Niezwykłe kobiety w Zakopanem

Magdalena Jastrzębska Wydawnictwo: LTW biografia, autobiografia, pamiętnik
LTW
2022-04-06
2022-04-06

Piękna, bardzo ciekawa opowieść (oparta na źródłach, listach, opracowaniach),napisana starannym językiem. Tatry, Zakopane i wybitne kobiety. Te, które jako jedne z pierwszych pojawiły się w góralskiej wsi zanim stała się znanym kurortem, dziś niemiłosiernie obleganym przez turystów. Przeczytamy o Raczyńskiej, Konopnickiej, Deotymie, Witkiewiczowej. Dla mnie bardzo ciekawe rozdziały (a wszystkich jest 13) dotyczyły Natalii Janothy (co za postać! pianistka grająca przed królową Wiktorią, wielka sława w Polsce zapomniana),Marii Zamoyskiej (córki Generałowej) czy Wandy Herse. Bardzo dużo fotografii, starannie dobranych (czarno-białych i w kolorze) znakomicie dopełnia treść i sprawia, że czytelnik może przenieść się w tamte czasy tak malowniczo opisane. Autorka dysponuje świetnym warsztatem, co potwierdzają jej kolejne książki. Polecam!

Bardzo ciekawie napisana i bogato ilustrowana książka przedstawiająca sylwetki kobiet, których całe życie, bądź tylko jego część związana była z Zakopanem. Mamy tu więc rozdziały poświęcone Róży z Potockich Krasińskiej Raczyńskiej, Natalii Janothy, Deotymy, Marii Konopnickiej, Lucyny Ćwierczakiewiczowej, Jadwigi z Działyńskich Zamoyskiej, Marii Witkiewiczowej, Marii Zamoyskiej, Marii Dembowskiej, Heleny Modrzejewskiej, Heleny Gawrońskiej, Wandy Herse, Heleny z Rosenów Górskiej Paderewskiej. Tym razem postaci sławnych mężczyzn z Zakopanego [m.in Tytusa Chałubińsiego, Klimka Bachledy, Witkiewiczów ojca i syna, Władysława Zamoyskiego i wielu innych]pojawiają się jedynie w tle dla uzupełnienia opisów postaci kobiet. W niezwykły sposób przedstawiono tu ciekawy świat małej miejscowości leżącej u podnóża Tatr, z którą związało się tyle wybitnych postaci.

• Biograficzne
  • Zakopane, Tatry