Ostatnie zlecenie

9788382198980
opowiadania polskie--21 w. fantastyka

Faktycznie bajki są pogięte
Ale ile mozna z nich się dowiedzieć
Skąd Janosik? Wigilia u Misia Uszatka.
A oto moja lista najlepszych
3. miejsce - rozmowa Geralta z Jaskrem o dziewicach
2 miejsce - Luke Skywalker i jego sposób na erekcję
Bezsprzecznie 1 miejsce - bajka o Shreku
Chcesz się ubawić - przeczytaj/posluchaj

Faktycznie bajki są pogięte
Ale ile mozna z nich się dowiedzieć
Skąd Janosik? Wigilia u Misia Uszatka.
A oto moja lista najlepszych
3. miejsce - rozmowa Geralta z Jaskrem o dziewicach
2 miejsce - Luke Skywalker i jego sposób na erekcję
Bezsprzecznie 1 miejsce - bajka o Shreku
Chcesz się ubawić - przeczytaj/posluchaj

Bajki... macie swoje ulubione, zarówno te z dzieciństwa, jak i teraźniejsze? Ja uwielbiałam Gumisie, Tabalugę, Shreka, Tom i Jerry. A co powiecie na całkowite przeobrażenie ich wizerunku by zobaczyć ich z drugiej strony. Tej z wadami, zabawnej, ironicznej. Właśnie taki zabieg zastosował w swojej książce Marcin Pełka, który w serii Pogięte bajki przedstawia nam różne kultowe postaci w zupełnie innym świetle.

Mamy mojego ulubionego Shreka z Osłem, ale także Janosika, Terminatora, Koziołka Matołka i Wiedźmina. Każde opowiadanie wyróżnia się humorem, niebywałą wyobraźnią autora, sarkazmem. Ale czy wpasowało się to w moje gusta? Niekoniecznie. Jakoś nie mogłam się odnaleźć, choć sam pomysł na ksiązki jest super.

🧅Shrek z Osłem w wolnym czasie pędzą samogon. Wiedźmin z Jaskierem przyjmują zlecenie na potwora. Gandalf z krasnoludami budzą się po upojnej nocy. Włóczykij kupuje podpaski dla panny Migotki. Miś Uszatek wyprawia wigilię dla pozostałych misiów. Dowiadujemy się skąd wziął się pseudonim Janosika. I wiele, wiele innych.

🧅Ksiazka zawiera kilka krótkich opowiadań, o postaciach z popkultury, bajek, filmów. Każde opowiadanie mówi o innej postaci, co sprawia że książka jest po prostu cudowna. Czytając, spotkałam pełno moich ulubionych bohaterów, co na prawdę mnie zdziwiło. Historię były przezabawne, przy kilku prawie się popłakałam że śmiechu. Polecam to książkę każdemu, bo na jest cudowna na poprawienie humoru i relaks po długim dniu. Krótkie rozdziały sprawiają, że lekturę czyta się bardzo szybko i przyjemnie. Zachęcam do lektury.

🧅Ksiazka zawiera kilka krótkich opowiadań, o postaciach...

Z wszystkich tomików Pogiętych bajek, zdecydowanie najsłabsza pozycja. W większości opowiadań brak humoru i ciekawej puenty.

Miejmy nadzieję, że – jak może sugerować tytuł – jest to już ostatni tom Pogiętych Bajek, a Pan Pełka ostatni już raz zabrał się za plugawienie dzieciństwa mojego i wszystkich tych, którzy wzięli tę książkę do rąk. Patrząc wstecz, dwie pierwsze części ratowały te rozdziały, które znacznie odstawały od autorskiej konwencji literackiej w odniesieniu do tej pozycji, mianowicie – zamiast prześmiewczego wulgarnego wydźwięku, posiadały morał i ciekawiły. Po raz trzeci wspomnę zatem historię ołowianego żołnierzyka z pierwszego tomu, obalanie mitów przez jednego z uczniów w rozdziale innym, alternatywną historię dotyczącą Adama i Ewy, czy opowieść o dżinie z lampy w tomie drugim.

Jeżeli miałbym wybrać, co zaciekawiło mnie w Ostatnim Zleceniu to… nie wybrałbym najchętniej nic. Jednak przymuszony, pewnie przyznałbym, że rozdział pt. Podróż, z Claarhiounem wchodzącym w świadomość różnych bytów może intrygować. Ponieważ uwielbiam gatunek science-fiction, opowieści osadzone w kosmosie, nawet jeżeli fabuła ogranicza się jedynie do jednego małego kosmicznego statku, a poznawanie historii krok po kroku w formie spisanego gdzieś tam kiedyś dziennika bądź kroniki sprawia mi zdecydowanie sporą frajdę, na uwagę nawet zasługuje jeszcze jeden z rozdziałów najnowszych pogiętych bajek.

