Sławne koty i ich ludzie

Okładka książki Sławne koty i ich ludzie
Michał KordaHeike Reinecke Wydawnictwo: Znak Horyzont reportaż
reportaż
Legendäre Katzen und ihre Menschen
Znak Horyzont
2021-02-10
2021-02-10
Dariusz Guzik
Ernest Hemingway Wisława Szymborska Jacques Derrida Raymond Chandler Haruki Murakami Charles Baudelaire Winston Churchill Sidonie-Gabrielle Colette Ernst Jünger Freddie Mercury Violetta Villas Zbigniew Wodecki Jean Cocteau Erich Kästner

Według mnie opisano zbyt dużo osób w zbyt ogólny sposób. Przeczytałam do 1/4 i się poddałam, bo kompletnie nic mi nie zostaje w głowie. Z jednej strony podziwiam wysiłek autorów, żeby znaleźć tak szerokie spektrum ciekawostek, z drugiej uważam, że lepsze by były dłuższe biografię mniejszej liczby osób.

"Panu Bogu nic się nie udało, z wyjątkiem kotów". To słynne zdanie naszej poetki Wisławy Szymborskiej. Takich aforyzmów, myśli, opinii sławnych ludzi o kotach znajdziemy w tej książce co niemiara. To prawdziwa mała kopalnia refleksji o kotach. To dobry powód, by po książkę sięgnąć. Powód pierwszy, ale nie jest to powód jedyny.
Miłośnicy sierściuchów z rodziny kotowatych koniecznie powinni zajrzeć do tej książki. Osoby zainteresowane biografiami sławnych ludzi także mogą być zadowoleni z lektury. Książkę rozpoczyna przedmowa, a kończy ciekawe posłowie pt. "Kot i sztuki piękne" oraz bibliografia. Pomiędzy przedmową i posłowiem krótkie rozdziały o sławnych kotach i sławnych miłośnikach kotów. Jacy kociarze zostali tu opisani? Oto oni: E. Hemingway, W. Szymborska, J. Derrida, R. Chandler, H. Murakami, C. Baudelaire, W. Churchill, S.-G. Colette, E. Jünger, F. Mercury, V. Villas, Z. Wodecki, J. Cocteau, J.-P. Melville, R. Bradbury, C. Bukowski, G. Klimt, E. Kästner, H. Heine, I. Newton, R. Luksemburg, E.T.A. Hoffmann, K. Tucholsky, S. Johnson, F. Kahlo, F. Marc, P. Klee, T.S. Eliot, H. Hesse, P. Highsmith, O.W. Fischer, T. Capote, D. Lessing, K. Grochola, Ł. Orbitowski. Osoby nietuzinkowe, o ciekawych biografiach, o których warto poczytać. Książka ma trzech autorów, choć na okładce tej informacji nie odnajdziemy. Rozdziały dotyczące postaci pochodzących z Polski są autorstwa Michała Kordy.
"Ludzi można z grubsza podzielić na dwie kategorie: miłośników kotów i osoby poszkodowane przez los". Oscar Wilde - to autor tych słów. Ja na szczęście koty bardzo lubię i polubiłem tę książkę, w której koty są motywem przewodnim oraz grają pierwsze skrzypce. Dla mnie: rewelacja.

Miłośnicy sierściuchów z rodziny kotowatych...

Uwielbiam koty i zwierzęta w ogóle. Dlatego spodziewałam się książki głównie o kotach, o tym jak żyły ze sławnymi ludźmi, co się z nimi działo również po śmierci "ich człowieka". Niestety w książce jest zwykle za mało kotów a za dużo biografii ich ludzi. Bardzo często pojawia się tylko zdanie "żył w otoczeniu kotów" i ewentualnie parę kocich imion. Ledwie kilka osób jest przedstawionych z perspektywy kociego człowieka (np. Szymborska).

Książka jest interesująca lecz tytuł trochę nie odpowiedni. Fabuła skupia się bardziej na życiorysie osoby, a nie na jej kotach dlatego zmieniłabym trochę tytuł. Książka przeznaczona jest dla osób czytających w średnim stopniu, ponieważ nie jest ona lekka do przeczytania ale też nie jest bardzo ciężka. Spodoba się ona miłośnikom kotów ale także miłośnikom gwiazd. Podoba mi się styl pisania i pięknie zaprojektowana okładka.

Przyjemna lektura dla miłośników kotów. Ale tytuł nieco mylący. Powinien brzmieć raczej "Sławni wielbiciele kotów i jak ukazali swoich pupili".

1968

Potrzebowałam odtrutki po brutalnym "Perfekcjoniście", i książka spełniła te warunki. Jest miejscami zabawna, bardziej lub mniej ciekawa. Wydaje mi się, że nieco zachwiano proporcje między biografią ludzi a ciekawostkami o kotach, których jest za mało, ale da się to czytać.

"Kot nasrał mi w archiwum/ wlazł do skrzynki po pomarańczach/ Golden State Sunkist/ i nasrał na wiersze/ same oryginały/ przeznaczone dla uniwersyteckich archiwów/ ten jednouchy tłusty czarny krytyk/ skreślił mnie."
Ch. Bukowski "O kotach", Warszawa, 2017 r.

Polecam tylko kociarzom.

