Witajcie w Nietypowie

Kultura Gniewu
2022-06-20
2022-06-20
Jacek Żuławnik
komiks kultura gniewu grótkie gatki

Niby wszystko ok, fajnie wykreowany świat, dowcip, rysunki bez słodyczy i tandety, jaka często charakteryzuje wydawnictwa dla dzieciaków, a jednak coś mi tu nie zagrało. Te historie wydały się trochę niedopracowane, a może po prostu już w zamierzeniu miały się kończyć zanim się porządnie rozkręciły. Wiem, że nie mnie to miało porwać, ale miło by było

“Witajcie w Nietypowie” to bardzo adekwatna nazwa do komiksu. Jest on bowiem dosyć nietypowy, ale w pozytywnym znaczeniu tego słowa. Fabuła jest interesująca, a krótkie historie są różnorodne i bardzo wciągające.
Bohaterami są policjanci - komendantka Jessie oraz sierżant Sid. Ten nietypowy duet stawi czoła wielu sprawom, a niektóre z nich przyprawiają o zawrót głowy. Nietypowo nie jest zwyczajnym miasteczkiem. Do zwyczajności bardzo mu daleko. Znajdziecie w nim wiele przedziwnych stworzeń, kultów, duchów, dziwacznych dentystów i wiele innych ukrytych… dziwności, a sprawy, które trzeba rozwiązać, są tajemnicze, niepokojące i straszne.

Komiks, choć pochodzi z serii “Krótkie Gatki” przeznaczony jest raczej dla starszych dzieci, które nie przestraszą się specyficznego poczucia humoru i niewybrednych żartów. Mnie przypadł do gustu i dobrze się przy nim bawiłam. Kreska również jest interesująca, ale najbardziej podobały mi się opowiadania i ich treść.

W “Nietypowie” jest sporo do czytania, a historie są wyjątkowe. Nie spodziewałam się, że komiks będzie napisany w stylu zbliżonym do czarnego humoru i podziwiam autora za pomysły na opowiadania. Nie chcę Wam nic zdradzać, ale szczerze, sama nie wiem co mam napisać na temat tej pozycji, bo tak naprawdę sam tytuł mówi wszystko. Jest on po prostu bardzo pozytywnie DZIWNY i to bije do czytelnika z każdej strony. Moim faworytem jest opowiadanie o nazwie “Kult”, a na drugim miejscu dumnie uplasował się “Dentysta”. Choć oba mogą powalczyć o złoto.

Album zawiera 5 krótkich i kompletnych opowiadań, a każdy z nich jest wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju. Nie ma w nich ciągłości, są to odrębne historie. Na końcu znajdziecie dodatek, a w nim kilka ciekawostek i umilaczy czasu.

Bardzo przyjemna lektura przeznaczona raczej dla młodszego odbiorcy, ale jako dorosły czytelnik naprawdę dobrze się bawiłem obcując z "Witajcie w Nietypowie". Komiks składa się z kilku krótszych opowieści, a raczej spraw kryminalnych, które próbują rozwiązać pani komendant szczurzyca Jessie i jej partner kot Sid. Jest zabawnie, jest lekko i przyjemnie. Są nawet delikatne odniesienia do klasyki detektywistycznej. Bardzo chętnie jeszcze do Nietypowa wrócę.

,Nietypowo - miasteczko, w którym dzieją się wyjątkowe rzeczy..."

👤 ....... 🐛........ 🦕

Za rozwiązanie wszystkich tajemniczych i nieco dziwnych sytuacji, które mają miejsce w miasteczku odpowiadają komendantka Jessie i sierżant Sid.

Najpierw próbują zdjąć klątwę z nawiedzonego domu Lorringham, który znajduje się na odludziu. Aby tego dokonać muszą wykonać przed świtem trzy zadania. W przeciwnym wypadku zamienią się w kolejne figury lodowe...

Następną podejrzaną sytuacją okazuje się być działalność relgijnej sekty liszek, które nieświadomie zjadają swojego przywódcę. Ale czy na pewno?

Na ten zgrany duet czeka jeszcze zgłoszenie w sprawie znalezionych skamielin dinozaura, otrzymywanie przez pewnego artystę nieprzyjemnych listów oraz wizyta u dentysty.

