Koniec końców

Tłumaczenie: Jolanta Kozak
Cykl: Seria niefortunnych zdarzeń (tom 13)
Wydawnictwo: Egmont Polska
The End
baudelaire, lemony, snicket
foolosophy

Drogi Czytelniku! Zapewne spoglądasz właśnie na tył tej książki, czyli koniec KOŃCA KOŃCÓW. Koniec KOŃCA KOŃCÓW. To najlepsze miejsce na początek KOŃCA, bo kiedy przeczytasz KONIEC KOŃCÓW od początku początku KOŃCA do końca końca KOŃCA KOŃCÓW, znajdziesz się u kresu wytrzymałości. Oto ostatni tom Serii Niefortunnych Zdarzeń, ale nawet jeśli przebrnąłeś dzielnie przez poprzednie dwanaście...

Drogi Czytelniku!

Oto ostatni tom Serii Niefortunnych Zdarzeń, ale nawet jeśli przebrnąłeś dzielnie przez poprzednie dwanaście tomów, nie zniesiesz prawdopodobnie takich nieprzyjemności jak gwałtowny sztorm, podejrzany napój, stado dzikich owiec, wielka klatka na ptaki i upiorny sekret rodziców sierot Baudelaire.

Moim obowiązkiem było zebrać całą historię sierot Baudelaire i właśnie zakończyłem swoje zadanie. Ty masz zapewne inne obowiązki, więc na twoim miejscu rzuciłbym tę książkę gdzieś w kąt, żeby KONIEC KOŃCÓW nie wykończył ciebie.

Z całym należnym szacunkiem, Lemony Snicket

Michał_K-ski | 2015-12-10

Przez 12 tomów autor wzmaga apetyt czytelników na rozwiązanie wszystkich zagadek (a trochę też na pomyślne zakończenie). Ostatni tom niby wyjaśnia tajemnice, niby wszystko dobrze się kończy, ale trochę tak, jakby komuś, kto czekał na dobrego prawdziwego szampana dali piwa imbirowego. Niedosyt i rozczarowanie.

czarna_maggie | 2014-05-27
Przeczytana: 26 maja 2014

Seria Niefortunnych Zdarzeń dobiegła końca... Zło zostało pokonane, sieroty zamieszkały w wielkim domu, otoczone miłością, zagadki WZS zostały rozwiązane...
A przynajmniej tak chciałoby się napisać. Niestety, Seria Niefortunnych Zdarzeń uczy nas, że życie to nie festiwal szczęścia ale raczej pasmo pecha i cierpienia.
Ale...zawsze można coś wynaleźć, znaleźć informacje w opasłym tomie, ugotować coś dla poprawy humoru i wypłakać na ramieniu tego kto nas kocha.
I kto wie? Możne znaleźć rodzinę tam gdzie najmniej się spodziewamy?
(Wielkie brawa za całą serię i otwarte zakończenie!)

Asia | 2015-04-27
Przeczytana: 25 kwietnia 2015

Poziom absurdu, którym nasycona jest cała seria jest wielokrotnie wyższy, niż przeciętny człowiek jest w stanie znieść. Nie mniej jednak czytało się całkiem przyjemnie, chociaż z ogromnym przymrużeniem oka.
Co do samego 13 tomu, trochę mnie zawiódł. Miały rozwiązać się wszystkie zagadki, a jak dla mnie nie dość, że nie wyjaśniło się nic to jeszcze doszły nowe...
Na koniec końców mogę dodać, że podoba mi się główne przesłanie książki: "Nigdy nie jest tak źle, żeby nie mogło być jeszcze gorzej" :)

Lucy | 2014-06-20
Na półkach: 2014, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 20 czerwca 2014

Seria Nieoczekiwanych Wrażeń,
czyli prawdopodobnie najmniej zrozumiana historia na świecie

Po przeczytaniu wszystkich tomów ocieram łzę z oka, ręką nastawiam grymas, który wykrzywił mi usta i wstaję z fotela, żeby oddać hołd Handlerowi. Moja ocena ostatniego tomu ,,Serii niefortunnych zdarzeń” reprezentuje ocenę całej serii.

Pozbawione rodziców oraz trzeźwo myślących opiekunów, rodzeństwo Baudelaire’ów zdane jest na siebie w walce z czyhającym zewsząd złem (związanym bardziej lub mniej z ich krewnym, Hrabią Olafem). Cała trójka z przyjemnością oddałoby odziedziczoną fortunę za możliwość spędzenia reszty życia w domu z książkami, miejscem na konstruowanie wynalazków i gotowanie.

