Książka Roku 2018

Bartosz

źródło okładki: empik.com

Katarzyna | 2018-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2018

Formuła 1 z impetem wtargnęła w moje życie w 2007 roku. Dziś, po 11 latach, jest mi bliższa niż kiedykolwiek wcześniej. Swoją przygodę z królową motorsportu zaczęłam wtedy, gdy w Polsce panowała kubicomania, ale moje kibicowskie serce zdobył nie Polak, a debiutujący w Formule 1 Brytyjczyk. To właśnie Lewis Hamilton, cudowne dziecko Formuły 1, był tym kierowcą, który dał McLarenowi w XXI wieku upragniony tytuł. Zespół z Woking czekał na niego aż 9 lat. Jak dotychczas żadnemu innemu kierowcy McLarena nie udało się powtórzyć wyczynu utalentowanego Anglika. Pierwszy w karierze Hamiltona mistrzowski sezon, bardzo zresztą dramatyczny w swym przebiegu, przypadał na lata, w których Marc „Elvis” Priestley był jednym z mechaników McLarena. Jego książka wprowadza nas do padoku Formuły 1, zdradzając tajniki pracy i szybkości kierowanego przez pedantycznego Rona Dennisa zespołu. Dzięki Priestleyowi trafiamy w sam środek wyścigu zbrojeń, gdzie normą stają się wojskowe systemy szyfrowania...

czytajaca_Sandra | 2018-12-12
Przeczytana: 12 października 2018

Niektórzy twierdzą, że kobiety nie powinny zajmować się tym tematem. No chyba jednak nie do końca. "Mechanik" to książka dla każdego fana Formuły 1. To książka o mechaniku McLarena. Poniekąd i o kierowcach, trochę duszy Kimiego Räikkönena, czy Lewisa Hamiltona.
Priestley rozwija pewne wydarzenia, jak i kwestii, jeśli chodzi o wyścigi. Tutaj widzimy proces przygotowawczy, jak i same wyścigi - od wewnątrz. Czy każdy może tak obserwować? Nie. Dlatego książka wydaje się mi obowiązkowa.
Czytając tę książkę trzeba znać nie tylko podstawowe zagadnienia z tej dziedziny. Moim zdaniem nieznajomość nawet członków zespołu danej marki samochodu ma się tak, jak w oglądaniu piłki nożnej nieznajomość członków drużyny czy pojęcia "spalonego".

Dla mnie najciekawszymi aspektami tej książki była relacja Priestley'a z Räikkönenem, czy też sezonu 2007, którego tak naprawdę nie znam. I zapewne już nie poznam.

Tak mało książek o Formule 1... To zapewne smutny fakt dla prawdziwych fanów tego...

szymi120 | 2018-10-07
Przeczytana: 28 września 2018

Książka bardzo dobra, ale zdecydowanie za krótka. Zabrakło mi więcej historii, których zakończenia bym nie znał bo większość opisanych zdarzeń pamiętam z miediów, wyścigów i czytając wiedziałem co nastąpi, kto wygrał itp. Siedem gwiazdek za opowieści zakulisowe, nikomu dotąd nieznane.

Rutinoscorbin124 | 2018-08-11
Na półkach: 2018, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 08 sierpnia 2018

Mechanik, wbrew temu co słyszałem z kilku źródeł, nie jest książką dla każdego fana motoryzacji. Miłośnicy rajdów czy serii WEC prawdopodobnie zagubią się w gąszczu nic nie mówiącym im nazwisk, a sama praca mechanika F1 mocno różni się od innych dyscyplin. Drobne błędy stylistyczne, czasem nieco dziwna konstrukcja zdań i trochę literówek również zniechęci ich do dalszej lektury. ACZKOLWIEK fan Formuły 1 przymknie oko na te niedociągnięcia, gdyż ta niewielka książka zawiera całą masę ciekawych informacji z pierwszej ręki i ciekawostek zza kulis królowej motorsportu. Elvis ujawnia na światło dzienne liczne historie, o których sławy F1 wolałyby zapomnieć. Dzięki Priestley'owi mamy okazję dowiedzieć się, jak wygląda życie typowego mechanika z padoku, o którym niewiele się mówi, a przecież jego praca jest nie mniej ważna od pracy samego kierowcy. Elvis opisuje wszystko z obiektywnej perspektywy, ukazuje jak zachowywali się kierowcy z dala od kamer i błysków fleszy, przedstawia ich...

zaczytana | 2018-07-31
Przeczytana: 30 lipca 2018

Pozycja idealna dla każdego fana Formuły 1, który chce poznać ten sport z trochę innej strony. "Elvis" jako były kierowca McLarena odkrywa przed nami niejedną tajemnicę. Język, którego używa jest bardzo przystępny, dlatego z pozoru trudny techniczny żargon tego sportu nie jest dla czytelnika problemem. Po przeczytaniu tej książki ma się ochotę na więcej. Szczerze polecam!