Komiks dedykowany dla nieco starszych dzieci ale pisany bardzo fajnym językiem i wciągający, więc myślę że zainteresuje i niejednego dorosłego czytelnika.

Mowa tu oczywiście o ,,Witajcie w Nietypowie " od @kultura_gniewu .
Mnie się bardzo spodobał i z chęcią przeczytałabym drugą część :)

Korzystając z okazji zachęcam Was baaaardzo do zapoznania się z ofertą wydawnictwa @kultura_gniewu, ponieważ mają wiele świetnych komiksów a część z nich znajdziecie w naszych recenzjach :)

,Nietypowo - miasteczko, w którym dzieją się wyjątkowe rzeczy..."

👤 ....... 🐛........ 🦕

Witajcie w Nietypowie, to pełny wyważonego humoru komiks z elementami tajemnicy i detektywistycznym sznytem, inspirowanym postacią znanego detektywa Sherlocka Holmesa.
W tytułowym miasteczku, dwójka policjantów rozwiązuje sprawy nie do końca kryminalne. Ich nieszablonowy charakter wymyka się standardowym problemom i rozwiązaniom, które zazwyczaj spotykają typowe, miasteczkowe sprawy.
Kolejne perypetie bohaterów pozwalają na ich bliższe poznanie i zbudowanie więzi z czytelnikiem.
To dość niestandardowy komiks dla młodszego i dorosłego czytelnika, który może stanowić ciekawą odskocznie od sztampowych historii dla dzieci. Polecam.

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

2021

Krótkie Gatki wzbogacają swoją ofertę o kolejną pozycję, która powinna rozbawić i zaciekawić młodego czytelnika (zresztą nie tylko jego). Jest nią album Witajcie w Nietypowie, w którym tajemnice i przygoda miesza się z lekkością opowieści i towarzyszącym jej niezłym humorem.

Tak jak zostało to już wspomniane, głównymi bohaterami komiksu jest Jessie i Sid. Dwójka niezwykłych stróżów prawa, przed którymi pojawia się wiele różnorakich tajemnic. Czytelnik będzie im towarzyszył w niezwykle emocjonujących i zaskakujących śledztwach. Wraz z nimi odkryje on sekrety okolicznych klifów, odnajdzie nadawcę pewnych listów czy zdejmie klątwę z nawiedzonego domu.

Recenzowany album jest komiksowym debiutem brytyjskiej artystki Tory Freeman. Scenarzystka na początek swojej przygody z komiksem postanowiła sięgnąć po sprawdzone zoomorficzne akcenty i połączyć je z motywami rodem z powieści Arthura Conana Doyle’a. Biorąc pod uwagę grupę wiekową, do której kierowany jest album, nie należy oczekiwać poziomu przygód znanego detektywa. Całość jest bardzo mocno uproszczona, tak aby przyjemność z lektury mógł czerpać nawet najmłodszy odbiorca.

Przewracając kolejne strony komiksu, obserwujemy jak autorce w ciekawy sposób udaje się połączyć humor, liczne absurdy, nadmiar słodkiej dziecięcej urokliwości z wyraźniejszymi inspiracjami klasyką kryminałów. Stworzona przez nią historia głównie bawi, ale w wybranych scenach potrafi ona również wybrzmieć bardziej dramatycznymi i zaskakującymi cechami. Na plus tytułu należy również zaliczyć szereg ciekawych przewijających się tutaj postaci. Każda z nich jest odpowiednio zróżnicowana i zaakcentowana, tak aby nie stanowić tylko tła dla dwójki policjantów. Całość tworzy treść, która powinna zadowolić zarówno małych czytelników, jak i większych miłośników absurdalnego brytyjskiego humoru.

Nietypowo - czyli jak?
Jakbyście wyjaśnili to słowo?
Nie klasycznie? Nie normalnie?

No to witajcie w Nietypowie - miesteczku gdzie zwierzęta a wręcz NIETYPOWA para kot i pies są policjantami 😃

Prezentowana książka to dużego formatu, pięknie ilustrowany komiks wydany nakładem @kultura_gniewu

Album podzielony jest na sześć krótkich opowiadań, które choć nie łączą się ze sobą treścią, to łącza je nasi głowni bohaterowie.