Każdy tom ze zbioru nieszczęśliwych trzynastu to oddzielna historia tarapatów sierot, który przeprowadza czytelnika przez tautologię codziennych prawd i z wirtuozerią wytyka mu absurdy realnego świata. Między groteskowymi kalkami nas samych oraz czarnym poczuciem humoru, Handler znalazł miejsce na...

Veroniqusia | 2013-12-12

KIEDY MYŚLIMY, ŻE NIE MOŻE BYĆ GORZEJ
Seria Niefortunnych Zdarzeń – nazywana „kryminałem dla dzieci”, ale według mnie z pewnością spodoba się również starszym czytelnikom – podbiła serca fanów z całego świata zaczynając od pierwszego tomu „Przykry początek” po ostatni – „Koniec Końców”.
Rodzeństwo Baudelaire w tym tomie będzie musiało poradzić sobie na odciętej od świata wyspie pod dyktaturą tajemniczego Iszmaela. I chociaż wydaje się, że na nudnym skrawku lądu zapomnianym przez świat uda się im uciec od Hrabiego Olafa i dowiedzieć się w końcu całej prawdy o sekretach WZS – i tym razem dla Baudelairów nie jest przewidziany łaskawy los… Kogo tak naprawdę kochał Hrabia Olaf i kim jest Beatrycze…?
Postacie, które wykreował Snicket, są naprawdę realistyczne i udane, nie mówiąc o tym, że czytelnik kompletnie nie spodziewa się takiego obrotu wydarzeń, jaki zafunduje nam fabuła tej książki. Ponadto wraz z każdą stroną wzrasta liczba sekretów i intryg, co sprawia, że nie można się od...

Loumee | 2011-01-26
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 26 stycznia 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

No i nareszcie skończyłam całą "Serię Niefortunnych Zdarzeń".
W tak wyniosłej chwili wypadałoby napisać nieco dłuższą recenzję, więc spróbuję się spiąć i napisać coś więcej.

[SPOILER]

Przecież mama Baudelaire'ów to Beatrycze!
Rany, dlaczego moja siostra "na to nie wpadła?" czyt. naprawdę tego nie wiedziała, czy po prostu nie chciała mi nic mówić? Wszystko było takie proste, na wyciągnięcie ręki.

[KONIEC SPOILERA]

W ostatnim tomie cała historia powinna wreszcie się "rozplątać". A tu co? Lipa, jakby powiedziało Słoneczko. Ciągle pełno tajemnic, tajemnic, tajemnic.

Jak to jest, że wystarczy jeden ludzki odruch u jakiegoś na wskroś złego bohatera, by móc go polubić? Olaf to zło, zło wcielone. A okazał się człowiekiem i już doszłam do wniosku, że jest spoko. Sama siebie nie poznaję.

Na koniec dodam, że pokochałam historię Lemony'ego i Beatrycze. Była taka smutna i romantyczna, choć praktycznie nie została opisana w "Serii...".

Jakoś tak wyszło, że dałam pięć gwiazdek.
Bo ja lubię...

Wiórek | 2010-06-06
Przeczytana: 2010 rok

Duża część osób, które znam mówi, że w tej części wszystko źle skończyło się dla sierot... Ja do końca nie jestem pewna. Tak samo nie jestem pewna czy styl tej części różni się czymś od pierwszego tomu i czy, fabuła jest bardziej oderwana od rzeczywistości... No, dobrze nie codziennie trafiamy na bezludną wyspę z przestępcą...

Noise | 2013-04-16

Jeju!!! Po prostu super książka! ale na końcu było chyba najsmutniejsze :( A tak w ogóle to szkoda że już koniec tej serii strasznie mi się podobała i naprawdę polecam!!! :D

Violla92 | 2014-09-19
Przeczytana: maj 2009

Ostatnia książka z cyklu Seria Niefortunnych zdarzeń. Tak jak pozostałe części wciąga od pierwszego zdania.

sirocco | 2011-05-29

Cała seria jest jedną z pozycji, do których wracam najczęściej, mimo iż jeszcze parę lat temu książki wydawały mi się bardziej urokliwe. Podczas gdy ostatnie książki już nie miały "tego czegoś", tak w finale odnalazłam klimat serii, jednak rozczarowały mnie niedopowiedzenia i fakt, że mimo iż koniec nadszedł, to nie uchylił on ani rąbka tajemnic WZS.