Czworo przeciw ciemności

Okładka książki Czworo przeciw ciemności Andrea Sfiligoi
Okładka książki Czworo przeciw ciemności
Andrea Sfiligoi Wydawnictwo: FoxGames Cykl: Fighting Fantasy (tom 4) fantasy, science fiction
Fighting Fantasy (tom 4)
Four Against Darkness
FoxGames
2022-01-01
2022-01-01
Izabela Goldyn
fightingfantasy rpg graksiążkowa gamebook fantasy

Czworo przeciw ciemności wydawnictwa FoxGames, jest książka, która opowiada o? O czym tylko chcecie, gdyż fabułę tworzycie WY. Czy zatem warto po nią sięgnąć? Na to pytanie odpowiadam w mojej recenzji. Zapraszam.

Pokaż mimo tovideo - opinia

Graliście w gry RPG? Lubicie? 😊

Ja bardzo lubię ten rodzaj zabawy, zarówno w wersji papierowej jak i komputerowej, więc wiedziałam, że prędzej czy później będę musiała sięgnąć po "Czworo przeciw ciemności", czyli RPG dla jednej osoby. A jak się sprawdził w praktyce?

Zdecydowana większość książki to podręcznik opisujący obszernie zasady rozgrywki - od tworzenia drużyny bohaterów po mechaniki walki czy eksploracji. Pozostała część to tabele, które generują naszą przygodę na podstawie rzutów kością. Naszym celem jest przeczesywanie kolejnych podziemi (rysowanych na bieżąco na kartce) i walka ze znajdującymi się tam stworami, aby odnaleźć jak największe skarby i bogactwo.

Pomysł jest ciekawy, zwłaszcza, jak się lubi obszerne misje eksploracyjne. Zasad jest całkiem dużo, na początku, pomimo doświadczenia w RPG, czułam się nieco przytłoczona i musialam w czasie gry wertować podręcznik i sprawdzać poszczególne szczegóły, ale z czasem całkiem szybko idzie się połapać w meandrach rozgrywki. Myślę, że nawet początkujący gracze bez problemu sobie poradzą.

Poziom trudności jest dość zróżnicowany, czasem zależy nieco od szczęścia w kościach, czasem od naszych decyzji strategicznych, szczególnie w walce.

Fabuła natomiast zależy tylko i wyłącznie od naszej wyobraźni. I z jednej to fajne, że można sobie wymyślić jakąkolwiek historie stojąca za naszymi bohaterami, a z drugiej brakowało mi odgórnej opowieści i momentami czułam pewną monotonię w porównaniu do wrażeń z innych gier. Jest tu natomiast opcja też zagrania z innymi, czy połączenia mechaniki z fabułą klasycznego RPGa i to może bardziej by mi się spodobało, ale w pojedynkę raczej nie będę zbyt często do tego wracać. Natomiast jak ktoś lubi sam tworzyć tego typu opowieści, to myślę, że ta gra ksiazkowa może przypaść do gustu - mi po prostu czegoś zabrakło 😉

Graliście w gry RPG? Lubicie? 😊

Ciekawa rzecz, próba stworzenia takiego bardzo staroświeckiego RPG dla jednego gracza, jak wczesne Dungeon and Dragons. Ten tom zawiera praktycznie wszystko, by móc grać, choć kolejne tomy dodają bardzo dużo, jeśli chodzi o klimat, rozwój opowieści itd.

• Do kupienia
  • Przeczytane 2022
  • RPG
  • Wyzwanie LC 2022
  • (K) Posiadam

Dodaj cytat z książki Czworo przeciw ciemności