Tytuł przewrotny, bo ta książka to raczej panteon ludzi ze świata sztuki wszelakiej, którzy koty szczególnie umiłowali. Czasem fakt posiadania mruczącego futrzaka czy też wykazywania nim zainteresowania jest tylko pretekstem do przypomnienia postaci pisarzy, malarzy, muzyków… To właściwie krótkie szkice, o dość zróżnicowanym poziomie. Przy niektórych rozdziałach mam wątpliwość, czy autorzy mieli kompletną wizję na pokazanie kocio-ludzkich relacji. Częściej mamy tutaj do czynienia z mini-biografią artysty czy polityka. Ale dzięki tej pozycji miałem osobistą motywację do przypomnienia biografii i twórczości takich osób jak Paul Klee, Heinrich Heine czy Hermann Hesse…
Niektóre teksty są dość poruszające, pokazują jak kot potrafił być niezwykle ważny dla swego właściciela. Takie są zwłaszcza wspomnienia dotyczące Raymonda Chandlera oraz Charlesa Bukowskiego. Wzruszające, tam naprawdę można uronić łzę czytając o odejściu ulubieńca. Zrozumie to każdy, kto miał własnego kotka czy pieska. Bo nikt nie wie kiedy nastąpi kres podróży, ile jeszcze wspólnych wieczorów czwartkowych, ile jeszcze październików zostało…
W polskiej wersji językowej została uzupełniona o kilka osób z rodzimego podwórka, m. in. Wisława Szymborska, Katarzyna Grochola, Zbigniew Wodecki... Te wstawki podobały mi się nieco mniej, sprawiają wrażenie jakby miały być wesołe na siłę (może za wyjątkiem rozdziału o Violetcie Villas – bardzo przygnębiająca historia). Za to naprawdę przekornie i z naturalnym luzem wychodzi tekst o Łukaszu Orbitowskim. Szóstka z malutkim plusem.

Jestem wielką fanką miauczących futrzatych kulek, więc sięgnęłam po tę książkę z oczekiwaniem worka anegdot o kotach sławnych ludzi i ich niecodziennych przygodach z kocim społeczeństwem - a więc lektury lekkiej, łatwej i przyjemnej, wywołującej uśmiech na twarzy na dobry początek dnia (dojeżdżam do pracy komunikacją, więc zawsze zaczynam dzień do przeczytania ok. 30 stron). Bardzo się rozczarowałam - anegdot było niewiele, większość książki do mega skrót życiorysu (zbyt wielu moim zdaniem) wybranych osób, bardziej i mniej znanych (jaki był klucz doboru, też nie sposób dociec), opowieści o kotach były w większości "typowe", powtarzalne w większości rozdziałów.

Do tego, uważam za niewybaczalne streszczanie fabuł książek wybranych pisarzy.

Ogólnie nie polecam, dla mnie książka była nudna i przegadana (jak by na siłę usiłowano zapełnić te ok. 300 stron), choć niektóre historie (np. ta w rozdziale o Churchillu czy Szymborskiej) warto było przeczytać. Stąd 4 gwiazdki, nie mniej.

Koty- stworzenia niezwykle tajemnicze i urokliwe. Każdy właściciel pupila tego gatunku wie ile jest się w stanie poświęcić dla tego czteronożnego zwierzaka.

Zapewne więc dla nikogo nie będzie powodu do zdziwienia w tym, że na temat kotów powstały liczne dzieła. Jednym z nich jest książka "Sławne koty i ich ludzie'.

Jest to swego rodzaju biografia, ale nie kotów, a ich właścicieli (zza granicy jak i z Polski). Chociaż lepszym określeniem byłoby: zbiór historii sławnych ludzi, po których życiowej ścieżce przeszedł kot- i to nie tylko realny, ale też w postaci elementu twórczości tegoż to człowieka.

Każdy bohater ma poświęcony sobie rozdział, których budowa znacząco różni się od siebie- podejrzewam, że wpływ na to miało kilku autorów książki. Mimo to wszystkie zachowane są w raczej podobnym klimacie pełnym nieco poważnego języka przełamanego żartami. Kolejnym wspólnym elementów wszystkich działów są liczne mniej lub bardziej kocie ciekawostki z życia bohaterów.

Z minusów książki, warto wymienić liczne spojlery dotyczące twórczości opisywanych ludzi- dla tego przed sięgnięciem po nią, warto upewnić się czy na stosie "do przeczytania" nie mamy książki, któregoś z bohaterów.

Reasumując- książka jest dobrą pozycją dla kogoś kto interesuje się ciekawostkami z życia celebrytów, oraz jest ciekawy jak przeplotły się drogi znanych osobistości z kotami.

Jest to swego rodzaju biografia, ale nie kotów, a ich...

Posiadanie kota to już połowa sukcesu do zostania sławnym artystą, pisarzem albo wybitnym naukowcem! 🐈

W książce "Sławne koty i ich ludzie" przeczytamy o ludziach, dla których koty stanowiły natchnienie przy tworzeniu swoich dzieł. Jest tu między innymi rozdział poświęcony Wisławie Szymborskiej, Charles'owi Baudelaire'owi, Zbigniewowi Wodeckiemu. A to tylko kilkoro z wymienionych w książce artystów! 😀

Z książki aż bije ciepło i sympatia dla tych futrzastych arystokratów. Uważajcie, niektóre opowiastki mogą spowodować stłumione chichoty! ❤️

I choć o samych kotach jest tu stosunkowo mało, rozdziały mają formę skróconej biografii sławy z dodatkowymi wstawkami o tym, jakie miejsce w jej życiu zajmowały koty, to warto sięgnąć po książkę choćby ze względu na zawarte w niej ciekawostki 😊