Piłkarscy hakerzy. O rewolucji w futbolu i sztuce zbierania danych

- Kategoria:
- sport
- Tytuł oryginału:
- Football hackers: the science and art of a data revolution
- Wydawnictwo:
- Sine Qua Non
- Data wydania:
- 2022-06-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 2022-06-01
- Liczba stron:
- 336
- Czas czytania
- 5 godz. 36 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788382104677
„Przyszłość piłki nożnej nie będzie należała po prostu do tych, którzy dysponują najlepszymi danymi, lecz do tych, którzy wyciągną najlepsze wnioski z zebranych informacji”.
Piłka nożna to prosta gra? Tak było kiedyś. Dziś wygrywanie nie zależy już tylko od tego, co dzieje się na murawie. Teraz bitwa odbywa się w zaciszu gabinetów i w komputerach futbolowych analityków, a udział w niej biorą najbardziej lotne umysły z całego świata, które za wszelką cenę starają się choć odrobinę wyprzedzić konkurencję.
Pojawienie się zaawansowanych metod obliczeniowych i szczegółowych analiz zdążyło już wpłynąć na kształt współczesnego futbolu. Gole oczekiwane na stałe weszły do piłkarskiego słownika – ale to nie wszystko. Obecnie można rozłożyć na czynniki pierwsze występ konkretnego piłkarza, przeanalizować rolę szczęścia na boisku, zmierzyć, co tak naprawdę prowadzi do zwycięstwa, oraz dojść do wniosku, że łatwiej wygrać derby na boisku lokalnego rywala niż jakikolwiek inny mecz wyjazdowy.
Poznaj opowieść o zawodowym hazardziście, który został właścicielem klubu mającego ambicje zagrać w Premier League, czy amerykańskim profesorze ekonomii, któremu powierzono szefowanie dawnemu piłkarskiemu gigantowi. Ceniony i nagradzany autor Christoph Biermann porozmawiał z naukowcami, trenerami, menedżerami, skautami oraz psychologami pracującymi w największych klubach na świecie. Podróżował po całej Europie i Stanach Zjednoczonych, by odkryć, że REWOLUCJA W ZBIERANIU PIŁKARSKICH DANYCH dopiero się zaczęła.
Z tej drogi nie ma już odwrotu.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oficjalne recenzje
Policzyć piłkę nożną
Najlepszą obroną jest atak – wiedział to już Napoleon Bonaparte, ale niekoniecznie polscy komentatorzy piłkarscy. Ci drudzy nierzadko wychodzą z założenia, że bezpiecznego wyniku należy bronić wszelkimi możliwymi sposobami, chociaż przeczy temu statystyka. O biednej historii już nie wspominając. Tak więc wprowadzenie napastnika za obrońcę przy jednobramkowym prowadzeniu nie powinno nikogo dziwić. A jednak nieraz bywamy zaskoczeni tym faktem.
W sumie zaskakujących faktów o piłce nożnej jest więcej, a z pomocą przychodzi nam szeroko rozumiana matematyka. Kody, algorytmy i modele statystyczne odkrywają kompletnie nową rzeczywistość, a wiedzą o tym doskonale fani serii „Football Manager”. Terminy „gole oczekiwane”, „packing” czy też „dangerousity” wciąż są niezrozumiałe dla szerokiego grona niedzielnych fanów futbolu, ale to właśnie one przybliżają nas do jeszcze lepszego zrozumienia piłki nożnej. I wydaje mi się, że nikt nie wyjaśnił nowych trendów lepiej niż Christoph Biermann w „Piłkarskich hakerach”.
Autor bierze na warsztat cały szereg nowinek i terminów, dążąc do ich maksymalnego wyjaśnienia. A punktem wyjścia do rozważań jest w jego ocenie mecz doskonały, czyli finał Ligi Mistrzów z 2011 roku, który zakończył się zwycięstwem FC Barcelony nad Manchesterem United. Było to ukoronowanie idei wprowadzonej przez Johana Cruyffa – futbolu totalnego. A przecież nowe pomysły nie od razu znajdują uznanie i wchodzą w glorii i chwale na salony. Nie każda idea doczeka się tak pięknej puenty. Wiele rozwiązań sprawdzi się tylko w ściśle określonych warunkach, a inne potrzebują czasu i wieloletniej pracy, aby w ogóle do czegoś się przydać. Tak więc Biermann krok po kroku wprowadza nas w świat liczb i pokazuje, że piłka nożna potrafi dostarczyć wielu przeróżnych danych. Tylko pytanie brzmi, jak je zinterpretować, by osiągnąć sukces.