Ten komiks został stworzony po to żeby czytelnik się wyśmienicie bawił i potwierdzam ze tak jest :)
A jaki czytelnik? Powiedziałabym że taki 10+

Przesun palcem i Zajrzyj do środka.
Jak Ci się podoba?

Nietypowo - czyli jak?
Jakbyście wyjaśnili to słowo?
Nie klasycznie? Nie normalnie?

Czekałem na ten komiks od momentu, gdy Kultura gniewu po raz pierwszy zdradziła swoje plany wydawnicze na nadchodzące miesiące. To wszystko za sprawą tych dwóch zantropomorfizowanych bohaterów, których widzicie w centrum okładki. Uwielbiam tytuły, w których zwierzętom nadaje się ludzkie cechy, a taki zabieg zastosowała w swoimi komiksie Tor Freeman. Nie są to oczywiście wszystkie atuty, o których warto tu wspomnieć. "Witajcie w Nietypowie" to album dla dzieci, obstawiałbym tutaj +10, pełen humoru i barwnych bohaterów. Tor Freeman puszcza również momentami oczko w kierunku starszych odbiorców, co dodatkowo poszerza potencjalne grono odbiorców tego sympatycznego komiksu. Album podzielony jest na sześć krótkich opowiadań, które choć nie łączą się ze sobą fabularnie, to spajają je nasi głowni bohaterowie. Bardzo dobry to komiks, pełen bezpretensjonalnego humoru, daleki od nachalnego promowania jakiegokolwiek światopoglądu (jakiegokolwiek!),po prostu, stworzony w celu dobrej zabawy, dla dzieciaków i ich rodziców. A Kultura gniewu potwierdza, że ma nosa do świetnych, pozamainstreamowych komiksów dla dzieci. Ukłony.

Czyta się bardzo gładko, fajnie przetłumaczył Jacek Żulawnik.

DZIWNIEJ I DZIWNIEJ

Ostatnia z czerwcowych nowości od Kultury Gniewu to bardzo sympatyczna propozycja dla całej rodziny. Skierowana głównie do dzieci, pozostaje jednak opowieścią na tyle dojrzałą i świetnie wykonaną, że śmiało przypadnie do gustu także dorosłym, którzy wciąż mają w sobie coś z dziecka. I chociaż rzeczywiście kojarzy się ze „Zwierzogrodem”, ma swój własny charakter, który do mnie trafia.

Nietypowo. Ta nazwa wszystko już mówi, prawda? Tutaj dzieją się rzeczy dziwne, nietypowe, czasem straszne. A nimi zajmują się właśnie Jessie, tutejsza komendantka i partnerujący jej sierżant Sid. A czym dokładnie się zajmują? Na początek dzwoni do nich kobieta, która przejęła w spadku znajdujący się na odludziu dom Lorringham i teraz twierdzi, że jest nawiedzony! Potem w miasteczku pojawia się religijna sekta… liszek i chociaż nie robią nic niedozwolonego, ich zachowanie zwraca uwagę władz. W kolejnej historii wskutek nocnej burzy dochodzi do osunięcia się ziemi i odsłonięcia skamieliny dinozaura. Spełnienie marzeń każdego, kto w dzieciństwie fascynował się tymi wymarłymi gadami? Tak, ale to ledwie początek, bo z każdą chwilą będzie tylko dziwniej i dziwniej…
Koniec? Nie, bo czeka nas jeszcze makabryczna wizyta u dentysty oraz tajemnica listów, jakie dostaje pewien artysta. A potem są jeszcze dodatki!

DZIWNIEJ I DZIWNIEJ

Urokliwe miasteczko, para policjantów w osobach psa i kota oraz wielka, zabawna i niezwykle klimatyczna przygoda - tym wszystkim wita nas komiksowa opowieść Tor Freeman pt. „Witajcie w Nietypowie”. Komiks ten ukazał się właśnie w naszym kraju nakładem Wydawnictwa Kultura Gniewu, by w ten sposób zachwycić tak dziecięcego, jak i dorosłego miłośnika komiksowej bajki z elementami komediowego kryminału w tle.

