rozwiń zwiń

Książkowe nowości tygodnia. Patronat LC

LubimyCzytać LubimyCzytać
11.07.2022

Mona, Kitty, Frasquita, Freya… Ten tydzień zdecydowanie należy do kobiet. Zajrzyjcie do naszych patronatów i przekonajcie się, z czym musiały się zmierzyć. A dla wielbicieli historii polecamy biografię pracownicy funkcyjnej w hitlerowskim obozie dla dzieci i młodzieży w Łodzi, która w okresie PRL-u pracowała w żłobku.

Książkowe nowości tygodnia. Patronat LC

 „Perska wytrwałość” Laila Shukri (wyd. Prószyński i S-ka)

Znana z "Perskiej niepewności" Joanna wciąż tkwi w swoim nieszczęśliwym małżeństwie z Alim. Pandemia ciągle trwa i życie pod jednym dachem z gnębiącym ją na każdym kroku mężem robi się coraz trudniejsze do zniesienia. Niespodziewaną propozycję Alego, żeby razem z córkami towarzyszyła mu w jego biznesowym wyjeździe na Malediwy, na początku przyjmuje z dużą rezerwą. Jednak gdy już znajduje się na emanującej nieodpartym urokiem prześlicznej wyspie, to w turkusie oceanicznych fal, zieleni bujnej roślinności i bieli piasków bezkresnych plaż odnajduje trochę wewnętrznego spokoju.

Kiedy nagle na tropikalnej wyspie pojawia się dużo młodszy, przystojny Dżasim, z którym wcześniej nawiązała sekretny, euforyczny romans, rzuca się w jego ramiona, aby ponownie przeżyć z nim szaloną miłość i namiętność. Na jak wielkie niebezpieczeństwo się naraża, plamiąc honor zdradzanego męża? Czy uda jej się uciec i rozpocząć nowe życie u boku ukochanego mężczyzny?

Laila Shukri w kolejnej niezwykle barwnej powieści skłania czytelnika do refleksji nad tym, jak w nieprzewidywalnym i pełnym chaosu świecie odnaleźć siebie - i to, co najważniejsze.

 „Labirynt” Piotr Borlik (wyd. Prószyński i S-ka)

Gdy Tomasz Jasiński znajduje odręczny rysunek labiryntu wsunięty za wycieraczkę samochodu, przeczuwa najgorsze. Nie może odmówić zaproszenia do rozwiązania pozornie niewinnej zagadki. Przemierzając plątaninę korytarzy odzwierciedlającą topografię Trójmiasta, wraca pamięcią do wydarzeń sprzed lat, gdy rodzinna wycieczka zamieniła się w walkę o życie. Tragedia z przeszłości może stanowić rozwiązanie tajemnicy, ale Jasiński musi znaleźć w sobie odwagę, by ponownie wkroczyć do labiryntu.

Borlik pokazuje Trójmiasto, jakiego nie znacie. Zapomniane miejsca niegdyś tętniące życiem, podupadłe atrakcje turystyczne, czarne plamy na mapie miasta - rejony, w które lepiej nie zapuszczać się po zmroku.

 „Towarzyski poradnik dla panien bez posagu” Sophie Irwin tłumaczenie: Maciej Grabski, Maria Grabska-Ryńska (wyd. Książnica)

Najlepszy debiut wśród powieści historycznych 2022 roku!

Kitty Talbot nie jest ani wybitnie wykształcona, ani szczególnie dystyngowana, ma jednak sporo sprytu, pomysłowości i… długów odziedziczonych po ojcu. Potrzebuje pieniędzy, a ściślej mówiąc – męża, który nimi dysponuje. Bądź co bądź jest rok 1818 i jedynie mężczyźni mogą się bogacić… Dziewczyna ma zaledwie trzy miesiące, by uchronić siebie i cztery swoje siostry przed ruiną. Jest tylko jedno wyjście – trzeba zapolować wśród londyńskiej socjety.

Jednak na drodze Kitty staje lord Radcliffe. Arystokrata od razu rozpoznaje w młodej pannie łowczynię fortun. Nie zamierza dopuścić, by dopięła celu. Zapowiada się zaciekła walka. Żaden z przeciwników nie wie, jaki będzie jej wynik, zwłaszcza że los wtrąci tu swoje trzy grosze…

Czy Kitty zdoła ocalić rodzinę przed nędzą? Czy oprócz pieniędzy zdobędzie też miłość?

