Żona mojego męża

2017-03-30
2017-03-30
9788324162031
Irena Kołodziej
debiut literacki dyskryminacja literatura angielska małżeństwo manipulacja niebezpieczeństwo przyjaźń szantaż thriller uczucie zemsta

Kiedy opowiadałam koleżance o treści tej książki, stwierdziła ona, że w tej książce jest więcej wątków niż w telenoweli brazylijskiej. Nic dziwnego skoro wydarzenia następują w dłuższym okresie czasu. Jest to książka, w której nie ma podziału na dobrych i złych. Są tu same szarości, nikt nie jest idealny, każdy ma coś na sumieniu. Może dlatego tak wciąga.

Ta historia powinna się zacząć od słowa „gdyby”.
Gdyby Lily nie miała obsesji na punkcie naprawiania świata, po tym jak skończył tragicznie jej brat, to by nie została prawnikiem.
Gdyby nie została prawnikiem, to nie poznałaby rzekomego mordercę Joe Thomas’a, oskarżonego o zabójstwo swojej dziewczyny Sarah.
Gdyby Joe wybrał innego prawnika, to Lily nie popełniłaby błędu na całe życie.
Gdyby Lily mąż nie miał kompleksów na punkcie zarabiania pieniędzy, nie wpadłby w nałóg.
Gdyby nie wpadł w nałóg, być może interesowałby się czymś więcej, niż czubkiem własnego nosa i rozwijaniem artystycznych kaprysów.
Gdyby nie jego artystyczny temperament i chęć udowodnienia sobie czegoś, nie wpadłby w sidła niebezpiecznej osoby…

ŻONA MOJEGO MĘŻA to świetnie skonstruowana fabuła, pełna manipulacji i psychologicznych pułapek.
Nic nie jest takie jak się wydaje z początku, nawet najmniejsza chwila może spowodować nieodwracalną tragedię.

Proza autorki sprawiła, że czytało się z wypiekami na twarzy, a czas płynął niewiarygodnie szybko.
Powieść wzbudza ogromne zainteresowanie, dodatkowo pisarka nie przynudza, tylko wprowadza nas w świat dwóch bohaterek: Lily i Carli.
Wydarzenia Lily są opisywane z punktu widzenia kobiety. Postać ta wyraża swoje emocje w pierwszej osobie, nie szczędząc nam karuzeli emocji, wątpliwości i ujawniania najskrytszych sekretów, nawet tych najbrudniejszych.
Może bym polubiła tę postać, gdyby nie była taką hipokrytką. Może współczułabym Lily mocniej, jednak postępowała jak kobieta bez klasy i według mojej oceny - irracjonalnie.

Carli perspektywę przedstawiał bezstronny narrator.
Miałam mieszane uczucia do bohaterki. Jako dziecko współczułam dziewczynce, która była zmuszona płacić za przeszłość swojej matki. Kiedy dorosła znienawidziłam tę zepsutą kukłę, która była „wypisz, wymaluj” jak swoja matka.

Powieść prowadziła do zwrotów akcji, ale niestety nie mogłabym powiedzieć, że „zaskakujących”. Chciałabym zachwalać fabułę za nieoczekiwany obrót spraw, ale osoba lubująca tego typu literaturę mogłaby spokojnie wszystko przewidzieć.
I jeszcze te zakończenie… jakby na siłę chciano czytelnika uraczyć „happy-endem”, który kompletnie nie był spójny z ogółem.
ŻONA MOJEGO MĘŻA to ciekawa propozycja dla czytelnika, ale nie zmuszająca do wysiłku.

Ta historia powinna się zacząć od słowa „gdyby”.
Gdyby Joe wybrał innego prawnika, to Lily nie popełniłaby błędu na...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bardzo dobra książka. Historia była spójna, przemyślana. Podobało mi się zestawienie głównych bohaterów - prawniczka i artysta. Z tego musiało wyjść coś ciekawego. Kilka razy zostałam zaskoczona biegiem zdarzeń i zachowaniem niektórych postaci. Gdy akcja się rozkręcała, a przeczytana była dopiero połowa książki to zastanawiałam się co się jeszcze stanie - nie rozczarowałam się. Zdecydowanie bardziej przypadła mi do gustu "druga część" książki, czyli wtedy gdy już wszyscy bohaterowie są dorośli. Pozycja godna polecenia :)

Swietny thriller psychologiczny, bardzo polecam. Inny niz wszystkie. Dwie kobiety Lily i Carla, opowiadajá historie swego zycia. Carla z malej zagubionej dziewczynki wyrasta na piekná kobieté która wie czego w zyciu chce (zemsty). Lily nieco zagubiona, oplakujáca smierc brata, nieszczesliwa w malzenstwie. Obie klamiá, obie maja traumatyczne przezycia, kiedy ich sciezki sié skrzyzuja? Mnie od samego poczatku zastawnawial tytul, czemu wlsnie taki (wyjasnilo sie w koncówce). Czytalo sie swietnie, oczekiwalam co prawda jakiegos spektakularnego wow na koniec, ale i tak bylo dosyc ciekawie. W sumie wszystko dobrze sie skonczylo. Jest watek Toma dziecka z syndromem Aspargus, nieco autorka w delikatny sposób przyblizyla ten problem. W tle portret malej Wloszki..Jeden z lepszych thrillerów jakie czytalam w tym roku, choc dopiero pod koniec dowiadujemy sie kto i kogo zabil i to jest wlasnie ta innosc ksiazki.

Genialna historia, która skupia się bardziej na odczuciach i relacjach między bohaterami niż samym wątku kryminalnym. Bohaterowie złożeni, tacy realni. Wielka tajemnica sprzed lat. I Carla "dziewczynka o sercu jędzy", która wyrosła na wredotę pierwsza klasa. Polecam, nie da się nudzić przy tej książce.