Tak naprawdę trudno w sposób skondensowany napisać, o czym jest ta książka. Autor rozmawia z przeróżnymi osobami. Nie tylko zajmującymi się generowaniem i analizowaniem danych, ale i praktykami, którzy na ich podstawie wyciągają wnioski. Dzięki temu mamy okazję lepiej zrozumieć rolę szczęścia i pecha w sporcie, docenić geniusz Mesuta Ozila, zobaczyć sposób na sukces FC Midtjylland czy Brentford (które kilka dni temu pokonało 4:0 Manchester United),a także przeanalizować metody trenerskie Guardioli czy Tuchela. Jeżeli was to nie przekonuje, to Biermann bardzo dużo miejsca w swojej książce poświęca również wyszukiwaniu piłkarzy przez kluby. Przecież taki Shinji Kagawa trafił do Borussii Dortmund z drugiej ligi japońskiej. Teoretycznie to nie miało prawa się wydarzyć, jednak zbiór danych prowadzony przez Svena Mislintata wskazał, że ten filigranowy piłkarz poradzi sobie w lidze niemieckiej.
W książce pojawia się wiele różnych pojęć, ale Biermann wszystko bardzo szczegółowo tłumaczy. W efekcie jako wielki fan piłki nożnej nie mogłem oderwać się od „Piłkarskich hakerów”. Każda nowinka omawiana jest na przykładach, a większość opisywanych firm analitycznych prowadzi swoje konta na różnych portalach społecznościowych. Dzięki temu możecie szybko zerknąć i przekonać się na własnej skórze, jak wyglądają opisywane w książce wykresy (chociaż przykładowe są zamieszczone w stosownych rozdziałach). A jakby tego było mało, autor poświęca kilka stron także zagadnieniom, które pokazują, jak skompletować drużynę pod kątem psychologicznym.
„Piłkarscy hakerzy” mocno nadszarpnęli mój budżet. Dlaczego? Otóż podczas lektury kupiłem chyba sześć książek, o których wspomina Biermann. Bo jego pozycja jest nie tylko o piłce nożnej. Wiele z opisanych spostrzeżeń można wykorzystać w codziennym życiu. Tak więc każdy znajdzie tutaj coś dla siebie – zarówno fan sportu, jak i liczb.
Michał Wnuk
Książka na półkach
- 135
- 69
- 11
- 5
- 4
- 3
- 3
- 3
- 3
- 2
Cytaty
Bądź pierwszy
Dodaj cytat z książki Piłkarscy hakerzy. O rewolucji w futbolu i sztuce zbierania danych
Dodaj cytat
OPINIE i DYSKUSJE
Cieszy, że autor potrafił wstrzemięźliwie podejść do tematu i nie traktuje wszelakich statystyk jako prawdy objawionej.
Cieszy, że autor potrafił wstrzemięźliwie podejść do tematu i nie traktuje wszelakich statystyk jako prawdy objawionej.
Pokaż mimo toFutbol nie jest jedyną dziedziną, którą próbuje się wytłumaczyć przy pomocy analizy danych i matematycznych statystyk. Autor właściwie przez całą książkę sugeruje jednak, aby nie ulegać pokusie, iż wszystko za się wyjaśnić właśnie w ten sposób. Na boisku i poza nim dochodzi bowiem do tylu nieoczekiwanych zdarzeń, że zapewne nigdy nie będzie to możliwe, gdyż nawet najlepszy algorytm nie przewidzi kontuzji piłkarzy, kłopotów w sztabie czy niespodziewanych wydarzeń na samym boisku.
Według mnie książka jest jednak zbytnio przegadana. Tak naprawdę poruszone w niej tematy można zmieścić w dwóch-trzech solidnych tekstach na portalu/w gazecie. Miejscami następuje więc nic nie wnoszące lanie wody, na przykład o walczącym w Wietnamie ojcu jednego z analityków... Szkoda, bo temat ma spory potencjał.