Książka skrzy się humorem i musuje jak szampan, a błyskotliwe słowne pojedynki i zwroty akcji gwarantują prawdziwą rozkosz z lektury!

 „Córka Strażnika Ognia” Angeline Boulley tłumaczenie: Donata Olejnik (wyd. Dolnośląskie)

Osiemnastoletnia Daunis Fontaine, pół-Amerykanka, pół-Odżibwejka, jest świadkiem morderstwa, skutkiem czego trafia w sam środek śledztwa prowadzonego przez FBI w sprawie nowego śmiertelnego narkotyku. Niechętnie zgadza się na rolę tajnej agentki i wykorzystanie odżibwejskiej medycyny ludowej do wytropienia źródła nieznanej substancji.

Na jaw wychodzą skrywane tajemnice i otwierają się zabliźnione rany, a Daunis przekonuje się, jak być silną Anishinaabe kwe –kobietą odżibwejską – oraz ile jest w stanie poświęcić dla swojej społeczności.

W przygotowaniu adaptacja filmowa dla platformy NETFLIX we współpracy z wytwórnią Higher Ground Baracka i Michelle Obamów.

 „Dom na Riwierze” Natasha Lester tłumaczenie: Emilia Skowrońska (wyd. Słowne)

Pierwsza w Polsce powieść Natashy Lester, bestsellerowej autorki „New York Timesa”!

Poznaj sekret domu na Riwierze i historie dwóch niezwykłych kobiet.

PARYŻ, 1939. Éliane Dufort mieszka w stolicy Francji razem z rodzicami, którzy prowadzą małą restaurację, starszym bratem i czterema młodszymi siostrami. Éliane kocha sztukę, pracuje na pół etatu w Luwrze i marzy, by zostać artystką. Wkrótce jednak nadchodzi wojna, Paryż wpada w ręce nazistów, a świat staje się miejscem pełnym grozy i smutku. Éliane – zatrudniona przez Niemców jako pomoc w muzeum – zaczyna prowadzić niebezpieczną grę: razem z kustoszką Rose Valland sporządza rejestr skradzionych dzieł sztuki, szyfruje notatki i przekazuje ważne informacje ruchowi oporu. Nie jest jednak pewna, komu może zaufać… Czy może wierzyć ukochanemu mężczyźnie, który już raz ją zawiódł?

OBECNIE. Chcąc zapomnieć o tragedii, która pogrążyła jej życie w chaosie, Remy Lang udaje się do odziedziczonego w tajemniczy sposób domu na Riwierze. Przypadkowo odkrywa katalog dzieł sztuki skradzionych podczas II wojny światowej i jest zdumiona, gdy znajduje w nim obraz, który wisiał na ścianie jej sypialni w dzieciństwie. Jakie sekrety kryje przeszłość Remy? I w jaki sposób łączą się one z historią Éliane? Jaką rolę w historii obu kobiet odegra malowniczy dom na Riwierze?„”

 „Brakujący element” Harlan Coben tłumaczenie: Magdalena Słysz (wyd. Albatros)

Nowa powieść Harlana Cobena, w której powraca Wilde, bohater bestsellerowego „Chłopca z lasu”. Kolejna porywająca i pełna zwrotów akcji książka współczesnego arcymistrza thrillerów. Szokujące dopasowanie genetyczne ujawnia najmroczniejszą rodzinną tajemnicę…

Wilde jako małe dziecko został porzucony w lesie. Po latach, już jako dorosły mężczyzna, postanawia dowiedzieć się więcej o swoim pochodzeniu. Rejestruje się na stronie internetowej, która na podstawie nadsyłanych próbek materiału genetycznego kojarzy spokrewnionych ze sobą ludzi. Dzięki portalowi udaje mu się odnaleźć biologicznego ojca, ale spotkanie z nim rodzi więcej pytań niż odpowiedzi. Wilde dowiaduje się jednak o jeszcze jednym krewnym. Peter Bennett, gwiazda popularnego reality show, próbuje się z nim skontaktować, ale po jednej nieudanej próbie znika jak kamień w wodę. Nękany wyrzutami sumienia Wilde zaczyna go szukać. Okazuje się, że Peter Bennett stał się ofiarą zmasowanego hejtu i zaliczył medialny upadek, który można określić chyba tylko jako koszmar na jawie. Czy sam był sobie winien? A może padł ofiarą perfidnej i skomplikowanej intrygi? Prowadząc śledztwo w jego sprawie, Wilde wkracza w plugawy świat celebrytów i reality TV, a przy okazji poznaje nowe wątki własnej mrocznej historii…

 „Idealna” HC Warner tłumaczenie: Robert Waliś (wyd. Albatros)

MROCZNY THRILLER PSYCHOLOGICZNY Z ODWRÓCONYMI ROLAMI. TAJEMNICE, KŁAMSTWA, ZEMSTA I ZDRADA.