Szkoda, że spośród 23 opowiastek, na tą uwagę zasłużyły tylko 2 wyżej wspomniane. Cała reszta m.in. z przypakowanym Papą Smerfem, z koziołkiem matołkiem, który skończył swój żywot nie docierając do Pacanowa, Fioną (tą od Shreka) znającą aż za dobrze „polską łacinę” wygląda jakby została spisana na bazie opowieści młodziaków z poprawczaka, tylko przez Pana Pełkę po prostu ładnie ubrana w słowa. Książka z założenia chyba miała rozśmieszyć czytelnika. Podczas czytania nawet się nie uśmiechnąłem. Nie miałem ku temu powodu. Ten zbiorek jest nieprzewidywalny, ale to nie znaczy, że zaskakuje pozytywnie. Końcówki opowiastek to moment, w którym zazwyczaj wszystko się tu wyjaśnia a czytelnik dowiaduje się do jakiej bajki autor nawiązał (np. rozdział z Syrenką, z Janosikiem). Wygląda to jednak niekiedy na przemyślane aż zanadto, przez co zbyt przerysowane i dosyć żenujące. Z rozdziału na rozdział czułem coraz większe zażenowanie, ale i nadzieję, bo skoro w poprzednich częściach autor pokazał, że jak się chce to się da stworzyć coś fajnego (mimo iż w zdecydowanej mniejszości w odniesieniu do liczby rozdziałów),to w tym tomie również gdzieś to być musi. Jednego Panu Marcinowi odmówić nie można. Ma chłop wyobraźnię. A to, czy trafia Pogiętymi Bajkami w poczucie humoru jego czytelników to już kwestia gustu. My na tej płaszczyźnie mijamy się w dość sporej odległości.

Bajki dla dorosłych? Czemu nie! Pełna humoru książka z okładką, która rozśmiesza i poprawia humor. Dalej jest lepiej czy gorzej?

IG: Czytomanka

👉Co się wydarzy, gdy wiedźmin przyjmie zlecenie na Shreka? W jakich okolicznościach Koziołek zasłużył na miano Matołka? Skąd wziął się Janosik i czy Terminator może być wybrakowany? Sam opis jest genialny. Wiedźmin i shrek... Moje dwie ulubione postacie!

👉Całą książkę śmiałam się w głos, a uśmiech mi nie schodził z twarzy. To była pierwsza książka, którą przeczytałam z serii pogięte bajki, ale wiem, że z pewnością sięgnę po poprzednie. Dawno się tak nie śmiałam na książce! Polecam, idealna na poprawę humoru.

IG: Czytomanka

Lubicie oglądać filmy? Ja kiedyś byłam zagorzałą kinomanką, a teraz, gdy jest tak powszechny dostęp do filmów na różnych platformach, paradoksalnie oglądam ich znacznie mniej. Jednak od zawsze miałam swoje ulubione, oglądane po dziesiątki razy. Czasem przeciągała mnie ciekawa fabuła, czasem fajny bohater. Na przestrzeni lat było ich wielu, z różnych rodzajów filmów.
Także każdy z Was ma na pewno swoich ulubieńców. A co gdyby te nasze ulubione postaci nieco odmitologizować? Gdyby sprowadzić ich do naszej teraźniejszości, przydać im nasze cechy i najgorsze wady? W ten sposób właśnie postępuje autor, wplątując znanych nam bohaterów w groteskowe sytuacje, pokazując ich kompleksy i przestawiając od zupełnie nieznanej strony. Znajdziecie tu opowieść o Wigilii urządzanej przez Misia Uszatka, o nierozgarniętym Koziołku Matołku, Shreku mającym czasem dość rodziny i odstresowującym się z Osiołkiem przy czymś mocniejszym. Dowiecie się też czegoś innego o Wiedźminie, Geralcie, Hobbitach i nie mającym czym się pochwalić Terminatorze.
Polecam tym, którzy lubią się pośmiać i nie przeszkadza im to, że już nigdy na swoich ulubionych bohaterów nie będą mogli spojrzeć tak samo. Ta książka to część trzecia, a ja z przyjemnością sięgnę po wcześniejsze.

Przyznajcie się, dla jakich bohaterów Wy chodziliście do kina? Ja miałam bardzo wielu ulubieńców, ale obecnie mój absolutny Top to Maverick i spółka. I chyba się cieszę, że za tego bohatera autor się jeszcze nie zabrał.😂

Także...

• Chcę
  • Nowe S-F
  • Fantasy Horror SF
  • Chce kupić za jakiś czas
  • Gnioty
  • Pogięte bajki

Dodaj cytat z książki Ostatnie zlecenie