Futbol nie jest jedyną dziedziną, którą próbuje się wytłumaczyć przy pomocy analizy danych i matematycznych statystyk. Autor właściwie przez całą książkę sugeruje jednak, aby nie ulegać pokusie, iż wszystko za się wyjaśnić właśnie w ten sposób. Na boisku i poza nim dochodzi bowiem do tylu nieoczekiwanych zdarzeń, że zapewne nigdy nie będzie to możliwe, gdyż nawet najlepszy...
więcej Pokaż mimo toŻyje w świecie piłki nożnej, ale trochę trudno było mi przebrnąć przez tą książkę. Bardzo dużo nazwisk, dużo „suchych danych”. Polecam ją dla trenerów, trenerek i osób zafiksowanych na piłce nożnej, ale dla reszty może się okazać po prostu trochę nudna. Idealny usypiacz :)
Żyje w świecie piłki nożnej, ale trochę trudno było mi przebrnąć przez tą książkę. Bardzo dużo nazwisk, dużo „suchych danych”. Polecam ją dla trenerów, trenerek i osób zafiksowanych na piłce nożnej, ale dla reszty może się okazać po prostu trochę nudna. Idealny usypiacz :)
Pokaż mimo toŚwietna książka, pokazująca jak ważne są statystyki dla rozwoju piłki nożnej, jednak podkreślająca, że nadal najważniejsze jest doświadczenie i wiedza trenera, czynnik ludzki. Niemniej, ciekawa przygoda, nie tylko skupiająca się na bazach danych i nowych statystykach, ale takze ciekawych ludzkich historiach.
Świetna książka, pokazująca jak ważne są statystyki dla rozwoju piłki nożnej, jednak podkreślająca, że nadal najważniejsze jest doświadczenie i wiedza trenera, czynnik ludzki. Niemniej, ciekawa przygoda, nie tylko skupiająca się na bazach danych i nowych statystykach, ale takze ciekawych ludzkich historiach.
Pokaż mimo to„Piłkarscy hakerzy” to jeszcze jedna pozycja stanowiąca pewne novum wśród publikacji, nazwijmy to, sportowych. Próba analizy, na ile dane statystyczne pozwalają ocenić siłę danej drużyny piłkarskiej, na ile da się przełożyć umiejętności techniczne zawodnika na język matematyki. Badanie, jakie współczynniki mają wpływ na wynik spotkania, dlaczego piłkarze z niższych lig wykazują się częstokroć lepszymi statystykami od gwiazd światowego futbolu.
Być może kiedyś uda się, za pośrednictwem nieustannej obserwacji meczów wykreować algorytm, który pozwoli… hmm, ustalić wynik jeszcze przed rozegraniem pojedynku. Ale o ileż przez to traci smak sam mecz i emocje z nim związane. Inna rzecz, że w świecie pieniądza coraz trudniej o niespodzianki w rozgrywkach, a trofea przypadają coraz częściej tym samym zespołom.
Książka specyficzna, nietypowa, ale zarazem intrygująca. Mam jednak wrażenie, że wraz z kolejno przeczytanymi rozdziałami, w pogoni za wskazywaniem kolejnych istotnych współczynników, traci rozpęd, momentami stając się nużącą. Wtedy lepiej sięgnąć po komputerowego Football Managera i spróbować samu zmierzyć się ze statystykami wirtualnych zawodników. Książka dedykowana raczej dla zapalonych fanów piłki nożnej. Mimo wszystko troszkę poniżej oczekiwań.
„Piłkarscy hakerzy” to jeszcze jedna pozycja stanowiąca pewne novum wśród publikacji, nazwijmy to, sportowych. Próba analizy, na ile dane statystyczne pozwalają ocenić siłę danej drużyny piłkarskiej, na ile da się przełożyć umiejętności techniczne zawodnika na język matematyki. Badanie, jakie współczynniki mają wpływ na wynik spotkania, dlaczego piłkarze z niższych lig...
więcej Pokaż mimo toPozycja dla tych kibiców, którzy lubią zagłębić się w cyfry stojące za meczem. Ta książka to nie tylko xG, xA, czy Field Tilt, jest wypełniona historiami ludzi i klubów, które jako pierwsze poszły ściężką analizy danych do zwiększenia efektywności.
Pozycja dla tych kibiców, którzy lubią zagłębić się w cyfry stojące za meczem. Ta książka to nie tylko xG, xA, czy Field Tilt, jest wypełniona historiami ludzi i klubów, które jako pierwsze poszły ściężką analizy danych do zwiększenia efektywności.
Pokaż mimo toZainteresowanych zapraszam do oficjalnej recenzji.
Zainteresowanych zapraszam do oficjalnej recenzji.
Pokaż mimo to