Waldemar Kazanecki

Trzecia płyta z serii "Wielcy kompozytorzy filmowi" Biblioteki Gazety Wyborczej. Książeczka przedstawia w krótki sposób twórczość tego polskiego kompozytora, kojarzonego głównie z muzyką do filmów "Noce i dnie", "Czarne chmury" i serialu "Dom". Waldemar Kazanecki podzielił los innych kompozytorów filmowych, których środowisko kompozytorskie naznaczyło stygmatem artystów gorszej kategorii. Kazanecki podobnie jak Wojciech Kilar nie miał prawa tworzyć "dobrej" muzyki poważnej. Był też kompozytorem straconej szansy. Miał nieszczęście żyć w niewłaściwych czasach i w niewłaściwym miejscu, gdzie o karierze decydowali przejawiający indolencję i głupotę komunistyczni ignoranci. Słuchając przykładowych utworów tego kompozytora ma się wrażenie, że jest on jakby specjalistą od walców. Jego walce są znewalające, a inne utwory są trochę pod ich wpływem.

• Muzyka
  • Biografie, autobiografie, wspomnienia