Nie mogę się doczekać, kiedy wreszcie pójdę do nieba

Tłumaczenie: Maria Gębicka-Frąc
Cykl: Elmwood Springs (tom 3)
Wydawnictwo: Nowa Proza
Can't Wait to Get to Heaven
humor, miłość, przyszłość
Camena

Nie mogę się doczekać, kiedy wreszcie pójdę do nieba to zaprawiona humorem wzruszająca powieść o miłości, przemijaniu i wierze w lepszą przyszłość. Akcja toczy się w miasteczku Elmwood Springs. Główną bohaterką jest Elner, niezależna starsza pani, której wieku nikt nie zna - łącznie z nią samą. Pewnego dnia Elner łamie zakaz nerwowej siostrzenicy Normy i wchodzi na drabinę, żeby nazrywać fig. Wskutek upadku traci przytomność i zostaje odwieziona do szpitala. Nikt nie wie, co właściwie ją tam spotyka. Może umiera, a może przeżywa najbardziej nieprawdopodobną przygodę w życiu. Elner jedzie windą do nieba, gdzie spotyka swoją siostrę, a także odbywa miłą pogawędkę z dawną przyjaciółką, Sąsiadką Dorothy, i jej mężem. W tym czasie jej bliscy, Norma i Macky Warrenowie, odchodzą od zmysłów. Gdy ze szpitala wycieka wiadomość o śmierci starszej pani, sąsiedzi rozpoczynają przygotowania do pogrzebu. Ruby, która wraz z Tot postanowiła doprowadzić do porządku dom Elner, znajduje w koszu na pranie rewolwer.

Gosia | 2015-10-25
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 24 października 2015

Fannie Flagg dla mnie po raz pierwszy.
Bardzo ciepła, nieco naiwna, ale w uroczy sposób opowieść o zwariowanej staruszcze. Chyba każdy chciałby mieć taką babcię.
Sprawia wrażenie trochę stukniętej, ale ma bardzo otwarty umysł, w dalszym ciągu jest ciekawa otaczającego świata. Jest mądra i uczynna, pomogła wielu nieraz obcym ludziom, a także swojej rodzinie. Otacza ją krąg życzliwych jej ludzi w miasteczku.
Po upadku z drzewa przeżywa swój krótki pobyt w niebie. To tylko upewnia ją w pragnieniu dostania się tam. Stąd tytuł "Nie mogę się doczekać, kiedy wreszcie pójdę do nieba".
Fajna książka na poprawę humoru, lekka, miejscami zabawna, ale z pozytywnym przesłaniem.

Anna | 2017-07-03
Przeczytana: 02 lipca 2017

„Nie mogę się doczekać…kiedy pójdę do nieba” Fannie Flagg to ciepła i zabawna historia wiekowej Elner.
Dziewięćdziesięciosześcioletnia kobieta wciąż sprawna fizycznie wchodzi na drabinę, żeby nazrywać fig. Ukąszona przez chmarę szerszeni spada na ziemię. W szpitalu lekarze stwierdzają zgon.
Jest to niezmiernie przykra wiadomość dla wszystkich mieszkańców.
Elner to nadzwyczaj sympatyczna, ciepła, dobra, energiczna i pozytywnie nastawiona do życia kobieta. Nic dziwnego, że pomimo podeszłego wieku wypadek pani Shimfissle bardzo zasmucił nie tylko jej siostrzenicę, ale również sąsiadów i znajomych. Dla niej samej okazał się przygodą życia. Elner Shimfissle nie umiera, ale jedzie windą do nieba. Tam spotyka swoją siostrę i sąsiadkę. Zjada kawałek pysznego karmelowego ciasta. Nikt jej nie osądza. Niebo wydaje się być wymarzonym miejscem aż żal go opuszczać. W tym czasie rodzina i znajomi przygotowują pogrzeb z wielką pompą.
Uwielbiam książki Fannie Flagg. Wszystkie historie bez...

talitha_kum | 2011-12-23
Przeczytana: 23 grudnia 2011

Wspaniała, ciepła, niosąca nadzieję opowieść z dozą humoru :) ukazująca uroki życia codziennego, o których zapominamy - oraz tego, które na nas czeka w niebie.
Pochłonełam książkę pędem i teraz... "nie mogę się doczekać, kiedy wreszcie pójdę do nieba" :)
Nim to jednak nastąpi wcielę w życie kilka rad jakie wynotowałam z lektury oraz wspaniałej postawy głównej bohaterki, która mimo sędziwego wieku posiadała dziecięcą radość i zachwyt nad życiem.
Gorąco polecam! :)

luelle | 2016-11-26
Na półkach: Przeczytane, Pogodne
Przeczytana: 26 listopada 2016

Lekka, pogodna i... niestety nieco głupawa, co stwierdzam z przykrością. Zaczęło się zabawnie i liczyłam, że znajdę w tej powieści kroplę życiowej mądrości. Nie znalazłam. Bo życie nie na tym polega, żeby tylko i wyłącznie cieszyć się i uśmiechać; nieczęste są szczęśliwe rozwiązania; zło często nie jest karane na ziemi; dobrych ludzi nie spotykają same dobre rzeczy. A niebo?... Nie chciałabym, żeby tak wyglądało. Nie uważam, że to kiepska powieść, mimo wszystko polubiłam bohaterów, rozbawili mnie, wzruszyli, podziwiałam ich czasami, rozumiałam... Jednak podsumowując: czuję rozczarowanie po tej lekturze.

kajsa | 2011-08-05

O życiu i jego wszystkich urokach. Książka na doła.

IwonaGa | 2015-04-22
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 22 kwietnia 2015

To książka z gatunku tych milutkich, dających nadzieję na lepsze jutro, i wiarę w każdego człowieka. Żyj chwilą, ciesz się każdym dniem, i zmieniaj swoje życie kiedy ci się znudzi to dotychczasowe. Czasem to pomaga.

Czytam-Sobie | 2014-10-09
Na półkach: Przeczytane, Beletrystyka, 2014
Przeczytana: 09 października 2014

Starsza pani poszła do nieba i ... - i jak to wpłynęło na wielu ludzi, choć o niczym nie mieli pojęcia.
Takie "Życie po życiu" wg Fannie Flagg :). Urocze, krzepiące, w sam raz na poprawę humoru, ale i do refleksji.

allison | 2011-04-19
Przeczytana: luty 2011

Jedna z najlepszych powieści F. Flagg - wyjątkowo ciepła i zabawna, optymistyczna i energetyczna.

Lucyna Marcinkowska | 2010-09-21
Przeczytana: 2007 rok

Gdy czytałam ,po raz pierwszy ,wyobrażałam sobie ciocię Elner,jako swoją babcię,której zawsze mi brakowało.
Taką zwariowaną babcię chciałabym mieć.
Dzięki niej nie przechodzę obojętnie obok zachodów słońca,nawet wieszając pranie,zachwycam się i marudzę pod nosem "miałaś rację ,Elner,każdy z nich jest inny".

MoniS | 2013-09-24
Przeczytana: 23 września 2013

Najlepszym komentarzem do moich uczyc po przeczytaniu tej ksiazki jest sam jej tytul - Nie moge sie doczekac kiedy wreszcie pojde do nieba. Ja tez nie moge :)
Bardzo ciepla, kryjaca w sobie prosta ale jakze wazna prawde o zyciu (bynajmniej nie chodzi mi tu o to, ze to jednak jajko bylo przed kura;p)

Trzeba sie cieszyc kazdym dniem naszego zycia:)

Spokojna, zabawna, rozczulajaca. Chcialabym miec taka babcie jak Elner S.!