Sławne psy i ich ludzie

Okładka książki Sławne psy i ich ludzie Michał Korda
Okładka książki Sławne psy i ich ludzie
Michał Korda Wydawnictwo: Znak Horyzont publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Znak Horyzont
2022-08-24
2022-08-24
ciekawostki psy zwierzęta sławni ludzie esej

Okładka książki Sławne koty i ich ludzie Michał Korda, Heike Reinecke, Andreas Schlieper
Sławne koty i ... Michał Korda, Heike...

Humor, którego nie sposób nie cenić. Ta książka nie jest o psach, tylko o naszym świecie. I język - połączenie górnolotności i popu, odbijające to, co drzemie w czytających. Świetne ilustracje!

Książka mogłaby mieć tytuł sławni ludzie i ich psy - mało było rozdziałów o konkretnym piesku, który sam był sławny (jak Judy z marynarki wojennej). Brakowało Łajki i Szarika, zdecydowanie. Po za tym język - miało być pewnie zabawnie, a momentami jest infantylnie lub żenująco. Ogółem książka do przeczytania. Osobom, które lubią psy na pewno się spodoba.

Ironiczne, ciekawe językowo eseje. Ilustracje wynikają z treści i są inspirowane tym, co znajdziemy w każdym z esejów. Bardzo udana współpraca dwojga twórców.

Jeśli ktoś czyta dobrą literaturę i ogarnia, zobaczy w tej książce dobrą literaturę i ogarnięcie. Jeśli kogoś interesują tylko psy, raczej tej książki nie doceni.

Okładka rzuciła mi się w oczy podczas wizyty w outlecie książkowym. Zapadła mi w pamięć na tyle, że następnego dnia wróciłam po tę książkę. Niestety, sama pozycja mnie rozczarowała.

Plusy:
- urocza, wpadająca w oko okładka i humorystyczne ilustracje przy każdym rozdziale,
- narracja momentami prowadzona w sposób zabawny.

Minusy:
- pomimo luźnego stylu, ciężko było mi przez nią przebrnąć. Odnosiłam wrażenie, że niektóre opowieści znalazły się w książce na siłę lub były niepotrzebnie rozciągnięte.
- część historii po prostu nie jest ciekawa. Mamy sławną osobę, mamy jej psa i... tyle. Przedstawione jest życie psiaka i to jak był traktowany przez właściciela, ale w niewielu opowieściach jest coś więcej. Gdyby nie to, że pupile należą/należały do grupy znanych ludzi, to takie historie można by było napisać o wielu "zwykłych" pieskach "zwykłych" osób.

Plusy:
- narracja momentami prowadzona w sposób zabawny.

Minusy:
- pomimo luźnego stylu, ciężko było mi...

Dobra, ciekawa i lekka książka o psach i ich sławnych właścicielach (np. Elvis Presley, Napoleon Bonaparte, Elżbieta II, Pablo Picasso, Marilyn Monroe, Józef Piłsudski). W książce znajdziemy trzydzieści historii o trzydziestu znanych osobach i ich psach różnej rasy, wielkości i różnego pochodzenia. Książka pokazuje relacje między psami a właścicielami wielu sfer: muzycznej, filmowej, politycznej,historycznej, artystycznej. Opowiadania są nie tylko anegdotami dotyczącymi konkretnych zdarzeń czy sytuacji,ale także zawierają w sobie wiele faktów odnoszących się do danej osobistości - książka zawiera elementy historii i biografii. Momentami przedstawione historie potrafią wzruszyć,ale także wywołać uśmiech. Książka ta stanowi ciekawą pozycję dla miłośników psów,a także wielbicieli największych przedstawicieli muzyki, kina, czy też polityki.

Bardzo przyjemna, lekka lektura. Dowcip, ciekawostki o znanych ludziach i o ich najwierniejszych przyjaciołach.

Lekka, sprawnie napisana, językiem niewyszukanym, ale miejscami dowcipnym. Taka chyba miała być w zamyśle autora - lekka, łatwa i przyjemna. I taka jest. Na popołudnie lub wieczór. Poszczególne rozdziały poświęcone są kolejnym psom, kolejnych sławnych ludzi: królowej Elżbiety II, carowej Katarzyny, Józefa Piłsudskiego... i wielu innych. Ciekawe ilustracje rozpoczynające każdy rozdział - tu brawa dla grafika, poza tym zdjęć w książce brak. Zastrzeżenie mam jedynie do bibliografii, bo okazuje się, że autor na podstawie 2 książek lub dwóch audycji radiowych pisze rozdział. To mało, kwerenda słaba, bardziej dociekliwy czytelnik chciałby jeszcze coś więcej. Dlatego daję tylko 5*, bo można było przygotować się do napisania tej książki lepiej.

doliczyłam się wszystkich możliwych rodzajów ironii. świetna.

doliczyłam się wszystkich możliwych rodzajów ironii. świetna.

Lojalni, psotni i niezaprzeczalnie przytulaśni, psi towarzysze zajmują szczególne miejsce w naszych sercach. Dlatego zachęcam sięgnąć po książkę "Sławne psy i ich ludzie". Autor, Michał Korda, śledzi w niej dla nas "ogony" 😉 najlepiej zapamiętanych psów w historii i ich równie znaczących właścicieli.

Lewis Hamilton, Elvis Preslay, Elżbieta II, Obama i Paris Hilton – nie wspominając o Marii Czubaszek czy Picasso – to tylko kilka z wyjatkowych posiadaczy zwierząt, które wyraziły głęboką miłość do swoich psów, które stały się rodziną w skądinąd ich innym stylu życia.

Książka ma w sobie więcej historii, anegdot z życia sławnych ludzi i ich pupili niż jak sam tytuł wskazuje - sławnych piesków i ich właścicieli. Nie przeszkadza to jednak w zapoznaniu się z opowieściami o uroczych, czasem bardzo walecznych psach, które przetrwały próbę czasu i zostały zapamiętane tak jak ich miłośnicy.

Lekkie pióro autora zachęca do połykania kolejnych rozdziałów i poznania jak byli traktowani nasi ulubieńcy na przestrzeni wieków w różnych krajach i grupach społecznych.

Lewis Hamilton, Elvis Preslay, Elżbieta II, Obama i Paris Hilton – nie...

• Naukowa Dżungla
  • Psy
  • Mam, nieprzeczytane
  • Popularnonaukowe

Dodaj cytat z książki Sławne psy i ich ludzie