Witajcie w hotelu Flanagans

Okładka książki Witajcie w hotelu Flanagans Åsa Hellberg
Okładka książki Witajcie w hotelu Flanagans
Åsa Hellberg Wydawnictwo: Wydawnictwo Lekkie Cykl: Flanagans (tom 1) literatura piękna
Flanagans (tom 1)
Välkommen till Flanagans
Wydawnictwo Lekkie
2022-03-30
2022-03-30

Ufff, w końcu po długiej podróży udało nam się dotrzeć do pensjonatu. Nie pozostaje mi nic innego, jak tylko powiedzieć: “Witajcie w hotelu Flanagans”, mającym naprawdę ciekawą historię, spisaną przez Åsę Hellberg.

Obecną właścicielką tego przybytku jest Linda Lansing, która odziedziczyła hotel po śmierci ojca. Niestety jak się okazało, przejęła go wraz ze wszystkimi problemami. Warto przy okazji wspomnieć, że gdy zaczynała prowadzić Flanagans, nikt nie patrzył na nią przychylnym okiem. No bo jak to? Kobieta prowadzi taki ośrodek? Przecież jej jedynym obowiązkiem powinno być wyjście za mąż i założenie rodziny. Wiem, obecnie trudno sobie to wyobrazić, w końcu płeć piękna może pracować w większości zawodów, jednak w tamtych czasach było to niespotykane.

Z tego, co można usłyszeć od pracowników, kobieta jest naprawdę dobrą pracodawczynią, o czym świadczy chociażby zatrudnienie czarnoskórej Elinor. Niektórzy uważają też właścicielkę hotelu za osobę trochę samotną. Może nie miała przy swoim boku mężczyzny, jednak w życiu towarzyszyła jej prawdziwa przyjaciółka.

Wybrałam ten hotel właśnie ze względu na to, że postać właścicielki i jej postawa wobec najbliższych bardzo mnie inspirują. Mogę nawet powiedzieć, że ją podziwiam za to, że dała sobie radę z naprawdę wieloma trudnościami.

Mam nadzieję, że Państwo odpoczną wśród tego przepychu, a także zadowolą się towarzystwem osób, które się tutaj zatrzymują. Tylko prosiłabym o nie wdawanie się w romanse, aby nie zszargać reputacji hotelu, a także naszej agencji.

7.5
Flanagans to luksusowy hotel znajdujący się w Londynie, który w spadku po śmierci ojca otrzymała Linda. Kobieta wychowana przez babcię w szwedzkiej Fjällbace została rzucona na głęboką wodę. Linda nie tylko nie miała pojęcia o prowadzeniu takiego przybytku, ale po przybyciu do Flanagans przekonała się, że jej krewni, którzy mają udziały w hotelu są do niej wrogo nastawieni i pragną przejąć rodzinny dobytek. Dziesięć lat później, z początkiem lat 60. z pomocą przyjaciółki Lindzie udaje się na powrót przywrócić dawny blask we Flanagans, jednak kobieta wciąż musi się pilnować, ponieważ jej przebiegli kuzyni tak łatwo nie odpuszczą.

Za sprawą lektury "Witajcie w hotelu Flanagans" czytelnik odbywa podróż w czasie do lat 60-tych, gdzie wraz z bohaterami przemierza urokliwe zakątki ekskluzywnego hotelu. To właśnie w tym budynku rozgrywa się większa część książki, a jego mury są niemymi świadkami wydarzeń z udziałem sprawnego personelu oraz zamożnych gości.
Główną bohaterką jest Linda, której życie zmieniło się całkowicie wraz z informacją o śmierci ojca i odziedziczeniu Flanagans. Jest to niezwykle silna postać kobieca, która przez dziesięć lat prowadzenia hotelu w pełnych uprzedzeń, rządzonych przez mężczyzn czasach pokazała swoją odwagę i to, że może przeżyć swoje życie na własnych warunkach. Ponadto w książce śledzimy losy obsługi hotelowej, która poza pracą również przeżywa swoje miłości, pragnienia czy chwile szczęścia, ale jak to w życiu bywa nie omijają ich również troski i przykrości. Warto też wspomnieć, że pisarka w urzekający sposób opisała wnętrze Flanagans co sprawiło, że zapragnęłam przenieść się tam chociaż na chwilę. Książkę oczywiście polecam, a już niedługo wrócę z opinią o drugim tomie.

7.5

Luksusowy hotel Flanagans w Londynie, własność rodziny Lansing, cudem przetrwał II wojnę światową. Po śmierci ojca przejmuje go Linda, którą od dziecka wychowywała jej szwedzka babcia. Wraz z hotelem dziedziczy zaciągnięte na jego utrzymanie długi oraz pewność, że kuzyni zmarłego posiadający część udziałów nie cofną się przed niczym, by wydrzeć jej spadek.
Linda nie ma pojęcia o prowadzeniu hotelu, ale jest ambitna. Oprócz babci, która przyjeżdża do Londynu z małej szwedzkiej wioski, zdobywa kolejną sojuszniczkę - ulubienicę socjety i swoją rówieśnicę Mary, która wkrótce zostanie żoną lorda.
Wydaje się, że po dziesięciu latach, po wielu nowych inwestycjach i popularności, jaką cieszy się Flanagans wśród elit, Linda może odetchnąć. Ale kuzyni nie przestają knuć, prywatnego życia młoda bizneswoman właściwie nie ma i coraz chętniej stres leczy alkoholem.
Czy Lindzie uda się utrzymać hotel, pomimo intryg kuzynów? Czy uda jej się odnaleźć spokój? I miłość? Jak z problemami radzą sobie pracownicy hotelu?

