaicających, brakowało napięcia oraz ciekawości zakończenia zagadki. Oceniam książkę jednak na 7/10 za tło obyczajowe i problemy, z którymi mierzyła się główna bohaterka.

• Ebooki
  • Muniak Klaudia