Oto komendantka Jessie i sierżant Sid - dwoje dzielnych funkcjonariuszy policji w miasteczku Nietypowo. To właśnie im przyjdzie zmierzyć się na kartach tej opowieści z kilkoma tajemniczymi sprawami, by wspomnieć o zagadce nawiedzonego domu Lorringham; kolejno tajemniczej sprawie zniknięcia przywódcy pewnej sekty liszek; dalej spotkaniu z przedstawicielem dawno wymarłego gatunku, który staje się podejrzanym o napaść na szanownego profesora..; czy też wreszcie o wizycie komendantki Jessie u dentysty, która przybierze bardzo zaskakujący i metafizyczny przebieg...

To znakomita, zabawna i niezwykle klimatyczna bajka dla każdego - dla dzieci, nastoletnich fanów komiksu i dorosłych czytelników, którzy cenią sobą świetne poczucie humoru - a Tor Freeman takowym właśnie dysponuje. Mamy tu ciekawe, przygodowo-kryminalne historie w zantropomorfizowanym świecie zwierząt o ludzkich osobowościach i cechach charakteru, które znaczy jakość, dowcip, logika i zarazem płynący z każdej opowieści morał.

Fabularnie jest bardzo dobrze i interesująco, gdyż angielska autorka nawiązuje tymi zabawnymi historia do wszystkiego tego, co w popkulturze jest najciekawsze - historie z duchami, stricte kryminalne zagadki, spotkania z pełnokrwistą fantastyką, a i też humorystyczna lekcja właściwych postaw życiowych, też się tu znajdzie. I z pewnością też każdy czytelnik odnajdzie tu swoją ulubioną historię - dla mnie była nią opowieść o wizycie komendantki Jessie u dentysty, co też sprawia, że komiks ten może zaciekawić sobą bardzo szerokie grono odbiorców.

Wspaniali są główni bohaterowie tej historii – Jessie i Sid, czyli policyjni śledczy w osobach chudego psa i puszystego kota, którzy idealnie się uzupełniają, rozumieją niemalże bez słów i darzą szczerą przyjaźnią, aczkolwiek daje się odczuć, kto tu jest szefową. To zabawna, budząca wielką sympatię i zarazem niezwykle interesująca para bohaterów. Podobne słowa możemy odnieść również do Nietypowa – urokliwego i dość przedziwnego miasteczka zwierząt o ludzkich cechach charakteru, w jakim rozgrywa się ta opowieść.

Wiele dobrego możemy powiedzieć o ilustracjach tego komiksu, które stworzyła również Tor Freeman. To bardzo malownicze, bajkowe, pociągnięte lekką i płynną kreską oraz imponujące dbałością o każdy detal, rysunki. Wypełnia je również pokaźna porcja humoru, którą widać chociażby na polu obliczy zwierzęcych bohaterów, ale i nie tylko. Do tego warto wspomnieć o dobrym kadrowaniu oraz bogatej palecie rozmaitych kolorów. I można założyć z wielkim przekonaniem, że każde dziecko będzie zachwycone tymi ilustracjami.

Mnie osobiście zachwyciło w tym tytule również to, że obok zabawnej i bajkowej konwencji mamy tu do czynienia z naprawdę ciekawą porcją dobrego kryminału, gdzie to oczywiście stopień trudności spraw i zagadek nie jest nazbyt wysokim, ale dzięki temu każdy dziecięcy czytelnik będzie mógł się wykazać swoją umiejętnością dedukcji i spostrzegawczości, co też sprawia naprawdę wielką frajdę. I tym samym można stwierdzić, że mamy oto kolejną świetną, komiksową serią dla dzieci, gdzie bajka, komedia i kryminał łączą się z znakomitą całość.

Komiksowa opowieść Tor Freeman pt. „Witajcie w Nietypowie”, to sama przyjemność, piękne emocje i znakomita rozrywka – tak dla dzieci, jak i dla starszych czytelników. Lektura tej pozycji przyniosła mi wiele uśmiechu i zapewniła bardzo ciekawie spędzony czas. Dlatego też z jak największym przekonaniem zachęcam was do sięgnięcia po ten tytuł – uwierzcie mi, nie będziecie żałować!

• Komiks
  • Dla dzieci