Sławne koty i ich ludzie

Polskie rozdziały the best <3

Polskie rozdziały the best <3

,,Sławne koty i ich ludzie " to lekka , przyjemna książka i fajna rozrywka dla wszystkich kociarzy.
Ponieważ ja jestem zafiksowana na punkcie kotów, książkę przeczytałam z przyjemnością. Fakt, nie jest ona wyłącznie poświęcona kotkom, ale także ich właścicielom , sławnym pisarzom, muzykom ,malarzom . Mnie to nie przeszkadza, ponieważ lubię czytać biografie. Tytułowe koty to pupile min. Wisławy Szymborskiej, Zbigniewa Wodeckiego, Łukasza Orbitowskiego, Hermana Hesse, Ernesta Hemingwaya. Nie jest to książka wybitna, ale świetnie się sprawdza w roli przerywnika pomiędzy bardziej wymagającymi książkami. 😺

Tak jak inni w opiniach wspominają - książka bardziej traktuje o ludziach, niż o kotach. Nie jest napisana źle, ale czasami autorzy zagłębiają się w czyjąś biografię nienaturalnie głęboko, a czasami otrzymujemy luźne strzępy informacyjne.
Porzucam ją, gdyż nie tego oczekiwałam od tej książki ;) Jakbym chciała zgłębić info o tych ludziach to bym sobie odpaliła wikipedię.

Książka jest bardziej o ludziach niż o kotach tych ludzi, ale i tak jest ciekawa i dobrze się ją czyta.

Miałam pewne oczekiwania, zabierając się do czytania tej książki. Tytuł sugeruje, że poznamy kociaki sławnych ludzi. Nic bardziej mylnego. Poznajemy swobodne życiorysy sławnych ludzi, a kociaki są w tle, przemykają prawie niezauważone. Czasem jest to tylko wspomnienie, że sławny człowiek miał kota lub kochał koty. Nie tego się spodziewałam.
Plusem jest uwzględnienie w książce paru Polaków.
Trochę zmarnowany czas.

Plusem jest uwzględnienie w...

Niesamowite, jak różne osobowości uwielbiały koty - autorom świetnie udało się zestawić bardzo różnych artystów. I zakładam, że nie chodzi tu o jakieś górnolotne idee dotyczące wyboru tychże, ale o prosty fakt, że to właśnie artyści w swych dziełach i zachowanych listach uwieczniają swoje koty lub relacje ich z nimi wiążące, więc po prostu jest z czego czerpać. Autorzy w dodatku bardzo umiejętnie czerpią, bo notki przeplatają się między biografią, wypowiedzią artysty przez jego dzieła (wiersze, fragmenty prozy),opinie znajomych bądź anegdotki, przez co teksty absolutnie nie nużą. I nawet jeśli dotyczą osoby, którą niekoniecznie lubimy jako artystę, to jako człowieka podziwiającego koty na pewno polubimy!

Według mnie opisano zbyt dużo osób w zbyt ogólny sposób. Przeczytałam do 1/4 i się poddałam, bo kompletnie nic mi nie zostaje w głowie. Z jednej strony podziwiam wysiłek autorów, żeby znaleźć tak szerokie spektrum ciekawostek, z drugiej uważam, że lepsze by były dłuższe biografię mniejszej liczby osób.

"Panu Bogu nic się nie udało, z wyjątkiem kotów". To słynne zdanie naszej poetki Wisławy Szymborskiej. Takich aforyzmów, myśli, opinii sławnych ludzi o kotach znajdziemy w tej książce co niemiara. To prawdziwa mała kopalnia refleksji o kotach. To dobry powód, by po książkę sięgnąć. Powód pierwszy, ale nie jest to powód jedyny.
Miłośnicy sierściuchów z rodziny kotowatych koniecznie powinni zajrzeć do tej książki. Osoby zainteresowane biografiami sławnych ludzi także mogą być zadowoleni z lektury. Książkę rozpoczyna przedmowa, a kończy ciekawe posłowie pt. "Kot i sztuki piękne" oraz bibliografia. Pomiędzy przedmową i posłowiem krótkie rozdziały o sławnych kotach i sławnych miłośnikach kotów. Jacy kociarze zostali tu opisani? Oto oni: E. Hemingway, W. Szymborska, J. Derrida, R. Chandler, H. Murakami, C. Baudelaire, W. Churchill, S.-G. Colette, E. Jünger, F. Mercury, V. Villas, Z. Wodecki, J. Cocteau, J.-P. Melville, R. Bradbury, C. Bukowski, G. Klimt, E. Kästner, H. Heine, I. Newton, R. Luksemburg, E.T.A. Hoffmann, K. Tucholsky, S. Johnson, F. Kahlo, F. Marc, P. Klee, T.S. Eliot, H. Hesse, P. Highsmith, O.W. Fischer, T. Capote, D. Lessing, K. Grochola, Ł. Orbitowski. Osoby nietuzinkowe, o ciekawych biografiach, o których warto poczytać. Książka ma trzech autorów, choć na okładce tej informacji nie odnajdziemy. Rozdziały dotyczące postaci pochodzących z Polski są autorstwa Michała Kordy.
"Ludzi można z grubsza podzielić na dwie kategorie: miłośników kotów i osoby poszkodowane przez los". Oscar Wilde - to autor tych słów. Ja na szczęście koty bardzo lubię i polubiłem tę książkę, w której koty są motywem przewodnim oraz grają pierwsze skrzypce. Dla mnie: rewelacja.

Miłośnicy sierściuchów z rodziny kotowatych...

Uwielbiam koty i zwierzęta w ogóle. Dlatego spodziewałam się książki głównie o kotach, o tym jak żyły ze sławnymi ludźmi, co się z nimi działo również po śmierci "ich człowieka". Niestety w książce jest zwykle za mało kotów a za dużo biografii ich ludzi. Bardzo często pojawia się tylko zdanie "żył w otoczeniu kotów" i ewentualnie parę kocich imion. Ledwie kilka osób jest przedstawionych z perspektywy kociego człowieka (np. Szymborska).

Książka jest interesująca lecz tytuł trochę nie odpowiedni. Fabuła skupia się bardziej na życiorysie osoby, a nie na jej kotach dlatego zmieniłabym trochę tytuł. Książka przeznaczona jest dla osób czytających w średnim stopniu, ponieważ nie jest ona lekka do przeczytania ale też nie jest bardzo ciężka. Spodoba się ona miłośnikom kotów ale także miłośnikom gwiazd. Podoba mi się styl pisania i pięknie zaprojektowana okładka.

• Koty
  • Literatura faktu