(cd recenzji na fb)

Linda nie ma...

Londyn kojarzy nam się z wielokulturową metropolią. Miastem do którego ciągną kobiety i mężczyźni z całego świata, by odnieść sukces. Symbolem swobody, liberalnych obyczajów. Aż wierzyć się nie chce, że 60 lat temu to miasto przypominało nasz kraj dziś, z zakazem aborcji, brakiem edukacji seksualnej, pomysłami na postrzeganie kobiet jako ”strażniczek domowego ogniska", bez ambicji zawodowych. Witajcie w hotelu Flanagans to bardzo ciekawa powieść obyczajowa o londyńczykach. Przenosimy się w czasy, gdy kobiety nie parały się praca zawodową. Ich misją było zamążpójście a potem rodzenie dzieci i dbanie o dom. Dlatego główna bohaterka, właścicielka tytułowego hotelu, postrzegana jest jako osoba nieszczęśliwa. Choć dla nas jest uosobieniem kobiety sukcesu w świecie zdominowanym przez mężczyzn. Ale hotel to cały przekrój społeczny, od zamożnych gości do pomocy kuchennych. Na każdym poziomie panuje hierarchia. Nikt tu nie zna takich słów jak mobbing, molestowanie seksualne, gwałt.
Świetna powieść obyczajowa, taka z feministycznym pazurem. Wybrałam ją że względu na miejsce akcji, bo uwielbiam hotele. I się nie zawiodłam. Eleganckie miejsce, przepych, blichtr. Z jednej strony chciałabym choć na chwilę tam wpaść, by ogrzać się w luksusie. Z drugiej to wszystko jest okupionej potem, krwią, łzami, dosłownie i w przenośni.

Åsa Hellberg zabiera nas do lat 60-tych wprost na salony luksusowego londyńskiego hotelu Flanagans. To tu można spotkać całą śmietankę wyższych sfer, arystokratów, biznesmenów, ale i tych, którzy chcą być postrzegani zamożnymi. Początkowo książka może nużyć, ale później nabiera rozpędu.

Zostajemy wtajemniczeni w liczne sekrety, tajemnice, prywatne problemy bohaterów. Lindę (prostą dziewczynę z małej wioski) można polubić od pierwszej strony książki. Z kolei jej kuzynostwa już nie. Ich chciwość, pazerność i arogancja wkurza i oburza. Widzimy tu do czego zdolny jest posunąć się człowiek, by osiągnąć swoje cele. Będziemy świadkami licznych zdrad, kłamstw, rodzinnych intryg i dramatów. Autorka zwraca również uwagę na kwestię pochodzenia, rasizmu czy wielkich ambicji.

Autorka przedstawia rolę i pozycję kobiety, jaką zajmowały w latach 60-tych. W tych czasach pełni uprzedzeń mężczyźni nie potrafili i nie chcieli przyjąć do wiadomości, że kobieta również może mieć takie same prawa co oni, móc dzierżyć berło władzy. Linda szybko musiała nauczyć się jak przetrwać w świecie, w którym rządzą mężczyźni. Ale z drugiej strony widzimy jak ten świat ją pochłonął. Czytelnik, tak jak nasza bohaterka, także zaczyna zastanawiać się, czy jest szczęśliwy, czy życie bez drugiej połówki obok i rodziny jest tym, czego oczekuje od życia? W tym wszystkim na szczęście Lindę wspiera przyjaciółka Mary oraz jej lojalny personal hotelu. Mamy tu doskonały przykład tego, że w życiu najważniejsze jest to, jakimi ludźmi się otaczamy.

"Nie myślała teraz ani o mężu, ani o dzieciach, całą energię musiała spożytkować na hotel, ale mimo to przeraziła ją myśł o dokonaniu wyboru. (...) Samotność w Londynie to przerażająca perspektywa."

Autorka z rozmachem opisuje pełne przepychu i blichtru wnętrza hotelu. Nie szczędzi nam wszelkich szczegółów i szczególików. Można naprawdę poczuć się jakby się tam rzeczywiście było. Przynajmniej ja oczami wyobraźni widziałam to, o czym czytałam. Na drugiej szali mamy przedstawioną obsługę hotelu, bez której jak wiemy takie miejsca nie miałyby racji bytu. To oni w głównej mierze są odpowiedzialni za to, jak czują się goście hotelu. Ale i oni również mają tu swoje życie, ulegają namiętnościom, snują marzenia. Ciekawe wypadło ukazanie i połączenie tych dwóch światów.

"Może człowiek zawsze pragnienie tego, czego nie ma, pomyślała. Bez pragnień nic by się nie działo."

W moim odczuciu największym mankamentem książki okazało się być nadmierne powtarzanie imion bohaterów w odniesieniu do rozpoczynania nowego akapitu. Można było zastąpić je określeniem kobieta, dziewczyna itp. Jednak wraz z upływem stron jest lepiej.

Zakończenie powieści jest otwarte, nie na wszystkie pytania dostajemy odpowiedzi. A że jest to pierwszy tom trylogii, to żywię nadzieję, że jeszcze sporo się tu wydarzy.

"Witajcie w hotelu Flanagans" był dla mnie pełnym uroku, udanym pobytem, który pokazał mi, że są rzeczy, o które zawsze warto walczyć. To historia pokazująca, że kobieta ma prawo decydować o sobie i żyć tak jak chce. Chętnie jeszcze raz tam zagoszczę. A Wy, rezerwujcie swój pobyt już teraz!

Autorka przenosi nas w świat luksusowego hotelu. Londyn lat 60 - tych, a kobieta zostaje szefem. świetnie napisana książka, w sam na letnie wieczory.

• 2022 rok
  • Serie