Małe trzęsienia ziemi

Wydawnictwo: Świat Książki

Becky, Kelly, Ayinde... Z pewnością by się nie zaprzyjaźniły, gdyby nie spotkanie podczas ćwiczeń jogi dla ciężarnych. Ich historie opisuje Lia, która też niedawno była młodą matką. Wszystkie borykają się z osobistymi problemami, z mężami, siostrami, matkami, teściowymi... No i potem oczywiście z malutkimi dziećmi! Zabawna, wzruszająca i mądra życiowo powieść o tym, jak czterokilowa pociecha może zmienić zarówno nas samych, jak i nasze spojrzenie na świat. Od ciąży po seks po porodzie, autorka ? sama będąca w podobnej sytuacji ? opowiada o sprawach ważnych dla kobiet w bezpretensjonalny i pełen wdzięku sposób.

BagatElka | 2015-03-18
Przeczytana: 18 marca 2015

Słodko-gorzka historia kilku świeżo upieczonych mam,które napotykają w swoim życiu na różnego rodzaju problemy.
Pastelowa okładka z różowymi,ciążowymi brzuszkami daje złudzenie komediowej opowiastki ale zawartość skutecznie je rozwiewa.
Więcej tutaj goryczy,smutku,samotności i żalu niż trzpiotowatych,radosnych zdarzeń.
W moim odczuciu ciągle jest za mało książek o podobnej tematyce a za dużo milczenia i dezaprobaty dla kobiet,które ośmielają się mówić,że to , co wydaje się słodkie,urocze i proste wcale takie nie jest a w wielu wypadkach doprowadza do depresji i załamań nerwowych.
Z jednej strony,każda z kobiet zdaje sobie sprawę z tego,że rola matki niesie ze sobą spore zadania do wykonania .Nie na darmo mówi się,że matki poświęcają się dla swoich dzieci.To prawda bo ciągła dyspozycyjność,nadmiar obowiązków i brak zrozumienia to jest poświęcanie części swojego życia i osoby dla kogoś kto jest bezbronny i zależny w każdej minucie od narodzin.Najgorsze jest jednak lekceważenie jakie...

Nie wiem dlaczego, ale sięgając po tę pozycję wyobraźnia podpowiadała mi, że będzie to spotkanie z opowieścią o macierzyństwie z przymrożeniem oka. Byc może to okładka, która daje złudzenie potraktowania tematu w lekkich tonach, jak opowiastki przewidzianej na popołudnie z kawą.Tak tez podpowiada treść z tyłu okładki. A mnie zaskoczyło to co dostałam i wyhamowałam z czytaniem, bo o problemach, nawet jeśli wciągają takie treści, nie da się czytać bez przemyśleń.
Macierzyństwo to zmiana w życiu, nie tylko związana z pojawieniem sie bezbronnej, całkiem zależnej od nas jednostki, ale zmiana naszych przyzwyczajeń, zaspakajania własnych potrzeb i weryfikowanie postrzegania swojego najbliższego środowiska. A to co się dzieje wokół nas czasem samo się weryfikuje za przyczyną mężów, rodziców, teściów, znajomych czy na odwrót, gdy tych osób zaczyna brakować, bo nie przywiązują wagi do zdarzenia, jakie ma nastąpić w życiu ciężarnej.

Tu i teraz to podróż 3 ciężarnych kobiet, które sobie...

Ata77 | 2014-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2014

Bardzo lekka, wciągająca lektura. Faktycznie "obowiązkowa" dla ciężarnych lub "tuż po porodzie"; pomaga przebrnąć przez trudy dnia codziennego, wskazuje na najważniejsze wartości w życiu, pomaga uporządkować wiele kwestii związanych z macierzyństwem, małżeństwem, przyjaźnią. Nie jest to może nic odkrywczego, żadna "ikona", mogę jednak polecić.

GabiPBB | 2012-10-16
Przeczytana: 24 lutego 2010

Dwa dni. Tyle mi wystarczyło, żeby połknąć tą książkę w całości!
Zaczęło się w wannie. Gorąca woda. Piana. Aromatyczny olejek. Relaks. I ona. Obiecałam sobie, że poświęcę jej tylko 10 minut. Po 30-tu zauważyłam, że piana zanikła. Po 1 godzinie woda była lodowata, moja skóra zbabciniała, a olejek już dawno wyparował. Jednak nie mogłam jej odłożyć! Cały następny dzień w pracy (na prawdę mam nadzieję, że nie czyta tego moja szefowa!) istaniała tylko ona! Wróciłam do domu i jak najszybciej się położyłam, bo wiedziałam, że będę mogła leżeć z nią! Zasnęłam na 5 stron przed końcem! Nasz finisz nastąpił o 5:30 rano w autobusie w drodze do pracy!
A o czym? O życiu! Prawdziwym życiu, prawdziwych kobiet, które rodzą dzieci i próbują przetrwać pierwsze miesiące z mężami nieudacznikami, teściowymi mającymi gdzieś stosowane metody wychowawcze oraz zdradami najbliższych. I walczą także z duchami przeszłości, które nie pozwalają żyć dalej.
To jedna z tych książek, które nie chcemy aby się kończyły!

Karkam | 2013-08-26
Przeczytana: 19 sierpnia 2013

Sięgnęłam po powieść pod wpływem impulsu - tkwię po uszy w ciążowej gorączce i bez zastanowienia biorę do rąk książki z brzuchami i wózkami widniejącymi na okładce. Nie spodziewałam się fajerwerków i rzeczywiście, było średnio. Kilka bohaterek, każda w ciąży lub tuż po porodzie, każda z innym, "wielkim problemem". Złośliwa teściowa, zdradzający mąż oraz płaczące dziecko, które nijak nie poddaje się sugestiom zawartym w poradnikach. Nie mogę napisać, że książka jest zła od A do Z, wręcz przeciwnie. Mam jednak wrażenie, że nie jestem w stanie zaakceptować książek wpisujących się w ten konkretny styl - kilka bohaterek, dużo dowcipu i niezbyt wyrafinowany język. Wolę książki o większym ładunku emocjonalnym.

ju35 | 2011-09-21

O 4 kobietach z bardzo różnych środowisk, z bardzo różnymi problemami. Połączyło je to, że w zbliżonym czasie urodziły dzieci. Ale nie tylko dzieci odmieniły ich życie. Polecam nie tylko mamom.

Anna | 2012-09-23

Świetna.
Dla przyszłych, niedoszłych, obecnych mam, matek i mamusiek.
Wciągająca, przyjemnie i lekko napisana(czasami o "nielekkich" sprawach)..
Polecam.

NIENACZYTaNA | 2014-03-08

zdecydowanie dla kobiet mających dzieci. albo ciężarnych.

Kacha | 2012-07-10
Przeczytana: 10 lipca 2012

Książka jest niezła, jak na ten typ literatury, a bohaterek jest na tyle dużo, że każda z czytelniczek znajdzie coś dla siebie. Mimo, że nie najcieńsza - czyta się ją w dwa wieczory - a to świadczy o tym, że wciąga:)

Kasia Krawczyk | 2012-03-11
Przeczytana: 11 marca 2012

Lekka lektura, warta przeczytania. Pokazuje, że ważny jest kompromis, przyjaźń oraz rozmowa - że, aby rozwiązać problemy należy rozmawiać,to podstawa.