Piękna, żywiołowa, bystra, seksowna… Po prostu IDEALNA! Marzenie każdego mężczyzny. Ben, który wciąż liże rany po rozstaniu z długoletnią partnerką, nawet nie śmiałby śnić o takiej dziewczynie. Tymczasem Bella przebojem wkracza w jego świat i wkrótce jest w niej zakochany po uszy. Kiedy postanawia ją poślubić – choć właściwie to ona podejmuje decyzję – nie ma pojęcia, że wkrótce jego dobre stosunki z rodzicami legną w gruzach, a długoletnie przyjaźnie będzie musiał złożyć na ołtarzu „szczęścia małżeńskiego”. Klasyczna zaborcza żona, która dopiero po ślubie pokazuje pazurki i próbuje zrobić z męża pantoflarza? O nie! Bella ma swój diaboliczny plan i realizuje go z żelazną konsekwencją. A Ben, który właściwie nic nie wie o jej przeszłości, coraz bardziej pogrąża się w tym toksycznym związku i nawet się nie orientuje, że został wrzucony w środek koszmaru.

 „Nie wiesz dlaczego” Marcel Moss (wyd. Filia)

Szokujący thriller psychologiczny autora bestsellerowej serii Liceum Freuda.

Potrzebuję ich. Tylko one pomagają mi choć na krótko zapomnieć o beznadziei życia.

Uczniami prestiżowego liceum Freuda wstrząsa tajemnicze zniknięcie nastoletniej Dagmary. Dziewczyna widziana była po raz ostatni w pobliżu szkoły, gdy wsiadała do nieznanego samochodu. Niektórzy sądzą, że zmagająca się z depresją Dagmara postanowiła uciec, by zacząć wszystko od nowa. Dwa miesiące później wychodzą na jaw przerażające fakty, a podejrzenia śledczych padają na skonfliktowane z Dagmarą Martę, Sarę i Wiki. Zdesperowane nastolatki próbują odkryć prawdę na temat zniknięcia dawnej przyjaciółki i oczyścić się z podejrzeń.

Dlaczego Dagmara uciekła? czy żyje? i jaki związek z jej zniknięciem ma popularne w sieci wyzwanie samobójców, przez które zmarł inny nastolatek?

 „Jak ocalić życie” Eva Carter (wyd. Marginesy)

Nigdy nie wiesz, co to znaczy naprawdę kogoś ocalić.

Kerry i jej najbliższy przyjaciel Tim chcą ratować ludzkie życie – teraz muszą zdać egzaminy wstępne na medycynę. Czeka ich jednak decydująca próba. Na zabawie sylwestrowej u ich szkolnego kolegi dochodzi do zatrzymania akcji serca i to wydarzenie przewraca życie całej trójki do góry nogami.

Przez niemal osiemnaście minut Joel, wschodząca gwiazda futbolu, pozostaje w stanie śmierci klinicznej. Przez niemal osiemnaście minut Kerry reanimuje człowieka, w którym od lat się podkochuje, Tim przeżywa zaś taki szok, że nie jest w stanie pomóc. I choć jeszcze o tym nie wiedzą, tych osiemnaście minut odmieni osiemnaście kolejnych lat ich życia. Okazuje się bowiem, że ocalenie komuś życia nie oznacza jeszcze szczęśliwego zakończenia.

Bohaterowie tej porywającej powieści odkrywają, co znaczy miłość, przebaczenie i odnajdywanie własnego powołania. Udowadniają też, że człowieka można odratować na wiele sposobów, a do odnalezienia sensu życia wiedzie więcej niż jedna droga.

 „Ostatni gwóźdź” Stefan Ahnhem tłumaczenie: Ewa Wojciechowska (wyd. Marginesy)

Numer 1 na szwedzkich i norweskich listach bestsellerów

Mroczny i zaskakujący thriller pióra jednego z najciekawszych współczesnych skandynawskich pisarzy.
Szantażował. Molestował. Gwałcił. Szedł po trupach, aż wspiął się na szczyt. Jest podłym człowiekiem. Nazywa się Kim Sleizner i pracuje jako szef wydziału zabójstw kopenhaskiej policji.