RealAnia | 2018-10-28

Czy oglądając relacje Formuły 1 zastanawialiście się kiedykolwiek jak pit stop wygląda z perspektywy mechaników, którzy uwijają się wokół bolidu walcząc z bezcennym czasem? Pewnie nie, gdyż kibice raczej skupiają swoją uwagę na rywalizacji kierowców, przecież to ich nazwiska widnieją w klasyfikacjach i nagłówkach gazet. Mechanicy, choć zwykle anonimowi i schowani za kaskami to przebywają w samym centrum wydarzeń świata królowej sportów motorowych. I mają naprawdę sporo do opowiedzenia, o czym możemy się przekonać sięgając po książkę „Mechanik. Kulisy padoku F1 i tajemnice rywalizacji”.

„Zawodnicy walczyli koło w koło, niemal nie starczało nam odwagi, aby na to patrzeć.”

Marc „Elvis” Priestley przez kilka lat był mechanikiem i członkiem załogi McLarena. Pracował z Davidem Coulthardem, Kimim Räikkönem, Lewisem Hamiltonem, czy też Fernando Alonso. Już po odejściu z zespołu napisał książkę, w której ujawnia kulisy Formuły 1. „Mechanik” to pozycja pełna anegdot i informacji z...

Maciej | 2018-08-22
Przeczytana: 20 sierpnia 2018

Świetnie opisane sytuacje z pitlane, o których nie wspominali nigdy Sokół i Borowczyk, ani kierowcy w trakcie wywiadów. Poza tym barwne historie grupy ludzi podróżującej po świecie i dającej ostro w palnik :)

Krystian | 2018-09-23
Przeczytana: 23 września 2018

Nigdy wcześniej nie powstała książka przenosząca kibica w bezpośrednią bliskość królowej sportów motorowych, czyli Formuły 1.
"Mechanik..." jest inny niż wcześniejsze pozycje.
Informacje z pierwszej ręki, mnóstwo anegdot, niesamowite przeżycia związane z cyrkiem towarzyszącym każdemu weekendowi wyścigowemu pojawiają się na każdej kartce tej książki.
nie mogłoby być inaczej, gdyż autor przez większą część swojego życia zawodowego miał bezpośrednią styczność z kierowcami, szefami zespołów i samochodami które obsługiwał.
Historie opowiedziane są bez zbędnego upiększania czy koloryzowania co czyni książkę autentyczną i bardzo atrakcyjną z punktu widzenia fanów Formuły 1, których przecież w Polsce nie brakuje.
Polecam z czystym sumieniem.
Po jej przeczytaniu zachęcam również do sięgnięcia po inne książki odnoszące się do tematyki F1, wydane przez SQN, wybór jest spory!

Ecnelis | 2018-11-24

O kierowcach Formuły 1 mamy setki książek, o zespołach Formuły 1 mamy setki książek, o sezonach Formuły 1 mamy setki książek. A tu mamy coś innego - pewnego rodzaju pamiętniki mechanika zespołu McLarena, który o tej posadzie marzył od małego i gdy w końcu ją zdobył, dał z siebie wszystko, i to na każdym z możliwych frontów, z czego można być dumnym i... w wielu momentach wręcz przeciwnie. Książkę czyta się jednym tchem, z jednej historii jesteśmy wciągani w drugą, z jednego sezonu wjeżdżamy w drugi, miejsce jednego pomysłu inżynierów zajmuje kolejny, z przygód z jednym kierowcą kierujemy się do osobliwych sytuacji z kolejnym, z jednej imprezy z opłakanymi skutkami pakujemy się w drugą. Dużo ciekawostek, humoru, zaskakujących sytuacji, wszystko podane w luźnej atmosferze. Chciałoby się więcej, wszystko kończy się zbyt szybko.

boloxy | 2019-01-01

dla fanów F1 lektura obowiązkowa, reszta może nie czuć klimatu