Okładka książki Do zobaczenia w hotelu Flanagans Åsa Hellberg
Okładka książki Do zobaczenia w hotelu Flanagans
Åsa Hellberg Wydawnictwo: Wydawnictwo Lekkie Cykl: Flanagans (tom 2) literatura piękna
Flanagans (tom 2)
Wydawnictwo Lekkie
2022-05-18
2022-05-18
Anna Just

Emma i Elinor niegdyś pracownice znajdującego się w Londynie luksusowego hotelu Flanagans, dziś są jego właścicielkami. Dzięki ich ciężkiej pracy i zaangażowaniu zostały docenione przez poprzednią właścicielkę, która ofiarowała im przybytek. Najlepsze przyjaciółki sprawdzają się świetnie na swoich stanowiskach, jednak w ich życiu prywatnym nie układa się równie dobrze. Kobiety muszą się mierzyć z problemami rodzinnymi oraz bolesną przeszłością, na szczęście zawsze mogą liczyć na wzajemne wsparcie.

"Do zobaczenia w hotelu Flanagans" to drugi tom serii "Flanagans" w którym akcja ma miejsce 20 lat po wydarzeniach z pierwszej części. Więc tym razem czytelnik odbywa podróż w czasie do lat 80. Ponownie większa część fabuły ma miejsce w urzekającym wnętrzu ekskluzywnego, londyńskiego hotelu, gdzie podczas czytania śledzimy losy właścicielek przybytku oraz ich rodzin. Pierwsza część bardzo mi się podobała, byłam zaangażowana w historię bohaterów i wyczekiwałam rozwiązania wszystkich wątków, więc liczyłam, że z kontynuacją będzie podobnie. Niestety tak nie było i ten tom nie zrobił na mnie, aż takiego wrażenia. I chociaż byłam ciekawa dalszych losów postaci to zdecydowanie wiele z ich zachowań i decyzji (a mam tutaj na myśli ciągłe zdrady, sekrety i knucie) sprawiły, że odczuwałam lekki niesmak podczas czytania. Postawa bohaterów w wielu przypadkach była dla mnie niezrozumiała co spowodowało, że lektura, aż tak mnie nie cieszyła. Niemniej myślę, że sięgnę po kolejną część jak będę miała taką możliwość. Może spodoba mi się równie mocno jak pierwszy tom, czyli "Witajcie w Hotelu Flanagans".

Uff, w końcu dojechaliśmy do hotelu Flanagans. Trochę się tutaj zmieniło od ostatniego pobytu. Poprzednia właścicielka Linda zagląda tutaj od czasu do czasu, a od ponad dwudziestu lat hotelem zarządzają Emma oraz Elinor - dwie przyjaciółki. Kobiety dorosły i mają już swoje rodziny…O proszę, idą w naszą stronę. Na pierwszy rzut oka nic im nie dolega, niestety Emma nosi w sobie wielką tajemnicę, której nie chce zdradzić nikomu, nawet najlepszej przyjaciółce i mężowi.

Proszę się rozpakować i chwilę odpocząć. Zobaczymy się wieczorem. Z tego, co można usłyszeć z ust plotkujących dam, życie prywatne obu kobiet nie układa się zbyt dobrze. Podobno obie mają problemy w małżeństwach, a ich dzieci z jakiegoś powodu się nienawidzą. Ta postać wychodząca właśnie z hotelu to Frankie - pierworodna Emmy. Dziewczyna naprawdę zyskuje przy bliższym poznaniu, jednak ma ciężki charakter i coś ostatnio zgrzyta między nią a jej rodzicielką. Prawdopodobnie jest to efektem traumy, którą rodzina przeżyła w przeszłości. Natomiast osoba stojąca obok Elinor to Billie - jej córka. Ambitna i bardzo przyjacielska. Matka chciałaby, aby przejęła w przyszłości hotel, jednak mam wrażenie, że Billie ma nieco inne plany.

Mam nadzieję, że dziewczynom uda się spełnić swoje marzenia jakie by nie były i liczę na to, że w końcu się pogodzą. Co się tyczy ich mam, to zgodziły się opowiedzieć pokrótce o prowadzeniu hotelu, chociaż mam wrażenie, że bardziej chciałyby się skupić na ratowaniu swoich związków. Przynajmniej jedna z nich na taką wygląda, co do drugiej nie mam pewności, czego by chciała.

Asa Hellberg
Wydawnictwo #lekkie @hardewydawnictwo

Opis wydawcy 👇

„Do zobaczenia w hotelu Flanagans” przeniesie nas w szalone lata 80.
Sylwester 1982 r. Jak zawsze cała londyńska śmietanka
towarzyska przybywa do hotelu Flanagans, by tańczyć do
białego rana w blasku świec i pod kryształowymi żyrandolami
wznieść toast za szczęśliwy Nowy Rok.

