Sypiając z psychopatą

Znak Literanova
2022-06-29
2022-06-29
Alka Konieczka

Szczerze współczuję Pani która to przeżyła. Jednak mogłaby być z tego mocna trzymajaca w napięciu książka oparta na faktach. A wyszla przedłużająca sie tragedia. Gdzie czułam się jakbym czytała przedłużający się artykuł w gazecie. Dawno nie męczyłam już tak książki bo ponad tydzień czasu na jedna książkę to na prawdę wieczność. Pomyślałam dobrze ze miałam ja w formie ebooka a nie kupilam tak jak miałam zamiar. Jednak uważam że warto ja przeczytać gdyż dla mnie nie prawdopodobne jest uwierzyć w historie które Alcom wymyślił. I jak bardzo może miłość zaślepić zeby nie mieć podejrzeń i tak dać się podejść.

Z przykrością stwierdzam, że książka była stratą czasu. Mając pod ręką wiele ciekawszych pozycji walczyłam, by dotrwać do końca - udało się. Nie jest to żadna porywająca opowieść i aż trudno uwierzyć, że jest oparta na faktach. W teorii dojrzała kobieta po przejściach bezgranicznie obdarza zaufaniem mężczyznę, o którym wie tyle, ile jej powiedział a i tego było niewiele. W zaledwie kilka miesięcy pozbywa się znaczej sumy pieniędzy (POŻYCZAJĄC mu je),a także się zadłuża. Rezygnuje z pracy i w zasadzie z własnego życia, powtarzając jak ceniła sobie niezależność. Co ciekawe w krótkim czasie po tych wydarzeniach wiąże się z kolejnym mężczyzną, pozostając na jego utrzymaniu. W późniejszym etapie też nie zapamiętałam, aby była wzmianka o pracy, poza tą o powrocie na wcześniejsze stanowisko raz w tygodniu. To jej ciągłe zdumienie, zszokowanie, oczekiwanie pomocy i częściowe jej odrzucanie. Byli ludzie, którzy od początku wiedzieli, że coś z tym mężczyzną nie w porządku, zdawać by się mogło że tylko ona tego nie widziała. Nie widziała od pierwszych minut znajomości ani później, kiedy pełno było znaków ostrzegawczych. Niezwykle trudno mi uwierzyć w zauroczenie i zmanipulowanie w tak krótkim czasie kobiety rzekomo pewnej siebie, a przede wszystkim dojrzałej. Być może na początku tej historii byłam w stanie znaleźć choć odrobinę empatii dla bohaterki, ale im więcej przeczytanych stron było za mną, tym mniej było empatii, a więcej irytacji wywołanej przez główną bohaterkę.
Uważam, że nie warto było ani kupować tej książki ani tracić czasu na jej czytanie. Niestety jestem osobą, która nie lubi nie kończyć książek 😉

Nie dałam rady przeczytać do końca. Wy nudziłam się i chodź czytam do końca to tu nie dałam rady. Do połowy książki jeszcze jako tako później dramat.

O jakże mnie ta książka przeczołgała. Gdyby nie fakt, że tylko ją miałam pod ręką i długie godziny siedzenia w szpitalu, to dawno rzuciłabym w kąt. Historia spragnionej miłości, samotnej, dojrzałej kobiety, która dała się owinąć dookoła palca i leci na kasę, zostawiając wszystkich bliskich dla jakiegoś gnojka, nijak nie budzi we mnie współczucia. Bez szału

Książka oparta na prawdziwych wydarzeniach, które miały miejsce 10 lat temu. Jest mi bardzo szkoda kobiety , która została zmanipulowana przez tego oszusta. Z drugiej tez strony jestem w szoku, ze tak dojrzała kobieta dała się tak omotać i uwierzyła w każde słowo, które padło z ust mężczyzny.
Jeśli chodzi o samą książkę mam do niej mieszane uczucia. Pierwsza połowa była nawet ciekawa natomiast podczas czytania drugiej części baaardzo się męczyłam. Zdecydowanie było w niej za dużo zbyt szczegółowych opisów sytuacji i formalności związanych z próbami osadzenia głównego bohatera w więzieniu. Autorka mogła je skrócić conajmniej o połowę a czytałoby się dużo szybciej i przyjemniej.

Szczerze mówiąc książka mnie nie porwała. Mimo, że historia jest oparta na faktach i bardzo współczuje pokrzywdzonej, to fabuła dłużyła się niemiłosiernie i wg mnie niektóre rozdziały czy fragmenty spokojnie można było usunąć.

Czyta się szybko, historia autentyczna a chwilami wręcz niewiarygodna. Pokazuje nie tylko mechanizm działania psychopaty ale też desperację kobiety, szukającej miłości. Ciekawy jest sposob myślenia Autorki, jej życzeniowe postrzeganie rzeczywistosci, ogrom zaufania i wiary. Równie ciekawy proces wstawania z kolan. Lektura obowiązkowa dla wszystkich dobrych, empatycznych kobiet. Pokazuje z punktu widzenia ofiary jak niewiele trzeba, by przeoczyć wszystkie czerwone lampki

Sięgając po tę książkę, nie znałam zaplecza tej historii. Nie mogłam wręcz uwierzyć, że te sprawy miedzy dwojgiem ludźmi tak szybko się potoczyły. Jednak czytając to targały mną różne emocje. Byłam zła, że ta kobieta tak łatwo dała się omamić, smutna, że prawo jest tak bardzo sprzyjające osobom winnym a nie poszkodowanym, przestraszona bo wiem, że takich historii jest wiele i że ja również mogę spotkać kiedyś na swojej drodze psychopatę. Ta książka dała mi również szerszy pogląd na pojęcie 'psychopata'. Wszelkie opisy psychopatów w książkach bardziej skupiają się na ich działaniach przemocowych a nie na tym jak Ci ludzie dokopują się do psychiki i powoli ja wyniszczają . Tu jednak świetnie zostało ukazane, że psychopata również może zniszczyć kogoś psychicznie. :)

Swietna ksiazka. historia trudna do uwierzenia!

Swietna ksiazka. historia trudna do uwierzenia!

Podziwiam autorkę za otwartość, odwagę i zaufanie jakim nas obdarzyła. Podzieliła się bowiem nie tylko zdarzeniami, ale także cząstka duszy i serca- połamanego, rozsypanego wręcz. Myślę, że to także przestroga dla wszystkich kobiet. Nieważne czy młodych czy starszych. Jesteśmy ufne i pragniemy miłości. Być może po lekturze tej książki zastanowimy się dłużej, poznamy bardziej, zaufamy, upewniwszy się, że nie wpadamy w łapy psychopaty.

• Własne
  • Przeczytane 2022
  • Biografia
  • Egzemplarz recenzencki

Dodaj cytat z książki Sypiając z psychopatą