Dunja Hougaard zeszła do podziemia, by na własną rękę prowadzić śledztwo w sprawie swojego byłego szefa. Z pomocą swoich ludzi miesiącami gromadziła informacje. A gdy pewnego dnia na dnie morza u wybrzeży Kopenhagi zostają znalezione uwięzione w samochodzie zwłoki wysokiego urzędnika wywiadu operacyjnego policji oraz nieznanej młodej kobiety, nareszcie nadchodzi czas na zastawienie sideł. Najważniejsze pytanie brzmi, kto w nie wpadnie.

Tymczasem w Helsingborgu, po drugiej stronie cieśniny Sund, szwedzki policjant Fabian Risk otrzymuje wiadomość, która wszystko odmienia.

Ostatni gwóźdź to szósta – i ostatnia – część w serii o Fabianie Risku i jego walce ze szwedzką przestępczością, kontynuująca wątki podjęte w X sposobach na śmierć. Poprzednie tomy sprzedały się w ponad dwóch milionach egzemplarzy i zostały wydane w ponad trzydziestu krajach.

 „Soledad znaczy samotność” Carole Martinez tłumaczenie: Bożena Sęk (wyd. Mova)

Saga rodzinna przesycona magią. Historia kobiet z rodziny Carasco i magicznego pudełka z przyrządami do szycia przekazywanego z pokolenia na pokolenie.

Frasquita jest wiedźmą, tak o niej mówią. Potrafi leczyć, pamięta modlitwy z czasów sprzed pierwszej Księgi. Z byle szmat i kawałków materiału szyje przecudne ubrania, które pomagają ukryć defekty tego, kto je nosi (także ciążę!). Mężczyźni zakochują się w kobietach noszących sukienki od Frasquity. Jej dar budzi kontrowersje. Zostaje wygnana z wioski i udaje się w podróż ze swoimi córkami przez południe Hiszpanii do Afryki, tam gdzie nikt nic o nich nie wie. Ale nie można uciec od przeznaczenia. Historię Frasquity opowiada jej córka.

 „Miłość ma smak halloumi” Ginger Jones tłumaczenie: Agnieszka Wyszogrodzka-Gaik (wyd. Kobiece)

To będzie miało smak halloumi.

Pasją Frei jest gotowanie i choć pracuje w restauracji Taste of the Mediterranean, nie czuje się tam doceniana. Gdy sernik według jej autorskiego przepisu pojawia się w menu, ale zostaje podpisany imieniem kolegi, wściekła i zawiedziona Freya rzuca pracę, a przy okazji także swojego chłopaka. W tym samym czasie dostaje wiadomość o zakwalifikowaniu się do wymarzonego konkursu kulinarnego.

Freya wyjeżdża na daleką i nieziemsko piękną cypryjską wyspę, gdzie w towarzystwie sześciorga współzawodników będzie oddawać się kulinarnej pasji w lokalnej tawernie. Słońce, plaża i wyjątkowy smak kuchni śródziemnomorskiej – w tej chwili o niczym więcej nie marzy. A z całą pewnością nie potrzebuje faceta! Najważniejsze jest przecież zwycięstwo w konkursie. Tylko czy Freya będzie w stanie kierować się rozsądkiem? A może nowe, pobudzające wyobraźnię smaki sprawią, że zapomni o całym świecie?

 „Czas jest najprostszą rzeczą” Clifford D. Simak tłumaczenie: Zbigniew A. Królicki (wyd. Rebis)

Nowy polski przekład powieści nominowanej do nagrody Hugo.

Podróże w kosmos okazują się zbyt niebezpieczne i kosztowne, więc ludzkość musi z nich zrezygnować. Znajduje jednak lepszy sposób na wyprawy do odległych planet. Wszechmocna pozarządowa korporacja Fishhook, monopolista w branży eksploracji kosmosu, korzysta z usług „pariasów” – ludzi o zdolnościach telepatycznych, których umysły w kontrolowanych warunkach przemierząją cały wszechświat. Podczas jednej z rutynowych misji Shepherd Blaine, lojalny pracownik Fishhooka, napotyka niezwykłą istotę i wymienia z nią świadomość. Zyskuje potężne moce, ale Fishhook zgodnie ze swoimi procedurami zamierza go pojmać i wyeliminować. Blaine musi porzucić dotychczasowe życie i szukać bezpiecznego schronienia w szerokim świecie, ścigany i prześladowany tak przez korporacyjnych zabójców, jak i zabobonnych zwykłych ludzi lękających się telepatów…

Klasyczna powieść science fiction o ksenofobii, nietolerancji, ciemnocie i możliwej drodze ewolucji człowieka.