Elinor i Emmy kontynuują z sukcesem dzieło Lindy Lansing
- hotel Flanagans świetnie prosperuje, ale mierzą się
z osobistymi problemami. Czy poświęcenie, jakie poniosły, by
spełnić swoje marzenie, nie było zbyt duże? Czy miłość do
hotelu Flanagans zdoła ocalić ich przyjaźń?

Åsy Hellberg snuje nastrojową opowieść o małych sprawach
i wielkich wyzwaniach, o miłości i rozczarowaniach,
o sukcesach i porażkach kobiet, których życiowe ścieżki
skrzyżowały się w olśniewających hotelowych wnętrzach dla
gości i w pomieszczeniach dla obsługi.

Dziękuję wydawnictwu za egzemplarz recenzencki.

Osobiście jestem zachwycona tą serią. Autorka zdobyła moje serce nie tylko nietuzinkową, oryginalną i niepowtarzalną fabułą, ale przede wszystkim sposobem w jaki przelewa swoje myśli na papier. Jej styl pisarki jest zachwycający. Czas spędzony na czytaniu tej historii uważam za niezwykle udany. Całość jest świetnie skomponowana. Fabuła, akcja, bohaterowie - wszystko dopracowane od A do Z.

Warto przeczytać, nie tylko ze względu na świetne pióro autorki, ale i nietuzinkową, oryginalną i niepowtarzalną fabułę.

Asa Hellberg
Wydawnictwo #lekkie @hardewydawnictwo

Opis wydawcy 👇

„Do zobaczenia w hotelu Flanagans” przeniesie nas w szalone lata 80.
Sylwester 1982 r. Jak zawsze cała londyńska śmietanka
towarzyska przybywa do hotelu Flanagans, by tańczyć do
białego rana w blasku świec i pod kryształowymi żyrandolami
wznieść toast za szczęśliwy Nowy...

Kryształowe żyrandole, zmrożony szampan, eleganckie kobiety i dostojni mężczyźni, a w samym środku tego londyńskiego blichtru – kłamstwa i tajemnice. „Do zobaczenia w hotelu Flanagans” to osadzona w latach 80. powieść obyczajowa osnuta na skomplikowanych relacjach rodzinnych i małżeńskich, pod którymi ukryto trudną tematykę społeczną oraz problemy budzące kontrowersje. Swoista plątanina skrajnych uczuć oplata czytelnika niczym bluszcz, a intrygujące retrospekcje naświetlające obraz wydarzeń z teraźniejszości podsycają emocje. W powieści dominującą rolę odgrywają kreacje kobiece, co świadczy o jej dobrze nakreślonym feministycznym wydźwięku – dążące do ustalonego celu, silne, a przede wszystkim niezależne. Autorka uchwyciła wielobarwne portrety ludzkich osobowości, lokując je w trudnych i sprzyjających okolicznościach, gdy życie chwilowo podobne jest do sielanki i gdy rozpada się jak domek z kart, gdy miłość unosi się w powietrzu oraz gdy dojmująco doskwiera samotność – towarzyszymy im w codziennych sukcesach i niepowodzeniach, nawiązując więź. Przeszłość wkrada się w to, co pozornie trwałe i pewne, zaburza istniejący porządek oraz to, co od dawna ustalone i wprowadza harmider oraz towarzyskie zgrzyty. Niewygodne decyzje, tkwiące pod skórą niczym drzazga, sekrety wywołujące ból, troski i rozterki kontrastują jednak z wyraźnie podkreśloną wartością przyjaźni na dobre i na złe, rodzinnym wsparciem i troską o najbliższych, tworząc książkę o autentycznym charakterze. Mimo poruszających odbiorcę motywów, które podczas niektórych fragmentów kruszą serce, oraz przesiąkniętych smutkiem zawiłości, które los zsyła na bohaterów, to niezwykle lekka, pełna refleksji, podkoloryzowana nutką pikanterii oraz wprowadzająca w przyjemny nastrój po ciężkim dniu historia. Niewątpliwie można sięgnąć po ten tytuł bez znajomości pierwszego tomu, ale otwarte zakończenie drugiego, sugerujące, że to jeszcze nie koniec przygody z hotelem Flanagans, skłania do poznania tej serii od samego jej początku, aby w całej okazałości dostrzec zmiany społeczne na przestrzeni lat oraz metamorfozę charakterów poszczególnych bohaterów i wariacje zachodzące w ich związkach.

Kolejne losy hotelu. Tym razem lata 80-te. Bogactwo, kryształowe żyrandole. Hotel prowadzą dwie przyjaciółki, które karierę zaczęły w pierwszym tomie. Poznajemy historię ich zycia. Polecam.

Dodaj cytat z książki Do zobaczenia w hotelu Flanagans