Theophania. Duch religii starogreckiej

Okładka książki Theophania. Duch religii starogreckiej Walter Friedrich Otto
Okładka książki Theophania. Duch religii starogreckiej
Walter Friedrich Otto Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Sub Lupa religia
196 str. 3 godz. 16 min.
Kategoria:
religia
Tytuł oryginału:
Theophania: Der Geist der altgriechischen Religion
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe Sub Lupa
Data wydania:
2022-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2022-01-01
Liczba stron:
196
Czas czytania
3 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
9788366546714
Tłumacz:
Jerzy Korpanty
Średnia ocen

7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
4 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
467
170

Na półkach: , ,

W jednym z listów W. F. Otto napisał: "Siedzę właśnie przed nową ryzą papieru i dosłownie przywołuję bogów, by mi się objawili. Za każdym razem napominają mnie, żebym pisał o nich jak najbardziej wzniośle i klarownie.". Podejście Otta było inne niż innych wszystkich badaczy religii greckiej (chyba tylko Karl Kerenyi miał podobne). Uważał że cywilizacja grecka osiągnęła mistrzostwo w architekturze, filozofii czy kulturze i wciąż się nimi zachwycamy. Dlaczego więc lekceważymy ich religię? Otto wyznawał bogów greckich. Pisząc o nich robił to z olbrzymim szacunkiem, co krytykowali inni badacze, aczkolwiek filolog klasyczny, niejaki Wilamowitz, powiedział że nie można zrozumieć boga, nie będąc jego wyznawcą. Otto bardzo dobrze rozumie greckich bogów i religię grecką. Nie uważa by byli wytworami ewolucji animizmu, lecz że bliskość, którą przeniknięty jest grecki świat wynika po prostu z objawienia bogów ludziom. W tej niewielkiej książeczce Otto nie tylko pisze o bogach; pisze o kwestiach związanych z religią grecką, błędnie przez ludzi rozumianych jak moralność Greków czy kwestia zaświatów w mitologii greckiej. Tzw. próg wejścia jest dosyć wysoki, dobrze być już obeznanym z mitami greckimi i pamiętać że dla Otta bogowie Grecji to nie fantastyczne istoty z baśniowej krainy (jak opisywani są u Parandowskiego czy nawet Gravesa) lecz realnie istniejące byty, nawet jeśli, jak chciał filozof Epikur, żyjące gdzieś w wymiarze pomiędzy światami. Znakomita pozycja.

W jednym z listów W. F. Otto napisał: "Siedzę właśnie przed nową ryzą papieru i dosłownie przywołuję bogów, by mi się objawili. Za każdym razem napominają mnie, żebym pisał o nich jak najbardziej wzniośle i klarownie.". Podejście Otta było inne niż innych wszystkich badaczy religii greckiej (chyba tylko Karl Kerenyi miał podobne). Uważał że cywilizacja grecka osiągnęła...

więcej Pokaż mimo to

avatar
142
11

Na półkach: ,

Theophania to ciekawa książka. Otto opisuje religię starożytnych Greków z perspektywy człowieka, który sam wierzy w istnienie greckich bogów. Jest to perspektywa przepełniona szacunkiem. Wielu autorów książek o starożytnych religiach nie potrafi wybić się ponad protekcjonalny ton. Choćby Parandowski, dla którego mitologia zdaje się być tylko zbiorem baśni. Tymczasem wyznawcy religii starogreckiej dali światu demokrację, rozwijali nauki, tworzyli wspaniałą sztukę i rzemiosła. Dlatego nie powinno się zakładać, że byli głupi i naiwni, a ich system wierzeń był mniej wartościowy niż np. chrześcijaństwo.
Książkę Waltera Otto polecam z przekonaniem. W szczególności podobały mi się rozdziały o moralności starożytnych oraz o istocie mitu. O mitach Otto pisze, że "nierozsądnie byłoby wierzyć, że sprawy mają się dokładnie tak, jak przedstawiają je owe opowieści, ale też ośmielając się twierdzić, że rzeczy przekraczające naszą zdolność poznania i rozumienia właśnie tak mniej więcej wyglądają.".

Theophania to ciekawa książka. Otto opisuje religię starożytnych Greków z perspektywy człowieka, który sam wierzy w istnienie greckich bogów. Jest to perspektywa przepełniona szacunkiem. Wielu autorów książek o starożytnych religiach nie potrafi wybić się ponad protekcjonalny ton. Choćby Parandowski, dla którego mitologia zdaje się być tylko zbiorem baśni. Tymczasem...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    9
  • Przeczytane
    4
  • Posiadam
    3
  • Religioznawstwo/Mitologia
    1
  • Rok 2023
    1
  • Religioznawstwo, Teologia
    1
  • Grecja
    1
  • Mity, magia
    1
  • Chcę na prezent
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Theophania. Duch religii starogreckiej


Podobne książki

Przeczytaj także