 „Konfetti” Monika Kłos (wyd.  Prószyński i S-ka)

"Galaktyka Mony" to seria powieści o losach niezwykłej bohaterki bezlitośnie potraktowanej przez życie.

"Konfetti", pierwsza część cyklu, opowiada o gubieniu i odnajdywaniu siebie, a także pokazuje, że miłość do dziecka daje kobiecie niewiarygodną siłę. Jaki finał będzie miała wzruszająca wyprawa Mony po prawdę i własną godność, z której niespodziewanie została odarta? Czy przemoc ekonomiczna, traumatyczny rozwód, śmierć matki, samotne macierzyństwo, a wreszcie poważna choroba ostatecznie ją złamią? A może w obliczu tak ekstremalnych doświadczeń zdoła stanąć z życiem twarzą w twarz?

Te pytania sama zadaje sobie niemal codziennie, ale wciąż nie znajduje na nie odpowiedzi.

Świat Mony składa się z milionów płatków konfetti, a wszystko w nim ma swoje miejsce i czas.

 „Kat polskich dzieci. Opowieść o Eugenii Pol” Błażej Torański (wyd. Prószyński i S-ka)

Pierwsza biografia zbrodniarki wojennej z obozu dla dzieci, która w PRL-u pracowała w żłobku.

Nikt na tej sali nie jadł żywych myszy i wesz, a ja jadłam w obozie. Na apelu zapytano nas, kto czuje głód, i nas wystąpiło czworo. Dano nam żywe myszy i wpychano w usta - zeznawała Maria Gapińska, w obozie Pawłowska.

Maria Delebis-Jakólska zapamiętała: Kiedyś wylałam farbę i za to Pol mnie skatowała. Pod budynkiem była piwnica i tam zrobiono karcer. Jak mnie zamknięto, to szczury mi nogi obgryzły.

Jan Prusinowski zeznawał pod przysięgą: Polecił mi zebrać kał do miski, w której przyniesiono mi jedzenie, i siłą podniósł mi ją do ust. Pol uderzyła mnie z tyłu głowy tak, że twarz wpadła mi do miski, a kał do ust. Pilnowali, żebym zjadł, co wydaliłem.

Eugenia Pol ukończyła siedem klas szkoły podstawowej. Jak to możliwe, że stała się jedną z najokrutniejszych strażniczek z obozu dla dzieci i młodzieży na Przemysłowej? A po wojnie przez kilkanaście lat pracowała jako intendentka w żłobku?

Do końca życia nie przyznała się do zarzucanych jej zbrodni. Proces był poszlakowy. Do dziś budzi wątpliwości.

Śledztwo biograficzne szukające prawdy o kacie, który zabijał polskie dzieci na raty.

(zb)

 


komentarze [4]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Cleopatrapl 12.07.2022 17:19
Czytelniczka

Zakupię Kat polskich dzieci. Opowieść o Eugenii Pol dla mojej babci, która z przykrością stwierdzam ma tendencje do wysokich ocen w zależności, ile znęcania nad drugim człowiekiem. Takie zachowania zauważyłam też u sporej części osób na tym portalu, więc trochę kamień spadł mi z serca. Chociaż mimo...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Margo 12.07.2022 05:50
Czytelniczka

Ja ostrzę sobie zęby na  Towarzyski poradnik dla panien bez posagu Dom na Riwierze Ostatni gwóźdź Soledad znaczy samotność. Ciekawi mnie też  Labirynt

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Towarzyski poradnik dla panien bez posagu  Dom na Riwierze  Ostatni gwóźdź  Soledad znaczy samotność  Labirynt  Miłość ma smak halloumi
Jolanta 11.07.2022 19:14
Czytelniczka

Zainteresowały mnie  Labirynt Dom na Riwierze Konfetti Kat polskich dzieci. Opowieść o Eugenii Pol Oj, dużo ciekawych nowości w tym tygodniu 😀

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Labirynt  Dom na Riwierze  Konfetti  Kat polskich dzieci. Opowieść o Eugenii Pol
LubimyCzytać 11.07.2022 10:00
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post