W sumie książka jest bardziej opowieścią obyczajową niż zapowiadanym thrillerem, lecz jeśli się wybaczy wydawcom to zamieszanie z zakwalifikowaniem powieści do określonego gatunku, to potem już nie ma się czego czepiać. Całość czyta się szybko i przyjemnie, postacie (szczególnie kobiece) są wyraziste, aczkolwiek ich postępowanie nie zawsze daje się łatwo zrozumieć i wyjaśnić. W sumie moja konkluzja po zamknięciu książki jest taka, że każdy ma coś za uszami i nikt nie jest wolny od wad. A motywy niektórych decyzji bywają niekiedy bardzo skomplikowane; niekiedy zaś sporo dzieje się przez przypadek. Innymi słowy: samo życie.
Całkiem przyzwoity debiut. Mam nadzieję, że autorka ma w planach kolejne powieści.

"Żona mojego męża" to typowa pozycja, w której niewskazane jest przywiązywanie się do któregokolwiek bohatera, bo każdy z nich ma nieczyste intencje. Z pozoru mili, ze swoimi problemami mogą wzbudzać sympatię. Ale, ale! Nigdy nie wiadomo co się stanie, gdy przerzucimy kartkę.
Intencja i zamysł autorki zostały chyba maksymalnie wypełnione, bo zalety tej książki wynikają przede wszystkim ze złożoności postaci. Bez tego o "Żonie mojego męża" dało by się zapomnieć już kilka minut po jej skończeniu.

'' Żona mojego męża '' , to jedna z tych pozycji , które ja na własny użytek nazywam brudnymi lub lepkimi . Zaliczam do nich książki które w moim odczuciu właśnie tak postrzegam , oczywiście w sensie czysto metaforycznym . Tak jest właśnie z '' Żoną mojego męża '' . Nikt w tej historii nie jest w porządku , nikt nie ma czystych intencji i sumienia . Każda z postaci jest właśnie taka '' lepka '' , klejąca , każda ma swoje za uszami i każda próbuje coś ugrać . Trochę to nawet dziwne , zagęszczenie osób z których żadna nie jest prosta i zwyczajna , dobra i szczera . Małżeństwo Lily i Eda Macdonaldów , świeżutkie i dopiero zaobrączkowane , na pierwszy rzut oka wydające się zgodne i szczęśliwe w rzeczywistości wcale takie nie jest . Z każdą kolejną czytaną stroną książki , okazuje się jakie powody i motywy tych dwoje do siebie pchnęło . Czy się kochają ? Ja bardzo w to wątpię . Jednak może wy będziecie uważać inaczej . Ed , robi w reklamie , ale tak naprawdę jest póki co niespełnionym artystą . Lily to początkująca prawniczka . Kiedy ją poznajemy , właśnie wybiera się do więzienia na spotkanie z pierwszym swoim '' kryminalnym '' klientem Joe Thomasem , który siedzi za zamordowanie w dość hmmm...specyficzny sposób , swojej kochanki . Równocześnie ze śledzeniem życia osobistego i zawodowego małżeństwa Macdonaldów , obserwujemy życie ich sąsiadek . Pewnej Włoszki i jej dziewięcioletniej córki Carli Cavoletti . Losy Włoszek i małżeństwa Lily i Eda splatają się w zadziwiający sposób . Książka jest podzielona na rozdziały którym patronuje raz Lily , raz Carla naprzemiennie . Mamy też jeden czasowy przeskok o dwanaście lat . Książkę czytałam z dość stabilnym zainteresowaniem , jednak nie potrafię do końca stwierdzić , czy mi się podobała . Jak na debiut jest dobra , nawet bardzo dobra , jednak dość często miałam wrażenie zbytniego nagromadzenia dziwnych zbiegów okoliczności , raków jako powodów śmierci i tym podobnych . Pewnego demonizowania traktowania w szkołach dzieci imigrantów , za to niemal gloryfikowania posiadania dziecka z zespołem Aspergera . Przez te pewnego rodzaju '' nadmiary '' książka stawała się mniej wiarygodna . Chociaż odkąd doczytałam że autorka jest dziennikarką przestało mnie to dziwić . Dziennikarze często specjalizują się w nadmuchiwaniu balona sensacji i patosu zupełnie niepotrzebnie . Niektóre wątki zbędne albo '' przedobrzone '' . Dużo opisanych ciekawych zachowań ludzi z Aspergerem , co by sugerowało że autorka dobrze odrobiła pracę domową przed zabraniem się za pisanie . Patrząc jednak z drugiej strony na zdania typu : '' Zostałam pobłogosławiona w sposób który nie każdy zrozumie '' ; '' Może i nie mam zwyczajnego dziecka , ale mój syn nigdy nie będzie nudny '' , zastanawiam się czy pisarka na pewno wie jak trudno wychowywać dziecko z tym zaburzeniem i czy na pewno jest to takie '' błogosławieństwo '' ? Reasumując ciekawa intryga i lektura dająca nadzieję na dobre rokowania . Jeśli tylko pani Corry wyzbędzie się dziennikarskich metod dmuchania '' balonów '' , będzie miała we mnie wierną czytelniczkę .

Ciekawa fabuła rozciągnięta w czasie. Mimo, ze pewnych rzeczy można się dość szybko domyślić, wciąga i dobrze się czyta.

Jak na debiut - całkiem sprawnie skonstruowana fabuła... Ciekawe postacie, zwłaszcza małej Carli, potrafiącej poradzić sobie w skomplikowanym świecie dorosłych.

Dodaj cytat z książki Żona mojego męża